Pazarlamacılar İçin 2013 Sosyal Medya Trendleri 0

Dünya’nın en geniş online sosyal medya magazin sitelerinden biri olan Social Media Examiner, her sene yayımladığı Sosyal Medya Pazarlama Raporunu geçtiğimiz günlerde açıkladı. Bu yıl ki sosyal medya pazarlama trendlerinde ilginç veriler söz konusu. Pazarlama sektöründen yaklaşık 3000 kişinin katıldığı araştırmanın öne çıkanlarını sizler için derledik.

Raporda ilk dikkat çeken konu sosyal medya imleme sitelerinin kullanımı üzerine. En güncel haberlerin yer aldığı ve internet kullanıcılarının beğendikleri ve aynı zamanda onlarında paylaşmak istedikleri her türlü linkleri bulabileceğiniz oluşumları ifade eden bu kavramın en popüler örnekleri Twitter, Pinterest , Reddit ve Digg. Rapora göre sosyal imleme sitelerinin kullanımı %26’dan %10’a düşmüş durumda.

Araştırmada dikkat çeken bir diğer nokta ise forumlar ve konum belirleme servisleri olarak tanımladığımız Foursquare gibi oluşumların kullanımındaki azalma üzerine. Forumlar 2011 yılında %24 oranında kullanılırken bu yıl bu oran %10’a düşmüş durumda. Aynı şekilde Foursquare’in pazarlama kampanyalarında ki kullanım oranı 2011 yılında %17 iken bu yıl %11’e düşmüş.

Haftada zamanının 40 saatten fazla bölümünü sosyal medyada geçiren pazarlamacılar daha çok Pinterest, Google+, Instagram ve Youtube odaklanmış durumda. Pazarlamacıların %67’si Twitter’daki aktivitelerini arttırmayı planlıyorken bu rakam geçtiğimiz yıl %69, 2011’de ise %73 oranındaydı.

1

Yukarıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere, pazarlamacıların kampanyalarını tüketicilere ulaştırmak için geleceğin sosyal medya platformu olarak Youtube görüyorlar. Youtube’u sırasıyla Facebook, Bloglar, Linkedin ve Twitter takip ediyor.

Raporun son dikkat çeken noktası ise B2C üzerine. B2C pazarlamacılarının %67’si için Facebook, en önemli sosyal medya platformu olurken, B2B pazarlamacılar için ise Facebook ve Linkedin platformu %29 oranında eşit olarak kullanılmaktadır.

Hedefini Uluslararası Finans Sektöründe kayda değer bir başarı yakalama üzerine kuran genç bir Ekonomist.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Kullanan Robotların Mimikleri Taklit Etmesi İçin Çalışmalara Başlandı 0

Bildiğimiz üzere Facebook son dönemde yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde şirket Facebook’un çeviri sistemlerini yapay zekaya emanet etmiş ve oldukça verimli sonuçlar almıştı.

Yapay zekaya çeviri yapmayı öğreten Facebook ise şimdi gözünü insanların duygularını yapay zekalara aktarmaya dikmiş durumda. Facebook, bu duygu aktarımını ise yapay zekalara insanların yüz ifadelerini okumayı öğreterek yapacağı gelen duyumlar arasında. Yapay zeka robotları yüz ifadelerinden duygu durumu tanımlamayı öğrenirse bir sonraki adımda bu ifadeleri kendi mimiklerine dönüştürecek ve daha insansı bir görünüm kazanacaklar.

Yapay zeka robotlarına bu eğitimi vermek içinse Skype konuşmalarını kullanıyor. Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarda iki kişinin de yüzünün açıkça göründüğü 250 farklı Skype video kaydı kullanılıyor.

Facebook’un bu teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz bilinmese de şirketin sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’in insansı robotlar için en uygun adres olduğunu söyleyebiliriz.

Ağustos Ayında YouTube’da En Çok İzlenen 10 Reklam 0

Youtube Ads Leaderboard Türkiye sonuçlarına göre Ağustos ayının en çok izlenen reklamları açıklandı.

Google’ın her ay düzenli olarak analiz ettiği Youtube Ads Leaderboard, Türkiye’den Youtube’u ziyaret eden kullanıcıların bir önceki ay içerisinde hangi markaların reklamlarıyla daha çok ilgilendiğine dair sonuçları ortaya koymayı hedefliyor.

Markaların popülerlik oranlarına göre liste sıralaması oluşturuluyor. Listede yer alacak olan reklamlar görüntüleme, izlenme, reklam, kazanılan izlemeler oranı gibi kriterler göz önünde bulundurularak belirleniyor.

Youtube Ads Leaderboard’ın belirlediği Ağustos 2017 döneminde yer alan markalar şöyle yer alıyor:

1. Mercedes-Benz Türkiye – Mercedes-Benz Türk’le benzersiz 50 sene

2. Apple Türkiye – iPhone 7 The Rock x Siri: Güne hükmet

3. Garanti Bankası – 12 Dev Adam’a EuroBasket 2017’de #DevDestek!

4. Vodafone Türkiye / VFreeZone – BauSuperMassive’den Naru neye hazırlanıyor? İzle, öğren!

5. Samsung Türkiye – Gıdalarınız kendini bozmasın

6. Unilever Türkiye / Algida Türkiye – Classics havanı yükseltir

7. Unilever Türkiye / Aslan Max TV- Max’ın yeni maceraları Aslan Max YouTube kanalında!

8. Unilever Türkiye / Magnum – Yeni Magnum Dark Bitter

9. Turkcell – Türkiye’nin en geniş frekans aralığı Turkcell’den!

 

10. Johnson’s Baby Türkiye – Sesimi aç ve makyaj sırlarım için gözünü dört aç!

 

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link