Markaların Sosyal Medya Krizleri -1

Son günlerde McDonald’s, Burger King, Starbucks gibi global markaların başları dertten kurtulmuyor. Krizin nereden patlak vereceği hiç belli olmasa da dünyaya yayılma hızı saatleri bile bulmuyor. Özellikle sosyal medyada iyi haber de kötü haber de tez yayılıyor. Bu yüzden markaların sosyal medyada çok dikkatli hareket etmeleri gerekiyor.

Her geçen gün artan sosyal medya krizi haberleri üzerine global markaların yaşadığı en büyük krizleri bir başlık altında toplamaya karar verdik.

İlk olarak güncel krizlerle başlayalım:

McDonald’s

Şili’nin başkenti Santiago’nun 700 km güneyinde yer alan Temuco kentindeki restorandan alınan hamburgerin içinden yabancı bir madde çıktı. Müşterinin yabancı maddenin fare kuyruğu olduğunu iddia etmesi üzerine sağlık yetkilileri inceleme başlattı ve maddenin fare kuyruğu olduğu doğrulandı. Bunun üzerine restoran kapatıldı ve olay sosyal medyada bir anda patladı.

Burger King

En büyük fast food markalarından olan Burger King’de çalışan bir kişi marul kutularının üzerine basarken fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaştı. Daha sonra bu görüntü ‘Burger King’de yediğiniz marul’ başlığıyla haber sitelerinde yer aldı. Bunun üzerine Burger King yetkilileri fotoğrafta bulunan GPS verilerini toplayıp fotoğrafın nerede çekildiğini tespit ettiler. Ancak kriz patlak vermişti bir kere…

Starbucks

Sosyal medyayı en etkin kullanan markaların başında gelen Starbucks, geçtiğimiz günlerde büyük bir sosyal medya krizi yaşadı. Arjantin’de meydana gelen olayda Starbucks deyim yerindeyse kaş yaparken göz çıkarmış oldu.

Twitter’da attığı twitle geçici bir arz sorunu nedeniyle orijinal Starbucks bardakları yerine Arjantin üretimi bardakları kullandıklarını ve bunun için müşterilerinden özür dilediklerini belirten Starbucks yetkilileri uyuyan aslanı uyandırmış oldular. Bu mesajla hem kullanılan bardakların ithal bardaklar olduğunu deşifre eden hem de Arjantinlilerin milliyetçi duygularını kabartan Starbucks yetkilileri Twitter kullanıcısı Arjantin’lilerin büyük tepkisiyle karşılaştı. Olay birkaç saat içinde Arjantin’de trend topic oldu ve markaya tepki yağdı.

Vodafone

Vodafone Twitter hesabında ‘homo’ kelimesini içeren komik bir tweet yayınladı. Ve bunu gören takipçilerinin paylaşımıyla birlikte tweet bir anda 9000 takipçiye ulaştı. Tweet hemen silindi ama çok geçti. Şirket hemen kullanıcılarından özür diledi ve sosyal medya hesabını yöneten çalışanını işten çıkardığını açıkladı.

American Red Cross

İkinci örneğimiz Amerika’dan… Amerika’nın Kızılay’ı olan Redd Cross’un sosyal medya uzmanı Gloria Huang kendi hesabından yayınlayacağı tweeti yanlışlıkla marka hesabından attı.  Mesajda “Arkadaşım Ryan Dogfish Head birasının dörtlü paketinden iki tane daha bulmuş. Biz içersek adam gibi içeriz” yazıyordu. Üstelik mesaj marka hesabında yayınlandıktan ancak 1 saat sonra silindi. Huang daha sonra kendi hesabından twitter için kullandığı programı yanlış kullanmasından dolayı kaynaklandığını açıkladı. Daha sonra Redd Cross kendi hesabından hemen bir mesaj yayınlayarak bu tweeti sildiklerini ve Redd Cross’un kesinlikle alkolik olmadığını ve ciddiyetle çalışmaya devam ettiğini açıkladı. Böylece hafif esprili ve tatlı bir mesajla takipçilerinden özür dilemiş oldular.

Entenmann

Donut markalarından biri olan Entenmann Twitter’da kendi ürünlerinin tanıtımı için #notguilty etiketini kullanıyordu.  Suçlu değil anlamına gelen bu etiket tam da o sırada Casey Anthony davasını takip eden Twitter kullanıcıları tarafından kullanılmaktaydı. Böylesine hassas bir konuda kullanılan etiketten ticari gelir elde etmeye çalışan firmaya büyük tepkiler yağdı. Bunun üzerine şirket özür dilemek zorunda kaldı.

Onur Air

Entenmann markasının yaşadığı krizle tam olarak aynı krizi yaşayan bir marka da ülkemizde mevcut. Geçtiğimiz yılın sonunda Van depreminin yaralarının sarılmaya çalışıldığı bir dönemde Onur Air’in bu durumu fırsat bilerek takipçi sayısını artırmaya çalışması tam bir marka zedelenmesine yol açtı.

Onur Air Facebook’daki resmi sayfasını beğenen her kullanıcı için Van’a 0.5 TL’lik yardım yapacağını açıkladı. Depremin yaralarının daha çok taze olduğu ve insanların bu konuda oldukça hassas oldukları bu dönemde böyle bir kampanya başlatan Onur Air’e binlerce tepki yağdı.

Daha sonra kampanya durduruldu ve özür dilendi. Ancak iş işten geçmişti bir kere.

