Mavi Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” isimli yazı dizimize Hazır Giyim Sektörü ile devam ediyoruz.  İnceleyeceğimiz ilk marka Mavi. Bakalım Mavi sosyal medyayı nasıl kullanıyor?

facebook

  • 1.148.740 beğeni
  • 34.177 hakkında konuşma

Mavi’nin Facebook’u oldukça aktif olarak kullandığını görüyoruz. Beğeni ve hakkında konuşma sayısının bu kadar yüksek olmasının en önemli nedeni de bu. Girdiği içerikler 25-30 civarında paylaşım alıyor. Bu da aslında oldukça iyi bir oran, Mavi’nin Facebook’u gayet iyi kullandığını gösteriyor. Ortalama olarak günlük 2 içeriğin paylaşıldığı sayfada etkileşim oranı da üst seviyede. Her paylaşım en az 300 civarı beğeni alıyor. Bazı paylaşımların beğenisinin 1000’lere çıktığı da oluyor. Etkileşimin, beğenme ve yorum sayılarının günden güne azaldığı Facebook’ta bu oranda etkileşim sağlayabilmek gerçekten büyük başarı. Markayı sürekli olarak takip eden bir kitlenin oluştuğu aşikar. Bu kitleyi oluşturabilmenin doğru sosyal medya kullanım stratejisiyle mümkün olabileceği bir gerçek ve Mavi’nin bu stratejiyi oldukça başarılı bir şekilde geliştirdiğini görebiliyoruz.

Mavi genel olarak 3 çeşit paylaşımda bulunuyor. Bunlardan birisi ürün fotoğraflarının olduğu paylaşımlar. Bu fotoğrafların üzerindeki link sizi Mavi’nin internet sitesine yönlendiriyor. Orada ürünün ayrıntıları yer alıyor. Diğer bir paylaşım türü ara ara yapılan küçük yarışmalar. Bu yarışmalar sonucunda takipçilere çeşitli indirimler ve hediyeler veriliyor. Diğer bir paylaşım türü de yapılan kampanyaların duyurumları. Diğer yandan bazı özel olaylar için yapılan paylaşımlar da oldukça ilgi görüyor. Markayla alakasız gibi görünen GS-FB derbisi markayla oldukça akıllıca ilişkilendirilmiş ve takipçilerinin de ilgisini çekmeyi başarmış mesela.

derbi

face indirim

face kampanya1

face yarışma

Mavi için Facebook kullanımında yapabileceğim tek olumsuz eleştiri takipçilerinin yorumlarına cevap vermemesi ve duvarının kapalı olması. Etkileşim oranının bu kadar yükseklerde olduğu bir hayran sayfasında bu yorumlara da cevap verilse ve insanlar şikayetlerini ya da övgülerini markanın duvarına yazabilseler bu oran çok daha üst seviyelere çıkar. Tabi buna paralel olarak takipçi sayısı da artar.

twitter

mavi gayriresmi

Twitter’da 2 hesabı bulunan marka bu hesaplardan birini aktif olarak kullanmıyor. Ancak resmi internet sitesindeki Twitter ikonu sizi kullanılmayan hesaba yönlendiriyor. Bu hesapta ise resmi Twitter hesabına ulaşmak için başka bir linke tıklamanız gerektiğini söyleyen bir içerik sizi bekliyor. İnternet sitesinde aktif olarak kullanılan hesap yerine neden kullanılmayan hesabın linki var anlamış değilim. Kullanılmayan hesabın kapatılıp aktif hesabın linkinin verilmesi ve takipçilerin yorulmadan hesaba ulaşımının sağlanması daha iyi olmaz mı?

