youtube12000’li yılların sonundan beri popüleritesini sürekli arttıran akıllı cihazlar sayesinde artık günümüzün önemli bir kısmını cep telefonlarımız ya da tabletlerde geçirir olduk. Youtube’dan gelen açıklama da bu durumun kanıtı niteliğinde. Şirket, 2011 yılında trafiğin sadece %6’sını mobilden alırken, artık bu oran %40 oldu. Yani her 5 kişiden 3’ü Youtube’a mobil cihazlar sayesinde bağlanır oldu. Bu arada 2012 yılında mobilden gelen trafiğin %25 olduğunu da belirtelim.

Youtube’da durum bu şekilde iken Facebook için de durum farksız. Yapılan araştırmalara göre aylık 819 milyon mobil kullanıcısı bulunan Facebook’un toplam aylık kullanıcı sayısı ise 1.15 milyar. Yani aktif kullanıcıların %73’ü mobil erişime de sahip.

Facebook’ta mobil trafiğin yıllara göre dağılımını incelediğimizde ise mobil devrimin ne denli ivmeli bir şekilde hayatımızdaki yerini pekiştirdiğini görebiliriz. Örneğin 2010 yılında 482 milyon olan aylık mobil kullanıcı oranı %32 iken, 2011’de %43, 2012’de ise %56’ydı. Bu arada Facebook’un reklam gelirlerinin %41′inin de tablet ya da telefonlardan geldiğini belirtmekte fayda var.

Mobilin gücü sürekli artıyor ve artmaya da devam edecek. Kısa vadede bu gücü nasıl hissederiz bilmiyoruz ama 2016 yılında mobil cihaz sayısı, dünya nüfusundan daha çok olacağı tahmin ediliyor. Bakalım sosyal ağlardaki mobil kullanıcı sayısı hangi seviyeye kadar yükselecek…

Bir Cevap Yazın