Müşteri Odaklı İçerik Pazarlama Stratejisi mi Dediniz?

İçerik pazarlaması için kısaca, sosyal medyanın vazgeçilmez süreci, pazarlamanın online hali diyebiliriz. Fakat son birkaç yıl içerisinde içerik pazarlaması denildiğinde karşımıza bu üç olumsuz söylem çıkmaya başladı. Bunlar ne derseniz;

 • Konu dışı çok fazla içeriğin mevcut olması,
 • İçeriklerin çoğunun yeni içgörüyle fakat aynı eski bilgiyle oluşturulmuş olması,
 • İçeriklerin kalitesinin düşmesi, olarak sıralayabiliriz.

Tüm bu bilgiler 2015 B2B Content Marketing Research araştırmasında geçiyor. Araştırmaya göre;

 • Bu yıl ankete katılanların %86’sı, 2014 yılıyla kıyaslandığında %93 oranda içerik pazarlaması kullandığını söylüyor. Fakat bu tanımlanan “içerik pazarlaması” nedir ve nasıldır? Muamma.
 • 2014 yılı katılımcılarının  %38’i  “içerik pazarlaması %42 etkilidir” diyor. Bu oran gittikçe düşüyor. Neden?
 • Ankete katılanların %70’i daha fazla içerik oluşturduklarını söylüyorlar. Fakat bu içerikler gerçekten kaliteli ve etkili mi?
 • Target your Customers

Aslında tüm bunlar içerik pazarlamasını yavaş yavaş tükettiğimiz gerçeğini, yeni yaklaşımlar ve stratejiler arayışı içerisinde olduğumuzu gösteriyor. Bu arayışlara yönelmeden önce düşünce stratejimizi değiştirerek içerik pazarlamasını daha iyi kullanabiliriz. İçerik pazarlamasında daha etkili sonuçlar almak istiyorsak ürün odaklı değil müşteri odaklı düşünmekle işe başlayabiliriz. Bunun için yapmamız gerekenler;

Başarı, müşteriyi keşfetmektir.

Doğru stratejiyi oluşturmak ve emin adımlarla ilerleyebilmek için ilk olarak ürün odaklı değil müşteri odaklı düşünmemiz gerekir. Müşteriler kendilerine fayda sağlayan ürünleri satın alırlar. Bu faydaları tespit edebilmek için de öncelikle hedef kitleyi anlamamız gerekir. Müşteri odaklı olmak pazarlamanın işi değildir, tüm şirketin işidir. Bunun için kurum kültürünün değişmesi gereklidir.

Etkili içerik pazarlama stratejisinde eğitim önemlidir.

İçerikler, pazarlamada kullanılmamalıdır. Bunun yerine daha çok hedef kitleyi eğitmek, şirket ve tüketici arasındaki ilişkiyi yeniden konumlandırmak için kullanılmalıdır. Bu yüzden tüketicilerle;

 • İnşa etmek; içerik işletme açısından güven inşa eder.
 • İnanmak; şirket tüketiciyi anlamaya inanır. Tüketicinin aklındakini en iyi şekilde okur.
 • Anlamak; şirket tüketicilerin problemlerini çözerek onlara yardım edeceğini anlar.

Bu üç amacın gerçekleşmesi; başarılı bir içerik pazarlama stratejisinin anahtarıdır.

İçerik pazarlama stratejisi dinlemeyi gerektirir.

İçerik pazarlama stratejiniz, yenilik hareketleriniz için alıcıları ve tüketicileri dinlemek her zamankinden daha önemlidir. Sosyal dinleme, müşteriyi ve alıcıyı anlamak açısından hayati önem taşır. Sosyal medya ve diğer medya paylaşım platformları ile pazarlamacılar hedef kitleleri ile etkileşime geçerek onları kolayca dinleyebilirler.

Marketing business tree

Pazarlama anlayışlarını toplayın ve değiştirin.

Büyük yanlışlardan bir diğeri ise, pazarlamacılar bütün yaklaşımları bir araya toplar, fakat onları kendi içerik pazarlama stratejilerinde kullanmazlar. Öğrenilen ve bilinen yaklaşımları alıp, içerik pazarlama stratejinize göre uygulamalısınız. Büyüme hedeflerinize ve önemli temas noktalarınıza karar vererek,  stratejinizi, taktiklerinizi, bu amaç ve temas noktalarını destekleyen performans göstergelerini sıralayarak alıcı ve müşteri kişiliği oluşturmuş olursunuz.

Doğru şeyleri ölçün.

Test etmek, pazarlama stratejisi açısından hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple,  sürekli test edip buna göre yeniden düzenlemeler yapmamız gerekir. Başarılı içerik pazarlama stratejisi sürekli gelişen bir süreçtir. İnsanların değer vereceği bir deneyim oluşturmak için ulaşılabilecek tüm araçları kullanmamız gerekir.

Bundan sonra müşteri odaklı içerik pazarlamasını duyarsanız, kulak vermenizde fayda var!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Coca Cola’dan Yaz Sıcaklarına Özel Billboard!

Geçmişten günümüze birçok marka tarafından kullanılan outdoor reklamlar yanından geçip gitseniz, bir anlığına görseniz bile aklınızda kalıyor. Hele de yapılan iş yaratıcıysa sonuçlar daha da güzel oluyor.

Reklam mesajınızı en kısa ve en etkili şekilde verebileceğiniz, yıllar geçse de etkisi kalıcı bir mecra reklam panoları.  Açık havadan bahsetmişken özellikle ucu bir şekilde hava durumuna dokunan yaratıcı outdoor çalışmaları da gören kişide tam yeri tam zamanı etkisi yaratabiliyor. Sıcak havalarda susuzluğu, soğuk havalarda da sıcak bir şeyler içip ısınma fikrini çağrıştırıyor.

