Online oyun devi Zynga kemer sıkma politikaları çerçevesinde 11 oyununu kapatma kararı aldı.

Zynga’nın geçen ay blogundan duyurduğu yeni kemer sıkma politika kararlarından sonra küçülmeye gideceği zaten biliniyordu. Özellikle 2012’nin Mart ayından itibaren hisse senedi değerlerinde durdurulamayan bir düşüş yaşayan firma, bir kısım stüdyosunu kapatma ve  işten çıkarma hamlelerinden sonra, şimdi de oyunlarının bir kısmını sonlandırma kararı aldı.

Zynga share

Zynga’nın mali çöküşünün arka planında oyunlarına olan ilgide yaşanan düşüşün olduğu bilinen bir gerçek. AppStats’in 2012’ye ait verileri yayınladığı raporunda somut verilerle de kanıtlanan bu çöküş, 2012’de toplamda 19 milyon aktif kullanıcısını kaybeden şirkette işlerin yolunda gitmediğinin en önemli göstergelerinden.

Başta PetVille olmak üzere sırasıyla Mafia Wars 2, FishVille, Vampire Wars, Treasure Isle, Indiana Jones Adventure World, Mafia Wars, Shakedown, Forestville, Montopia, Mojitomo ve Word Scramble Challenge Zynga’nın sonlandıracağı oyunlar. Yıllardır bu oyunları oynayan ve bir şekilde oyun içi karakterleriyle özdeşleşen kullanıcıların, bu karardan sonra nasıl davranacakları ve uzun vadede Zynga’ya karşı bir antipatinin oluşup oluşmayacağı ise şu an için belirsiz.

zynga-shut-down-notice

Bir Cevap Yazın