Kısa bir süre önce LG tarafından hazırlanan bir video sosyal medyayı sallamaya başladı. Hatta birkaç gün öncesine kadar da Viral Video Chart tarafından en çok paylaşılan viraller listesinde ilk sıradaydı. Videoda  televizyonun ekran çözünürlüğünü vurgulayan ve ‘So real it’s scary’ başlığıyla şimdiye dek tam 13 milyon kişiye ulaşan LG’nin, videonun sonlarına doğru çok önemli bir hata yaptığı ve görüntüleri yeşil ekran kullanarak hazırladığını kanıtlayan küçük bir sahneyi gözden kaçırdığı iddia ediliyor.

Peki nedir bu yeşil ekran teknolojisi? Aslında birçok insanın bildiği ve yıllardır film yapımlarında kullanılan bu teknoloji, en basit anlamda tek renk arkaplan kullanarak iki farklı görüntüyü birbirinin üstüne oturtmaya yarayan bir tür sinema teknolojisi. Filmlerin neredeyse tamamına yakını arkaplanda yeşil fon kullanılarak çekiliyor.  Konuya hakim değilseniz hemen aşağıdaki videoyu izlemenizde fayda var.

httpv://www.youtube.com/watch?v=clnozSXyF4k

Gelelim So real it’s scary videosuna… Yeşil yansımanın  ekranda görünmesini sağlayan sahne 1:26’da; tutamağın alt tarafında 1 saniyelik yeşil bir yansıma oluşuyor.  Haliyle bu görüntüyü görenlerin aklına bu işin önceden planlandığı geliyor. Yaklaşık 1 haftadır yoğun eleştiriler alan LG, bu durumdan dolayı tüketiciyi kandırmakla suçlanıyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=NeXMxuNNlE8

Buna benzer bir hatayı kısa bir süre önce Nokia yapmıştı. Kamera çekimini, tanıttığı yeni telefonun çekimiymiş gibi gösteren Nokia, gelen tepkiler sonucunda özür dilemek zorunda kalmıştı. Dilerseniz onu da hatırlayalım:

httpv://www.youtube.com/watch?v=ud0wbhUqX1Q

Bir Cevap Yazın