Markanın Dijitalde Olmazsa Olmaz 5 Yeri 0

Hayatın mobilleşmesine paralel erişebilirliğin ve yaşamdaki her anın dijital ayak izinin tutulabiliyor oluşu bizlere datayı anlamlandırma açısından yeni yetenekler sağlarken, bu zengin dijital dünya hızla büyüyerek markaların yetişmesini zorunlu kılıyor.

Mobil cihazların kullanıcılara bireysel asistanlık görevi yapması, dijitalin akla gelen her soruya cevap verebiliyor nitelikte bilgi denizi olması ve sosyal medya tüketici deneyim yolu içerisinde egemen halde giderek büyüyor. Markalar bu alanlara doğru yatırım yaparak tüketiciyi tekil olarak algılamak ve müşterileri hakkında daha fazla bilgiye erişmek istiyor. İletişimin hiç olmadığı kadar artışı, insanların onlarca reklama hergün maruz kalması nedeniyle özgün deneyimler farklılık sağlayarak tüketici ile marka arasında köprü kurabiliyor. İş sadece iletişim esnasında verimli müşteri yönetimi ile bitmiyor tabiki… Marka deneyimini oluşturan birçok değişken ve detay hesabı yaparak markaya özgün ve pazarda farklılaşacak biçimde konumlanma gerekiyor.

Markaların dijital yönetimleri içinde var olmaları gereken diğer 5 yapı şu şekilde sıralanıyor.

1.Marka Websitesi

Kullanıcıların size ulaşmak istediklerinde ilk dokundukları kanal artık arama… Google’ın da 2013 yılında araştırmalarla kanıtladığı “Zero Moment of Truth” kullanıcıların mobilden veya web üzerinden satın alma davranışı öncesi inceleme yaptığını ortaya koyuyor. Satın alım yapacak müşteri ağırlıklı olarak mağazaya kararını vermiş halde ziyaret gerçekleştiriyor. Bu özellikle sık tüketim ürünleri dışında kalan ürünler için geçerli. (teknolojik ürünler beyaz eşya otomotiv vb.) Dolayısıyla, siz veya ürünleriniz hakkında detaylı bilgi almak istediğinde aramalarında en üst sırada olmanız şart.

Burada unutulmaması gereken en değerli nokta 2015 sonu itibariyle beklenen toplam data tüketiminin %50’sinin mobilden gerçekleşecek olması ki, müşterilerinizin ağırlıklı olarak sizi mobil ekranlardan inceleyeceği durumunu ortaya çıkarıyor. Bu noktada, mobile uyumlu web tasarım öne çıkarken, kısa bir süre sonra bu durum yerini mobile özel sitelere devredecek. Mobile özel deneyim yaratmak ve mobildeki data zenginliğini kullanarak kişiselleştirilmiş deneyim sağlamak için mobile özel deneyimler inşaa etmek zorunluluk haline gelecek.

sosyal-medya-kriz-yonetimi

2.Arama Sonuçları

Müşterileriniz sizi bulamadığı takdirde, websitesi inşaa etmeniz hiçbir değer ifade etmiyor. Bu nedenle arandığınızda erişilebilir olmanız çok değerli. Farklılaşabilmek için marka alanı içerisinde çeşitlendirilmiş içerikler üretmeniz çeşitli müşterilerle iletişim sağlamanıza bahane yaratırken, içerik zenginliği websitenizi google’da daha üst sıralara çıkaracak, Seo yapınız bu anlamda çok değerli, yaratacağınız içeriklerin tek bir kaynak üzerine yönlendiriliyor oluşu ve anlamlı kelimelerle, marka ve sunduğunuz ürün/hizmet hakkında en çok aranan kelime bulutu içerisinde var olmanız bu arama konusunun en can alıcı noktasını oluşturuyor. Burada bir diğer nokta yine mobille alakalı…

Mobilde arandığınızda bulunmanız hatta, kişinin mobil aramasına dair kişiselleştirmeler yapmanız ayrıca anlam ifade ediyor. Dolayısıyla, içeriklerin lokal olarak çeşitlendirilebilir oluşu size yeni bir içerik bahanesi sağlayabilir hatta mobil arama sonuçlarına lokal iletişim sağlayacağından, daha ayrıcalıklı deneyim yaşatmanıza olanak sağlacayaktır.

