Hazır öğretmenler günü de gelmişken öğretmenlere faydalı bir yazı hazırlamak istedim. Artık internetin hayatımızda ne kadar önemli bir yer tuttuğunu belirtmek çok gereksiz… Çünkü internet hayatımızda çok büyük bir yer tutmaktan öte hayatımızın ta kendisi oldu. Sosyal medya da artık bu organizasyonun ana damarlarından biri niteliğini taşıyor. Hal böyle olunca da “Hayatımızın bir başka vazgeçilmezi olan eğitim kavramı da sosyal medyaya taşınmalı mı? sorusu akıllara geliyor. Günümüz şartlarına baktığımızda eğitimin de sosyal medyaya taşınması kaçınılmaz gibi duruyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyorki öğretmenler sosyal medyanın farkında. Hatta ABD’de öğretmenlerin neredeyse %70’i sosyal medyayı profesyonel faaliyetlerini gerçekleştirmek için kullanıyorlar. Peki, bizim ülkemizde neden olmasın? Gelin şimdi sosyal medyayı eğitimde nasıl kullanabiliriz bir bakalım…

Ekim 2012 itibariyle kullanıcı sayısı bir milyarı aşan Facebook sosyal medya denince ilk akla gelenlerden. Facebook eğitim konusunda bize nasıl yardımcı olur buna değinecek olursak:

1.Bir öğretmen olarak işe sınıfınız için bir grup oluşturmakla başlayabilirsiniz.
2.Bu grupta faydalı ve alakalı haber linkleri, faydalı linkler vs. kullanarak sınıfınız için aktif bir haber kaynağı oluşturabilirsiniz.
3.Ödevleri, son teslim tarihlerini, duyuruları paylaşarak ‘duymadık’ bahanelerini ortadan kaldırabilirsiniz.
4.Sınıftaki herkesin birbiriyle etkileşim içinde olmasını sağlarsınız.
5.Çeşitli konularda çeşitli anketler açarak sınıfınızın ne hakkında nasıl düşündüğünü öğrenebilirsiniz.
6.Yeni eklenen dosya ekleme seçeneği ile dersle ilgili dokümanları (slaytlar, konu anlatımları vs.) bu platforma ekleyebilir ve öğrencilerinizin kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Peki eğitim 140 karaktere sığar mı? Tabi ki sığmaz ama 140 karakter size çok yardımcı olabilir. Bir öğretmen olarak Twitter’la neler yapabilirsiniz?

1.Öğrencilerinizin takip edebileceği hashtagler oluşturarak hem dikkatlerini çekebilir hem de hashtagle paylaşılan güncel bilgilere anında ulaşabilmelerini sağlayabilirsiniz.
2.Sadece link yollamak istediğinizde Twitter size yeter de artar bile.
3.Meslektaşlarınızı ve öğrencilerinizi takip ederek çevrede neler olup bittiğinden haberdar olabilirsiniz.

Siz öğrencilerinizin yıldızısınız ve Youtube da sizin kanalınız! Gösterin kendinizi:

1.Youtube artık binlerce konudan binlerce video barındırma özelliği olan bir platform. Dolayısıyla sizin dersinizle ilgili bir şeyler de mutlaka vardır. Görerek öğrenmenin diğer yöntemlere göre daha akılda kalıcı ve etkili olduğu göz önünde bulundurulsa Youtube sizin için vazgeçilmez olabilir.
2.Dersleri kaydedip Youtube’a ekleyebilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman öğrencileriniz anlamadığı konuları tekrar tekrar izleme şansına sahip olacaktır. Böylelikle sadece kendi öğrencilerinize değil o konuyla ilgili araştırma yapan diğer öğrencilere de faydalı olabilirsiniz.
3.Öğrencilerinizden konuyla ilgili farklı videolar çekmelerini ya da buldukları videoları size yollamalarını isteyebilirsiniz. Böylelikle onları da işin içine katarak aktif olmalarını sağlayabilirsiniz.

Tabi ki sosyal medya bu üçünden ibaret değil. Pinterest, WordPress, Blogspot, Tumblr gibi bir çok kanalı kullanarak da sınıfınızla etkili iletişim içinde bulunabilirsiniz. Günümüz çocuklarının da sosyal medyayla iç içe büyüdüğünü düşünürsek, öğretmenler olarak bunu kullanmak hem sizi rahatlatacak hem de öğrencilerinizin öğrenirken sıkılmamasını sağlayacaktır.

Öğretmenler gününüz kutlu olsun!

Paylaş
Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın