LG İnsanları Kandırdı mı?

Kısa bir süre önce LG tarafından hazırlanan bir video sosyal medyayı sallamaya başladı. Hatta birkaç gün öncesine kadar da Viral Video Chart tarafından en çok paylaşılan viraller listesinde ilk sıradaydı. Videoda  televizyonun ekran çözünürlüğünü vurgulayan ve ‘So real it’s scary’ başlığıyla şimdiye dek tam 13 milyon kişiye ulaşan LG’nin, videonun sonlarına doğru çok önemli bir hata yaptığı ve görüntüleri yeşil ekran kullanarak hazırladığını kanıtlayan küçük bir sahneyi gözden kaçırdığı iddia ediliyor.

Peki nedir bu yeşil ekran teknolojisi? Aslında birçok insanın bildiği ve yıllardır film yapımlarında kullanılan bu teknoloji, en basit anlamda tek renk arkaplan kullanarak iki farklı görüntüyü birbirinin üstüne oturtmaya yarayan bir tür sinema teknolojisi. Filmlerin neredeyse tamamına yakını arkaplanda yeşil fon kullanılarak çekiliyor.  Konuya hakim değilseniz hemen aşağıdaki videoyu izlemenizde fayda var.

httpv://www.youtube.com/watch?v=clnozSXyF4k

Gelelim So real it’s scary videosuna… Yeşil yansımanın  ekranda görünmesini sağlayan sahne 1:26’da; tutamağın alt tarafında 1 saniyelik yeşil bir yansıma oluşuyor.  Haliyle bu görüntüyü görenlerin aklına bu işin önceden planlandığı geliyor. Yaklaşık 1 haftadır yoğun eleştiriler alan LG, bu durumdan dolayı tüketiciyi kandırmakla suçlanıyor.

httpv://www.youtube.com/watch?v=NeXMxuNNlE8

Buna benzer bir hatayı kısa bir süre önce Nokia yapmıştı. Kamera çekimini, tanıttığı yeni telefonun çekimiymiş gibi gösteren Nokia, gelen tepkiler sonucunda özür dilemek zorunda kalmıştı. Dilerseniz onu da hatırlayalım:

httpv://www.youtube.com/watch?v=ud0wbhUqX1Q

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

İzlanda Coca Cola Dünya Kupası Reklamını İzlanda Milli Takım Kalecisi Thór Halldórsson Yönetiyor!


Bayram’a karışan Dünya Kupası coşkusu tüm hızıyla devam ederken, karşılaştırmalar kadar heyecan verici detaylar da yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Bu detaylardan bir tanesi de Coca Cola’nın İzlanda reklam filmi ile ortaya çıktı. Dünya Kupası’nda yarışan en küçük ülke olan İzlanda’nın futbol takımı oyuncularının birçoğu futbol kariyerlerinden önce birçok farklı alanda da yeteneklerini sergileme imkanı bulmuşlar. Öyle ki Coca Cola’nın Dünya Kupası’na özel İzlanda reklam filminin yönetmeni de İzlanda milli takımının kalecisi Thór Halldórsson olmuş.

İzlanda milli takımı kalecisi Hannes Thór Halldórsson 2018 Dünya Kupası döneminde kalesini korurken, öncesinde kendi ülkesinde yayına girecek olan Coca Cola reklamını yönetmiş. Futbolu profesyonel bir kariyer olarak görmeden önce Halldórsson film yönetmeni olarak çalışıyormuş. Hatta teknik direktör Halgrimsson’da milli takımı yönetmediği vakitlerde diş hekimliği yapıyor.

Filmde baskın tema Euro 2016’da efsaneleşerek bir milli takım geleneği haline gelen Viking alkışının baştan sona tüm İzlanda halkını günlük yaşamda nasıl sarıp, tek bir noktada bir araya getirdiği olurken, hangi takımı tutuyorsanız tutun, o efsanevi alkışın ritmi sizi reklam boyunca sizi de sarıyor.

Sanıyorum asıl güzel olan da birçok ülkenin milli takımında ülkesini temsil eden milyon dolarlık futbolculara karşın İzlanda gibi daha küçük yüzölçümlü ülkelerin oyuncularının futbolla beraber başka meslek dallarında da başarılı olması.

Öyle ki kale bekçisi Halldórsson bundan dört yıl kadar önce profesyonel bir yönetmenken ikinci iş olarak futbolla ilgileniyormuş. Şimdilerde kariyerini bir Danimarka takımı olan Randers FC’da sürdüren Halldórsson, İzlanda’da yayına girecek bu reklam filmi için bir istisna yaparak yönetmen koltuğuna geri dönmüş ve halkı Dünya Kupası coşkusu ile birleştirecek çok güzel bir işe imza atmış.

Sanırım en iyisi de güzelce kurgulanmış bu reklam filminde birleştirici unsurlarla beraber İzlanda’nın doğal güzelliklerini de seyretmek  oldu. Peki siz ne düşünüyorsunuz?

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

CHP’den Z Kuşağına Yönelik Reklam

24 Haziran’daki genel seçimlerde ilk defa 1 milyon 585 bin yeni seçmenin oy kullanacağı düşünülüyor. Bu seçmen grubuna da hitap etmek isteyen CHP, oyun, internet, dijitalleşmeyi odağa aldığı yeni bir video yayınladı. Video, Kemal Kılıçdaroğlu’nun “ya arkadaşlar, ben istemez miyim download hızları artsın, adil kullanım kotası kalksın…” kelimeleri ile başlıyor ve gençlerin kullandığı yeni terimler ile devam ediyor. Video’nun en çarpıcı söylemlerinden birisi de “Hep birlikte bug’sız bir dünya tasarlayalım” cümlesi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link