Her alanda adını sıkça duymaya başladığımız, anlamaya çalıştığımız ama nedense bir türlü başaramadığımız bir kavram olan sürdürebilirlik kavramı marka algısı oluşturmak ve hali hazırdaki marka algısını daha da keskinleştirmek adına pazarlama iletişiminde uygulanması gereken en önemli noktalardan biri.

Markaların tüketicilere ulaşmak adına her mecrada var olma çabası ve birbiriyle ilişkisi bulunmayan uygulamaları tercih etmesi tüketicilerin kafasını karıştırmaktan öteye gidemiyor ne yazık ki. Sürdürebilirlik de tam bu noktada devreye giriyor. Her alanda var olup kafaları karıştırmak yerine spesifik alanlarda düzenli bir etkileşim kurulması hem algının akıllarda yer tutmasını hem de daha bağlı tüketicilere ulaşılmasını sağlıyor. ‘Community oluşturmak’ dediğimiz kavram bu politikanın neticesinde oluşuyor ki markaların community oluşturmak için ne denli çaba harcadıkları da ortada.

Türkiye’de bu algıyı oluşturan markaları bulmak çok kolay olmasa da güzel örnekler görmek mümkün. Yeni Rakı son zamanlarda oluşturduğu bütünleşik pazarlama iletişimi stratejisiyle bu konuda örnek gösterilebilecek bir noktaya ulaştı. Yaptıkları şey tam anlamıyla sürdürülebilirliğin tanımı; Birbiriyle bağlantılı uygulamalar ve sürekli iletişim…

Bi’ Büyük

Yapılan uygulamalar Bi’ Büyük kelimeleri ile başlıyor ve son 3-4 yıldır değişik mecralardan birbiri ile bağlantılı onlarca etkileşim yapılıyor.  Bir rakı kullanıcısı için bulunabilecek en güzel tabirlerden biri olan ”Bi’ Büyük” sloganı her alana entegre edilmiş.

 

httpv://www.youtube.com/watch?v=CO5uZupu8Ns

 

httpv://www.youtube.com/watch?v=4tVLME1-574

 

httpv://www.youtube.com/watch?v=gO8yUlMpL-I

 

httpv://www.youtube.com/watch?v=oN6JPqbNzwI


Özellikle geçtiğimiz günlerde yayına giren bibuyuksofra.com un sunduğu dijital altyapının ve kurgunun  bu yazının ilham kaynağı olduğunu da belirtmekte fayda var. Önümüzdeki dönemlerde yakalanan bu başarının devamı gelir mi  merakla bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın