Markaların Sosyal Medya Krizleri -1

Son günlerde McDonald’s, Burger King, Starbucks gibi global markaların başları dertten kurtulmuyor. Krizin nereden patlak vereceği hiç belli olmasa da dünyaya yayılma hızı saatleri bile bulmuyor. Özellikle sosyal medyada iyi haber de kötü haber de tez yayılıyor. Bu yüzden markaların sosyal medyada çok dikkatli hareket etmeleri gerekiyor.

Her geçen gün artan sosyal medya krizi haberleri üzerine global markaların yaşadığı en büyük krizleri bir başlık altında toplamaya karar verdik.

İlk olarak güncel krizlerle başlayalım:

McDonald’s

Şili’nin başkenti Santiago’nun 700 km güneyinde yer alan Temuco kentindeki restorandan alınan hamburgerin içinden yabancı bir madde çıktı. Müşterinin yabancı maddenin fare kuyruğu olduğunu iddia etmesi üzerine sağlık yetkilileri inceleme başlattı ve maddenin fare kuyruğu olduğu doğrulandı. Bunun üzerine restoran kapatıldı ve olay sosyal medyada bir anda patladı.

Burger King

En büyük fast food markalarından olan Burger King’de çalışan bir kişi marul kutularının üzerine basarken fotoğrafını çekip sosyal medyada paylaştı. Daha sonra bu görüntü ‘Burger King’de yediğiniz marul’ başlığıyla haber sitelerinde yer aldı. Bunun üzerine Burger King yetkilileri fotoğrafta bulunan GPS verilerini toplayıp fotoğrafın nerede çekildiğini tespit ettiler. Ancak kriz patlak vermişti bir kere…

Starbucks

Sosyal medyayı en etkin kullanan markaların başında gelen Starbucks, geçtiğimiz günlerde büyük bir sosyal medya krizi yaşadı. Arjantin’de meydana gelen olayda Starbucks deyim yerindeyse kaş yaparken göz çıkarmış oldu.

Twitter’da attığı twitle geçici bir arz sorunu nedeniyle orijinal Starbucks bardakları yerine Arjantin üretimi bardakları kullandıklarını ve bunun için müşterilerinden özür dilediklerini belirten Starbucks yetkilileri uyuyan aslanı uyandırmış oldular. Bu mesajla hem kullanılan bardakların ithal bardaklar olduğunu deşifre eden hem de Arjantinlilerin milliyetçi duygularını kabartan Starbucks yetkilileri Twitter kullanıcısı Arjantin’lilerin büyük tepkisiyle karşılaştı. Olay birkaç saat içinde Arjantin’de trend topic oldu ve markaya tepki yağdı.

Vodafone

Vodafone Twitter hesabında ‘homo’ kelimesini içeren komik bir tweet yayınladı. Ve bunu gören takipçilerinin paylaşımıyla birlikte tweet bir anda 9000 takipçiye ulaştı. Tweet hemen silindi ama çok geçti. Şirket hemen kullanıcılarından özür diledi ve sosyal medya hesabını yöneten çalışanını işten çıkardığını açıkladı.

American Red Cross

İkinci örneğimiz Amerika’dan… Amerika’nın Kızılay’ı olan Redd Cross’un sosyal medya uzmanı Gloria Huang kendi hesabından yayınlayacağı tweeti yanlışlıkla marka hesabından attı.  Mesajda “Arkadaşım Ryan Dogfish Head birasının dörtlü paketinden iki tane daha bulmuş. Biz içersek adam gibi içeriz” yazıyordu. Üstelik mesaj marka hesabında yayınlandıktan ancak 1 saat sonra silindi. Huang daha sonra kendi hesabından twitter için kullandığı programı yanlış kullanmasından dolayı kaynaklandığını açıkladı. Daha sonra Redd Cross kendi hesabından hemen bir mesaj yayınlayarak bu tweeti sildiklerini ve Redd Cross’un kesinlikle alkolik olmadığını ve ciddiyetle çalışmaya devam ettiğini açıkladı. Böylece hafif esprili ve tatlı bir mesajla takipçilerinden özür dilemiş oldular.

Entenmann

Donut markalarından biri olan Entenmann Twitter’da kendi ürünlerinin tanıtımı için #notguilty etiketini kullanıyordu.  Suçlu değil anlamına gelen bu etiket tam da o sırada Casey Anthony davasını takip eden Twitter kullanıcıları tarafından kullanılmaktaydı. Böylesine hassas bir konuda kullanılan etiketten ticari gelir elde etmeye çalışan firmaya büyük tepkiler yağdı. Bunun üzerine şirket özür dilemek zorunda kaldı.

