Markaların Sosyal Medyadaki En Büyük Derdi: Yorumlar 0

Sosyal medyada yıllardır söylenen ve pratikte de işe yarayan bir cümle var: ‘Markanıza yapılan yorumları silmeyin.’

Bu cümle söyleniyor çünkü geçmişte silinen yorumlar birçok markanın başına dert açtı. Hal böyle olunca sosyal medyada verilecek olan içeriğin iyi seçilmesi, gereksiz yorumlara neden olmaması sağlanmaya çalışılıyor. Ancak takdir edersiniz ki içerik ne kadar iyi seçilirse seçilsin gereksiz yorumlara konu olabiliyor. Peki markalar bunun önüne geçebilmek için neler yapmalı?

  • Hayran sayısını arttırma amaçlı programları kullanmayın

Çoğu markanın birkaç yıl öncesine kadar uyguladığı ‘ne kadar çok like o kadar çok reputasyon‘ prensibi artık tarihe karıştı. Bırakın sizle alakası olmayan yüzbinler yerine sizin sadık kitleniz olan 1.000 kişiye hitap edin.

Likedwin ve türevi olan uygulamalar hem sizi beğenen kişi sayısını dengesizce şişiriyor hem de kitleniz hakkında tahmin yapmanızı zorlaştırıyor. Örneğin, Facebook’ta 100.000 kişilik bir hayran grubunuz var ve 99.000’i Likedwin veya diğer yöntemlerle oluşturulmuş; kısaca fake. Admin paneline girdiğinizde diğer 1.000 kişinin verileri, 99.000 kişinin içinde eriyecektir. Haliyle kitleniz hakkında en ufak bir bilgiye sahip olamayacaksınız. Kitleniz hakkında bilgi sahibi olmadan yapacağınız paylaşımlar ise markaya hiçbir şey katmayacaktır. Üstüne üstlük bu tür mecralardan kazandığınız kitle sizin virüsünüz oluyor ve bu virüsten kurtulmak da çok zor. İşte bir örnek:

  • Hedef kitle odaklı paylaşımlar yapın.

Öncelikle sizi like eden kişileri iyi tanımanız gerekiyor. Kullanıcıların demografik bilgilerine göre yapılan paylaşımlar çok daha efektif etkileşimler getiriyor; Facebook kitlenizi tanımadan yaptığınız  paylaşımlar da birçok olumsuz yorum almaya aday oluyor.   Örneğin 12-18 yaş arası bir kitleniz var ve kolayda ürünler satıyorsunuz. Yapacağınız paylaşımlar  günlük hayata daha yakın paylaşımlar olmalı. Caramio bunun en basit örneği. Aşağıdaki resim birçok insana itici gelebilir ama Caramio ve bu sektördeki diğer markaların hedef  kitlesi bu tür paylaşımları istiyor.

  •  Önce dinleyin, sonra paylaşımda bulunun.

Toplumun içini acıtan konularda markaların yaptığı paylaşımlar bir anda gündeme oturabiliyor. İnsanlar çoğu zaman markaların samimi olmadığını düşünüyor ve büyük tepkiler verebiliyor. Haliyle bu tür durumlarda paylaşım yapmadan önce sosyal medyayı dinlemeli ve sosyal medyanın dinamiklerine göre paylaşım yapılmalı. Aynı zamanda bu tür durumlarda markanın isminin de ikinci plana atılması gerekiyor aksi takdirde insanlar ”Marka bu olay üzerinden rant elde etmeye çalışıyor” gibi yorumlarda bulunabilir.

  •  Paylaşım sıklığınızı gözden geçirin

Sürekli paylaşımda bulunmak insanların gözündeki marka imajınızı zedeler. Günde 4-5 paylaşımın üzerine çıktığınızda homurdanma seslerini duyabilirsiniz. O yüzden paylaşım sıklığı dozunu iyi ayarlamanız gerekiyor.

Sosyal medya yapılan hataları kolay kolay affetmiyor. O yüzden paylaşımlarınızın dikkat edilerek yayımlanması gerekiyor. Aksi takdirde aldığınız yorumlar canınızı sıkabilir. Üstüne üstlük yorumları silmişseniz başınız ağrıyacak demektir.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Instagram Stories ve WhatsApp Durumları Snapchat’i İkiye Katladı 0

Mark Zuckerberg Instagram Hikayeleri ve Whatsapp Durum özelliğinin günlük aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığını duyurdu. Bu sayı aktif Snapchat kullanıcılarının neredeyse iki katına denk ediyor.

Instagram ve Facebook hikayelerinde son zamanlarda Snapchat’in özelliklerine benzer özellikler taşıyan gerçekçi yüz filtreleri görmeye başladık. Bu demek oluyor ki ilerleyen günlerde bu sosyal mecralarda bizi daha fazla inovasyon ürünü bekliyor. Bu inovasyonların Snapchat’in Bitmoji ve konum paylaşma özelliğinin olacağı öngörülebilir. Videolarınıza dramatik bir özellik katan superzoom özelliğini henüz uygulamaya koyan Instagram aynı zamanda stop motion özelliğini de test ediyor. 

Zuckerberg, şirket ürünlerini kullanarak geçirilen zamanın iyi olmasının Facebook için itici bir güç olduğunu söylüyor. Bunu da şu cümlelerle açıklıyor; “Sonuçlar gösteriyor ki aile ve arkadaşlarla sosyal medya üzerinden iletişime geçmek sosyal medyanın anlamlılığını arttırıyor ve insanların iyi hissetmesine sebep oluşturuyor. Sadece pasif olarak içerik tüketilmesi çok da doğru değil.” 

Instagram Stories ve WhatsApp Status’un genelde yakın arkadaşlar tarafından görüntüleniyor olması profesyonel prodüksiyon içeriklerinin sağlayamadığı samimiyetin ve iletişimin yakalanmasını sağlıyor. İnsanların bu kısa klipleri yoğun bir şekilde izlemesi reklam içeriklerinin buralara yerleştirilmesi için harika bir fırsat oluşturuyor.

Instagram’ın günlük aktif 500 milyon kullanıcısının yarısından çoğu Stories özelliğini kullanıyor. Bakıldığında Instagram Snapchat’in öncü olduğu bu gelişmeleri sosyal medyanın modern dünyasına uyarlıyor.

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link