tw mavi

Gelelim aktif olarak kullanılan hesaba… Bugüne kadar 4.151 tweet atmış olan markanın 44.388 takipçisi bulunuyor. Burada da günlük ortalama 2 kez paylaşımda bulunan markanın bu paylaşımları Facebook içerikleri ile aynı. Ancak takipçilerden gelen tweetlerin RT edilmesi ya da onlara cevap verilmesi bu sayıya dahil değil. Facebook’u oldukça iyi kullanan ve etkileşim sağlayan markanın Twitter’da bu etkileşim oranını yakalayamadığını görüyoruz. Bazı paylaşımlar dışında da takipçilerden gelen Retweet oranları çok düşük. Bu da markanın takipçilerden gelen tweetlere çok fazla geri dönüş yapmıyor olmasından kaynaklanıyor olabilir. Diğer bir neden de Facebook ile aynı içeriklerin paylaşılması, Twitter’a çok fazla farklı bir içeriğin girilmiyor olması bence. Çünkü her sosyal ağ kendi içinde farklı dinamiklere sahip. Bu sosyal ağları kullananların bile profilleri çok farklı iken farklı mecralarda çoğunlukla aynı paylaşımlarda bulunmak her iki ağın da kullanıcılarına hitap etmeyebilir.

Takipçilerden gelen yorumlara çok fazla geri dönüş yapılmaması konusu ise neredeyse tüm sosyal ağlarda aktif olan bir marka için ilginç bir handikap. Sosyal medyadaki müşteri ilişkileri yönetiminin biraz daha aktif olarak yapılması marka için yararlı olacaktır.

tw etkileşim

tw şikayet

pinterest

mavi pinterest

Neredeyse tüm sosyal ağlarda var olan Mavi’nin, Pinterest’te de bir resmi hesabı var. Ancak burada en son 2 ay önce içerik girilmiş. Aslında Mavi gibi hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren markalar için oldukça aktif olarak kullanılabilecek bir mecra Pinterest. Özellikle kullanıcılarının büyük bölümünün kadınlar olduğunu düşündüğümüzde bu mecrada hazır giyim markaları için çok büyük fırsatlar olduğunu görebiliriz. Farklı kombinlerin ve giysilerin sergilenebilmesi için çok uygun bir mecra. Bence hazır giyim markaları bu mecra için tamamen özel içerikler üretmeli. Çünkü hedef kitlenin büyük bölümünün var olduğu bir mecrada oldukça yüksek oranda etkileşim sağlanabilir ve bu etkileşimin geri dönüşü marka için çok yararlı olabilir.

Gelelim Mavi’nin Pinterest’te yaptıklarına… Mavi’nin Pinterest’te 10 boardı var. Şimdiye kadar 144 pinleme yapılmış ve 46 beğeni almış. Markanın 428 takipçisi ve 23 tane de takip ettiği hesap var. Marka sadece kendi kampanyaları ve ürünlerini paylaşmamış. İstanbul fotoğraflarının ve çikolata fotoğraflarının olduğu bir board var. İstanbul fotoğraflarının ilişkisini geçtiğimiz dönemlerde Kıvanç Tatlıtuğ ile yaptıkları “çok mu çok modayız” kampanyasından anlayabiliyoruz. Ancak çikolata fotoğraflarının markayla ilgisi nedir anlayabilmiş değilim. Ayrıca bunlar başka hesaplardan repin yapılmış fotoğraflar.

googleplus

mavi google+

Google Plus’ta da aktif olan markanın takipçi sayısı oldukça dikkat çekiyor. Bir markanın Google+’da 83.614 takipçiye sahip olması büyük başarı. Çünkü Google+ hala istenilen popüleriteyi yakalayabilmiş değil. Bu anlamda baskın olan sosyal ağ Facebook ve kısa vadede de bu baskınlığını yitirecek görünmüyor. O yüzden markalar Google+’ya henüz ağırlık vermiyorlar. Ancak Mavi o markalardan değil. Google+’yı da oldukça aktif olarak kullanıyor. İçerikler Facebook ile aynı olsa da diğer markalardan çok daha fazla bu mecraya ağırlık vermesiyle Mavi öne çıkıyor. Üstelik burada paylaşılan içeriklerin beğeni oranları da fena değil. Her içerik ortalama 15-20 civarı beğeni alıyor. Takipçi sayısına oranladığınızda bu sayı çok düşük gibi görünse de Google+ için iyi bir sayı olduğunu söyleyebiliriz. Google’ın oldukça agresif şekilde bu mecrayı büyütme stratejisinde olduğunu biliyoruz. Bu açıdan Mavi’nin de bunu görerek Google+’ya önem vermesi takdir edilmesi gereken bir durum.

