Markanın Dijitalde Olmazsa Olmaz 5 Yeri

Hayatın mobilleşmesine paralel erişebilirliğin ve yaşamdaki her anın dijital ayak izinin tutulabiliyor oluşu bizlere datayı anlamlandırma açısından yeni yetenekler sağlarken, bu zengin dijital dünya hızla büyüyerek markaların yetişmesini zorunlu kılıyor.

Mobil cihazların kullanıcılara bireysel asistanlık görevi yapması, dijitalin akla gelen her soruya cevap verebiliyor nitelikte bilgi denizi olması ve sosyal medya tüketici deneyim yolu içerisinde egemen halde giderek büyüyor. Markalar bu alanlara doğru yatırım yaparak tüketiciyi tekil olarak algılamak ve müşterileri hakkında daha fazla bilgiye erişmek istiyor. İletişimin hiç olmadığı kadar artışı, insanların onlarca reklama hergün maruz kalması nedeniyle özgün deneyimler farklılık sağlayarak tüketici ile marka arasında köprü kurabiliyor. İş sadece iletişim esnasında verimli müşteri yönetimi ile bitmiyor tabiki… Marka deneyimini oluşturan birçok değişken ve detay hesabı yaparak markaya özgün ve pazarda farklılaşacak biçimde konumlanma gerekiyor.

Markaların dijital yönetimleri içinde var olmaları gereken diğer 5 yapı şu şekilde sıralanıyor.

1.Marka Websitesi

Kullanıcıların size ulaşmak istediklerinde ilk dokundukları kanal artık arama… Google’ın da 2013 yılında araştırmalarla kanıtladığı “Zero Moment of Truth” kullanıcıların mobilden veya web üzerinden satın alma davranışı öncesi inceleme yaptığını ortaya koyuyor. Satın alım yapacak müşteri ağırlıklı olarak mağazaya kararını vermiş halde ziyaret gerçekleştiriyor. Bu özellikle sık tüketim ürünleri dışında kalan ürünler için geçerli. (teknolojik ürünler beyaz eşya otomotiv vb.) Dolayısıyla, siz veya ürünleriniz hakkında detaylı bilgi almak istediğinde aramalarında en üst sırada olmanız şart.

Burada unutulmaması gereken en değerli nokta 2015 sonu itibariyle beklenen toplam data tüketiminin %50’sinin mobilden gerçekleşecek olması ki, müşterilerinizin ağırlıklı olarak sizi mobil ekranlardan inceleyeceği durumunu ortaya çıkarıyor. Bu noktada, mobile uyumlu web tasarım öne çıkarken, kısa bir süre sonra bu durum yerini mobile özel sitelere devredecek. Mobile özel deneyim yaratmak ve mobildeki data zenginliğini kullanarak kişiselleştirilmiş deneyim sağlamak için mobile özel deneyimler inşaa etmek zorunluluk haline gelecek.

sosyal-medya-kriz-yonetimi

2.Arama Sonuçları

Müşterileriniz sizi bulamadığı takdirde, websitesi inşaa etmeniz hiçbir değer ifade etmiyor. Bu nedenle arandığınızda erişilebilir olmanız çok değerli. Farklılaşabilmek için marka alanı içerisinde çeşitlendirilmiş içerikler üretmeniz çeşitli müşterilerle iletişim sağlamanıza bahane yaratırken, içerik zenginliği websitenizi google’da daha üst sıralara çıkaracak, Seo yapınız bu anlamda çok değerli, yaratacağınız içeriklerin tek bir kaynak üzerine yönlendiriliyor oluşu ve anlamlı kelimelerle, marka ve sunduğunuz ürün/hizmet hakkında en çok aranan kelime bulutu içerisinde var olmanız bu arama konusunun en can alıcı noktasını oluşturuyor. Burada bir diğer nokta yine mobille alakalı…

Mobilde arandığınızda bulunmanız hatta, kişinin mobil aramasına dair kişiselleştirmeler yapmanız ayrıca anlam ifade ediyor. Dolayısıyla, içeriklerin lokal olarak çeşitlendirilebilir oluşu size yeni bir içerik bahanesi sağlayabilir hatta mobil arama sonuçlarına lokal iletişim sağlayacağından, daha ayrıcalıklı deneyim yaşatmanıza olanak sağlacayaktır.

