Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun ve Sosyal Medya Diyenler Parmak Kaldırsın!

Hazır öğretmenler günü de gelmişken öğretmenlere faydalı bir yazı hazırlamak istedim. Artık internetin hayatımızda ne kadar önemli bir yer tuttuğunu belirtmek çok gereksiz… Çünkü internet hayatımızda çok büyük bir yer tutmaktan öte hayatımızın ta kendisi oldu. Sosyal medya da artık bu organizasyonun ana damarlarından biri niteliğini taşıyor. Hal böyle olunca da “Hayatımızın bir başka vazgeçilmezi olan eğitim kavramı da sosyal medyaya taşınmalı mı? sorusu akıllara geliyor. Günümüz şartlarına baktığımızda eğitimin de sosyal medyaya taşınması kaçınılmaz gibi duruyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyorki öğretmenler sosyal medyanın farkında. Hatta ABD’de öğretmenlerin neredeyse %70’i sosyal medyayı profesyonel faaliyetlerini gerçekleştirmek için kullanıyorlar. Peki, bizim ülkemizde neden olmasın? Gelin şimdi sosyal medyayı eğitimde nasıl kullanabiliriz bir bakalım…

Ekim 2012 itibariyle kullanıcı sayısı bir milyarı aşan Facebook sosyal medya denince ilk akla gelenlerden. Facebook eğitim konusunda bize nasıl yardımcı olur buna değinecek olursak:

1.Bir öğretmen olarak işe sınıfınız için bir grup oluşturmakla başlayabilirsiniz.
2.Bu grupta faydalı ve alakalı haber linkleri, faydalı linkler vs. kullanarak sınıfınız için aktif bir haber kaynağı oluşturabilirsiniz.
3.Ödevleri, son teslim tarihlerini, duyuruları paylaşarak ‘duymadık’ bahanelerini ortadan kaldırabilirsiniz.
4.Sınıftaki herkesin birbiriyle etkileşim içinde olmasını sağlarsınız.
5.Çeşitli konularda çeşitli anketler açarak sınıfınızın ne hakkında nasıl düşündüğünü öğrenebilirsiniz.
6.Yeni eklenen dosya ekleme seçeneği ile dersle ilgili dokümanları (slaytlar, konu anlatımları vs.) bu platforma ekleyebilir ve öğrencilerinizin kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Peki eğitim 140 karaktere sığar mı? Tabi ki sığmaz ama 140 karakter size çok yardımcı olabilir. Bir öğretmen olarak Twitter’la neler yapabilirsiniz?

1.Öğrencilerinizin takip edebileceği hashtagler oluşturarak hem dikkatlerini çekebilir hem de hashtagle paylaşılan güncel bilgilere anında ulaşabilmelerini sağlayabilirsiniz.
2.Sadece link yollamak istediğinizde Twitter size yeter de artar bile.
3.Meslektaşlarınızı ve öğrencilerinizi takip ederek çevrede neler olup bittiğinden haberdar olabilirsiniz.

Siz öğrencilerinizin yıldızısınız ve Youtube da sizin kanalınız! Gösterin kendinizi:

1.Youtube artık binlerce konudan binlerce video barındırma özelliği olan bir platform. Dolayısıyla sizin dersinizle ilgili bir şeyler de mutlaka vardır. Görerek öğrenmenin diğer yöntemlere göre daha akılda kalıcı ve etkili olduğu göz önünde bulundurulsa Youtube sizin için vazgeçilmez olabilir.
2.Dersleri kaydedip Youtube’a ekleyebilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman öğrencileriniz anlamadığı konuları tekrar tekrar izleme şansına sahip olacaktır. Böylelikle sadece kendi öğrencilerinize değil o konuyla ilgili araştırma yapan diğer öğrencilere de faydalı olabilirsiniz.
3.Öğrencilerinizden konuyla ilgili farklı videolar çekmelerini ya da buldukları videoları size yollamalarını isteyebilirsiniz. Böylelikle onları da işin içine katarak aktif olmalarını sağlayabilirsiniz.

Tabi ki sosyal medya bu üçünden ibaret değil. Pinterest, WordPress, Blogspot, Tumblr gibi bir çok kanalı kullanarak da sınıfınızla etkili iletişim içinde bulunabilirsiniz. Günümüz çocuklarının da sosyal medyayla iç içe büyüdüğünü düşünürsek, öğretmenler olarak bunu kullanmak hem sizi rahatlatacak hem de öğrencilerinizin öğrenirken sıkılmamasını sağlayacaktır.

Öğretmenler gününüz kutlu olsun!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın

Instagram Videoları 60 Dakikaya Çıkacak

Instagram’dan YouTube’a meydan okuyan bir hamle geliyor. Bugüne kadar 60 ve 15 saniyelik video formatları kullanan Instagram, 1 saatlik video özelliğini uygulamaya alabilir.

The Wall Street Journal’da yer alan yeni rapora göre, fotoğraf paylaşım uygulaması kullanıcıların 1 saat uzunluğunda videolar paylaşmasını sağlayacak bir özellik yayınlamaya hazırlanıyor. Journal’a göre uzun video formatı dikey olabilir.

Henüz bu özelliğin nasıl olacağı veya ne zaman uygulamaya geçeceği ile ilgili kesin bir bilgi yok. Wall Street Journal dışında bunu doğrulayan da henüz çıkmadı. Ancak Instagram bu uygulamayı insanların uygulamada daha fazla zaman geçirmeleri için getirebilir.