Onur Air

Entenmann markasının yaşadığı krizle tam olarak aynı krizi yaşayan bir marka da ülkemizde mevcut. Geçtiğimiz yılın sonunda Van depreminin yaralarının sarılmaya çalışıldığı bir dönemde Onur Air’in bu durumu fırsat bilerek takipçi sayısını artırmaya çalışması tam bir marka zedelenmesine yol açtı.

Onur Air Facebook’daki resmi sayfasını beğenen her kullanıcı için Van’a 0.5 TL’lik yardım yapacağını açıkladı. Depremin yaralarının daha çok taze olduğu ve insanların bu konuda oldukça hassas oldukları bu dönemde böyle bir kampanya başlatan Onur Air’e binlerce tepki yağdı.

Daha sonra kampanya durduruldu ve özür dilendi. Ancak iş işten geçmişti bir kere.

Görüldüğü gibi sosyal medya kullanımında kıldan ince bir köprüde hareket ediliyor. Yapılan anlık bir hata veya boşbulunmuşluk markanın tüketici gözündeki değerini zedeleyebiliyor. Krizin kaynağı değişik mecralar bile olsa yayılma alanı sosyal medya olduğundan markaların sosyal medya kullanımına özen göstermeleri ve sosyal medya kriz yönetimini efektif yapmaları gerekiyor.

Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı - Pazarlama da örgütlenmektir!

Bir Cevap Yazın

Promote Mode, Küçük İşletmeleri Twitter’a Çekecek

Twitter Promote Mode

Kimi politik veya toplumsal olaylar sonrası, ülkemizde zaman zaman yaşanan Twitter yasakları nedeniyle, bu dev sosyal ağın bir süredir pazarlama ekiplerinin ilgisini eskisi kadar çekmediği bir gerçek. Yapılacak reklam yatırımının, pek de öngörülemeyen bir gündeme sahip Türkiye’de bu çekingenliğin olması şaşırtıcı değil. Fakat Twitter reklamları, dünyanın geri kalanında yoluna devam ediyor ve hatta yeni reklam abonelikleri de ortaya çıkıyor. Twitter son olarak, tweet’leri otomatik olarak sponsorlu paylaşıp reklamverenleri daha geniş bir kitleye ulaştırmak için yeni bir abonelik sistemi başlattı. Promote Mode adındaki yeni hizmet, özellikle küçük çaplı şirketlerindeki pazarlama ekiplerinin bu sistemden yararlanması bekleniyor.

Reklam modeli, abonelerin günde 10 tweeti sponsorlu olarak öne çıkarmalarına izin veriyor. Bu hizmet en çok da karmaşık reklam kampanyalarını yönetmekle uğraşmak istemeyen küçük işletmeler ve markaların işine yarayacak gibi görünüyor.

Bu gelişme, Twitter’ın son dönemlerde reklam gelirlerinde yaşadığı düşüşe bir çözüm arayışı olarak yorumlanıyor. Üçüncü çeyrekte 503 milyon dolarlık reklam geliri açıklayan sosyal ağın bu istatistiği, bir yıl önceki performansıyla karşılaştırıldığında yüzde 8’lik bir azalmaya işaret ediyor. Twitter Promote Mode sayesinde, büyük markalar kadar reklam bütçesi olmayan işletmeleri cezbederek reklam gelirlerini artırmayı planlıyor.

Bir reklam tweet’inin 30 dolara mal olduğu Twitter’da, aylık 99 dolar karşılığında sunulan Promote Mode modelinin, günde 10 tweet’i sponsorlu olarak paylaşmasının küçük işletmelerin iştahını kabartacağı bir gerçek.

Hizmeti kullanmaya başlayan Elite Luck Gamer Limited şirketinin yöneticisi Darius Mohammadi, diğer şirketlere reklam sunma ve sosyal ağlardaki erişimlerinin artmasını istedikleri için bu yeni sistemden yararlanmak istediklerini söyledi.

