Microsoft’un Google’a Açtığı Tek Taraflı Savaş Devam Ediyor 0

Geçtiğimiz Kasım ayında Microsoft tarafından başlatılan ‘Scroogled’ isimli Anti-Google kampanyası kısa bir süre içerisinde en çok konuşulan konulardan biri olmuştu. Kampanyanın amacı Google’ın arama sonuçlarını adil bir şekilde düzenlemediğiydi.

İnsanlara verilen mesaj ise şuydu: ‘’Google arama sonuçlarında adil olmuyor; biz ise Bing olarak bu tür şeyler yapmıyoruz, bizi tercih edin.’’

httpv://www.youtube.com/watch?v=-WIluNt0mvA

Bu reklam kampanyası  konuşuldu konuşulmasına ama birçok otoriden de yoğun tepkiler aldı. Bu tepkilerin kaynağında ise Microsoft gibi büyük bir firmanın rakibini karalayarak ön plana çıkma arzusu vardı.

Aradan geçen zaman ise Microsoft’u Google’a açtığı savaştan vazgeçirememişe benziyor. Bu sefer de sahibi olduğu Outlook üzerinden Gmail’i hedef alan bir video yayınlayan şirket yine eleştirilerin odak noktasına yerleşti.

Videonun konsepti ise Kasım ayında başlattıkları ‘Scroogledisimli kampanya ile aynı. Aradaki fark ise Google’a olan eleştirinin bu kez  Gmail’e yapılmış olması.  Gmail’i özel hayatın dokunulmazlığını ihlal etmekle suçlayan Microsoft, Outlook’un tercih edilmesini öneriyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=63u-RG-31B0

 httpv://www.youtube.com/watch?v=anFSX2WltPc

Microsoft yeni ‘Scroogled’  videolarıyla Gmail kullanıcılarını Outlook’a çekebilecek mi bilinmez ama Google’ın önceden olduğu gibi bu kampanyaya da yanıt vermeyeceği kesin.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Google’dan Eş Zamanlı Çeviri Yapabilen Kulaklık: Pixel Puds 0

Geçtiğimiz günlerde Google donanım etkinliğinde yeni akıllı telefonu Pixel 2 ve Pixel Buds adlı bir bluetooth kulaklığını tanıttı. Bu etkinlikte Apple’ın AirPod’larına rakip olduğu bilinen Pixel Puds oldukça dikkat çekti.

Pixel Puds’u, yuvarlak tasarımıyla boynunuza asarak kullanabiliyorsunuz.  Ayrıca Google’ın yapay zekasıyla donatılmış, eş zamanlı çeviri yapabilme özelliği ile iletişimi de kolaylaştırıyor. Kulaklığı kullanabilmek için hafifçe dokunmanız yeterli. Yani müziği duraklatma, asistanı çağırma veya aramalara yanıt vermek için dokunma hareketleri yapmanız yeterli oluyor. Bununla beraber manyetik şarj kutusu içinde şarj olabilen Pixel Buds, otomatik algılama özelliğine sahip değil, yani kulağınıza taktığınızda ya da çıkardığınızda bunu algılayamıyor.

40 farklı dili anlayabilen Pixel Puds’un ilk tanıtım videosu yayınlandı. Canlı olarak İngilizce’den İsveççe’ye çeviri yaparak izleyenleri gerçekten hayrete düşüren demo, hiçbir aksama olmadan yaklaşık 1-2 saniye süreyle tercüme işlemini gerçekleştirdi.

Pixel Puds’un özellikleri bununla da sınırlı değil. Dilerseniz kulaklığın sağ kısmında bulunan Google Assistant ile yol tarifi sorabilir, hatırlatma ekleyebilir ya da mesajlara kolayca cevap verebilirsiniz.

Pixel Puds tek şarjla 5 saatlik kullanım ile birlikte, siyah, mavi ve beyaz olmak üzere üç farklı renk seçeneğiyle Kasım ayında 159 dolardan satışa sunulacak.

Microsoft CEO’su: Yapay Zeka, Yok Ettiğinden Daha Çok İş Yaratabilir 0

Yapay zekanın, birçok iş kolunda insan iş gücüne ihtiyacı ortadan kaldıracağı ve bu nedenle binlerce insanın işsizlikle karşı karşıya kalacağı uzun süredir tartışılan bir konu. Ancak yapay zekanın ortadan kaldırdığından daha fazla iş kolunu ortaya çıkartacağını söyleyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Bu görüşe katılanlardan birisi de Microsoft CEO’su Satya Nadella.

Recode’un yaptığı habere göre Satya Nadella, dün Los Angeles’ta Vanity Fair dergisi tarafından düzenlenen “Yeni Kuruluş Zirvesi” adlı etkinlikte yaptığı konuşmada yapay zeka ile ilgili olarak “Umduğum şeylerden biri, daha fazla insanı iş gücüne dahil etmemiz için yapay zekadan faydalanabilmemizdir.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Microsoft’un Seeing İsimli Yapay Zeka Uygulaması

Ayrıca Nadella; yapay zekanın işitsel, görsel vb. engelleri bulunan insanlara yardım etmede nasıl kullanılabileceğinden de bahsetti. Hatta Nadella bu konuyla ilgili olarak Microsoft’un yapay zeka tabanlı, Seeing isimli kamera uygulamasını örnek gösterdi. Microsoft CEO’sunun bahsettiğine göre Seeing, akıllı telefon kamerasının gördüğü şeyleri söyleyen ve bu şekilde görme engelli kişilere yardımcı olan bir uygulama. Satya Nadella, bu uygulamanın bugün Microsoft’ta çalışan birisine işlere tam anlamıyla dahil olması için imkan tanıdığını belirtirken insanlara yardım etmek için bunun gibi birçok şeyin yapılabileceğini vurguladı. Yapay zeka, karma gerçeklik ve kuantum hesaplama ile birlikte, Microsoft’un üzerine yoğunlaştığı, gelecek odaklı üç teknolojiden biri.

Microsoft CEO’su yapay zeka ile ilgili olarak bunları söylerken Elon Musk ise bu konuda daha karamsar. Bugüne kadar yapay zeka ile ilgili birçok açıklama yapan Musk, geçtiğimiz aylarda diğer yapay zeka uzmanlarıyla birlikte katil robotlar geliştirilmemesi için bir mektup yayımlamış ve daha sonrasında ise yapay zekanın 3. Dünya Savaşı’nı başlatacağını söylemişti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link