LinkedIn’de En Hızlı Büyüyen Ülke Türkiye

Geçtiğimiz yılı hem  yeni üye sayısındaki artış hem de mali olarak oldukça kârlı kapatan LinkedIn dün bloğunda 200 milyon kullanıcıya ulaşmasıyla alakalı olarak bir infografik yayınladı. İnfografikte genel olarak dikkatimizi çeken en önemli veri, Türkiye’nin 2011 Aralık-2012 Aralık dönemi arasında dünyada en hızlı büyüyen ülke konumunda bulunması. Zaten, LinkedIn’in Türkiye yöneticileri bir çok toplantı ve röportajda Türkiye’deki bu hızlı büyümeye işaret ediyorlardı.

Her ne kadar en hızlı büyüyen ülke konumunda olsak da, mobildeki durumumuz pek iç açıcı değil. Bu listede ilk 5’te bulunmuyoruz. Zaten Türk kullanıcılarının mobildeki durumu diğer sosyal ağlarda da hemen hemen aynı seyrediyor, mobildeki penetrasyonun artması gelecek yıllarda sahip olunan akıllı telefon sayısına bağlı gözüküyor, çünkü Google’ın Our Mobile Planet araştırmalarında 2011 ve 2012 verilerine göre, Türkiye’de akıllı telefon kullanımı %15-20 seviyelerine ulaşmaya çalışıyor. Akıllı telefona sahip olan kullanıcılarında yarısından fazlası henüz 1 yıldır bu telefonlara sahip durumda. Bu sebeple mobil kullanımda söz sahibi ülkelerden biri haline gelmemiz kısa vadede çok kolay gözükmüyor. Zira, ABD ve  Avrupa’nın diğer 5 büyük ülkesi (Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya, İtalya) bu konuda bizden ileri durumdalar. Asya bölgesinde de özellikle Singapur, Hong Kong ve Hindistan başı çekiyor.

ourmobileplanet.com_chart_1cc63ddb
İnfografikteki diğer sayılara bakacak olursak ABD, 200 milyon LinkedIn kullanıcısının 75 milyonunu oluşturuyor. Hindistan 18 milyon ile ikinci, 11 milyon ile de İngiltere ve Brezilya onları takip ediyor. Türkiye ise 1.5 milyona yaklaşan üye sayısıyla alt sıralarda kendine yer buluyor.

LinkedIn’in büyüme oranları ile ilgili verdiği bilgilere göre, saniyede 2 yeni kullanıcı LinkedIn ağına katılıyor. Kullanıcılarının sektörel dağılımında ise 4 milyon kullanıcı ile “Bilgi Teknolojileri” lider konumda bulunuyor. Hemen ardından 2.3 milyon ile “Finans” ve 1.4 milyon kullanıcı sayısı ile “Yüksek Öğretim” çalışanları yer alıyor.

LinkedIn’in Türkiye’de büyümesinin şirkete olan pozitif katkıları tabii ki oldukça fazla. Fakat artan üye sayısıyla birlikte kullanıcıların LinkedIn’i profesyonel bir iş ağı yerine, Facebook gibi günlük bir sosyal ağ olarak kullanmaya doğru olan eğilimleri, ağın biraz amacından sapmasına neden olabilir yol açabilir. Genel olarak kullanıcılardan gelen tepkiler bu yönde ve çoğu profesyonel de bu sebepten dolayı LinkedIn hesabını kapatmayı düşündüğünü attıkları tweet ve blog postlarında belirtiyor. Umarız gerçekleşen bu büyüme, ağın temel amacını saptırmadan, kaliteli bir şekilde artarak devam eder.

linkedin200million

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Cambridge Analytica: “Faaliyetlerimize Devam Etmemiz Artık Mümkün Değil.”

  • İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas süreçlerini başlattıklarını duyurdu. 
  • Şirket, Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmişti.
  • Skandaldan sonra iki gün içinde, Facebook’un piyasa değeri yaklaşık olarak 60 milyar dolar düştü.
  • İlgili yazı; Cambrigde Analytica Skandalından Sonra Facebook Faaliyetlerini Durduran Markalar

Facebook veri skandalının merkezindeki İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas sürecini başlattığını duyurdu.

Cambridge Analytica şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Alexander Nix’in, 2016’daki başkanlık seçimlerinde, Facebook’taki kullanıcı verilerini Donald Trump lehine kullandıklarını itiraf etmesi büyük bir skandala yol açmıştı. Bu skandalın ardından Facebook da oldukça değer kaybetti. Facebok’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ABD Senatosu’nda Cambrigde Analytica skandalı, kullanıcıların kişisel verilerinin depolanması ve satılması ve Rusya konuları da dahil olmak üzere tartışma yaratan birçok konu ilgili olarak ifade vermişti.

Şirketten, “Cambridge Analytica’nın çalışanlarının etik ve yasalar uyarınca hareket ettiğine duyduğu kayıtsız güvene rağmen, medyanın kuşatması şirketin tüm müşterileri ve tedarikçilerinin de uzaklaşmasına neden oldu. Sonuç olarak, şirketin faaliyete devam etmesinin artık mümkün olmadığı tespit edildi.” yönünde bir açıklama geldi.

Habertürk’ün haberine göre; Facebook, şirket kapansa bile Cambridge Analytica üzerinde yürüttükleri araştırma ve soruşturma faaliyetlerinin devam edeceğini duyurdu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Facebook, Tinder’ı da Karşısına Alıyor

Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın, Cambridge Analytica isimli şirket 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmesi son dönemde dünya çapında en çok konuşulan konulardan birisiydi.

Gündemi değiştirmek adına mı, kullanıcılarının gönlünü yeniden kazanmak için mi bilinmez, Facebook kendi içinde bir çöpçatanlık uygulaması geliştiriyor. Facebook’un bu hamlesinin duyurulmasından sonra çöpçatanlık söz konusu olduğunda akla ilk gelen uygulama olan Tinder‘ın bağlı olduğu Match Group’un borsada işlem gören hisseleri yüzde 17’yi aşan oranda düşüş gösterdi.

Hürriyet’in haberine göre; Yeni özellik aracılığıyla Facebook kullanıcıları, mevcut profilleriyle bağlantılı bir çöpçatan profili yaratabilecek. Bu özelliğin kullanımı tamamen isteğe başlı olacak ve oluşturulan profil kullanıcının arkadaşları tarafından görülemeyecek. Daha sonra Facebook algoritması kullanıcıya olası eş tavsiyelerinde bulunmaya başlayacak.

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Zuckerberg, “Bu özellik geçici ilişkiler değil, gerçek ve uzun ömürlü ilişkileri hayata geçirecek” dedi. Zuckerberg aynı zamanda, çöpçatanlık özelliğini sıfırdan inşa ettiklerini, kullanıcıların kişisel bilgilerinin tamamen güvende olacağını da taahhüt etti. Tabii Cambridge Analytica skandalından sonra kullanıcıların buna ne derece inanacakları şaibeli bir durum.

Facebook’un Instagram’ı satın aldıktan sonra Snapchat’in neredeyse tüm özelliklerini Instagram’a getirdiğini düşünürsek Tinder için hayati bir tehlike söz konusu olabilir.

Siz ne düşünüyorsunuz, çöpçatanlık konusunda Facebook’a güvenir miydiniz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link