Fakat bu girişim işletmeler için her ne kadar kayda değer bir yenilik olsa da, fiyat-performans oranının küçük pazarlama ekipleri için ne ölçüde faydalı olacağı hâlâ tartışmalı. Zira Promote Mode’un en büyük defosu, hangi tweet’in öne çıkarılacağının Twitter tarafından otomatik olarak belirlenmesi. Yine de hizmetin sunduğu özelleşmiş hedefleme, küçük işletmelerin paylaşacağı tweet’lerin erişimini genişletiyor ve tweet’leri daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını sağlayıp Twitter hesaplarının görünürlüğünü artırıyor.

Matt Navarra’nın Promote Mode performansına dair paylaştığı ekran görüntüsü

Prome Mode’un deneme sürümünü kullanıp yorumlarını paylaşan, The Next Web Sosyal Medya Direktörü Matt Navarra, ikinci gün itibarıyla sadece 2 takipçi kazandığını ve izleyici kitlede yalnızca yüzde 3’lük bir artış gördüğünü belirtti. Navarra bu performansı, Promote Mode’un ücretini hak etmesi için daha fazlasını yapmak zorunda olduğunu söyleyerek değerlendirdi.

Twitter ise yeni abonelik sisteminin 2000 kişinin altında bir takipçi kitlesi olan hesaplar için tasarlandığının altını çiziyor. Bu durumda, 23 bin takipçisi olan Matt Navarra’nın memnun olmadığı sonuçlar çok da sıra dışı görünmüyor.

Navarra’nın konuyla ilgili paylaştığı tweet

Bütün bunların yanı sıra sistemin, önümüzdeki dönemlerde daha fazla takipçisi olan Twitter hesapları için de hizmete gireceği açıklandı.

Bakalım Promete Mode, küçük işletmeler için yeni ve sık kullanılacak bir reklam modeli mi olacak, yoksa abonelik ücretine değmeyecek bir fiyasko olarak mı kalacak? Bunu bize zaman gösterecek.

Instagram Hikayesi Paylaşımlarında Tarih Sorunu Kalkıyor

Instagram hikayesi Snapchat

Sosyal medyada görsellik denildiği an akla gelen ilk platform olan Instagram, yeni özelliğini duyurdu. Artık üzerinden bir haftaya kadar zaman geçen fotoğraflarınızı Instagram hikayesi üzerine ekleyebilirsiniz. Yani bir Instagram hikayesi yüklerken ekranı yukarı kaydırıp geçen hafta çektiğiniz bütün fotoğrafları hikâyenizde kullanmak üzere görmeniz artık mümkün.

Her ne kadar bugüne dek kullanıcılar ekran görüntüsü alarak veya fotoğraflarını düzenleyerek Instagram hikayesi paylaşımlarında bu tarih engelini aşsalar da, yeni özellik sayesinde artık bu tür dolambaçlı yollara girmeye gerek kalmayacak.

Özellik, Instagram’da hikâye paylaşımını deneyimsel açıdan değiştirmese de önemli bir sembolik adım anlamına geliyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında kullanıma açılan Instagram Story, Snapchat’in aynı adlı paylaşım mantığına benzer şekilde gerçek zamanlı bir akış olarak biliniyordu. Instagram hikâyeleri bu yenilikle birlikte, şimdi gerçek zamanlı paylaşımın yanına sonradan paylaşma özelliği de kazanmış oldu.

Instagram hikayesi
Snapchat özelliklerini bir bir alan Instagram hikayeleri, Snapchat için bir baş belası hâline gelmiş görünüyor.

Bir anlamda “#latergram” özelliği gelen Instagram hikâyelerindeki bu değişiklik, içeriklerin tarih sınırlaması olmadan paylaşılmasına izin veren Snapchat Stories’in taklit edilmesi şeklinde yorumlandı.

Hatırlayacağımız üzere Instagram’ın da bünyesinde olduğu Facebook, defalarca Snapchat’e satın alma teklifiyle gitmiş ama “hayalet” sosyal ağ bütün teklifleri geri çevirmişti. Satın alma girişimleri başarısız olan Facebook o günden sonra başta Instagram Stories olmak üzere Snapchat’in birçok özelliğini aynen veya küçük değişikliklerle kendi çocuğu Instagram’a taşıyarak rekabeti sertleştirdi. Bakalım Snapchat, bu dev tekele daha ne kadar dayanabilecek?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Black Friday Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link

BLACK FRIDAY

Marketing Meetup'ta Bugün Tüm Biletler 42,90 €
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
Kalan Kontenjan: 22
close-link
€42,90 Bugün Marketing Meetup'ta Tüm Biletler İndirimli
Black Friday