Markanın Dijitalde Olmazsa Olmaz 5 Yeri

Hayatın mobilleşmesine paralel erişebilirliğin ve yaşamdaki her anın dijital ayak izinin tutulabiliyor oluşu bizlere datayı anlamlandırma açısından yeni yetenekler sağlarken, bu zengin dijital dünya hızla büyüyerek markaların yetişmesini zorunlu kılıyor.

Mobil cihazların kullanıcılara bireysel asistanlık görevi yapması, dijitalin akla gelen her soruya cevap verebiliyor nitelikte bilgi denizi olması ve sosyal medya tüketici deneyim yolu içerisinde egemen halde giderek büyüyor. Markalar bu alanlara doğru yatırım yaparak tüketiciyi tekil olarak algılamak ve müşterileri hakkında daha fazla bilgiye erişmek istiyor. İletişimin hiç olmadığı kadar artışı, insanların onlarca reklama hergün maruz kalması nedeniyle özgün deneyimler farklılık sağlayarak tüketici ile marka arasında köprü kurabiliyor. İş sadece iletişim esnasında verimli müşteri yönetimi ile bitmiyor tabiki… Marka deneyimini oluşturan birçok değişken ve detay hesabı yaparak markaya özgün ve pazarda farklılaşacak biçimde konumlanma gerekiyor.

Markaların dijital yönetimleri içinde var olmaları gereken diğer 5 yapı şu şekilde sıralanıyor.

1.Marka Websitesi

Kullanıcıların size ulaşmak istediklerinde ilk dokundukları kanal artık arama… Google’ın da 2013 yılında araştırmalarla kanıtladığı “Zero Moment of Truth” kullanıcıların mobilden veya web üzerinden satın alma davranışı öncesi inceleme yaptığını ortaya koyuyor. Satın alım yapacak müşteri ağırlıklı olarak mağazaya kararını vermiş halde ziyaret gerçekleştiriyor. Bu özellikle sık tüketim ürünleri dışında kalan ürünler için geçerli. (teknolojik ürünler beyaz eşya otomotiv vb.) Dolayısıyla, siz veya ürünleriniz hakkında detaylı bilgi almak istediğinde aramalarında en üst sırada olmanız şart.

Burada unutulmaması gereken en değerli nokta 2015 sonu itibariyle beklenen toplam data tüketiminin %50’sinin mobilden gerçekleşecek olması ki, müşterilerinizin ağırlıklı olarak sizi mobil ekranlardan inceleyeceği durumunu ortaya çıkarıyor. Bu noktada, mobile uyumlu web tasarım öne çıkarken, kısa bir süre sonra bu durum yerini mobile özel sitelere devredecek. Mobile özel deneyim yaratmak ve mobildeki data zenginliğini kullanarak kişiselleştirilmiş deneyim sağlamak için mobile özel deneyimler inşaa etmek zorunluluk haline gelecek.

sosyal-medya-kriz-yonetimi

2.Arama Sonuçları

Müşterileriniz sizi bulamadığı takdirde, websitesi inşaa etmeniz hiçbir değer ifade etmiyor. Bu nedenle arandığınızda erişilebilir olmanız çok değerli. Farklılaşabilmek için marka alanı içerisinde çeşitlendirilmiş içerikler üretmeniz çeşitli müşterilerle iletişim sağlamanıza bahane yaratırken, içerik zenginliği websitenizi google’da daha üst sıralara çıkaracak, Seo yapınız bu anlamda çok değerli, yaratacağınız içeriklerin tek bir kaynak üzerine yönlendiriliyor oluşu ve anlamlı kelimelerle, marka ve sunduğunuz ürün/hizmet hakkında en çok aranan kelime bulutu içerisinde var olmanız bu arama konusunun en can alıcı noktasını oluşturuyor. Burada bir diğer nokta yine mobille alakalı…

Mobilde arandığınızda bulunmanız hatta, kişinin mobil aramasına dair kişiselleştirmeler yapmanız ayrıca anlam ifade ediyor. Dolayısıyla, içeriklerin lokal olarak çeşitlendirilebilir oluşu size yeni bir içerik bahanesi sağlayabilir hatta mobil arama sonuçlarına lokal iletişim sağlayacağından, daha ayrıcalıklı deneyim yaşatmanıza olanak sağlacayaktır.

3.Sosyal Siteler

Sosyal siteler büyük bir evin salonu gibi adeta… Birçok insan irili ufaklı kitleler kendi içinde sürekli iletişim halinde… Bu sosyalleşme, hem çevrelerine kendilerini ifade etme, onaylanma, iletişim bahaneleri vb. birçok sosyal ve esasında yaşama dürtümüzle beraber en çok değer verdiğimiz sevilme ve sevme dürtülerimize cevap verebilecek, yol/bahaneler çıkarabilecek bir kanallar olduğundan şuan dijitalin en değerli yerleri…

4.Blog, Yorum ve Sözlük Siteleri

Dijital kültürün ilerletildiği, ilgili alanda innovatörlerin takip ettiği alanlar olduğundan repütasyonunuzu biranda etkileyebilecek alanlara özel ilgi göstermek, negatif durumları algılayıp pozitife çekecek tutum ve davranış sergilemek değer taşıyor. Diğer yandan bu alanlardaki kullanıcıların düşüncelerini analiz etmek de sunduğunuz ürün/hizmet açısından müthiş bir öngörü sağlamakta.

Apple ürünleri hakkında geri bildirimleri ve yeni kararları 3-6 ay aralıklarla Apple tutkunlarıyla bir araya gelerek alıyor. Yelp birçok arka sokak, salaş restoranı işini iyi yaptığı için meşhur etti bile… Kryptonite bisiklet kilidi 2005 yılında bir blog da çıkan kalemle Kryptonite açtım videosu ile bir haftada 10milyon dolar para kaybetti. Dolayısıyla, tüketicinin elinde birçok kaynak olduğunu söylemek gerek. İstemeden de olsa yarattığınız negatif algı sizi bir anda büyük masrafa sokabilir… Bunun tam tersi de aynı şekilde mümkün…

5. Küçük Niche’lere Yönelin

Tüketiciler hiç olmadığı kadar talepkar. Küçük gruplara özel deneyimler hikayeler yaratma konusu kişiselleştirme sağlamanın en önemli adımı ve müşterilerinizin yarattığı zengin profilden çıkarak çoğullanabilmeli. Dijitalde daha bulunabilir olmanızı sağlayacaktır. Dijital’de ve genel olarak markalar arasında gördüğüm en büyük yapı gecikmelerinden birisi iş birlikleriyle yaratılabilecek özel deneyimlere karşı markaların kurumsal yapı nedeniyle geride kalması… Telekom şirketlerinin birçok projeyi üstlenerek ek değerler yaratma girişiminde olduğu gibi (Turkcell müzik, tv,…) markalarda kendi hizmetlerinden yeni değerleri üretme arayışında olmalı ve bunu buluş noktaları müşterileri içinde yatan küçük grupları anlamlandırabilme onlara özel ve farklılaşan teklifler ekleyebilmek üzere olduğunu düşünüyorum.

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Montaigne'in bir sözünü benimserim. " bütün söylediklerim karşılıklı bir sohbettir ve hiçbiri öğüt niteliğinde değildir. Bu kadar serbest konuşabiliyorsam bu, başkalarını kendime inandırmak zorunda olmadığım içindir."

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link