Mavi Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” isimli yazı dizimize Hazır Giyim Sektörü ile devam ediyoruz.  İnceleyeceğimiz ilk marka Mavi. Bakalım Mavi sosyal medyayı nasıl kullanıyor?

facebook

  • 1.148.740 beğeni
  • 34.177 hakkında konuşma

Mavi’nin Facebook’u oldukça aktif olarak kullandığını görüyoruz. Beğeni ve hakkında konuşma sayısının bu kadar yüksek olmasının en önemli nedeni de bu. Girdiği içerikler 25-30 civarında paylaşım alıyor. Bu da aslında oldukça iyi bir oran, Mavi’nin Facebook’u gayet iyi kullandığını gösteriyor. Ortalama olarak günlük 2 içeriğin paylaşıldığı sayfada etkileşim oranı da üst seviyede. Her paylaşım en az 300 civarı beğeni alıyor. Bazı paylaşımların beğenisinin 1000’lere çıktığı da oluyor. Etkileşimin, beğenme ve yorum sayılarının günden güne azaldığı Facebook’ta bu oranda etkileşim sağlayabilmek gerçekten büyük başarı. Markayı sürekli olarak takip eden bir kitlenin oluştuğu aşikar. Bu kitleyi oluşturabilmenin doğru sosyal medya kullanım stratejisiyle mümkün olabileceği bir gerçek ve Mavi’nin bu stratejiyi oldukça başarılı bir şekilde geliştirdiğini görebiliyoruz.

Mavi genel olarak 3 çeşit paylaşımda bulunuyor. Bunlardan birisi ürün fotoğraflarının olduğu paylaşımlar. Bu fotoğrafların üzerindeki link sizi Mavi’nin internet sitesine yönlendiriyor. Orada ürünün ayrıntıları yer alıyor. Diğer bir paylaşım türü ara ara yapılan küçük yarışmalar. Bu yarışmalar sonucunda takipçilere çeşitli indirimler ve hediyeler veriliyor. Diğer bir paylaşım türü de yapılan kampanyaların duyurumları. Diğer yandan bazı özel olaylar için yapılan paylaşımlar da oldukça ilgi görüyor. Markayla alakasız gibi görünen GS-FB derbisi markayla oldukça akıllıca ilişkilendirilmiş ve takipçilerinin de ilgisini çekmeyi başarmış mesela.

derbi

face indirim

face kampanya1

face yarışma

Mavi için Facebook kullanımında yapabileceğim tek olumsuz eleştiri takipçilerinin yorumlarına cevap vermemesi ve duvarının kapalı olması. Etkileşim oranının bu kadar yükseklerde olduğu bir hayran sayfasında bu yorumlara da cevap verilse ve insanlar şikayetlerini ya da övgülerini markanın duvarına yazabilseler bu oran çok daha üst seviyelere çıkar. Tabi buna paralel olarak takipçi sayısı da artar.

twitter

mavi gayriresmi

Twitter’da 2 hesabı bulunan marka bu hesaplardan birini aktif olarak kullanmıyor. Ancak resmi internet sitesindeki Twitter ikonu sizi kullanılmayan hesaba yönlendiriyor. Bu hesapta ise resmi Twitter hesabına ulaşmak için başka bir linke tıklamanız gerektiğini söyleyen bir içerik sizi bekliyor. İnternet sitesinde aktif olarak kullanılan hesap yerine neden kullanılmayan hesabın linki var anlamış değilim. Kullanılmayan hesabın kapatılıp aktif hesabın linkinin verilmesi ve takipçilerin yorulmadan hesaba ulaşımının sağlanması daha iyi olmaz mı?

tw mavi

Gelelim aktif olarak kullanılan hesaba… Bugüne kadar 4.151 tweet atmış olan markanın 44.388 takipçisi bulunuyor. Burada da günlük ortalama 2 kez paylaşımda bulunan markanın bu paylaşımları Facebook içerikleri ile aynı. Ancak takipçilerden gelen tweetlerin RT edilmesi ya da onlara cevap verilmesi bu sayıya dahil değil. Facebook’u oldukça iyi kullanan ve etkileşim sağlayan markanın Twitter’da bu etkileşim oranını yakalayamadığını görüyoruz. Bazı paylaşımlar dışında da takipçilerden gelen Retweet oranları çok düşük. Bu da markanın takipçilerden gelen tweetlere çok fazla geri dönüş yapmıyor olmasından kaynaklanıyor olabilir. Diğer bir neden de Facebook ile aynı içeriklerin paylaşılması, Twitter’a çok fazla farklı bir içeriğin girilmiyor olması bence. Çünkü her sosyal ağ kendi içinde farklı dinamiklere sahip. Bu sosyal ağları kullananların bile profilleri çok farklı iken farklı mecralarda çoğunlukla aynı paylaşımlarda bulunmak her iki ağın da kullanıcılarına hitap etmeyebilir.

