Kral Tüketicinin Kral Mesajı: Cesur Markalar İstiyoruz!

Taksim Gezi Parkı ile başlayan ve  değil bütün Türkiye, bütün dünyada yankılanan olaylar…

brand positioning 3-resized-600Sosyal medya’nın en  büyük  ve belki de tek gerçek araç olduğu  süreçte geceleri , gündüzleri geride bıraktık. Her yeni sabaha internetle uyandık, her  biten günü internetle uğurladık.  Fotoğrafları ve  düşüncelerimizi paylaştık; kızdık, sinirlendik, şaşırdık, üzüldük, “ yok artık” dedik, merak ettik, endişelendik, eleştirdik ve daha da fazlasını hep sanal dünyada yaptık.

Zaman zaman eleştirdiğimiz sosyal ağlar, bu sefer en büyük habercimiz oldu. Pek çok gerçeği sansürsüzce gözler önüne serdi. Ve hangi partinin mensubu, hangi görüşün savunucusu olursak olalım, olanları objektif bir gözle değerlendirdiğimizde, pazarlama dünyasının liderinin tüketici olduğunu bir kere daha gördük. Bu gerçeği henüz kabullenmemiş markalar ise hafızalarından silinmeyecek görüntülerle artık anlamış oldu belki de…

Üstelik  “tüketici” kavramı bu sefer  daha başkaydı.  Çünkü bu sefer “ halk” vardı. Yani sizi seven, sevmeyen, kullanan, kullanmayan, belki alacak olan ya da hiç hitap etmediğiniz “herkes” vardı. Dolayısıyla atılacak her adım, olaylara verilecek her tepki “ tüketici kazanmak ya da kaybetmekten” daha fazlasını beraberinde getirecekti. Halkın isterse bir kalemde silebileceğini, isterse göklere çıkarabileceğini, azı nasıl çoğaltabileceğini ve çok olanı sıfırlayabileceğini gördük.  Onu anlamanın  sunulan üründen ve hizmetten çok  daha önemli olduğunu ve markayı marka yapmanın ötesinde firmaların her şeyine  “ halk”ın can verdiğini gördük.

Acımasızlığın isyankârlığa neden olduğunu,  desteğin sadakati getirdiğini, gösterilen bir tepkinin milyonları hatta milyarları size getirdiğini ya da sizden alıp götürdüğünü gördük.

Kapısını kapatan dondurma markasının algısını düzeltmek için çırpınışlarına şahit olduk.  Kepenklerini indiren bir kahve markasının açıklamalarını okuduk. Basın ve medyanın stratejilerini bir anda nasıl değiştirdiğini, tarafsız habercilik gayretleriyle şahit olduk. Ne kadar inandırıcı oldukları elbette ki tartışılır, ama sonuçta halkın tepkisiydi bütün bunları nedeni. Halkın gücüydü onları değişime iten.

Ve bütün bunlara rağmen, markaya duyulan güvenin bir anda nasıl yerle bir olabileceğini ve bunun kolay kolay eskiye dönmeyeceğini de gördük. İnsanların yıllardır her gün aldıkları gazeteden, her gün takip ettikleri kanallardan, her gün gittikleri yerlerden, yıllardır kullandıkları bankalardan nasıl vazgeçebileceklerini gördük.

Markaların iyi ürün sunup, doğru bir konumlandırma yaparak sattıklarının aslında okyanusta bir damla olduğunu gördük. Anladık ki aslında o okyanusun suyu tüketicilere sunulan başka değerlerden oluşuyormuş.

Bundan sonra şekerli kahvede yeni tatları ilk sunmak olmayacak markayı farklılaştıran… Daha fazlası gerekiyor.  Tüketici, cesur marka istiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Küba’da Telefonlara İnternet Bağlantısı Geliyor

  • Bildiğiniz üzere Küba vatandaşlarına mobil internet hizmeti vermiyordu ve vatandaşlar bu durumdan rahatsız oluyorlardı.
  • Küba mobil internet hizmetini kullanıma sunuyor.
  • İlgili yazı: İki Alışverişten Birini Mobilden Yapıyoruz

Küba geçmişten günümüze internet erişiminin kısıtlanmasıyla biliniyor. Reuters’a göre 2013’e kadar ülkeden internete girmenin tek yolu, uluslararası misafirleri için internet bağlantısı sunan otellere gitmekti. Oldukça yavaş olan bu internet hizmeti için vatandaşların saatlik 2 dolar ödemesi gerekiyordu. 11.5 milyonluk komünist Karayip ülkesi 2018’in sonuna kadar bu hizmetin ülke çapında sunulmasını hedefliyor. Böylece ülkede 5 milyon kişinin yıl sonunda mobil internete erişebileceği hedefleniyor.

Birkaç devlet haber sitesine rapor veren 39 yaşındaki Yuris Norido, “Bu radikal bir değişim oldu,” dedi. “Artık haberlerin yer aldığı yer de dahil olmak üzere haberleri her yerden güncelleyebilirim.”

Yavaş ve Daha Pahalı

Küba’da internet erişimi olarak 3G kullanılıyor. Yeniz hizmete erişimi olan kullanıcılar ise 4G/LTE’ye erişemeyecek. Şirketler internet erişim paketlerinin ayda sadece 4GB internet kullanabilmek için 45 dolar ödemesi gerektiğini belirtiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

WeWork Şirketi, İş Yerinde Et Ürünlerini Yasakladı


20 milyar dolar değerindeki ofis kiralama şirketi olan WeWork, Cuma günü 6 bin çalışanına mail yoluyla çalışanlarının tavuk ve et içeren öğünleri hiç bir şekilde ödeme yapmayacaklarını dile getirdi. Şirket aynı zamanda düzenlediği toplu etkinliklerde, görüşmelerde ve sunumlar arasında et ve tavuk içeren yiyecekler servis etmeyeceğini de bildirdi.

Bu konuda tıbbi ve dini yükümlülükleri olan çalışanlar şirketin idari ekibine yönlendirildi. Çalışanlara iletilen e-postada şirketin kurucu ortağı ve şirket kültür yöneticisi Miguel McKelvey, bu yasağın şirketin karbon ayak izini azaltma çabası olduğunu belirtti. WeWork bu yeni ilke ile birlikte 2023’e kadar Karbondioksit emisyonunu 200 kilogram azaltacak, 62,7 litre su tasarrufu yapacak ve 15,507,103 hayvanın hayatını kurtaracak.

McKelvey ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise; 

“Yeni araştırmalar gösteriyor ki etten kaçınmak, bir bireyin çevreye verdiği zararı azaltmasının en iyi yolu hatta bu yöntem hybrid araba kullanımına geçmekten çok daha etkili.

Bu kararın hepimizi etkilemeyeceğinin farkındayız fakat WeWork’un yapmış olduğu bu vizyoner ve yenilikçi adımın hepimizin sağlığına katkıda bulunacağını biliyoruz.” dedi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link