3.Sosyal Siteler

Sosyal siteler büyük bir evin salonu gibi adeta… Birçok insan irili ufaklı kitleler kendi içinde sürekli iletişim halinde… Bu sosyalleşme, hem çevrelerine kendilerini ifade etme, onaylanma, iletişim bahaneleri vb. birçok sosyal ve esasında yaşama dürtümüzle beraber en çok değer verdiğimiz sevilme ve sevme dürtülerimize cevap verebilecek, yol/bahaneler çıkarabilecek bir kanallar olduğundan şuan dijitalin en değerli yerleri…

4.Blog, Yorum ve Sözlük Siteleri

Dijital kültürün ilerletildiği, ilgili alanda innovatörlerin takip ettiği alanlar olduğundan repütasyonunuzu biranda etkileyebilecek alanlara özel ilgi göstermek, negatif durumları algılayıp pozitife çekecek tutum ve davranış sergilemek değer taşıyor. Diğer yandan bu alanlardaki kullanıcıların düşüncelerini analiz etmek de sunduğunuz ürün/hizmet açısından müthiş bir öngörü sağlamakta.

Apple ürünleri hakkında geri bildirimleri ve yeni kararları 3-6 ay aralıklarla Apple tutkunlarıyla bir araya gelerek alıyor. Yelp birçok arka sokak, salaş restoranı işini iyi yaptığı için meşhur etti bile… Kryptonite bisiklet kilidi 2005 yılında bir blog da çıkan kalemle Kryptonite açtım videosu ile bir haftada 10milyon dolar para kaybetti. Dolayısıyla, tüketicinin elinde birçok kaynak olduğunu söylemek gerek. İstemeden de olsa yarattığınız negatif algı sizi bir anda büyük masrafa sokabilir… Bunun tam tersi de aynı şekilde mümkün…

5. Küçük Niche’lere Yönelin

Tüketiciler hiç olmadığı kadar talepkar. Küçük gruplara özel deneyimler hikayeler yaratma konusu kişiselleştirme sağlamanın en önemli adımı ve müşterilerinizin yarattığı zengin profilden çıkarak çoğullanabilmeli. Dijitalde daha bulunabilir olmanızı sağlayacaktır. Dijital’de ve genel olarak markalar arasında gördüğüm en büyük yapı gecikmelerinden birisi iş birlikleriyle yaratılabilecek özel deneyimlere karşı markaların kurumsal yapı nedeniyle geride kalması… Telekom şirketlerinin birçok projeyi üstlenerek ek değerler yaratma girişiminde olduğu gibi (Turkcell müzik, tv,…) markalarda kendi hizmetlerinden yeni değerleri üretme arayışında olmalı ve bunu buluş noktaları müşterileri içinde yatan küçük grupları anlamlandırabilme onlara özel ve farklılaşan teklifler ekleyebilmek üzere olduğunu düşünüyorum.

 

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Montaigne'in bir sözünü benimserim. " bütün söylediklerim karşılıklı bir sohbettir ve hiçbiri öğüt niteliğinde değildir. Bu kadar serbest konuşabiliyorsam bu, başkalarını kendime inandırmak zorunda olmadığım içindir."

Bir Cevap Yazın

CHP’den Z Kuşağına Yönelik Reklam

24 Haziran’daki genel seçimlerde ilk defa 1 milyon 585 bin yeni seçmenin oy kullanacağı düşünülüyor. Bu seçmen grubuna da hitap etmek isteyen CHP, oyun, internet, dijitalleşmeyi odağa aldığı yeni bir video yayınladı. Video, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “ya arkadaşlar, ben istemez miyim download hızları artsın, adil kullanım kotası kalksın…” kelimeleri ile başlıyor ve gençlerin kullandığı yeni terimler ile devam ediyor. Video’nun en çarpıcı söylemlerinden birisi de “Hep birlikte bug’sız bir dünya tasarlayalım” cümlesi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Ekonomi ve Taraftar Ekseninde 2018 FIFA Dünya Kupası

Sonu çift rakamlarla biten her yılda olduğu gibi, yeni bir kupanın zamanı geldi: FIFA Dünya Kupası 2018.

