Markaların Sosyal Medyadaki En Büyük Derdi: Yorumlar

Sosyal medyada yıllardır söylenen ve pratikte de işe yarayan bir cümle var: ‘Markanıza yapılan yorumları silmeyin.’

Bu cümle söyleniyor çünkü geçmişte silinen yorumlar birçok markanın başına dert açtı. Hal böyle olunca sosyal medyada verilecek olan içeriğin iyi seçilmesi, gereksiz yorumlara neden olmaması sağlanmaya çalışılıyor. Ancak takdir edersiniz ki içerik ne kadar iyi seçilirse seçilsin gereksiz yorumlara konu olabiliyor. Peki markalar bunun önüne geçebilmek için neler yapmalı?

  • Hayran sayısını arttırma amaçlı programları kullanmayın

Çoğu markanın birkaç yıl öncesine kadar uyguladığı ‘ne kadar çok like o kadar çok reputasyon‘ prensibi artık tarihe karıştı. Bırakın sizle alakası olmayan yüzbinler yerine sizin sadık kitleniz olan 1.000 kişiye hitap edin.

Likedwin ve türevi olan uygulamalar hem sizi beğenen kişi sayısını dengesizce şişiriyor hem de kitleniz hakkında tahmin yapmanızı zorlaştırıyor. Örneğin, Facebook’ta 100.000 kişilik bir hayran grubunuz var ve 99.000’i Likedwin veya diğer yöntemlerle oluşturulmuş; kısaca fake. Admin paneline girdiğinizde diğer 1.000 kişinin verileri, 99.000 kişinin içinde eriyecektir. Haliyle kitleniz hakkında en ufak bir bilgiye sahip olamayacaksınız. Kitleniz hakkında bilgi sahibi olmadan yapacağınız paylaşımlar ise markaya hiçbir şey katmayacaktır. Üstüne üstlük bu tür mecralardan kazandığınız kitle sizin virüsünüz oluyor ve bu virüsten kurtulmak da çok zor. İşte bir örnek:

  • Hedef kitle odaklı paylaşımlar yapın.

Öncelikle sizi like eden kişileri iyi tanımanız gerekiyor. Kullanıcıların demografik bilgilerine göre yapılan paylaşımlar çok daha efektif etkileşimler getiriyor; Facebook kitlenizi tanımadan yaptığınız  paylaşımlar da birçok olumsuz yorum almaya aday oluyor.   Örneğin 12-18 yaş arası bir kitleniz var ve kolayda ürünler satıyorsunuz. Yapacağınız paylaşımlar  günlük hayata daha yakın paylaşımlar olmalı. Caramio bunun en basit örneği. Aşağıdaki resim birçok insana itici gelebilir ama Caramio ve bu sektördeki diğer markaların hedef  kitlesi bu tür paylaşımları istiyor.

  •  Önce dinleyin, sonra paylaşımda bulunun.

Toplumun içini acıtan konularda markaların yaptığı paylaşımlar bir anda gündeme oturabiliyor. İnsanlar çoğu zaman markaların samimi olmadığını düşünüyor ve büyük tepkiler verebiliyor. Haliyle bu tür durumlarda paylaşım yapmadan önce sosyal medyayı dinlemeli ve sosyal medyanın dinamiklerine göre paylaşım yapılmalı. Aynı zamanda bu tür durumlarda markanın isminin de ikinci plana atılması gerekiyor aksi takdirde insanlar ”Marka bu olay üzerinden rant elde etmeye çalışıyor” gibi yorumlarda bulunabilir.

  •  Paylaşım sıklığınızı gözden geçirin

Sürekli paylaşımda bulunmak insanların gözündeki marka imajınızı zedeler. Günde 4-5 paylaşımın üzerine çıktığınızda homurdanma seslerini duyabilirsiniz. O yüzden paylaşım sıklığı dozunu iyi ayarlamanız gerekiyor.