3.Sosyal Siteler

Sosyal siteler büyük bir evin salonu gibi adeta… Birçok insan irili ufaklı kitleler kendi içinde sürekli iletişim halinde… Bu sosyalleşme, hem çevrelerine kendilerini ifade etme, onaylanma, iletişim bahaneleri vb. birçok sosyal ve esasında yaşama dürtümüzle beraber en çok değer verdiğimiz sevilme ve sevme dürtülerimize cevap verebilecek, yol/bahaneler çıkarabilecek bir kanallar olduğundan şuan dijitalin en değerli yerleri…

4.Blog, Yorum ve Sözlük Siteleri

Dijital kültürün ilerletildiği, ilgili alanda innovatörlerin takip ettiği alanlar olduğundan repütasyonunuzu biranda etkileyebilecek alanlara özel ilgi göstermek, negatif durumları algılayıp pozitife çekecek tutum ve davranış sergilemek değer taşıyor. Diğer yandan bu alanlardaki kullanıcıların düşüncelerini analiz etmek de sunduğunuz ürün/hizmet açısından müthiş bir öngörü sağlamakta.

Apple ürünleri hakkında geri bildirimleri ve yeni kararları 3-6 ay aralıklarla Apple tutkunlarıyla bir araya gelerek alıyor. Yelp birçok arka sokak, salaş restoranı işini iyi yaptığı için meşhur etti bile… Kryptonite bisiklet kilidi 2005 yılında bir blog da çıkan kalemle Kryptonite açtım videosu ile bir haftada 10milyon dolar para kaybetti. Dolayısıyla, tüketicinin elinde birçok kaynak olduğunu söylemek gerek. İstemeden de olsa yarattığınız negatif algı sizi bir anda büyük masrafa sokabilir… Bunun tam tersi de aynı şekilde mümkün…

5. Küçük Niche’lere Yönelin

Tüketiciler hiç olmadığı kadar talepkar. Küçük gruplara özel deneyimler hikayeler yaratma konusu kişiselleştirme sağlamanın en önemli adımı ve müşterilerinizin yarattığı zengin profilden çıkarak çoğullanabilmeli. Dijitalde daha bulunabilir olmanızı sağlayacaktır. Dijital’de ve genel olarak markalar arasında gördüğüm en büyük yapı gecikmelerinden birisi iş birlikleriyle yaratılabilecek özel deneyimlere karşı markaların kurumsal yapı nedeniyle geride kalması… Telekom şirketlerinin birçok projeyi üstlenerek ek değerler yaratma girişiminde olduğu gibi (Turkcell müzik, tv,…) markalarda kendi hizmetlerinden yeni değerleri üretme arayışında olmalı ve bunu buluş noktaları müşterileri içinde yatan küçük grupları anlamlandırabilme onlara özel ve farklılaşan teklifler ekleyebilmek üzere olduğunu düşünüyorum.

 

 

 

Montaigne'in bir sözünü benimserim. " bütün söylediklerim karşılıklı bir sohbettir ve hiçbiri öğüt niteliğinde değildir. Bu kadar serbest konuşabiliyorsam bu, başkalarını kendime inandırmak zorunda olmadığım içindir."

Bir Cevap Yazın

Tech Meetup S1 E4 ‘AI & IoT Day’ Etkinliğinde Neler Konuşuldu? 0

Pazarlamasyon olarak bu yıl ilk kez düzenlediğimiz Tech Meetup’ın ‘AI & IoT Day’ konseptli dördüncü buluşmasını dün akşam Microsoft Türkiye Ofisi’nde gerçekleştirdik. Dijital dönüşüm ve teknolojiye ilgi duyan herkese açık olan etkinliğimize konuşmacı olarak Microsoft’tan İbrahim Kıvanç’ı ve İnsider’dan Çağlar içer’i  konuk ettik.

İlk konuşmacımız İbrahim Kıvanç “Adım adım bilim kurgu’dan hayatımızın her alanına: Yapay Zeka ve IoT” konu başlığı ile sunumunu gerçekleştirdi. Kaçıranlar veya hatırlamak isteyenler için İbrahim Kıvanç’ın sunumundan satır başları şöyle;

