Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun ve Sosyal Medya Diyenler Parmak Kaldırsın!

Hazır öğretmenler günü de gelmişken öğretmenlere faydalı bir yazı hazırlamak istedim. Artık internetin hayatımızda ne kadar önemli bir yer tuttuğunu belirtmek çok gereksiz… Çünkü internet hayatımızda çok büyük bir yer tutmaktan öte hayatımızın ta kendisi oldu. Sosyal medya da artık bu organizasyonun ana damarlarından biri niteliğini taşıyor. Hal böyle olunca da “Hayatımızın bir başka vazgeçilmezi olan eğitim kavramı da sosyal medyaya taşınmalı mı? sorusu akıllara geliyor. Günümüz şartlarına baktığımızda eğitimin de sosyal medyaya taşınması kaçınılmaz gibi duruyor.

Yapılan araştırmalar gösteriyorki öğretmenler sosyal medyanın farkında. Hatta ABD’de öğretmenlerin neredeyse %70’i sosyal medyayı profesyonel faaliyetlerini gerçekleştirmek için kullanıyorlar. Peki, bizim ülkemizde neden olmasın? Gelin şimdi sosyal medyayı eğitimde nasıl kullanabiliriz bir bakalım…

Ekim 2012 itibariyle kullanıcı sayısı bir milyarı aşan Facebook sosyal medya denince ilk akla gelenlerden. Facebook eğitim konusunda bize nasıl yardımcı olur buna değinecek olursak:

1.Bir öğretmen olarak işe sınıfınız için bir grup oluşturmakla başlayabilirsiniz.
2.Bu grupta faydalı ve alakalı haber linkleri, faydalı linkler vs. kullanarak sınıfınız için aktif bir haber kaynağı oluşturabilirsiniz.
3.Ödevleri, son teslim tarihlerini, duyuruları paylaşarak ‘duymadık’ bahanelerini ortadan kaldırabilirsiniz.
4.Sınıftaki herkesin birbiriyle etkileşim içinde olmasını sağlarsınız.
5.Çeşitli konularda çeşitli anketler açarak sınıfınızın ne hakkında nasıl düşündüğünü öğrenebilirsiniz.
6.Yeni eklenen dosya ekleme seçeneği ile dersle ilgili dokümanları (slaytlar, konu anlatımları vs.) bu platforma ekleyebilir ve öğrencilerinizin kolayca ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Peki eğitim 140 karaktere sığar mı? Tabi ki sığmaz ama 140 karakter size çok yardımcı olabilir. Bir öğretmen olarak Twitter’la neler yapabilirsiniz?

1.Öğrencilerinizin takip edebileceği hashtagler oluşturarak hem dikkatlerini çekebilir hem de hashtagle paylaşılan güncel bilgilere anında ulaşabilmelerini sağlayabilirsiniz.
2.Sadece link yollamak istediğinizde Twitter size yeter de artar bile.
3.Meslektaşlarınızı ve öğrencilerinizi takip ederek çevrede neler olup bittiğinden haberdar olabilirsiniz.

Siz öğrencilerinizin yıldızısınız ve Youtube da sizin kanalınız! Gösterin kendinizi:

1.Youtube artık binlerce konudan binlerce video barındırma özelliği olan bir platform. Dolayısıyla sizin dersinizle ilgili bir şeyler de mutlaka vardır. Görerek öğrenmenin diğer yöntemlere göre daha akılda kalıcı ve etkili olduğu göz önünde bulundurulsa Youtube sizin için vazgeçilmez olabilir.
2.Dersleri kaydedip Youtube’a ekleyebilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman öğrencileriniz anlamadığı konuları tekrar tekrar izleme şansına sahip olacaktır. Böylelikle sadece kendi öğrencilerinize değil o konuyla ilgili araştırma yapan diğer öğrencilere de faydalı olabilirsiniz.
3.Öğrencilerinizden konuyla ilgili farklı videolar çekmelerini ya da buldukları videoları size yollamalarını isteyebilirsiniz. Böylelikle onları da işin içine katarak aktif olmalarını sağlayabilirsiniz.

