KFC, Trump’ın Ses Getiren Tweet’ini Kullanarak McDonald’s’a Sataştı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, dün Kuzey Kore ile olası bir nükleer savaş hakkında bir tweet attı. Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un‘un “nükleer düğmesi” açıklamasına yanıt verdiği ve çok ses getiren tweet’inde şunları ifade etti:

“Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, her zaman masasında nükleer düğmesi olduğunu ifade etti. Onun tükenmiş ve aç kalmış rejiminden biri, lütfen onu benim de bir nükleer düğmem olduğu konusunda bilgilendirebilir mi? Fakat onunkinden daha büyük ve daha güçlü ve benim düğmem çalışıyor!”

Son dönemde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında sık sık bu tarz ciddi atışmalar yaşanırken bu durumun ciddiyeti, KFC‘nin Donald Trump’ın tweet’ini rakibi McDonald’s‘ı tiye almak için kullanmasına engel olmadı. KFC Birleşik Krallık ve İrlanda’nın resmi Twitter hesabı, Donald Trump’ın tweet’indeki Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ifadesini McDonald’s lideri Ronald olarak değiştirdi ve aşağıdaki parodi tweet’i paylaştı:

“McDonald’s lideri Ronald, her zaman masasında bir hamburger olduğunu ifade etti. Onun büyük ayakkabılı ve kırmızı burunlu rejiminden biri, lütfen onu benim masamda da bir hamburger olduğu konusunda bilgilendirebilir mi? Fakat benimki, onunkinden daha büyük ve daha güçlü olan bir kutu öğün ve benimkinin sosu var!”

Donald Trump’ın paylaştığı nükleer düğmesi tweet’i bu yazıyı yazdığım sırada 187 binden fazla retweet ve 474 binden fazla beğeni almıştı. KFC Birleşik Krallık ve İrlanda hesabının paylaştığı parodi tweet de -yanıtları saymazsak- neredeyse Trump’ın orijinal tweet’i kadar etkileşim aldı ve şimdiye dek 169 binden fazla retweet ve 446 binden fazla beğeni aldı.

Her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında süren bu hararetli tartışma ciddiyetini korusa da, Donald Trump’ın attığı tweet’i bu şekilde kullanan KFC’nin güzel bir gerçek zamanlı pazarlama örneği sergilediğini ve markaların bu tarz gündemi meşgul eden önemli olayları nasıl kolay bir şekilde pazarlama malzemesi haline dönüştürebileceği konusunda da güzel bir örnek teşkil ettiğini söyleyebiliriz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon İçerik Editörü

Bir Cevap Yazın

Instagram Videoları 60 Dakikaya Çıkacak

Instagram’dan YouTube’a meydan okuyan bir hamle geliyor. Bugüne kadar 60 ve 15 saniyelik video formatları kullanan Instagram, 1 saatlik video özelliğini uygulamaya alabilir.

The Wall Street Journal’da yer alan yeni rapora göre, fotoğraf paylaşım uygulaması kullanıcıların 1 saat uzunluğunda videolar paylaşmasını sağlayacak bir özellik yayınlamaya hazırlanıyor. Journal’a göre uzun video formatı dikey olabilir.

Henüz bu özelliğin nasıl olacağı veya ne zaman uygulamaya geçeceği ile ilgili kesin bir bilgi yok. Wall Street Journal dışında bunu doğrulayan da henüz çıkmadı. Ancak Instagram bu uygulamayı insanların uygulamada daha fazla zaman geçirmeleri için getirebilir.