  • Kullandığımız çoğu şey aslında IoT cihazı; telefonlarımız, akıllı saatlerimiz, bilgisayarlarımız ve her şey bir IoT’ye dönüştürülebilir.
  • Yapay zeka ile ilgilenenler ve gelişmeleri görmek isteyenler hackster.io adresini ziyaret edebilirler.
  • Yapay zeka konusunda her gün yeni bir gelişme olsa da hala emekleme sürecindeyiz aslında. Çünkü üretilen tüm yeni sistemlerin altyapısı veriler. Yani en gelişmiş yapay zeka bile aslında şu anda veri kullanarak makine öğrenmesi ile işliyor.
  • Fakat gün geçtikçe gelişmeler daha da umut vaad ediyor. Örneğin; Microsoft’un kişisel asistanı Cortana. Cortana’ya “Bu akşam için cekete ihtiyacım var mı?” sorusunu sorduğumuzda bize cekete ihtiyacımız olup olmadığını söyleyebiliyor. Bunu bulunduğumuz yerin konumunu, hava şartlarını ölçerek yapıyor elbette ama buradaki asıl gelişme Cortana’nın cekete ihtiyacımız olup olmadığının hangi etkenlere bağlı olduğunu biliyor ve neyi sorduğumuzu anlıyor olması.
  • Microsoft Garage’ın geliştirdiği bir uygulama sayesinde telefonunuz çalar saatinizi kapattıktan sonra size bazı direktifler vererek uyandığınızdan emin oluyor veya sizi uyandırabiliyor. Gelişen teknolojiler ve özellikle son zamanlarda çok gündemde olan yapay zeka teknolojileri hayatımızın her alanında küçük veya büyük değişiklikler yapmak için kullanılabiliyor.
  • Peki bizim yaptığımız bu işler, geliştirdiğimiz teknolojiler dünyayı nasıl etkileyecek? İnsanların pek çok endişesi var, yapay zekalar dünyayı ele geçirecek, işimizi elimizden alacak gibi. Fakat bu noktada işlerin kötüye gideceğini ve giderse buna bizlerin sebep olacağını düşünmüyoruz her geliştirilen yenilik yeni bir sistemin de doğmasına vesile oluyor. Hesap makinesi bulunmadan önce görevi sadece hesap yapmak olan insanlar vardı ve hesap makinesi kullanıma geçtiğinde bu insanların yaptığı işi ellerinden almış oldu ama şu anda kimse hesap makinesi yüzünden işsiz değil.

İkinci konuşmacımız Çağlar İçer ise “Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Oyunları”konu başlığı ile konuşmasını yaptı. İşte Çağlar İçer’in konuşmasından satır başları;

  • Kullanıcıların siteyi ziyareti veya alışverişi için harcanan paranın fazlasını kullanıcılardan elde edemediğimizde zarara gireriz, son zamanlarda şirketlerin çoğu bu yüzden batıyor.
  • Hedef kitlemizi belirleyip doğru stratejileri doğru kişiler üzerinde uygulamamız gerekiyor. Yüksek değer getirecek kullanıcıların hedeflenmesi ve belirlenmesi gerekiyor.
  • Yapay zekanın temeli veriler. Daha önceden gösterilen davranışlara göre edindiğimiz verilerle satın alma davranışını çözebiliyor ve ihtimali yüksek kullanıcıları görebiliyoruz. İndirim, kampanya, yeni ürün vs gibi mesajları doğru yerlere bu şekilde ulaştırabiliyoruz.
  • Satın alma döngüsünü belirleyip müşterilere ona göre hizmet sunmak çok önemli bu da makine öğrenmesi algoritmasıyla mümkün oluyor. Hangi davranış türlerinin satın alma davranışını etkilediğini görmemizi sağlıyor.

Etkinliğimize olan katkılarından dolayı Garanti Bankası, Microsoft Türkiye ve BKM Express’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir sonraki Tech Meetup buluşmamız 5 Aralık Salı saat.19.00’da başlayacak. Bir sonraki etkinliğimiz Mobile & Payments Day‘e buradan kayıt olabilirsiniz. 

Kahve Tiryakilerine Uyku Açan Porsche Sürprizi 0

ABD’nin Los Angeles kentinin bir ilçesi olan Carson’daki kahve dükkânı geçtiğimiz günlerde müşterilerini şaşırtan sabah sürprizlerine sahne oldu. Porsche tanıtımı olan çalışmada, kahve dükkânındaki barista, sabah mahmurluğundan arınmak için kahveye koşan müşterilere E-Jolt adlı yeni ve gizemli bir içecekleri olduğunu, bu içeceğin inanılmayacak derecede güç verdiğini, fakat bu içeceği denemek için bir izin kâğıdı imzalamaları gerektiğini söylüyor. Deneyeceğini söyleyenlere ise E-Jolt’un kapıda onları beklediğini belirtiyor.

