Dünya’nın en geniş online sosyal medya magazin sitelerinden biri olan Social Media Examiner, her sene yayımladığı Sosyal Medya Pazarlama Raporunu geçtiğimiz günlerde açıkladı. Bu yıl ki sosyal medya pazarlama trendlerinde ilginç veriler söz konusu. Pazarlama sektöründen yaklaşık 3000 kişinin katıldığı araştırmanın öne çıkanlarını sizler için derledik.

Raporda ilk dikkat çeken konu sosyal medya imleme sitelerinin kullanımı üzerine. En güncel haberlerin yer aldığı ve internet kullanıcılarının beğendikleri ve aynı zamanda onlarında paylaşmak istedikleri her türlü linkleri bulabileceğiniz oluşumları ifade eden bu kavramın en popüler örnekleri Twitter, Pinterest , Reddit ve Digg. Rapora göre sosyal imleme sitelerinin kullanımı %26’dan %10’a düşmüş durumda.

Araştırmada dikkat çeken bir diğer nokta ise forumlar ve konum belirleme servisleri olarak tanımladığımız Foursquare gibi oluşumların kullanımındaki azalma üzerine. Forumlar 2011 yılında %24 oranında kullanılırken bu yıl bu oran %10’a düşmüş durumda. Aynı şekilde Foursquare’in pazarlama kampanyalarında ki kullanım oranı 2011 yılında %17 iken bu yıl %11’e düşmüş.

Haftada zamanının 40 saatten fazla bölümünü sosyal medyada geçiren pazarlamacılar daha çok Pinterest, Google+, Instagram ve Youtube odaklanmış durumda. Pazarlamacıların %67’si Twitter’daki aktivitelerini arttırmayı planlıyorken bu rakam geçtiğimiz yıl %69, 2011’de ise %73 oranındaydı.

1

Yukarıdaki grafikten de anlaşılacağı üzere, pazarlamacıların kampanyalarını tüketicilere ulaştırmak için geleceğin sosyal medya platformu olarak Youtube görüyorlar. Youtube’u sırasıyla Facebook, Bloglar, Linkedin ve Twitter takip ediyor.

Raporun son dikkat çeken noktası ise B2C üzerine. B2C pazarlamacılarının %67’si için Facebook, en önemli sosyal medya platformu olurken, B2B pazarlamacılar için ise Facebook ve Linkedin platformu %29 oranında eşit olarak kullanılmaktadır.

Bir Cevap Yazın