Dünya genelinde 70 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan Pinterest, kullanıcı başı geri dönüşüm oranında Facebook, Twitter gibi birçok sosyal ağdan daha iyi rakamlara sahip. Tabi bu rakamlara ulaşmak için bu ağın kendi dinamiklerine göre hareket etmek ve hedef kitlenizin bu ağı kullanmaya uygun profillerde olması gerekiyor.

Örneğin kadınlara yönelik ürün ya da hizmet sağlayan bir markanız var ise Pinterest sizin için son derece önemli bir mecra olabilir çünkü istatistiklere göre Pinterest kullanıcılarının %83’ü kadınlardan oluşmakta. Bu oran Facebook’ta %57, Twitter’da ise %46 civarında.

Pinterest kullanıcılarının yaşlarına baktığımızda ise orta yaş olarak adlandırdığımız 35-54 yaş arası kişilerin çoğunlukta olduğunu görüyoruz (%45).  Bu kitleyi %32 ile 18-34 yaş arası kitle takip ediyor.

Peki insanlar neden Pinterest kullanıyor?

Omnicore, bu sorunun ve Pinterest ile ilgili merak edilen diğer soruların yanıtını araştırdı ve bir infografik hazırladı. İnfografiğe göre insanların %73’ü Pinterest’i keyifli zaman geçirmek ve eğlenmek için kullanırken, insanların %70’i ise ne alacağı hakkında bilgi edinmek ve esinlenmek için Pinterest’i kullandığını söyledi. Bu rakam, Facebook, Twitter gibi ağların neredeyse iki katından fazla.

İnfografikteki bir diğer dikkat çekici unsur ise Pinterest kullanıcılarının maddi durumları. Ortalama bir Pinterest kullanıcısının yıllık 100.000 doların üzerinde bir geliri var ki bu, sıradan bir ABD vatandaşının yıllık gelirinin çok üzerinde.

Diğer bilgilere ulaşmak için infografiği inceleyebilirsiniz.

00f741f23902d538b737ffc497c7d90c

Bir Cevap Yazın