Kral Tüketicinin Kral Mesajı: Cesur Markalar İstiyoruz!

Taksim Gezi Parkı ile başlayan ve  değil bütün Türkiye, bütün dünyada yankılanan olaylar…

brand positioning 3-resized-600Sosyal medya’nın en  büyük  ve belki de tek gerçek araç olduğu  süreçte geceleri , gündüzleri geride bıraktık. Her yeni sabaha internetle uyandık, her  biten günü internetle uğurladık.  Fotoğrafları ve  düşüncelerimizi paylaştık; kızdık, sinirlendik, şaşırdık, üzüldük, “ yok artık” dedik, merak ettik, endişelendik, eleştirdik ve daha da fazlasını hep sanal dünyada yaptık.

Zaman zaman eleştirdiğimiz sosyal ağlar, bu sefer en büyük habercimiz oldu. Pek çok gerçeği sansürsüzce gözler önüne serdi. Ve hangi partinin mensubu, hangi görüşün savunucusu olursak olalım, olanları objektif bir gözle değerlendirdiğimizde, pazarlama dünyasının liderinin tüketici olduğunu bir kere daha gördük. Bu gerçeği henüz kabullenmemiş markalar ise hafızalarından silinmeyecek görüntülerle artık anlamış oldu belki de…

Üstelik  “tüketici” kavramı bu sefer  daha başkaydı.  Çünkü bu sefer “ halk” vardı. Yani sizi seven, sevmeyen, kullanan, kullanmayan, belki alacak olan ya da hiç hitap etmediğiniz “herkes” vardı. Dolayısıyla atılacak her adım, olaylara verilecek her tepki “ tüketici kazanmak ya da kaybetmekten” daha fazlasını beraberinde getirecekti. Halkın isterse bir kalemde silebileceğini, isterse göklere çıkarabileceğini, azı nasıl çoğaltabileceğini ve çok olanı sıfırlayabileceğini gördük.  Onu anlamanın  sunulan üründen ve hizmetten çok  daha önemli olduğunu ve markayı marka yapmanın ötesinde firmaların her şeyine  “ halk”ın can verdiğini gördük.

Acımasızlığın isyankârlığa neden olduğunu,  desteğin sadakati getirdiğini, gösterilen bir tepkinin milyonları hatta milyarları size getirdiğini ya da sizden alıp götürdüğünü gördük.

Kapısını kapatan dondurma markasının algısını düzeltmek için çırpınışlarına şahit olduk.  Kepenklerini indiren bir kahve markasının açıklamalarını okuduk. Basın ve medyanın stratejilerini bir anda nasıl değiştirdiğini, tarafsız habercilik gayretleriyle şahit olduk. Ne kadar inandırıcı oldukları elbette ki tartışılır, ama sonuçta halkın tepkisiydi bütün bunları nedeni. Halkın gücüydü onları değişime iten.

Ve bütün bunlara rağmen, markaya duyulan güvenin bir anda nasıl yerle bir olabileceğini ve bunun kolay kolay eskiye dönmeyeceğini de gördük. İnsanların yıllardır her gün aldıkları gazeteden, her gün takip ettikleri kanallardan, her gün gittikleri yerlerden, yıllardır kullandıkları bankalardan nasıl vazgeçebileceklerini gördük.

Markaların iyi ürün sunup, doğru bir konumlandırma yaparak sattıklarının aslında okyanusta bir damla olduğunu gördük. Anladık ki aslında o okyanusun suyu tüketicilere sunulan başka değerlerden oluşuyormuş.

Bundan sonra şekerli kahvede yeni tatları ilk sunmak olmayacak markayı farklılaştıran… Daha fazlası gerekiyor.  Tüketici, cesur marka istiyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Migros’tan Dolmuş Parasına Sponsor Olmasını İsteyen Twitter Kullanıcısı

Geçtiğimiz sene ABD merkezli fast food restoran zinciri Wendy’s tarafından yapılan viral sosyal medya kampanyasını hatırlayanlarınız vardır. Carter Wilkerson isimli bir genç, Wendy’s’den bir yıl boyunca bedava tavuk parçacığı alabilmek için ünlü sunucu Ellen DeGeneres’in 3 Mart 2014’te Oscar ödül töreninde, Hollywood oyuncularıyla çektiği selfie ile elde ettiği 3 milyon 435 binlik retweet rekorunu kırmıştı. Hatta Carter Wilkerson’ın Twitter’daki yeni retweet rekorunun sahibi olması ve bir yıllık bedava tavuk parçacığı almaya hak kazanması için Ellen DeGeneres de dahil olmak üzere birçok ünlü isim ona destek olmuştu.