Takipçilerden gelen yorumlara çok fazla geri dönüş yapılmaması konusu ise neredeyse tüm sosyal ağlarda aktif olan bir marka için ilginç bir handikap. Sosyal medyadaki müşteri ilişkileri yönetiminin biraz daha aktif olarak yapılması marka için yararlı olacaktır.

tw etkileşim

tw şikayet

pinterest

mavi pinterest

Neredeyse tüm sosyal ağlarda var olan Mavi’nin, Pinterest’te de bir resmi hesabı var. Ancak burada en son 2 ay önce içerik girilmiş. Aslında Mavi gibi hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren markalar için oldukça aktif olarak kullanılabilecek bir mecra Pinterest. Özellikle kullanıcılarının büyük bölümünün kadınlar olduğunu düşündüğümüzde bu mecrada hazır giyim markaları için çok büyük fırsatlar olduğunu görebiliriz. Farklı kombinlerin ve giysilerin sergilenebilmesi için çok uygun bir mecra. Bence hazır giyim markaları bu mecra için tamamen özel içerikler üretmeli. Çünkü hedef kitlenin büyük bölümünün var olduğu bir mecrada oldukça yüksek oranda etkileşim sağlanabilir ve bu etkileşimin geri dönüşü marka için çok yararlı olabilir.

Gelelim Mavi’nin Pinterest’te yaptıklarına… Mavi’nin Pinterest’te 10 boardı var. Şimdiye kadar 144 pinleme yapılmış ve 46 beğeni almış. Markanın 428 takipçisi ve 23 tane de takip ettiği hesap var. Marka sadece kendi kampanyaları ve ürünlerini paylaşmamış. İstanbul fotoğraflarının ve çikolata fotoğraflarının olduğu bir board var. İstanbul fotoğraflarının ilişkisini geçtiğimiz dönemlerde Kıvanç Tatlıtuğ ile yaptıkları “çok mu çok modayız” kampanyasından anlayabiliyoruz. Ancak çikolata fotoğraflarının markayla ilgisi nedir anlayabilmiş değilim. Ayrıca bunlar başka hesaplardan repin yapılmış fotoğraflar.

googleplus

mavi google+

Google Plus’ta da aktif olan markanın takipçi sayısı oldukça dikkat çekiyor. Bir markanın Google+’da 83.614 takipçiye sahip olması büyük başarı. Çünkü Google+ hala istenilen popüleriteyi yakalayabilmiş değil. Bu anlamda baskın olan sosyal ağ Facebook ve kısa vadede de bu baskınlığını yitirecek görünmüyor. O yüzden markalar Google+’ya henüz ağırlık vermiyorlar. Ancak Mavi o markalardan değil. Google+’yı da oldukça aktif olarak kullanıyor. İçerikler Facebook ile aynı olsa da diğer markalardan çok daha fazla bu mecraya ağırlık vermesiyle Mavi öne çıkıyor. Üstelik burada paylaşılan içeriklerin beğeni oranları da fena değil. Her içerik ortalama 15-20 civarı beğeni alıyor. Takipçi sayısına oranladığınızda bu sayı çok düşük gibi görünse de Google+ için iyi bir sayı olduğunu söyleyebiliriz. Google’ın oldukça agresif şekilde bu mecrayı büyütme stratejisinde olduğunu biliyoruz. Bu açıdan Mavi’nin de bunu görerek Google+’ya önem vermesi takdir edilmesi gereken bir durum.

Instagram

mavi instagram

Yazı içinde Mavi’nin neredeyse tüm sosyal ağları kullandığını sıklıkla vurguladım. Yukarıda incelediğimiz 4 sosyal ağ dışında markanın Instagram’da da olması beni oldukça şaşırttı. Çünkü şimdiye kadar incelediğimiz markaların hiçbirinin resmi Instagram hesabı bulunmuyordu. Bu anlamda Mavi’yi tebrik etmek gerekiyor. Üstelik marka Instagram’ı oldukça aktif kullanıyor. Şimdiye kadar 392 fotoğraf yüklenmiş ve markanın 3.742 takipçisi bulunuyor. Etkileşim oranları da oldukça iyi. Her fotoğraf genel olarak 100 den fazla beğeni alıyor. Paylaşılan fotoğraflar ise Facebook ve Twitter’da girilen içeriklerde paylaşılan fotoğraflar.

mavi instagram1

Youtube

mavi YOUTUBE

Markanın bir de Youtube hesabı var. Bu hesapta 940 takipçi var. Markanın reklamları ve kampanya videoları yayınlanıyor. Bu açıdan da Mavi’yi tebrik etmek gerekiyor. Çünkü hala birçok markanın Youtube hesabı da yok. Kendi reklamları saçma sapan hesaplar tarafından yayınlanıyor. Bu da markaların imajına zarar veriyor. Bu anlamda Mavi tam anlamıyla bütünleşik bir sosyal medya kullanım örneği gösteriyor. Diğer markaların da sosyal medya konusunda Mavi’yi örnek almaları gerekiyor.