Tam da burada bahsetmek istediğimiz marka vaadini serinletme, yenilenme üzerinden tüketicisine ileten Coca Cola’nın kullandığı basit bir teknoloji sayesinde sıcaktan bunalan tüketicisine serinletici bir alternatif yaratan bu çalışması.

Coca-Cola’nın tasarladığı bu yaratıcı reklam panosu yaz aylarında dışarıda vakit geçiren insanların bakışlarını yakalamak ve dikkatleri üzerine çekmek için tasarlanmış vaziyette.

Reklam panosunun üzerinde o anki güncel sıcaklığı gösteren bir küçük panel bulunuyor ve bu küçük panelin yerleştirildiği reklam panosu aslında bu sıcaklık göstergesi ile bir mesaj veriyor. Bu mesaj ile dışarıda olan insanların o yüksek sıcaklıkta serinlemek için aradıkları şeyi işaret ediliyor. O anki sıcaklığa bağlı olarak Coca-Cola reklam panosundaki mesaj değişkenlik gösteriyor elbette ki, örneğin hava eğer o anda 40 dereceyi gösteriyor ise, panoda verilen mesaj “ kendini serinletmen için 40 neden” olarak görünüyor. Ve sıcaklık git gide arttığında, bu reklam insanlara Coca-Cola’yı ferahlamak amacıyla içmeleri için gittikçe artan nedenlerinin olduğunu söylüyor. Mesela derece 40’dan 43’e yükseldiğinde, reklam panosu size bir nevi Coca-Cola içmeniz için nedenlerinizin daha da arttığını hatırlatmış oluyor.

Açıkhava reklamcılığında bu şekilde dinamik, değişken olan reklam panoları gittikçe popüler hale geliyor, bunun nedeni ise bir yandan reklam panoları ile yakın çevrenin etkileşime geçmesi olurken, bir yandan da insanların o dinamik reklam panoları sayesinde ikinci ve hatta üçüncü kere panoya bakmalarının teşvik edilmesi olarak açıklanabilir.

Şöyle düşünelim bu yazıyı sıcak bir ortamda okuyan kişiler için bile susuzluğunu gidermenin bir yolu olarak Coca Cola akla gelecek değil mi?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Amazon Tarihinin En Büyük Teslimatını Jurrasic World’e Yaptı

 • Aynı anda hem dünyanın en büyük teslimatlarından birisini yapıp, hem bir filmin gişesine mükemmel bir destekte bulunup hem de e-ticaret adına yapılabilecek neredeyse her şeyi yapabileceğinize müşterilerinizi ikna edersiniz?
 • Amazon’un geçen sene Jurassic World: Fallen Kingdom ile yaptığı işbirliğinden ilham alalım.
 • Benzeri yazılar için; 2018’in En Değerli Markası Amazon’un Başarısı Nereden Geliyor?

Her şey devasa bir kargo kutusuyla başladı aslında. Ancak dünyanın en değerli markası seçilen Amazon’un en büyük teslimatı sayılan Jurassic World: Fallen Kingdom’ın yankıları ise üzerinden bir sene geçmesine rağmen hala devam ediyor.

Bu devasa teslimat 29 Mayıs’ta Los Angeles’a ulaştırılırken tüm şehri gezmeyi, aralarda molalar verip halkın ilgisini çekmeyi de ihmal etmedi tabii. Gittiği her yerde yoğun bir ilgiyle karşılaşan ve sosyal mecralarda fazlaca paylaşılan bu kutunun mükemmel bir fısıltı pazarlaması olarak tabir edilen buzz marketing’e güzel bir örnek olduğunu söyleyebiliriz.

Üzerinde kocaman bir Jurassic Park logosu ile beraber Alexa, Jurassic World’e kutunun içinde ne olduğunu sor”  yazısı ve smile code olarak adlandırılan QR kod da bulunan kutunun üstündeki kodu Amazon mobil uygulamasından okutanlar bir mikro siteye yönlendirilerek minik bir video izleyip üzerine Jurassic Park filmine indirim kazandılar.

Los Angeles’ın ünlü alışveriş merkezlerinden The Grove LA’ya teslimatı yapılan devasa bir t-rex heykeline Fallen Kingdom oyuncuları Chris Pratt ve  Bryce Dallas Howard’ın eşlik etmesi ile mükemmel bir kampanya gerçekleştirilmiş oldu.

Amazon’dan Jeremi Gorman fikrin bulunuluşu ile ilgili amaçlarının hem müşterilerin hoşuna gidecek hem de Jurassic World Fallen Kingdom ile ilgili söylentiler yaratabilecek bir kampanya istediklerini bu nedenle de teslimat kutusunu gerçekten devasa hale getirdiklerini ifade ediyor.

Tabi kutu üstünde yer alan Smile Code ile hem fiziksel hem de dijital bir etkileşim yakalayan kampanya, sürecin her aşamasında her iki ekibinde mükemmel bir iletişim içinde olmaları sayesinde bu büyük başarıya ulaşmış.

Tabi Amazon’un kendisinin geliştirdiği sesli asistan Alexa’nın hem bu vaka da hem de daha iyi bir müşteri deneyimi yakalanabilecek her yerde kullanılabileceğini ifade eden Amazon’un reklam satışın başındaki Jeremi Gorman bu tarz işbirliklerinin de süreceğinin sinyalini veriyor.

Kaynak: Adweek

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link