Instagram

mavi instagram

Yazı içinde Mavi’nin neredeyse tüm sosyal ağları kullandığını sıklıkla vurguladım. Yukarıda incelediğimiz 4 sosyal ağ dışında markanın Instagram’da da olması beni oldukça şaşırttı. Çünkü şimdiye kadar incelediğimiz markaların hiçbirinin resmi Instagram hesabı bulunmuyordu. Bu anlamda Mavi’yi tebrik etmek gerekiyor. Üstelik marka Instagram’ı oldukça aktif kullanıyor. Şimdiye kadar 392 fotoğraf yüklenmiş ve markanın 3.742 takipçisi bulunuyor. Etkileşim oranları da oldukça iyi. Her fotoğraf genel olarak 100 den fazla beğeni alıyor. Paylaşılan fotoğraflar ise Facebook ve Twitter’da girilen içeriklerde paylaşılan fotoğraflar.

mavi instagram1

Youtube

mavi YOUTUBE

Markanın bir de Youtube hesabı var. Bu hesapta 940 takipçi var. Markanın reklamları ve kampanya videoları yayınlanıyor. Bu açıdan da Mavi’yi tebrik etmek gerekiyor. Çünkü hala birçok markanın Youtube hesabı da yok. Kendi reklamları saçma sapan hesaplar tarafından yayınlanıyor. Bu da markaların imajına zarar veriyor. Bu anlamda Mavi tam anlamıyla bütünleşik bir sosyal medya kullanım örneği gösteriyor. Diğer markaların da sosyal medya konusunda Mavi’yi örnek almaları gerekiyor.

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” yazı dizimiz diğer hazır giyim markalarıyla devam edecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com Editörü

Bir Cevap Yazın

Facebook Hesabınızı Silmeden Kişisel Verilerinizi Korumanın Yolları

Facebook-Cambridge Analytica skandalı hepimizin aslında bildiği “veri satma” olayının yüzümüze sert bir tokat gibi çarpmasına neden olarak, aslında her yerde “takip ediliyormuş” hissinin verdiği bilinçle hareket etmemizi öğütlüyor bir yandan.

Aslında ilk etapta arayı açtığımız eski arkadaşlarla konuşma, biraz dünyayı takip etme gibi güzel temennilerle açtığımız bu hesapların aniden kişisel verilerimizi kullanarak en gizli zaaflarımızı bile fark ederek farklı amaçlar için kullanılması hepimizde güven sorunundan çok daha fazlasını yarattı ki zaten doğru olan da bu. Şimdi elimizdekilerin bilincinde olarak neler yapabileceğimizi konuşma zamanı.

Facebook’u hala bırakamıyorsanız, hesabınızı silmeden kendinizi nasıl koruyabileceğinize bir bakalım;

1.Yol: Facebook’a Diğer Uygulamaların Erişimini Engelleyin

3. parti uygulamaları olarak tabir ettiğimiz, Facebook hesabınıza bağladığınız uygulamaların erişimini engelleyerek başka uygulamaların hesabınıza ve bilgilerinize ulaşmasını kısıtlamak için;

Ayarlar menüsünden Hesap Ayarları bölümüne oradan Uygulamalar kategorisine girin.

Facebook ile giriş yaptığınız uygulamaları aşağıda göreceksiniz. Uygulama listesinin aşağısında yer alan “Uygulamalar, İnternet Siteleri ve Eklentiler” bölümüne Etkinleştirildi yazısının üstüne tıklayarak platformu kapatmanız gerekiyor. Platformu devre dışı bırakarak en azından başka uygulamaların sizin en temel de olsa bilgilerinizi kullanmasını engellemiş olursunuz.

2. Yol: Diğer Uygulamaların Kullandığı Bilgilerinizi Kısıtlayın

Bu yol ile sadece aile ve arkadaşlarınızın görmelerini istediğiniz bilgilerle beraber diğer uygulamaların göreceği bilgilerinizi de kısıtlayabilirsiniz. Buna eğitim, doğum gününüz, iş durumunuz gibi bilgiler dahil oluyor.

