Cem Yılmaz’ın son gösterisinde anlatmış olduğu stajyer hikayesini hatırlayanız vardır mutlaka. Markaların öğrencileri ucuz iş gücü olarak görüp, deyim yerindeyse köle gibi çalıştırıp para  vermemesini, fransız aksanıyla çalış çalış, -para ?, para yok para yok sözleriyle hikayeleştiren Yılmaz, düzenin çarpıklığına dikkat çekmişti.

gotinterns2

Bugün bu durum markalar tarafından daha da abartılmış durumda. Sistem öyle bir hal aldı ki, öğrenciler stajyer olabilmek için bile masa masa dolaşıp tabiri caizse oy dileniyor, internette bulabildikleri her grupta kendi linklerini paylaşıyor.

Şunu kabul etmek gerekiyor ki, markalar ciddi görevler vermeyi düşündükleri öğrencilerin iletişim ve ikna yeteneklerini görmek isteyebilir, ki çok doğal bir durum, ancak öğrencileri dilenciye çevirmek, öğrenciye değer vermeyen bir sistem üzerinden onları oylattırmak, ne markanın ciddiyetine de marka kimliğine yakışan bir davranış.

intern

Bu yaklaşımı tek bir markaya indirgemek ve yalnızca o markanın üzerinden eleştiri yapmak elbette yanlış. Bugün birçok markanın, öğrencileri kobay olarak kullanması ve beğeni sayılarını onlar üzerinden artırmaya çalışması; ne gerçek anlamda organik takipçiyi markaya kazandırıyor, ne de kalıcı bir takipçi kitlesi edinmede markaya yardımcı oluyor. Üstüne üstlük hem kendi davranışlarım hem de kendi gözlemlerimden edindiğim bilgiler ışığında, bu tür kampanyalarda arkadaşlarını kırmayıp oy veren kullanıcıların, oy verme işleminden sonra sayfayı beğenmekten vazgeçme eğiliminde oldukları da bir gerçek.

Toparlayacak olursam, seçecekleri öğrencinin yeteneklerine mi çevresine mi yoksa ikna kabiliyetine mi değer verdiği belli olmayan bir sistemi kendilerine model olarak benimseyen markalar, ne sağlıklı ve sadık bir takipçi kitlesi oluşturabiliyor ne de marka imajına olumlu bir katkı yapabiliyor. Böyle bir anlayışla gençlerin gözünde değer kazanmayı amaçlayan markalar, yıllar geçtikçe değer erozyonuna uğruyor ve vazgeçilmesi kolay bir marka haline gelebiliyor.

Bir Cevap Yazın