Pazarlamacıların Mehmet Ali’den Öğrenmesi Gereken 4 Önemli Ders

Mehmet Ali son zamanların Twitter fenomenleri arasında kendine yer edinmeyi başarmış durumda. Yazdığı 140 karakterlik kısa hikayelerle farklı bir üslup çiziyor. İlk tweetini Ağustos 2014’te atan Mehmet Ali’nin, bugün 281 bin takipçisi mevcut ve birçoğu ile etkileşimi sürdürüyor.

Kendine has bu üslubu ile birçok etkileşim almayı başaran Mehmet Ali, aslında biz pazarlamacılara önemli dersler de veriyor. Dikkatli bakıldığında, işte pazarlama ustaları kadar iyi stratejiler uygulayan Mehmet Ali’den alınacak dersler:

1. Farklılaşmak

Farklılaşmak birçok pazarlamacının gitmek istediği noktadır. Mavi Okyanus stratejisini başarılı bir şekilde uygulamak, markalara ve pazarlamacılara büyük kazançlar sağlar. Mehmet Ali de farklı üslubu ile dikkat çekmeyi başardı. Yazdığı kısa hikayelerle Twitter gibi büyük bir mecra içerisinde, kendinden bir hayli söz ettirmeyi ve oldukça yüksek etkileşimler almayı başardı. Bu başarının arkasında yatan en büyük etkenlerden biri ise bu farklı tarzı. Basit hikayeleri tüm içtenlik ve samimiyetiyle anlatması. 

2. Kısa, öz ve yalın anlatım

Günümüzün en büyük sorunlarından birisi de bu, vermek istediğimiz mesajı öz ve yalın bir biçimde aktaramıyoruz. Birçok markanın ve pazarlamacının yanlış yaptığı bu noktada, Mehmet Ali gayet başarılı bir duruş sergiliyor. Anlatacağı olayı, vermek istediği mesajı, süslemekle uğraşmaması ve gereksiz yere uzatmadan doğruca aktarabilmesi Mehmet Ali’nin kısa sürede bu kadar büyük bir hayran kitlesine erişmesinde en büyük etkenlerden bir diğeri.

3. Sürdürülebilirlik ve devamlılık

Bazen öyle anlar gelir ki, markanızın mesajını değiştirmeniz gerektiğini ya da milyonlarca lira yatırım yaptığınız reklam üslubunun değişmesi gerektiğini düşünürüz. Ancak tüketicilerin (ürününüzde ya da mesajınızda bir sorun yoksa tabi) devamlılığı ve sürdürülebilirliği daha çok tuttuğunu unuturuz. Sürekli bir öyle, bir böyle söyleyen bir marka olup çıkınca da tüketicilerin neden tercih etmediğini araştırır dururuz. Halbuki Mehmet Ali tam da bu noktada, ne üslubundan ne de mesajından ödün vermeden yoluna devam ettiği için başarılı addediliyor.

4. Önemli zamanlarını hatırlamak/kutlamak

Tabi müşterileri ve tüketicileri de unutmamak gerekli. Onların da önemli anları mutlaka olacaktır. Sosyal medya yönetimi altında birçok markanın sağlamaya çalıştığı noktalardan birisini Mehmet Ali de es geçmeden sürdürüyor tabi ki. Kendi üslubundan hiç çıkmadan bunu başaran Mehmet Ali’nin örnek alınması gereken bir yanı da bu.

Hepsini toparladığımızda, fenomenler arasında kendine yer edinen Mehmet Ali’nin iyi incelenmesi, marka yönetimi ve pazarlama profesyonellerine yol göstermesi açısından önemli. Belki akademik bir ders olarak karşımıza çıkmayacak, lügatlara girmeyecek; ancak bu tarz örneklerden markaların alacağı çok ders olduğu da ortada.


En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link