LinkedIn’de En Hızlı Büyüyen Ülke Türkiye 0

Geçtiğimiz yılı hem  yeni üye sayısındaki artış hem de mali olarak oldukça kârlı kapatan LinkedIn dün bloğunda 200 milyon kullanıcıya ulaşmasıyla alakalı olarak bir infografik yayınladı. İnfografikte genel olarak dikkatimizi çeken en önemli veri, Türkiye’nin 2011 Aralık-2012 Aralık dönemi arasında dünyada en hızlı büyüyen ülke konumunda bulunması. Zaten, LinkedIn’in Türkiye yöneticileri bir çok toplantı ve röportajda Türkiye’deki bu hızlı büyümeye işaret ediyorlardı.

Her ne kadar en hızlı büyüyen ülke konumunda olsak da, mobildeki durumumuz pek iç açıcı değil. Bu listede ilk 5’te bulunmuyoruz. Zaten Türk kullanıcılarının mobildeki durumu diğer sosyal ağlarda da hemen hemen aynı seyrediyor, mobildeki penetrasyonun artması gelecek yıllarda sahip olunan akıllı telefon sayısına bağlı gözüküyor, çünkü Google’ın Our Mobile Planet araştırmalarında 2011 ve 2012 verilerine göre, Türkiye’de akıllı telefon kullanımı %15-20 seviyelerine ulaşmaya çalışıyor. Akıllı telefona sahip olan kullanıcılarında yarısından fazlası henüz 1 yıldır bu telefonlara sahip durumda. Bu sebeple mobil kullanımda söz sahibi ülkelerden biri haline gelmemiz kısa vadede çok kolay gözükmüyor. Zira, ABD ve  Avrupa’nın diğer 5 büyük ülkesi (Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya) bu konuda bizden ileri durumdalar. Asya bölgesinde de özellikle Singapur, Hong Kong ve Hindistan başı çekiyor.

ourmobileplanet.com_chart_1cc63ddb
İnfografikteki diğer sayılara bakacak olursak ABD, 200 milyon LinkedIn kullanıcısının 75 milyonunu oluşturuyor. Hindistan 18 milyon ile ikinci, 11 milyon ile de İngiltere ve Brezilya onları takip ediyor. Türkiye ise 1.5 milyona yaklaşan üye sayısıyla alt sıralarda kendine yer buluyor.

LinkedIn’in büyüme oranları ile ilgili verdiği bilgilere göre, saniyede 2 yeni kullanıcı LinkedIn ağına katılıyor. Kullanıcılarının sektörel dağılımında ise 4 milyon kullanıcı ile “Bilgi Teknolojileri” lider konumda bulunuyor. Hemen ardından 2.3 milyon ile “Finans” ve 1.4 milyon kullanıcı sayısı ile “Yüksek Öğretim” çalışanları yer alıyor.

LinkedIn’in Türkiye’de büyümesinin şirkete olan pozitif katkıları tabii ki oldukça fazla. Fakat artan üye sayısıyla birlikte kullanıcıların LinkedIn’i profesyonel bir iş ağı yerine, Facebook gibi günlük bir sosyal ağ olarak kullanmaya doğru olan eğilimleri, ağın biraz amacından sapmasına neden olabilir yol açabilir. Genel olarak kullanıcılardan gelen tepkiler bu yönde ve çoğu profesyonel de bu sebepten dolayı LinkedIn hesabını kapatmayı düşündüğünü attıkları tweet ve blog postlarında belirtiyor. Umarız gerçekleşen bu büyüme, ağın temel amacını saptırmadan, kaliteli bir şekilde artarak devam eder.

linkedin200million

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Instagram Stories ve WhatsApp Durumları Snapchat’i İkiye Katladı 0

Mark Zuckerberg Instagram Hikayeleri ve Whatsapp Durum özelliğinin günlük aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığını duyurdu. Bu sayı aktif Snapchat kullanıcılarının neredeyse iki katına denk ediyor.

Instagram ve Facebook hikayelerinde son zamanlarda Snapchat’in özelliklerine benzer özellikler taşıyan gerçekçi yüz filtreleri görmeye başladık. Bu demek oluyor ki ilerleyen günlerde bu sosyal mecralarda bizi daha fazla inovasyon ürünü bekliyor. Bu inovasyonların Snapchat’in Bitmoji ve konum paylaşma özelliğinin olacağı öngörülebilir. Videolarınıza dramatik bir özellik katan superzoom özelliğini henüz uygulamaya koyan Instagram aynı zamanda stop motion özelliğini de test ediyor. 

Zuckerberg, şirket ürünlerini kullanarak geçirilen zamanın iyi olmasının Facebook için itici bir güç olduğunu söylüyor. Bunu da şu cümlelerle açıklıyor; “Sonuçlar gösteriyor ki aile ve arkadaşlarla sosyal medya üzerinden iletişime geçmek sosyal medyanın anlamlılığını arttırıyor ve insanların iyi hissetmesine sebep oluşturuyor. Sadece pasif olarak içerik tüketilmesi çok da doğru değil.” 

Instagram Stories ve WhatsApp Status’un genelde yakın arkadaşlar tarafından görüntüleniyor olması profesyonel prodüksiyon içeriklerinin sağlayamadığı samimiyetin ve iletişimin yakalanmasını sağlıyor. İnsanların bu kısa klipleri yoğun bir şekilde izlemesi reklam içeriklerinin buralara yerleştirilmesi için harika bir fırsat oluşturuyor.

Instagram’ın günlük aktif 500 milyon kullanıcısının yarısından çoğu Stories özelliğini kullanıyor. Bakıldığında Instagram Snapchat’in öncü olduğu bu gelişmeleri sosyal medyanın modern dünyasına uyarlıyor.

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link