Mehmet Ali son zamanların Twitter fenomenleri arasında kendine yer edinmeyi başarmış durumda. Yazdığı 140 karakterlik kısa hikayelerle farklı bir üslup çiziyor. İlk tweetini Ağustos 2014’te atan Mehmet Ali’nin, bugün 281 bin takipçisi mevcut ve birçoğu ile etkileşimi sürdürüyor.

Kendine has bu üslubu ile birçok etkileşim almayı başaran Mehmet Ali, aslında biz pazarlamacılara önemli dersler de veriyor. Dikkatli bakıldığında, işte pazarlama ustaları kadar iyi stratejiler uygulayan Mehmet Ali’den alınacak dersler:

1. Farklılaşmak

Farklılaşmak birçok pazarlamacının gitmek istediği noktadır. Mavi Okyanus stratejisini başarılı bir şekilde uygulamak, markalara ve pazarlamacılara büyük kazançlar sağlar. Mehmet Ali de farklı üslubu ile dikkat çekmeyi başardı. Yazdığı kısa hikayelerle Twitter gibi büyük bir mecra içerisinde, kendinden bir hayli söz ettirmeyi ve oldukça yüksek etkileşimler almayı başardı. Bu başarının arkasında yatan en büyük etkenlerden biri ise bu farklı tarzı. Basit hikayeleri tüm içtenlik ve samimiyetiyle anlatması. 

2. Kısa, öz ve yalın anlatım

Günümüzün en büyük sorunlarından birisi de bu, vermek istediğimiz mesajı öz ve yalın bir biçimde aktaramıyoruz. Birçok markanın ve pazarlamacının yanlış yaptığı bu noktada, Mehmet Ali gayet başarılı bir duruş sergiliyor. Anlatacağı olayı, vermek istediği mesajı, süslemekle uğraşmaması ve gereksiz yere uzatmadan doğruca aktarabilmesi Mehmet Ali’nin kısa sürede bu kadar büyük bir hayran kitlesine erişmesinde en büyük etkenlerden bir diğeri.

3. Sürdürülebilirlik ve devamlılık

Bazen öyle anlar gelir ki, markanızın mesajını değiştirmeniz gerektiğini ya da milyonlarca lira yatırım yaptığınız reklam üslubunun değişmesi gerektiğini düşünürüz. Ancak tüketicilerin (ürününüzde ya da mesajınızda bir sorun yoksa tabi) devamlılığı ve sürdürülebilirliği daha çok tuttuğunu unuturuz. Sürekli bir öyle, bir böyle söyleyen bir marka olup çıkınca da tüketicilerin neden tercih etmediğini araştırır dururuz. Halbuki Mehmet Ali tam da bu noktada, ne üslubundan ne de mesajından ödün vermeden yoluna devam ettiği için başarılı addediliyor.

4. Önemli zamanlarını hatırlamak/kutlamak

Tabi müşterileri ve tüketicileri de unutmamak gerekli. Onların da önemli anları mutlaka olacaktır. Sosyal medya yönetimi altında birçok markanın sağlamaya çalıştığı noktalardan birisini Mehmet Ali de es geçmeden sürdürüyor tabi ki. Kendi üslubundan hiç çıkmadan bunu başaran Mehmet Ali’nin örnek alınması gereken bir yanı da bu.

Hepsini toparladığımızda, fenomenler arasında kendine yer edinen Mehmet Ali’nin iyi incelenmesi, marka yönetimi ve pazarlama profesyonellerine yol göstermesi açısından önemli. Belki akademik bir ders olarak karşımıza çıkmayacak, lügatlara girmeyecek; ancak bu tarz örneklerden markaların alacağı çok ders olduğu da ortada.


Paylaş
ODTÜ İşletme Bölümü mezunu olan Cemil Hayri Durgun, 2012 yılından bu yana Pazarlamasyon'da yazar hayatını sürdürmekte. Bunun yanı sıra 2013 yazından beri PTV direktörlüğü ve yönetim kurulu üyeliği sorumluluklarını yerine getirmektedir. Profesyonel yaşamına PepsiCo bünyesinde pazarlama ve yeni ürün süreçlerini yönetme gibi kritik bir görevde başlayan Cemil, şimdi ise kıdemli marka müdür yardımcısı olarak İçim kahvaltılık kategorisi ekibinde görev almaktadır.

Bir Cevap Yazın