Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun ve Sosyal Medya Diyenler Parmak Kaldırsın! 0

Hazır öğretmenler günü de gelmişken öğretmenlere faydalı bir yazı hazırlamak istedim. Artık internetin hayatımızda ne kadar önemli bir yer tuttuğunu belirtmek çok gereksiz… Çünkü internet hayatımızda çok büyük bir yer tutmaktan öte hayatımızın ta kendisi oldu. Sosyal medya da artık bu organizasyonun ana damarlarından biri niteliğini taşıyor. Hal böyle olunca da “Hayatımızın bir başka vazgeçilmezi olan eğitim kavramı da sosyal medyaya taşınmalı mı? sorusu akıllara geliyor. Günümüz şartlarına baktığımızda eğitimin de sosyal medyaya taşınması kaçınılmaz gibi duruyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyorki öğretmenler sosyal medyanın farkında. Hatta ABD’de öğretmenlerin neredeyse %70’i sosyal medyayı profesyonel faaliyetlerini gerçekleştirmek için kullanıyorlar. Peki, bizim ülkemizde neden olmasın? Gelin şimdi sosyal medyayı eğitimde nasıl kullanabiliriz bir bakalım…

Ekim 2012 itibariyle kullanıcı sayısı bir milyarı aşan Facebook sosyal medya denince ilk akla gelenlerden. Facebook eğitim konusunda bize nasıl yardımcı olur buna değinecek olursak:

1.Bir öğretmen olarak işe sınıfınız için bir grup oluşturmakla başlayabilirsiniz.
2.Bu grupta faydalı ve alakalı haber linkleri, faydalı linkler vs. kullanarak sınıfınız için aktif bir haber kaynağı oluşturabilirsiniz.
3.Ödevleri, son teslim tarihlerini, duyuruları paylaşarak ‘duymadık’ bahanelerini ortadan kaldırabilirsiniz.
4.Sınıftaki herkesin birbiriyle etkileşim içinde olmasını sağlarsınız.
5.Çeşitli konularda çeşitli anketler açarak sınıfınızın ne hakkında nasıl düşündüğünü öğrenebilirsiniz.
6.Yeni eklenen dosya ekleme seçeneği ile dersle ilgili dokümanları (slaytlar, konu anlatımları vs.) bu platforma ekleyebilir ve öğrencilerinizin kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Peki eğitim 140 karaktere sığar mı? Tabi ki sığmaz ama 140 karakter size çok yardımcı olabilir. Bir öğretmen olarak Twitter’la neler yapabilirsiniz?

1.Öğrencilerinizin takip edebileceği hashtagler oluşturarak hem dikkatlerini çekebilir hem de hashtagle paylaşılan güncel bilgilere anında ulaşabilmelerini sağlayabilirsiniz.
2.Sadece link yollamak istediğinizde Twitter size yeter de artar bile.
3.Meslektaşlarınızı ve öğrencilerinizi takip ederek çevrede neler olup bittiğinden haberdar olabilirsiniz.

Siz öğrencilerinizin yıldızısınız ve Youtube da sizin kanalınız! Gösterin kendinizi:

1.Youtube artık binlerce konudan binlerce video barındırma özelliği olan bir platform. Dolayısıyla sizin dersinizle ilgili bir şeyler de mutlaka vardır. Görerek öğrenmenin diğer yöntemlere göre daha akılda kalıcı ve etkili olduğu göz önünde bulundurulsa Youtube sizin için vazgeçilmez olabilir.
2.Dersleri kaydedip Youtube’a ekleyebilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman öğrencileriniz anlamadığı konuları tekrar tekrar izleme şansına sahip olacaktır. Böylelikle sadece kendi öğrencilerinize değil o konuyla ilgili araştırma yapan diğer öğrencilere de faydalı olabilirsiniz.
3.Öğrencilerinizden konuyla ilgili farklı videolar çekmelerini ya da buldukları videoları size yollamalarını isteyebilirsiniz. Böylelikle onları da işin içine katarak aktif olmalarını sağlayabilirsiniz.

Tabi ki sosyal medya bu üçünden ibaret değil. Pinterest, WordPress, Blogspot, Tumblr gibi bir çok kanalı kullanarak da sınıfınızla etkili iletişim içinde bulunabilirsiniz. Günümüz çocuklarının da sosyal medyayla iç içe büyüdüğünü düşünürsek, öğretmenler olarak bunu kullanmak hem sizi rahatlatacak hem de öğrencilerinizin öğrenirken sıkılmamasını sağlayacaktır.

Öğretmenler gününüz kutlu olsun!

Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın

Instagram Stories ve WhatsApp Durumları Snapchat’i İkiye Katladı 0

Mark Zuckerberg Instagram Hikayeleri ve Whatsapp Durum özelliğinin günlük aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığını duyurdu. Bu sayı aktif Snapchat kullanıcılarının neredeyse iki katına denk ediyor.

Instagram ve Facebook hikayelerinde son zamanlarda Snapchat’in özelliklerine benzer özellikler taşıyan gerçekçi yüz filtreleri görmeye başladık. Bu demek oluyor ki ilerleyen günlerde bu sosyal mecralarda bizi daha fazla inovasyon ürünü bekliyor. Bu inovasyonların Snapchat’in Bitmoji ve konum paylaşma özelliğinin olacağı öngörülebilir. Videolarınıza dramatik bir özellik katan superzoom özelliğini henüz uygulamaya koyan Instagram aynı zamanda stop motion özelliğini de test ediyor. 

Zuckerberg, şirket ürünlerini kullanarak geçirilen zamanın iyi olmasının Facebook için itici bir güç olduğunu söylüyor. Bunu da şu cümlelerle açıklıyor; “Sonuçlar gösteriyor ki aile ve arkadaşlarla sosyal medya üzerinden iletişime geçmek sosyal medyanın anlamlılığını arttırıyor ve insanların iyi hissetmesine sebep oluşturuyor. Sadece pasif olarak içerik tüketilmesi çok da doğru değil.” 

Instagram Stories ve WhatsApp Status’un genelde yakın arkadaşlar tarafından görüntüleniyor olması profesyonel prodüksiyon içeriklerinin sağlayamadığı samimiyetin ve iletişimin yakalanmasını sağlıyor. İnsanların bu kısa klipleri yoğun bir şekilde izlemesi reklam içeriklerinin buralara yerleştirilmesi için harika bir fırsat oluşturuyor.

Instagram’ın günlük aktif 500 milyon kullanıcısının yarısından çoğu Stories özelliğini kullanıyor. Bakıldığında Instagram Snapchat’in öncü olduğu bu gelişmeleri sosyal medyanın modern dünyasına uyarlıyor.

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link