Dükkândan şüphe ve merakla çıkan müşterileri ise kapının önünde bir Porsche bekliyor ve böylece merakın yerini büyük bir heyecan alıyor. Kahve tutkunları, profesyonel sürücü tarafından kullanılan ve son hızla daireler çizen Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid model arabayla, trafiğe kapalı alanda unutamayacakları bir deneyim yaşıyor. Bu ilginç anlar da gizli kamera çekimleriyle ekrana yansıtılıyor. Otomobilin tam 680 beygir gücünde olduğunu ve 0’dan 60 kilometreye sadece 3.2 saniyede çıktığını göz önüne alırsak, ortaya çıkan görüntülerin son derece doğal olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.

Sürüşler, söz konusu kahve dükkânına yaklaşık 3.2 kilometre uzaklıktaki Porsche Deneyim Merkezi’nde yapılmış ve projeyi gerçekleştiren Cramer-Krasselt’in Yaratıcı Yönetmeni Marshall Ross’un dediğine göre fikir tamamen, hibrid teknoloji algısını ters yüz etmek üzerine kurgulanmış.

Ross’un dediklerine bakılırsa bu kurgu, çevre dostu teknolojilerin iyi performans gösterdiğini kitlelere kanıtlamak için biçilmiş kaftan. Özellikle çoğunluğun hibrid teknolojilere kendini henüz yakın hissetmediğini göz önüne aldığımızda, kafeinin uyarıcı etkisinden yola çıkılarak, iyi teknoloji ve ekolojik duyarlık kavramlarını iki öz değer olarak gören Porsche için yapılan bu çalışma, “tam isabet” görünüyor. Tıpkı kafein gibi uyarıcı, uyandırıcı, gözleri açan ve güç veren bir deneyim.

Porsche kahve
Marka, kahvenin uyanık tutucu etkisiyle ürününü güzel bir şekilde eşleştirmiş.

Bununla birlikte kahve dükkânı deneyimi, Cramer-Krasselt ile Porsche’nin iş birliği yaptığı ilk yaratıcı çalışma değil. İkili daha önce, hologramın ve diğer yeni teknolojilerin de kullanıldığı dergi reklamları da dâhil olmak üzere, farklı çalışmalarda yan yana gelmiş. İnovasyon kavramının Porsche markasının çekirdeğini oluşturduğunu düşündüğümüzde, marka bunu iletişim süreçlerine de yansıtıyor ve inovasyondan bahsetmekle kalmayıp bu kavramın gerektirdiği yönde davranmak için yeni projelerle karşımıza çıkıyor. Marka ayrıca, müşteri memnuniyetiyle de dikkat çekiyor.

Ross tam da bu noktada, E-Jolt çalışması için önlerindeki en büyük zorluğu, aracın insanlara ne denli yenilenme ve şaşkınlık hissi verdiğini gösterirken, aynı zamanda onları gülümseten bir durum oluşturma konusunda yaşadıklarını belirtiyor. Gizli kamera kullanımının ise gösterilen tepkileri doğal hâlleriyle yakalamada oldukça etkili olduğunu, bunu en iyi şekilde yansıtmak için çekimlerde sayısız gizli kamera kullanıldığını da sözlerine ekliyor.

İşin başarılı ve yaratıcı kurgusu, deneyimi yaşayan ziyaretçilerin tepkilerinde yakından görülüyor.

Elbette çalışmadaki gerçeklik unsuru, iki gün süren çekimlerde ajans tarafına az da olsa gergin anlar yaşatmış. Zira çalışmanın bütün başarısı, insanların verecekleri tepkiye bağlıydı. Baristanın ziyaretçileri E-Jolt içeceği için ikna konuşması ve izin kâğıdının denemeye karar verenleri caydırma olasılığı, ajans ekibini hep diken üstünde tutmuş.

Özetle Porsche, mekân ve içeceğin insanlarda uyandırdığı tazelenme, uyku açma ve zindelik verme hislerinden yola çıkıp bununla uyumlu olarak ürününü ilgi çekici ve yaratıcı bir şekilde tanıtmış. Kim bilir? Belki aramızdan biri ya da birileri de bir gün Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid sahibi olur, belli mi olur? Sonuçta o gün o kahve dükkânında değildik diye, hayallerimizi de satmadık ya!

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link