Instagram’ın hikaye özelliği, geçen Kasım ayı itibariyle 300 milyonu aşkın aktif kullanıcıya sahipti. Instagram’ın genelde ise 800 milyondan fazla kullanıcısı var.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Küçük İşletmelerin Sosyal Medya Pazarlamasında En Sık Yaptığı 4 Hata

  • KOBİ’lerin yüzde 77,6’sı pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı kullandığını ve KOBİ’lerin yüzde 32’sinin sosyal medya pazarlamasına ciddi yatırım yaptığını söylüyor.
  • Küçük işletmeler sosyal medya hesabı açmak ile sosyal medya pazarlamasını karıştırabiliyor. Bu durumda kullanıcı çekemiyorlar ve yaptıkları kampanyalar boşa gidiyor…
  • Sosyal medya pazarlaması bütçe ve kolaylık anlamında cazip gelse de büyük hatalara ve bütçe kayıplarına sebebiyet verebiliyor.
  • İlgili yazı; Neden Sosyal Medya Pazarlaması İçin Strateji Oluşturmamalısınız?

Sosyal medya kullanımının tüm dünyada büyük bir hızla artması markaların ve işletmelerin de reklam stratejilerini oraya kaydırmaları zorunluluğunu doğurdu. 2017 anketine göre, KOBİ’lerin yüzde 77,6’sı pazarlama stratejilerinde sosyal medyayı kullandığını ve KOBİ’lerin yüzde 32’sinin sosyal medya pazarlamasına ciddi yatırım yaptığını söylüyor. Ancak bu noktada küçük işletmelerin yaptığı bazı önemli hatalar var. Örneğin reklamınız her mecraya uygun olmayabilir. Doğru mecrayı belirlemek yerine hepsine yatırım yapmak garanti gibi gözükse de aslında daha risklidir.

Sosyal medya pazarlaması bütçe ve kolaylık anlamında cazip gelse de büyük hatalara ve bütçe kayıplarına sebebiyet verebiliyor. İşte o hatalardan en önemli 4 tanesini Digital Doughnut derlemiş:

Her Platforma Reklam Vermek

Yapılan büyük hatalardan ilki gereksiz sosyal mecralara reklamlar vermek. Her sosyal medya platformunun kullanıcı tabanı farklıdır. Örneğin Facebook yakın çevremizi önceliğine alarak eğlence için kullanılırken Linkedin daha çok iş dünyası için kullanılan profesyonel bir mecra.

Her iki platformun sosyal medya pazarlamasında nasıl kullanılacağı arasında büyük bir fark vardır. Facebook, B2C Kampanyaları için iyi bir sosyal medya platformu iken, LinkedIn B2B Kampanyaları için iyi bir platformdur.

Küçük işletmelerin en çok yaptığı hatalardan birisi kendi kullanıcı profillerini tespit edemeyip yanlış yerlere reklam vermeleridir.

Sosyal Mecralarda Var Olmayla Sosyal Medya Pazarlamasının Karıştırılması

Sosyal mecralarda hesap açmak 15 dakikadan kısa süren bir işlem. Dolayısıyla bir işletmenin en popüler sosyal medya platformlarında hesap açmak 2 saatten daha uzun bir zaman almayacaktır.

Hesapları açtınız peki ondan sonra ne olacak? Bir sonraki adım kullanıcıları sizin hesaplarınıza yönlendirecek içerikler üretmek olacaktır. Bu, küçük işletmelerin çoğunun dağıldığı yerdir. Tüm farklı platformlara yatırım yapacak insan kaynağına veya enerjisine sahip değiller. 

Buna önem vermeyen küçük işletmeler başlattıkları kampanyayı kaynak eksikliği nedeniyle sürdüremezler. Sosyal medya pazarlaması acımasızdır.

Tanıtıma Fazla Odaklanmak

Herhangi bir ticari promosyonun nihai amacı, potansiyel müşteri veya doğrudan satış oluşturmaktır. Satış olarak nihai bir hedefe sahip olmanın yanlış bir tarafı olmamasına rağmen, ilk günden itibaren satışlara çok fazla odaklanmak, sosyal medya takipçilerinin sizin sayfalarınızı terk etmelerine yol açar. 

Sosyal medya stratejilerinin temelinde farkındalık yaratmak yatar. Küçük işletmeler bu temeli unutup ilk günden itibaren tanıtıma ve satışa odaklanırlar. Bu da sosyal medyadaki kitleleriyle aralarında bir kopukluk yaşanmasına sebep olur. Eğer içerikleriniz paylaşılmıyor veya yorum almıyorsa sosyal medyada çok uzun süreli durmanız çok mümkün değildir…

Yaratıcılık Faktörünü Kaçırmak

Küçük işletmeler sosyal medyada nasıl fark edilir?

Küçük İşletmeler sınırlı bir bütçeye sahiptir, bu yüzden onlar için harika içerikler oluşturmak üzere süper pahalı bir ekip kuramazlar. 

Sosyal medya platformlarına katkıda bulunmaları için sınırlı bir zamanları var. Peki, bu kadar çok kısıtlamayla nasıl başarılı olurlar? Canva, Piktochart gibi ücretsiz araçları, yaratıcı ve ilgi çekici içerikler oluşturmak için çekici afişler, Infographics ve diğer içerik türleri oluşturmak için kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey kendinizi doğru ve güzel bir şekilde tanıtmak.

İnsanlar toplamda hayatlarının 5 yılını sosyal medyada harcıyorlar. Dolayısıyla doğru kitleyi yakaladıktan sonra onlara ulaşmak zor değil. Tek ihtiyacınız sağlam bir strateji oluşturmak. Gerisi doğru adımlarla çorap söküğü gibi gelecektir…

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link