Tabi ki sosyal medya bu üçünden ibaret değil. Pinterest, WordPress, Blogspot, Tumblr gibi bir çok kanalı kullanarak da sınıfınızla etkili iletişim içinde bulunabilirsiniz. Günümüz çocuklarının da sosyal medyayla iç içe büyüdüğünü düşünürsek, öğretmenler olarak bunu kullanmak hem sizi rahatlatacak hem de öğrencilerinizin öğrenirken sıkılmamasını sağlayacaktır.

Öğretmenler gününüz kutlu olsun!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın

En Çok Konuşulan Markalar Twitter’ı Nasıl Kullanıyor?

2017’nin Twitter’da en çok konuşulan markaları, yükselen trendler olan “çekiliş” ve “iyilik hareketleri”ni etkin bir şekilde kullanmalarıyla ön plana çıkıyor.

Markaların müşterileriyle etkileşime geçmek, süren sohbetlere eş zamanlı katılarak marka algısına katkıda bulunmak ve diğer markalardan farklılaşmak için en çok kullandığı sosyal medya mecralarından biri de Twitter. Bir markanın gündemdeki bir konuyla ilgili paylaştığı mizahi bir Tweet, o markayı rakiplerinden ayırıp müşteri nezdinde paha biçilemez konumlara getirmeyi başarabiliyor ve markaların belirlediği Twitter stratejisi, kullanıcılar tarafından bolca konuşulma fırsatı yaratıyor.

Bu fırsatı 2017’de başarıyla kullanmış ve en fazla konuşulan olmayı başarmış 5 markayı sizler için mercek altına aldık. Bu markalar 2017’de hangi stratejiyi izledi ve hangi paylaşım alışkanlık ve eğilimlerini gösterdiler?

İşte 2017’nin Twitter’da en çok konuşulan markaları ve Twitter alışkanlıkları:

1-MadameCocoTR
2-AskidaNeVar
3-StarbucksTR
4-Turkcell
5-VodafoneTR

1- @MadameCocoTR

2017’nin Twitter’da en çok konuşulan markası olmayı başaran Madame Coco TR, Twitter’ı kullanıcılarla etkileşime geçerken etkin bir şekilde kullanıyor. Madame Coco TR’nin göze çarpan Twitter’ı kullanma eğilimi, çekilişler üzerine yoğunlaşıyor.

2)@askidanevar

Oğuzhan Canım adlı bir girişimcinin sosyal girişim projesi olan Askıda Ne Var, 2017’de Twitter’da en çok konuşulan ikinci marka olmayı başardı. Bu başarıyı iyilik hareketlerini teşvik etmesi ve yine iyilik amaçlı, öğrencilere ücretsiz sanat aktivitesi, yurtdışı stajı, eğitim gibi fırsatlar sunan çekilişlere yoğunlaşmasıyla kazanmışa benziyor.

3-@StarbucksTR

Starbucks Türkiye, Twitter’da takipçileriyle günün her anı etkileşime geçiyor dense yanlış olmaz. StarbucksTR, günün her anını gerçek zamanlı bir sohbet fırsatına dönüştürmesi ve kullanıcıları da sohbete dahil etmeye teşvik etmesiyle öne çıkıyor; pazar gününün mahmurluğunu, bir kahve Tweet’iyle ortadan kaldırmayı teklif ediyor. Mahmurluğa devam etmek isteyenler için ise kahve teklifi yine de geçerli.

4-@Turkcell

Turkcell, bir derya olan sohbet fırsatlarını etkin bir şekilde kullanıyor. Bu fırsatları kullanıcılarla etkileşime çevirerek başarı elde eden Turkcell, gençlere yönelik şirket projelerini Twitter’da ön plana çıkararak farklılaşıyor. Buna ek olarak marka, kampanya ve indirimlerini de sık bir şekilde Twitter’dan duyuruyor. Turkcell haberlerinden geri kalmamak isteyen herkesi Twitter’da Turkcell’i takip etmeye teşvik ederek, 2017’nin en çok konuşulan markaları arasına girmeyi başaran marka, 2018’de de bu başarısını sürdürecek gibi.