Şimdi ise bu olayın bir benzeri ve daha küçük çaplısı Türkiye’de yaşandı. “Evrim Maymunoğlu” kullanıcı adına sahip bir Twitter kullanıcısı, Migros Türkiye’nin resmi Twitter hesabını mention’layarak her gün dolmuştan bir Migros şubesinin önünde indiğini ve Migros’un dolmuş ücretine sponsor olması halinde, her gün dolmuştan inerken “Türkiye’nin en iyi süpermarketi Migros’ta inecek var!” şeklinde bağıracağını belirttiği bir tweet attı. Ayrıca kendilerinin bu teklife sıcak bakmaması durumunda, “50 metre ileride bulunan ve eşsiz kahve lezzeti sunan Nero”da ineceğini belirtti.

Migros Türkiye’nin resmi Twitter hesabı, Evrim Maymunoğlu isimli kullanıcının pazartesi günü attığı bu tweet’e dün yanıt verdi ve video çekip gönderdiği takdirde, bir aylık dolmuş masrafı tutarında Money (Migros başta olmak üzere çeşitli işletmelerde para yerine kullanılabilen puan) hediye edeceklerini ifade etti.

Evrim Maymunoğlu’nun tweet’inde bahsettiği kahve dükkanı zinciri Caffe Nero da bu güzel fırsatı kaçırmadı ve kendisinin bu tweet’ine şu şekilde yanıt verdi:

Bununla birlikte Evrim Maymunoğlu adlı kullanıcının attığı bu viral tweet, şimdiye kadar yaklaşık olarak 3.700 kez retweetlendi ve 30 bine yakın da beğeni aldı. Sonuç olarak bu işten karlı çıkan Migros ve Caffe Nero olmuş gibi görünüyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

50 Milyon Facebook Kullanıcısının Bilgileri İzinsiz Olarak Kullanılmış

2016 yılında ABD’de gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinden önce, sosyal medyada nasıl Donald Trump lehine bir manipülasyon yaratıldığı uzun bir süredir konuşulan bir konu. Geçtiğimiz aylarda, seçim kampanyaları sırasında, Rusya‘nın gizliden gizliye sosyal medya platformlarında Trump’ı nasıl desteklediği konuşulurken geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili başka bir skandal daha ortaya çıktı.

The Verge’ün yaptığı habere göre, Facebook, geçtiğimiz cuma günü 2016 başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın veri operasyonlarını yürüten “Cambridge Analytica” şirketinin hesabını askıya aldığını duyurdu. Bunun sebebi ise şirketin, Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmesiydi.

Channel 4 News isimli İngiliz televizyon kanalının dün yayımladığı gizli çekilmiş görüntülerde, Cambridge Analytica şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Alexander Nix’in, 2016’daki başkanlık seçimlerinde, Facebook’taki kullanıcı verilerini Donald Trump lehine kullandıklarını itiraf ettiği görüldü. Bununla birlikte Christoper Wylie isimli bir Cambridge Analytica çalışanı, İngiliz gazetesi The Guardian’a yaptığı açıklamada, şirketin bu çalışmasını “etik olmayan bir deney” olarak tanımlarken şirket olarak Facebook’u milyonlarca insanın kişisel bilgilerini toplamak için kullandıklarını ve kullanıcıların içlerindeki şeytanı hedeflemek ve de onlar hakkında bildiklerini kötüye kullanmak üzere modeller inşa ettiklerini ifade etti.

Üstelik aktarılan bilgilere göre, Facebook, 2016 yılında Cambridge Analytica’nın kullanıcı bilgilerini izinsiz bir şekilde kullandığını farketmiş ve şirketten bu bilgileri ortadan kaldırmasını talep etmiş. Şirket, sahip olduğu kullanıcı verileri yok ettiğini söylemiş. Ancak Facebook, bu bilgiyi doğrulamak için herhangi bir araştırma yapma zahmetine girmemiş. Bununla birlikte Facebook’un, Cambridge Analytica tarafından bilgileri kullanılan kullanıcılarını konuyla ilgili olarak bilgilendirmediği ifade ediliyor.

Cambridge Analytica söz konusu verileri ortadan kaldırdığını söylese de; The New York Times gazetesi, hala şirketin bu verilerin büyük kısmına sahip olduğunu belirtiyor. Cambridge Analytica ise cumartesi günü yaptığı açıklamada, bütün verileri sildiğini ve sorunu çözmek için Facebook ile birlikte çalıştığını belirtti.

Bunların yanı sıra, bu skandalın ortaya çıkmasının ardından Facebook’un büyük bir değer kaybı yaşadığı belirtiliyor. TechCrunch’ın yaptığı habere göre, sadece iki gün içinde, Facebook’un piyasa değeri yaklaşık olarak 60 milyar dolar düştü.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018


Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor.
30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Marketing Meetup'ta erken kayıt dönemi devam ediyor. 30 Mart'a kadar devam eden 'Last Call' kampanyasında yararlanmak için hemen kaydol.
KAYDOL
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Son Başvuru Tarihi 2 Nisan
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

Pazarlama Dünyası Yeni Ödülüne Kavuşuyor
 

ÖDÜLLERİ İNCELE
19 Nisan, Uniq Istanbul
close-link

MARTECH AWARDS


MarTech Awards'ta başvurular devam ediyor. Son başvuru tarihi
2 Nisan.
Ödülleri İncele
close-link