Türk futbol seyircisi olarak her 2 yılda 1, Avrupa Şampiyonası veya Dünya Kupasını yakından takip ediyoruz. Her ne kadar ülkemiz düzenli olarak bu turnuvalarda yer alamasa da, günde 4 canlı karşılaşma izleme olanağı yaratan bu etkinliklere yaz sezonunun 1 ayını ayırıyoruz.

Organizasyonların ele alınabilecek birçok boyutu var. Araştırmalara “sports mega events” olarak geçen bu etkinliklerin ekonomi ve taraftar eksenini ele almaya çalışacağım.

Ekonomi anlamında etkinlikler her dönem büyüklüğünü artırma eğilimini sürdürüyor. Organizasyonun ev sahibi şu ana kadar bir dünya kupası için gerçekleştirilen en yüksek harcamayı yaptı. Organizasyon için toplam 14.2 milyar Amerikan Doları harcadılar. Bu harcamalar arasında ulaşım, altyapı, konaklama ve stadyum inşaatları en yüksek payı aldılar. Rusya, 2010 yılında dünya kupasını düzenleme hakkını elde ettiğinde planlanan bütçenin tam 12 katı daha fazla harcama yaptı!

Yapılan tüm harcamalar Rusya’ya önemli bir altyapı ve turizm gücü kazandıracak. Buna karşılık turnuvadan elde edilen tüm gelirlerin ülke ekonomisine en fazla 2 aylık bir katkı yapacağı belirtiliyor. 8 yıllık çalışma ve harcamalar, 2 aylık bir süreçte girdi olarak ülke ekonomisine katkı sağlayacak.

FIFA Dünya Kupası, 2000’li yılların başından beri “sponsorların dünya kupası” olarak eleştiriliyor. Bu eleştirinin temelinde sponsorların beklentilerinin taraftar beklentilerinden daha önemli görülmesi etkili. Ayrıca yüksek sponsorlu etkinliklerin sporun ruhunu çürüttüğü de iddia ediliyor. Visa, McDonalds, Budweiser gibi bilinen sponsorların yanına bu sene en çok sponsorluk desteği Çin menşeili işletmelerden geldi. Çin ve Hindistan futbol yatırımlarını artırıyor. Bunun temelinde futbola olan ilginin artışı var ve “ürün yaşam seyri” yükselme aşamasında görülüyor. İngiltere futbol ligindeki forma sponsorlarına ve saha kenarındaki reklam tabelalarına dikkatli bakarsanız Uzakdoğu pazarına yönelik reklamlara rastlayabilirsiniz. Turnuvada tüm sponsorluk harcamaları 2 milyar Amerikan Dolarına yaklaşıyor.

Dünya Kupası için yaklaşık 1.5 milyon biletli seyircinin katılımı beklenirken, biletsiz ve turizm amaçlı ülkeye gelecek turist sayısının bu rakamdan daha fazla olacağı öngörülüyor. Ülkemizde “passolig” adı altında yürütülen biletleme sisteminin bir benzeri bu sene Rusya’da kullanılacak. Buna göre seyircinin bilet alması yeterli olmuyor ve devlet tarafından kurulan taraftar sistemine kayıt yaptırıp isimlik çıkartmak gerekiyor. Bu isimlikler olmadan statlara giriş yapılamıyor. Uluslararası bir organizasyonda güvenlik kaygısının geldiği noktayı anlamak için önemli bir ayrıntı… 64 maçlık bu serüvende seyircinin yerine getirmesi gereken yeni bir sorumluluk oluşturuldu.

Taraftar kimlik sistemi stat içinde holigan aktiviteleri azaltmak için yapılan bir uygulama olarak görülüyor. Fakat stat dışındaki taşkınlıkları önlemek için sağduyu ile birlikte güvenlik kuvvetlerine büyük sorumluluk düşüyor.

Son olarak, turnuvaya bahis işletmeleri tarafından bakalım. Günümüzde futbol, sadece taraftarlık veya futbol severlik hisleriyle takip edilen bir spor olmanın ötesine geçti. Özellikle futbol maçlarına yapılan bahisler giderek artıyor. Küresel düzeyde 2018 FIFA Dünya Kupasında 3.3 milyar Amerikan Dolarına yakın bahis yapılacağı öngörülüyor.

4 yılda 1 düzenlenen bu futbol etkinliğinde durum, etkinliğe nereden bakmak istediğinize göre değişiyor. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link