Sosyal medya, kapalı kapılar ardında ulaşılamayan pek çok koltuk sahibi ile aradaki duvarları yıktı. Artık pek çoğuna tek bir mesaj ile ulaşabilmek mümkün. Türkiye’de iş dünyasının liderleri sosyal ağları kullanmada oldukça hevesli. Özellikle Twitter kullanımı oldukça yüksek seviyelerde. Yeni kuşak yöneticilerin bunda etkisi oldukça büyük fakat, jenerasyon olarak daha eski olan CEO’lar ve yöneticilerde Twitter’da oldukça aktifler.

Ekonomist tarafından yayınlanan iş dünyasının Twitter kullanım alışkanlıklarına yönelik araştırma ile, Türkiye’de yöneticilerin sosyal medyada neler yaptığını gözler önüne seriyor. Şeffaflığın ve iletişimin oldukça önemli olduğu günümüzde, yöneticilerde sosyal medyada yer alarak bu trende uyuyorlar. Yöneticilerin sosyal medyada var olmaları mutlaka temsil ettikleri markalara da katkılar yapıyorlar. Ayrıca yöneticilerin sosyal medyada var olması, direk olarak onlara ulaşabilen müşteriler sayesinde, kendilerine ulaşmayan bazı problemleri görmeleri mümkün olabiliyor. Veya tüketicilerin yorumlarını, tavsiyelerini izleyerek markaları açısından durumu değerlendirebiliyorlar. Sosyal medyada var olmanın bunlar gibi pek çok avantajları mevcut, mutlaka bazı dezavantajları da var fakat, artık sosyal medyada olmamak markalar, yöneticiler için çok önemli bir eksik. Tabi sosyal medyada var olmak dediysek de, hesabı açıp bir daha uğramamak değil kast ettiğimiz. Bu nedenle Ekonomist’in yayınladığı araştırma bizlere iş dünyasının Twitter’da ne gibi alışkanlıklara sahip olduklarını gösteriyor. Buyurun araştırmaya biraz daha yakından bakalım, ve iş dünyasının “sosyal yöneticilerini” tanıyalım…

Takipçi Sayılarına Göre İş Dünyasının Liderleri

sm1

Takipçi sayısına göre ilk üç, Abdürrahim Albayrak, Ümit Boyner ve Sina Afra yer alıyor. Abdürrahim Albayrak’ın popülerliğinin en büyük sebebi tabii ki, Galatasaray Spor Kulübü’nde üstlenmiş olduğu görev. Ümit Boyner ise TÜSİAD eski başkanı olması sebebiyle, sosyal medyada önemle takip edilen isimlerden. Markafoni CEO’su Sina Afra ise, özellikle girişimcilerin özenle takip ettiği ve paylaşımlarını ilgiyle takip ettiği bir isim.

smd2
İş dünyasında takipçi sayılarına göre sıralama bu şekilde olsa da, listedeki isimlerden pek çoğu Twitter’ı aktif olarak kullanmıyorlar. Atılan tweet sayısına göre oluşan liste biraz daha farklı bu sebeple. Atılan tweetlere göre listenin ilk sırasında, Naksan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Bahaeddin Nakiboğlu yer alıyor. 17.891 tweet ile ipi göğüsleyen Nakiboğlu‘nun hemen ardında, 16.374 tweet ile Pozitron kurucusu Fatih İşbecer yer alıyor. Takipçilere göre hazırlanan listede de üçüncü sırada olan Markafoni CEO’su Sina Afra, tweet sayısında da ilk üçte yer alıyor. 14.693 tweet atan Afra, iki listedeki performansı ile sosyal medyanın açık ara en aktif lideri olarak göze çarpıyor. Blogunda ve twitter hesabında paylaştıkları ile özellikle girişimci adaylarına ve iş dünyasına önemli katkılar yapıyor.

sm3

Kaynak : Ekonomist.com.tr

1 YORUM

  1. bu saydığımız isimler hepsi ekonomist diye geçiniyor ama bir çoğu sadece üst düzey yönetici ya da iş adamı. ama ekonomiyi takip etmek için ve de bir şeyler öğrenmek için bu isimleri de takip etmekte büyük fayda var.

Bir Cevap Yazın