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” yazı dizimiz diğer hazır giyim markalarıyla devam edecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı - Pazarlama da örgütlenmektir!

Bir Cevap Yazın

Perakende’nin Devler Liginde İki Türk Şirket

Deloitte, dünyanın gelir açısından en büyük 250 perakendecisini belirlediği “Perakende’nin Küresel Güçleri 2018” raporunu “Dönüştürücü Değişim, Canlanan Ticaret” başlığıyla yayımladı. Raporda Türkiye’den yıllardır yer alan BİM Birleşim Mağazacılık A.Ş. ve uzun bir aradan sonra listeye tekrar giren Migros Ticaret A.Ş. yer alıyor. Bununla birlikte bu iki marka raporda yayınlanan 2016 mali yılında en hızlı büyüyen 50 şirket arasında da yer alıyor.

Rapora göre en iyi 250 perakende şirketi 2016 mali yılında %4,1 oranında bileşik büyümeyi temsil eden toplam 4,4 trilyon ABD doları gelir elde etti. Raporda bulunan şirketlerin perakendeden elde ettikleri yıllık gelirlerin ortalama 17,6 milyar dolar seviyelerinde olduğu görülüyor. Perakendenin en güçlü beş ismi, listedeki yerini 2016 mali yılında da korurken ilk 10’da yer alan diğer şirketlerin; organik büyüme, satın almalar ve kurdan kaynaklanan oynaklık sebebiyle yer değiştirdiği görülüyor. İlk 10’da yer alan şirketlerin gelirleri, listede yer alan 250 şirketin toplam gelirinin %30,7’sini oluşturuyor.

Listede dikkat çeken noktalardan biri ise geçtiğimiz dört seneden farklı olarak giyim ve aksesuar perakendecilerinin büyümenin başını çeken liderler koltuğundan feragat etmesi ve buna rağmen en karlı sektör özelliğini koruyor olması. Hızlı tüketim sektörü ise tüm liste içerisinde hem listeye giren şirket sayısı (135) hem de ortalama gelir (21,7 milyar dolar) açısından en öne çıkan sektör niteliğini kazandı. Hızlı tüketim sektöründe faaliyet gösteren bu 135 şirket, toplam gelirin üçte ikisini oluşturuyor.

Deloitte Türkiye Tüketim ve Endüstriyel Ürünler Lideri Özkan Yıldırım, raporun öne çıkan sonuçlarını şöyle değerlendirdi: “Listede ciddi oranda basamak atlayan şirket olarak görünen Amazon’un, geçtiğimiz sene 10. sırada yer alırken bu sene 6. sıraya yükseldiği göze çarpıyor. Türkiye’nin temsili açısından sevindirici bir gelişme ise; sıralamanın düzenli oyuncularından BİM Birleşik A.Ş.’nin yanı sıra, geçtiğimiz yıllarda listeye girmeye ara vermiş olan Migros Ticaret A.Ş.’nin de tekrar devler listesinde yer almış olması.”

Migros yine devler liginde, BİM ise yerini koruyor

Listede 149. Sırada yer alan BİM Birleşik A.Ş., geçtiğimiz sene 6,4 milyar olan gelirini, bu sene 6,6 milyar dolara çıkardı. BİM, 2011-2016 yılları arası %19,6 büyüme elde ederek son beş yılda en hızlı büyüyen 24. şirket oldu.

Migros Ticaret A.Ş. ise 3,6 milyar dolarlık geliriyle 247. sıradan devler ligine tekrar merhaba dedi. Migros’un yıllık büyüme oranı %17,8 olarak ölçülürken, bu oranla en hızlı büyüyen 37. şirket oldu.

