Geçtiğimiz Kasım ayında Microsoft tarafından başlatılan ‘Scroogled’ isimli Anti-Google kampanyası kısa bir süre içerisinde en çok konuşulan konulardan biri olmuştu. Kampanyanın amacı Google’ın arama sonuçlarını adil bir şekilde düzenlemediğiydi.

İnsanlara verilen mesaj ise şuydu: ‘’Google arama sonuçlarında adil olmuyor; biz ise Bing olarak bu tür şeyler yapmıyoruz, bizi tercih edin.’’

httpv://www.youtube.com/watch?v=-WIluNt0mvA

Bu reklam kampanyası  konuşuldu konuşulmasına ama birçok otoriden de yoğun tepkiler aldı. Bu tepkilerin kaynağında ise Microsoft gibi büyük bir firmanın rakibini karalayarak ön plana çıkma arzusu vardı.

Aradan geçen zaman ise Microsoft’u Google’a açtığı savaştan vazgeçirememişe benziyor. Bu sefer de sahibi olduğu Outlook üzerinden Gmail’i hedef alan bir video yayınlayan şirket yine eleştirilerin odak noktasına yerleşti.

Videonun konsepti ise Kasım ayında başlattıkları ‘Scroogledisimli kampanya ile aynı. Aradaki fark ise Google’a olan eleştirinin bu kez  Gmail’e yapılmış olması.  Gmail’i özel hayatın dokunulmazlığını ihlal etmekle suçlayan Microsoft, Outlook’un tercih edilmesini öneriyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=63u-RG-31B0

 httpv://www.youtube.com/watch?v=anFSX2WltPc

Microsoft yeni ‘Scroogled’  videolarıyla Gmail kullanıcılarını Outlook’a çekebilecek mi bilinmez ama Google’ın önceden olduğu gibi bu kampanyaya da yanıt vermeyeceği kesin.

Bir Cevap Yazın