Ayarlar menüsü, Genel Hesap Ayarları, Uygulamalar kategorisine giriş yapın.

Başkalarının Kullandığı Uygulamalar’a girin ve Düzenle tuşuna tıklayın.

Burada yer alan tüm bilgileri istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz, sanırım bu haberlerden sonra tercihimiz hiçbir bilgi paylaşmamak yönünde olacaktır.

3.Yol: Facebook’un Diğer Websitelerden Veri Toplama Özelliğini Kapatın

İlgi alanlarımıza göre reklam gösterme algoritmasının hakkımızda bilgi toplamasını engellememizde fayda var.

Ayarlar, Genel Hesap Ayarları, Reklamlar, Reklam Ayarları, “İnternet sitelerini ve uygulamaları kullanmana dayalı reklamlar” bölümüne gelin ve kapatın.

İkinci olarak;

“Facebook Şirketleri dışındaki uygulamalarda ve internet sitelerinde yayınlanan reklamlar” ve kapatın.

Sosyal eylemlerini içeren reklamlar” Sadece arkadaşlarım ya da Hayır’ı seçebilirsiniz.

Elimizden geldiğince bilgilerimizi kısıtlamaya çalışsak bile şimdiye kadar alınan bilgilerimizin kullanımını engelleyemeyeceğiz. Bu nedenle sosyal ağlardaki tüm bilgilerimizi elimizden geldiğince “anonimleştirmeye” çalışmalı ve hesabı silmenin de bir yol olacağını hatırlatmak isteriz.

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

WhatsApp Kurucu Ortağından “Facebook’u Silin” Çağrısı

Facebook‘ta yaşanan Cambridge Analytica skandalından ve 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının bilgilerinin, ABD’deki 2016 başkanlık seçimlerinde nasıl izinsiz olarak Donald Trump‘ın lehine kullanıldığından dün sizlere bahsetmiştik. Bu skandalın ortaya çıkmasının ardından, sosyal medyada Facebook’a yönelik olarak çok ağır eleştirilerde bulunuldu ve sonuç olarak birileri tarafından #DeleteFacebook (Facebook’u Sil) kampanyası başlatıldı.

Birçok insan #DeleteFacebook kampanyasına destek verirken ve bu etiket, Twitter’da en çok paylaşılan etiketler arasına girerken Facebook karşıtı bu kampanyaya hiç beklenmedik biri destek verdi: Facebook’un 2014 yılında 19 milyar dolar karşılığında satın aldığı mesajlaşma uygulaması WhatsApp’in kurucu ortağı olan Brian Acton. WhatsApp kurucu ortağı, dün resmi Twitter hesabından attığı bir twette “Zamanı geldi.” şeklinde bir cümleyle birlikte #DeleteFacebook etiketini paylaştı.

TechCrunch’ın konuyla ilgili olarak yaptığı habere göre, Brian Acton aynı çağrıyı Facebook hesabı üzerinden de gerçekleştirdi ve yaptığı paylaşımın altına da kendisiyle iletişime geçmek isteyen insanlar için iletişim bilgilerini paylaştı.

WhatsApp’in kurucu ortağı Brian Acton, WhatsApp satıldığından beri, kullanıcılar açısından daha güvenli olan mesajlaşma uygulamalarına yatırım yapıyor. Bununla birlikte Brian Acton, bundan yaklaşık bir ay önce Moxie Marlinspike isimli bir bilgisayar güvenliği araştırmacısı ile birlikte Signal Foundation adını verdikleri kar amacı gütmeyen bir organizasyon kurdu ve bu vakfa 50 milyon dolar bağış yaptı. Signal Foundation, özgür ifadeyi koruyan ve küresel bir güvenli iletişime imkan tanıyan açık kaynak bir gizlilik teknolojisi geliştirmek amacıyla kurulan bir vakıf.

Sonuç olarak Brian Acton’ın kullanıcıların mahremiyetine oldukça önem verdiğini söyleyebiliriz. Üstelik bu yeni bir durum değil. Brian Acton’ın, WhatsApp günlerinden beri bilinen bir gizliliği destekleme eğilimi var.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link