Sosyal medya yapılan hataları kolay kolay affetmiyor. O yüzden paylaşımlarınızın dikkat edilerek yayımlanması gerekiyor. Aksi takdirde aldığınız yorumlar canınızı sıkabilir. Üstüne üstlük yorumları silmişseniz başınız ağrıyacak demektir.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Markalar Sosyal Medya’da 14 Şubat’ı Nasıl Geçirdi?

Markalar, Sevgililer Gününde gerçekleştirdikleri sosyal medya paylaşımları ile takipçilerine birbirinden değişik, keyifli deneyimler sundu.

Markalar, hedef kitlelerine ulaşabilmek için kullandıkları önemli pazarlama kanalları arasında olan sosyal medyada, “Sevgililer Günü” sebebiyle oldukça hareketli bir günler geçirdi. Bazıları sadece basit bir görsel ve hashtag kullanarak geçirirken bazıları bu günü çok iyi değerlendirdi. İşte bunlardan bazıları:

1.Getir

2. Yemeksepeti

3. Hyundai Türkiye

4. BKM

5. Teknosa

6. Muratbey

7. Ford Türkiye

8. BiTaksi

9. Honda Türkiye

10. Little Caesars

11. Vakıfbank

12. Karaca

13. ING Bank

14. BİP

15. İGA

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Coca-Cola Türkiye Fiyatlamayı Nasıl Yapıyor?

Pazarlama konusunda ders alan veya konuya ilgisi olan hemen herkes 4P kavramından haberdardır. Pazarlama karması ile özdeşleşen 4P (price,place,promotion,product) kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve pazar bölümlendirmesine uygun olarak pazara girişlerde özel olarak oluşturulan stratejilerdir.

Yazıya söz konusu olacak “price” yani fiyat ise, tüketicilerin oldukça hassas olduğu olgulardan biri. Tüketicinin rasyonelliğini gösterdiği ve çıkarını en çok koruduğu alanlardan biri olarak fiyatlandırmayı gösterebiliriz. Bu konuya uygun olarak yaşadığım bir örneği sizlerle paylaşmak isterim. Geçen cumartesi Eskişehir’in zincir marketlerden biri olan Çağdaş Market’te Coca Cola Light ürünü almak için dolaba yöneldim. Benim için “kolayda mallar” kategorisinde olan Coca-Cola Light 1 litre ürününü sepete koyarken ürün etiketi satın alma davranışımı tamamen değiştirdi. Söz konusu etiketler:

Fotoğrafta da gördüğünüz üzere 2 farklı ebattaki ürün için aynı fiyat belirlenmiş. Bu etiketlerden sonra tahmin edeceğiniz üzere aldığım ürünü 1.5 litre ile değiştirdim. Burada hem aynı fiyatla daha büyük ürün almış oldum hem de marketin “tuzağına” düşmemiş oldum. Bu fotoğrafları sosyal medya hesaplarımdan paylaşarak Coca Cola’nın ve Çağdaş Market’in ne tepki vereceğini öğrenmeye çalıştım. Coca Cola resmi twitter hesabı detaylı bir cevap vererek fiyatlandırma konusunda önemli bilgiler verdi. Söz konusu cevap:

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere, Coca-Cola fiyatlandırma kararını satış noktasına bırakmış görünüyor. Çağdaş Marketin etiketleme veya fiyatlandırma bir hata yaptığı anlaşılıyor. Dağıtım konusunda halen dünyadaki en önemli işletmelerden biri olan Coca-Cola, fiyatlandırma konusunda da mümkün olduğunca standartlaştırılmış fiyat uygulamasına gidebilirse, benzer sorulara muhatap olmaz diye düşünüyorum. 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren kolalı ürünler de dahil birçok içecek çeşidine %10 özel tüketim vergisi (ÖTV) uygulamasına gidilmesi, yeni yılın 2. ayında işletmelerin fiyatlandırma konusunda karar almasını etkilemiş olabilir.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link