Instagram’ın hikaye özelliği, geçen Kasım ayı itibariyle 300 milyonu aşkın aktif kullanıcıya sahipti. Instagram’ın genelde ise 800 milyondan fazla kullanıcısı var.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

McDonald’s, Restoranlarına Self Servis Kiosk’ları Yerleştiriyor

  • McDonald’s satışları artırmak için 4.000 restoranına bu yıl içerisinde self servis sipariş kiosk’ları yerleştirmeyi planlıyor. Bununla birlikte şirket önümüzdeki 8-9 çeyrek boyunca her çeyrekte 1000 restoranını bu teknolojiyle donatmayı planlıyor.
  • Fast food restoran zincirinin bunun yapmasının sebebi ise insanların siparişlerini vermek için self servis kiosk’larında dolaştıkları sırada, 1 dolarlık menü ögelerinden daha fazla sipariş ediyor olmaları.
  • Şirketin self servis kiosk programı, 2016 yılında başlatıldı ve şu anda 3.000 McDonald’s restoranında self servis kiosk’ları bulunuyor.
  • 2017 yılının son çeyreğinde, fast food restoran zincirinin ABD’deki satışları %4,5 oranında artarken dünya genelindeki satışları ise %5,5 oranında arttı.
  • İlgili Yazı: Fast Food Savaşları: Burger King vs McDonald’s

Satışlarını ve dolayısıyla da gelirlerini artırmak isteyen şirketler, sürekli olarak yeni yöntemlere başvururlar. Tabii, bunu yaparken de genel olarak teknolojinin nimetlerinden faydalanırlar. Bunun son örneklerinden birini sergileyecek firmalardan biri ise dünyanın en büyük fast food restoran zincirlerinden biri olan McDonald’s. Fast Company’nin yaptığı habere göre, fast food restoran zinciri satışları artırmak için birçok şubesine self servis sipariş kiosk’ları yerleştirmeyi planlıyor.

Şirket önümüzdeki 8-9 çeyrek boyunca her çeyrekte 1000 restoranını bu teknolojiyle donatmayı planlıyor, çünkü insanlar menü ögeleri arasında kendileri gezinmek zorunda kaldıklarında, 1 dolarlık menü ögelerinde daha fazla sipariş ediyorlar. McDonald’s CEO’su Steve Easterbrook pazartesi günü CNBC’ye konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bulduğumuz şey, insanların daha fazla kaldıklarında daha fazla şey seçtikleridir. Birazcık ortalama bir kontrol artışı var.” dedi.

Bir McDonald’s Restoranında Yer Alan Self Servis Sipariş Kiosk’u

Kanada, Avustralya ve Birleşik Krallık’taki aç ve sinirli müşteriler, bir Big Mac’i mobil olarak sipariş etmeye ya da sarhoş bir haldeyken patates kızartması sipariş etmek için bir self servis kiosk’unu kullanmaya alıştılar. Ancak bu teknoloji, henüz ABD’de yaygın değil ve bu durum, şirketin bu hamlesiyle yakın zamanda değişecek gibi görünüyor.

3.000 McDonald’s Restoranında Self Servis Kiosk’u Var

The Street’in paylaştığı habere göre, geçtiğimiz ocak ayında McDonald’s, 2018 yılı sonu itibarıyla ABD’de bulunan mağazalarının yarısının self servis kiosk’larına sahip olacağını açıkladı. Habere göre, bu program 2016 yılında başlatıldı ve şu anda 3.000 McDonald’s restoranında self servis kiosk’ları bulunuyor. Bu yıl içerisinde ise 4.000 restoranda daha bu teknolojiye yer verilmesi planlanıyor. Bununla birlikte fast food restoran zincirinin, bu yıl içerisinde bu programa daha fazla restoranı dahil etmek ve 1.000 adet yeni şube açmak için yaklaşık olarak 2,4 milyar dolar yatırım yapacağı ifade ediliyor.

The Street’in haberine göre, şirketin ABD’deki karşılaştırılabilir satışları, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde %4,5 oranında artarken dünya genelindeki satışları ise %5,5 oranında arttı. Wall Street, fast food markasının yılın son çeyreğindeki toplam gelirinin 5,22 milyar dolar olarak gerçekleşeceğini tahmin ederken şirketin son çeyrekteki toplam geliri bu beklentiyi aşarak 5,34 milyar dolar olarak gerçekleşti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link