Görüldüğü gibi sosyal medya kullanımında kıldan ince bir köprüde hareket ediliyor. Yapılan anlık bir hata veya boşbulunmuşluk markanın tüketici gözündeki değerini zedeleyebiliyor. Krizin kaynağı değişik mecralar bile olsa yayılma alanı sosyal medya olduğundan markaların sosyal medya kullanımına özen göstermeleri ve sosyal medya kriz yönetimini efektif yapmaları gerekiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com Editörü

Bir Cevap Yazın

Instagram Videoları 60 Dakikaya Çıkacak

Instagram’dan YouTube’a meydan okuyan bir hamle geliyor. Bugüne kadar 60 ve 15 saniyelik video formatları kullanan Instagram, 1 saatlik video özelliğini uygulamaya alabilir.

The Wall Street Journal’da yer alan yeni rapora göre, fotoğraf paylaşım uygulaması kullanıcıların 1 saat uzunluğunda videolar paylaşmasını sağlayacak bir özellik yayınlamaya hazırlanıyor. Journal’a göre uzun video formatı dikey olabilir.

Henüz bu özelliğin nasıl olacağı veya ne zaman uygulamaya geçeceği ile ilgili kesin bir bilgi yok. Wall Street Journal dışında bunu doğrulayan da henüz çıkmadı. Ancak Instagram bu uygulamayı insanların uygulamada daha fazla zaman geçirmeleri için getirebilir.

Instagram’ın hikaye özelliği, geçen Kasım ayı itibariyle 300 milyonu aşkın aktif kullanıcıya sahipti. Instagram’ın genelde ise 800 milyondan fazla kullanıcısı var.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

McDonald’s, Restoranlarına Self Servis Kiosk’ları Yerleştiriyor

  • McDonald’s satışları artırmak için 4.000 restoranına bu yıl içerisinde self servis sipariş kiosk’ları yerleştirmeyi planlıyor. Bununla birlikte şirket önümüzdeki 8-9 çeyrek boyunca her çeyrekte 1000 restoranını bu teknolojiyle donatmayı planlıyor.
  • Fast food restoran zincirinin bunun yapmasının sebebi ise insanların siparişlerini vermek için self servis kiosk’larında dolaştıkları sırada, 1 dolarlık menü ögelerinden daha fazla sipariş ediyor olmaları.
  • Şirketin self servis kiosk programı, 2016 yılında başlatıldı ve şu anda 3.000 McDonald’s restoranında self servis kiosk’ları bulunuyor.
  • 2017 yılının son çeyreğinde, fast food restoran zincirinin ABD’deki satışları %4,5 oranında artarken dünya genelindeki satışları ise %5,5 oranında arttı.
  • İlgili Yazı: Fast Food Savaşları: Burger King vs McDonald’s

Satışlarını ve dolayısıyla da gelirlerini artırmak isteyen şirketler, sürekli olarak yeni yöntemlere başvururlar. Tabii, bunu yaparken de genel olarak teknolojinin nimetlerinden faydalanırlar. Bunun son örneklerinden birini sergileyecek firmalardan biri ise dünyanın en büyük fast food restoran zincirlerinden biri olan McDonald’s. Fast Company’nin yaptığı habere göre, fast food restoran zinciri satışları artırmak için birçok şubesine self servis sipariş kiosk’ları yerleştirmeyi planlıyor.

Şirket önümüzdeki 8-9 çeyrek boyunca her çeyrekte 1000 restoranını bu teknolojiyle donatmayı planlıyor, çünkü insanlar menü ögeleri arasında kendileri gezinmek zorunda kaldıklarında, 1 dolarlık menü ögelerinde daha fazla sipariş ediyorlar. McDonald’s CEO’su Steve Easterbrook pazartesi günü CNBC’ye konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bulduğumuz şey, insanların daha fazla kaldıklarında daha fazla şey seçtikleridir. Birazcık ortalama bir kontrol artışı var.” dedi.

Bir McDonald’s Restoranında Yer Alan Self Servis Sipariş Kiosk’u

Kanada, Avustralya ve Birleşik Krallık’taki aç ve sinirli müşteriler, bir Big Mac’i mobil olarak sipariş etmeye ya da sarhoş bir haldeyken patates kızartması sipariş etmek için bir self servis kiosk’unu kullanmaya alıştılar. Ancak bu teknoloji, henüz ABD’de yaygın değil ve bu durum, şirketin bu hamlesiyle yakın zamanda değişecek gibi görünüyor.

3.000 McDonald’s Restoranında Self Servis Kiosk’u Var

The Street’in paylaştığı habere göre, geçtiğimiz ocak ayında McDonald’s, 2018 yılı sonu itibarıyla ABD’de bulunan mağazalarının yarısının self servis kiosk’larına sahip olacağını açıkladı. Habere göre, bu program 2016 yılında başlatıldı ve şu anda 3.000 McDonald’s restoranında self servis kiosk’ları bulunuyor. Bu yıl içerisinde ise 4.000 restoranda daha bu teknolojiye yer verilmesi planlanıyor. Bununla birlikte fast food restoran zincirinin, bu yıl içerisinde bu programa daha fazla restoranı dahil etmek ve 1.000 adet yeni şube açmak için yaklaşık olarak 2,4 milyar dolar yatırım yapacağı ifade ediliyor.

The Street’in haberine göre, şirketin ABD’deki karşılaştırılabilir satışları, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde %4,5 oranında artarken dünya genelindeki satışları ise %5,5 oranında arttı. Wall Street, fast food markasının yılın son çeyreğindeki toplam gelirinin 5,22 milyar dolar olarak gerçekleşeceğini tahmin ederken şirketin son çeyrekteki toplam geliri bu beklentiyi aşarak 5,34 milyar dolar olarak gerçekleşti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link