Perakendenin kuralları yeniden yazılıyor

Özkan Yıldırım, hayatlarımızı dönüştüren bu değişim çağında perakendenin kurallarının nasıl yeniden yazıldığına dikkat çekiyor: “Ticareti canlandırmak ve gelecekte perakendecilerin iş yapış biçimlerini derinden etkilemek için inovasyon, iş birliği, konsolidasyon, entegrasyon ve otomasyon gereklilik haline gelecek. Bu kapsamda, yetkinliklerini dijitalin gereksinimlerine göre geliştirebilen, müşteri deneyimini farklılaştıran ve yeni teknolojileri tüketiciyi anlamak için kullanabilen perakendeciler, değişen dünyada hayatta kalabilecek.”

Raporda yer alan ve perakende alanında hâkim olması beklenen dört önemli trend ise şöyle:

  • En iyi kalitede dijital yetkinlikler geliştirmek: Dünya çapındaki perakendeciler hızla, tüketici gözüyle alışverişin geleneksel ‘bricks and clicks (hem fiziksel hem de çevrimiçi varlık ve faaliyet gösterilmesi)’ anlayışından ibaret olmadığı gerçeğine adapte oluyorlar.
  • Kaybedilen zamanı telafi etmek için fiziki ve online hizmeti birleştirmek: Dijital dünyanın kıyısında duran fakat dijital trendleri takip etmede başarısız olan pek çok şirket, kaybettikleri zamanı telafi etme peşinde olmalılar.
  • Eşsiz ve etkili mağaza içi deneyim yaratmak: Fiziki perakende mağazaları hiçbir yere gitmiyor; zira dünya çapındaki perakende satışların %90’ı hala bu mağazalardan yapılıyor. Öte yandan pek çok imkân sunan online kanallarla yarışmak için anlamlı müşteri deneyimi ve marka bağlılığı oluşturmak şart.
  • Perakendeyi en son teknolojilerle yeniden keşfetmek: Nesnelerin interneti, yapay zekâ, sanal gerçeklik ve robotlar her perakendecinin radarında olmalı.

2016 mali yılının en büyük 10 perakendecisi

Gelir düzeyine göre sıralama Şirket adı Menşei 2016 yılı perakende geliri
(milyon ABD $)
1 Wal-Mart ABD 485,873
2 Costco ABD 118,719
3 The Kroger ABD 115,337
4 Schwarz Almanya 99,256
5 Walgreens ABD 97,058
6 Amazon ABD 94,665
7 The Home Depot Inc ABD 94,595
8 Aldi Group Almanya 84,923
9 Carrefour S.A. France 84,131
10 CVS Health Corporation ABD 81,100

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamacılar Neden İşlerini Bırakmak İstiyorlar?

Pazarlamacıların %81’i şu anda yaptıkları işi önümüzdeki üç yıl içinde bırakmak istiyor. İşletmelerin bu konuda önceliklerini ve değerlerini gözden geçirmeleri gerekebilir. Var olan personelini tutundurabilmek iş veren için önemli bir konu ve iş verenin çalışanı nelerin motive edeceğini bilmesi gerekiyor.

Son yapılan Pazarlama Haftası Kariyer ve Maaş anketine katılanların çoğunluğu önümüzdeki en az beş yılı pazarlama bölümünde geçirmek istediklerini ama şu anda bulundukları işi bırakmayı planladıklarını söyledi.

Ankete katılanların %43.2’si rollerini önümüzdeki üç yıl içinde değiştirmeyi planlıyor, % 37.8’i gelecek yıl değiştirmek istiyor ve sadece % 11,2’lik bir kısım değiştirmeyi düşünmüyor.

Değişikliğin başlıca nedeni olarak daha iyi finansal ücreti (% 65.1), yeni bir görev meydan okumasını (% 54.9) ve mevcut iş yerlerinde sınırlı imkânlara sahip olmayı  (% 37.4) öne sürdüler.

TSB pazarlama müdürü Pete Markey, şirketlerin yeni bir meydan okuma isteği duymaları ve mevcut çalışma ortamında pazarlamacılara ilham vermeleri ve yerine getirmeleri için yollar bulmaları gerektiğini belirtti.

Moonpig CMO’su Andre Rickerby, bir e-ticaret bakış açısıyla, pazarlamacılar için açık olan geniş fırsat yelpazesinin her geçen yıl arttığını ve yeni roller denemelerini sağladığını söylüyor. Özerkliği doğuran ve paylaşılan vizyonla çalışan bir pazarlama kültürü kurabilen böyle hızlı ve rekabetçi bir sektör markası, kendi kültürünü yaşatma imkanı bulabilecektir diyor.

Online sistemin çok değiştiğini ifade eden Rickerby “Bir yönetici olarak, ne teklif ediyorsun? Piyasada çok sayıda rakip var ve çoğu zaman insanlar önce para düşünüyor.” diye de ekliyor. 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link