5-@VodafoneTR

2017’nin en çok konuşulan markalarından biri de Vodafone Türkiye. Marka, Twitter’da gençlik projelerini duyurması ve takipçileriyle etkin iletişime geçmesiyle ön plana çıkıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Instagram Hikayesi Reklamlarına Carousel Özelliği Geliyor

Instagram, markaların daha uzun reklamlar oluşturabilmesi için carousel tipte reklam seçeneğini sunmaya hazırlanıyor. Markalar ve yayıncılar şu anda Instagram hikâyelerinde 24 saat içinde kaybolan dikey video serileri paylaşabiliyorsa da, bu reklamlar 15 saniyelik tek parça videoyla sınırlı kalıyor. Yeni özellik sayesinde bu durum ortadan kalkacak ve Instagram hikayesi reklamlarına tek seferde üç video birden yüklenebilecek.

Instagram tarafından yapılan açıklamada yeni uygulamayla birlikte, markaların Instagram hikâyelerindeki popüler konulardan daha iyi yararlanmasının önünü açacağı belirtildi. Bu özelliğin aynı zamanda, kullanıcıların markaları Instagram deneyimini bölen ticari bir içerik gibi görme riskini azaltacağı bekleniyor. Instagram’dan yapılan ilk açıklamalara göre GAP, Netflix, Paramount gibi güçlü markalar carousel özelliğinden yararlanmaya hazırlanıyor bile!

Instagram hikayesi

Her ne kadar Instagram’ın da sahibi olan Facebook’un son yaptığı algoritmik değişikliklere bağlı olarak reklamverenler açısından cazibesi düşse de durum Instagram için tam tersi yönde ilerliyor. Instagram, günden güne reklamverenlerin gözdesi olma noktasına doğru uygun adımlarla gidiyor.

Öyle ki Facebook’un Baş Operasyon Sorumlusu Sheryl Sandberg de bunu açık yüreklilikle kabul ediyor. Sandberg, Facebook’un son çeyrek sonuçlarında kullanıcıların geçirdiği zamanın düştüğünü söylüyor ama diğer yandan da Instagram’ın iş çevrelerindeki çarpıcı yükselişine ve gücüne dikkat çekiyor. Ayrıca, Instagram hikâyesi olarak paylaşılan kısa video hâlindeki marka içeriklerinin dönüşümünün oldukça etkileyici olduğunu, kullanıcıların bu tip videoları sonuna kadar izleyebildiğini ve ardından videoyu yukarı çekip söz konusu marka ya da ürün hakkında hızlı bir şekilde bilgi almaya çalıştığının altını çiziyor.

Yeni özellik üzerine çalışmalara başlayan markalardan birinin de isteğe bağlı yayın platformu Netflix olduğu söyleniyor.

Instagram hikâyelerinde markalar açısından yaşanan bu olumlu yöndeki etki-tepki etkileşimini rakamlar da destekliyor. Instagram hikâyesi şeklindeki marka veya yayıncı içeriklerinin yüzde 60’ı sesli olarak görüntüleniyor. Facebook’ta paylaşılan ve otomatik oynatılan videoların kullanıcıların haber akışlarında çoğu zaman sessiz olarak izlediğini göz önüne aldığımızda, yaratıcı video içerikler için reklamverenlerin Instagram’a yönelmesini gayet anlaşılır bir durum olarak görebiliriz. Uluslararası yaratıcı ajans McCann’in Sosyal Medya ve Mobil Teknoloji Sorumlusu Gemma Craven de bunu doğruluyor. Craven, etkili bir şekilde ölçülebilen anlık içerik deneyiminin merkezi konumunda gördüğü Instagram’ın markalar için çekiciliğinin devam edeceğini, yeni özelliğin markaların düzenleyeceği kampanyalar için büyük katkı yapacağını vurguluyor.

Instagram’ın bu başarısı, reklam geliri verilerine de yansıyor. Ortada Facebook tarafından yapılan resmi bir açıklama olmamakla birlikte, eMarketer’ın tahminlerine göre Instagram reklam gelirleri, bu yıl 8 milyar dolarlık reklam satışı yapması beklenen Facebook’un yıllık reklam gelirinin yüzde 18’ini oluşturacak.

Şüphesiz ki Instagram hikayesi reklamlarına gelen bu carousel özelliğinin, Snapchat’i biraz daha zora sokacağını söyleyebiliriz. Anlaşılan o ki Facebook’un satın alma teklifini reddeden Snapchat’i sadece kullanım yoğunluğu değil, reklam gelirleri konusunda da önümüzdeki günlerde zor bir süreç bekliyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link