Müşteri Odaklı İçerik Pazarlama Stratejisi mi Dediniz?

İçerik pazarlaması için kısaca, sosyal medyanın vazgeçilmez süreci, pazarlamanın online hali diyebiliriz. Fakat son birkaç yıl içerisinde içerik pazarlaması denildiğinde karşımıza bu üç olumsuz söylem çıkmaya başladı. Bunlar ne derseniz;

  • Konu dışı çok fazla içeriğin mevcut olması,
  • İçeriklerin çoğunun yeni içgörüyle fakat aynı eski bilgiyle oluşturulmuş olması,
  • İçeriklerin kalitesinin düşmesi, olarak sıralayabiliriz.

Tüm bu bilgiler 2015 B2B Content Marketing Research araştırmasında geçiyor. Araştırmaya göre;

  • Bu yıl ankete katılanların %86’sı, 2014 yılıyla kıyaslandığında %93 oranda içerik pazarlaması kullandığını söylüyor. Fakat bu tanımlanan “içerik pazarlaması” nedir ve nasıldır? Muamma.
  • 2014 yılı katılımcılarının  %38’i  “içerik pazarlaması %42 etkilidir” diyor. Bu oran gittikçe düşüyor. Neden?
  • Ankete katılanların %70’i daha fazla içerik oluşturduklarını söylüyorlar. Fakat bu içerikler gerçekten kaliteli ve etkili mi?
  • Target your Customers

Aslında tüm bunlar içerik pazarlamasını yavaş yavaş tükettiğimiz gerçeğini, yeni yaklaşımlar ve stratejiler arayışı içerisinde olduğumuzu gösteriyor. Bu arayışlara yönelmeden önce düşünce stratejimizi değiştirerek içerik pazarlamasını daha iyi kullanabiliriz. İçerik pazarlamasında daha etkili sonuçlar almak istiyorsak ürün odaklı değil müşteri odaklı düşünmekle işe başlayabiliriz. Bunun için yapmamız gerekenler;

Başarı, müşteriyi keşfetmektir.

Doğru stratejiyi oluşturmak ve emin adımlarla ilerleyebilmek için ilk olarak ürün odaklı değil müşteri odaklı düşünmemiz gerekir. Müşteriler kendilerine fayda sağlayan ürünleri satın alırlar. Bu faydaları tespit edebilmek için de öncelikle hedef kitleyi anlamamız gerekir. Müşteri odaklı olmak pazarlamanın işi değildir, tüm şirketin işidir. Bunun için kurum kültürünün değişmesi gereklidir.

Etkili içerik pazarlama stratejisinde eğitim önemlidir.

İçerikler, pazarlamada kullanılmamalıdır. Bunun yerine daha çok hedef kitleyi eğitmek, şirket ve tüketici arasındaki ilişkiyi yeniden konumlandırmak için kullanılmalıdır. Bu yüzden tüketicilerle;

  • İnşa etmek; içerik işletme açısından güven inşa eder.
  • İnanmak; şirket tüketiciyi anlamaya inanır. Tüketicinin aklındakini en iyi şekilde okur.
  • Anlamak; şirket tüketicilerin problemlerini çözerek onlara yardım edeceğini anlar.

Bu üç amacın gerçekleşmesi; başarılı bir içerik pazarlama stratejisinin anahtarıdır.

İçerik pazarlama stratejisi dinlemeyi gerektirir.

İçerik pazarlama stratejiniz, yenilik hareketleriniz için alıcıları ve tüketicileri dinlemek her zamankinden daha önemlidir. Sosyal dinleme, müşteriyi ve alıcıyı anlamak açısından hayati önem taşır. Sosyal medya ve diğer medya paylaşım platformları ile pazarlamacılar hedef kitleleri ile etkileşime geçerek onları kolayca dinleyebilirler.

Marketing business tree

Pazarlama anlayışlarını toplayın ve değiştirin.

Büyük yanlışlardan bir diğeri ise, pazarlamacılar bütün yaklaşımları bir araya toplar, fakat onları kendi içerik pazarlama stratejilerinde kullanmazlar. Öğrenilen ve bilinen yaklaşımları alıp, içerik pazarlama stratejinize göre uygulamalısınız. Büyüme hedeflerinize ve önemli temas noktalarınıza karar vererek,  stratejinizi, taktiklerinizi, bu amaç ve temas noktalarını destekleyen performans göstergelerini sıralayarak alıcı ve müşteri kişiliği oluşturmuş olursunuz.

Doğru şeyleri ölçün.

Test etmek, pazarlama stratejisi açısından hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple,  sürekli test edip buna göre yeniden düzenlemeler yapmamız gerekir. Başarılı içerik pazarlama stratejisi sürekli gelişen bir süreçtir. İnsanların değer vereceği bir deneyim oluşturmak için ulaşılabilecek tüm araçları kullanmamız gerekir.

Bundan sonra müşteri odaklı içerik pazarlamasını duyarsanız, kulak vermenizde fayda var!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link