İş Dünyası Liderlerinin Twitter Performansı 1

Sosyal medya, kapalı kapılar ardında ulaşılamayan pek çok koltuk sahibi ile aradaki duvarları yıktı. Artık pek çoğuna tek bir mesaj ile ulaşabilmek mümkün. Türkiye’de iş dünyasının liderleri sosyal ağları kullanmada oldukça hevesli. Özellikle Twitter kullanımı oldukça yüksek seviyelerde. Yeni kuşak yöneticilerin bunda etkisi oldukça büyük fakat, jenerasyon olarak daha eski olan CEO’lar ve yöneticilerde Twitter’da oldukça aktifler.

Ekonomist tarafından yayınlanan iş dünyasının Twitter kullanım alışkanlıklarına yönelik araştırma ile, Türkiye’de yöneticilerin sosyal medyada neler yaptığını gözler önüne seriyor. Şeffaflığın ve iletişimin oldukça önemli olduğu günümüzde, yöneticilerde sosyal medyada yer alarak bu trende uyuyorlar. Yöneticilerin sosyal medyada var olmaları mutlaka temsil ettikleri markalara da katkılar yapıyorlar. Ayrıca yöneticilerin sosyal medyada var olması, direk olarak onlara ulaşabilen müşteriler sayesinde, kendilerine ulaşmayan bazı problemleri görmeleri mümkün olabiliyor. Veya tüketicilerin yorumlarını, tavsiyelerini izleyerek markaları açısından durumu değerlendirebiliyorlar. Sosyal medyada var olmanın bunlar gibi pek çok avantajları mevcut, mutlaka bazı dezavantajları da var fakat, artık sosyal medyada olmamak markalar, yöneticiler için çok önemli bir eksik. Tabi sosyal medyada var olmak dediysek de, hesabı açıp bir daha uğramamak değil kast ettiğimiz. Bu nedenle Ekonomist’in yayınladığı araştırma bizlere iş dünyasının Twitter’da ne gibi alışkanlıklara sahip olduklarını gösteriyor. Buyurun araştırmaya biraz daha yakından bakalım, ve iş dünyasının “sosyal yöneticilerini” tanıyalım…

Takipçi Sayılarına Göre İş Dünyasının Liderleri

sm1

Takipçi sayısına göre ilk üç, Abdürrahim Albayrak, Ümit Boyner ve Sina Afra yer alıyor. Abdürrahim Albayrak’ın popülerliğinin en büyük sebebi tabii ki, Galatasaray Spor Kulübü’nde üstlenmiş olduğu görev. Ümit Boyner ise TÜSİAD eski başkanı olması sebebiyle, sosyal medyada önemle takip edilen isimlerden. Markafoni CEO’su Sina Afra ise, özellikle girişimcilerin özenle takip ettiği ve paylaşımlarını ilgiyle takip ettiği bir isim.

smd2
İş dünyasında takipçi sayılarına göre sıralama bu şekilde olsa da, listedeki isimlerden pek çoğu Twitter’ı aktif olarak kullanmıyorlar. Atılan tweet sayısına göre oluşan liste biraz daha farklı bu sebeple. Atılan tweetlere göre listenin ilk sırasında, Naksan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Bahaeddin Nakiboğlu yer alıyor. 17.891 tweet ile ipi göğüsleyen Nakiboğlu‘nun hemen ardında, 16.374 tweet ile Pozitron kurucusu Fatih İşbecer yer alıyor. Takipçilere göre hazırlanan listede de üçüncü sırada olan Markafoni CEO’su Sina Afra, tweet sayısında da ilk üçte yer alıyor. 14.693 tweet atan Afra, iki listedeki performansı ile sosyal medyanın açık ara en aktif lideri olarak göze çarpıyor. Blogunda ve twitter hesabında paylaştıkları ile özellikle girişimci adaylarına ve iş dünyasına önemli katkılar yapıyor.

sm3

Kaynak : Ekonomist.com.tr

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

1 Comment

  1. bu saydığımız isimler hepsi ekonomist diye geçiniyor ama bir çoğu sadece üst düzey yönetici ya da iş adamı. ama ekonomiyi takip etmek için ve de bir şeyler öğrenmek için bu isimleri de takip etmekte büyük fayda var.

Bir Cevap Yazın

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

Twitter Yılın Üçüncü Çeyreğinde Zarar Ettiğini Açıkladı 0

Twitter, yılın 3. çeyreğinde 21,1 milyon dolar zarar etti. Söz konusu dönemde şirketin gelirlerinde yüzde 4,2 düşüş kaydedildi. Buna karşın piyasa beklentilerinden iyi gelen veriler sonrası şirketin hisse başına değeri yüzde 14,5 primle 19,62 dolara kadar tırmandı.

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım ağı Twitter, 2017 üçüncü çeyrek bilançosunu açıkladı. Buna göre söz konusu dönemde şirketin geliri, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 4,2 düşüş göstererek 590 milyon dolara geriledi. Şirket, 2016’nın temmuz-eylül döneminde 616 milyon dolar gelir elde etmişti.

Twitter, yılın üçüncü çeyreğinde 21,1 milyon dolar zarar etti. Şirket, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 102,9 milyon dolar zarar etmişti.

Öte yandan, Twitter’ın üçüncü çeyrekte aylık ortalama aktif kullanıcı sayısı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 2,8 artarak 330 milyona ulaştı.

Şirketten yapılan açıklamada, yılın dördüncü çeyreğinde 220 milyon dolar ile 240 milyon dolar arasında kâr elde edilmesinin beklendiği kaydedildi.

Twitter’ın üçüncü çeyrek gelirinde düşüş ve zarar açıklamasına rağmen, söz konusu veriler ve aylık ortalama aktif kullanıcı sayısındaki artış piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Piyasa beklentilerini aşan Twitter’ın hisse başına değeri, dünü 17,14 dolardan kapamasının ardından bugün yüzde 14,5 primle 19,62 dolara kadar tırmandı.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link