Ünlü fotoğraf paylaşım servisi Instagram 1 ay kadar önce markaların sosyal mecralarda iletişimini güçlendirecek ve geliştirecek yeni reklam servisi “Carausel Ads” i tanıtmış ve bu yeni reklam servisini resmi bloğunda “markalar için kendi gönderileri ile ilgilenen insanlarla daha fazla görsel paylaşmanın ve hikayelerini anlatmalarının yeni yolu” olarak açıklamıştı.

Facebook’un “çoklu ürün reklam formatı” na (multi-product ads) benzer olarak Instagram’ın  “sponsorlu içerik” olarak tabir edebileceğimiz “carausel ads” formatı markalara, hikayelerini anlatmalarındaki esnekliği, reklamını görüntüleyen hedef kitleye gönderiyi sola kaydırarak ya da “daha fazla öğren” (learn more) seçeneği ile o marka ya da ürün ile ilgili daha fazla görsel veya markanın web sitesine yönlendirme linki gibi tamamen markanın inisiyatifinde olan ek avantajlar sağlıyor.

Ayrıca, eğer kullanıcı sponsorlu içerik hakkında daha fazla bilgi almak istemiyorsa haber akışında aşağı doğru ilerleyerek reklamlarını görüntülememe seçeneğine sahip.

Nasıl çalıştığı videoda böyle görünüyor:

Bu format  ilk olarak çevrimiçi ve mobil olarak konaklama yerleri keşif ve rezerve etme topluluk uygulaması olan Airbnb tarafından  #neverstranger isimli reklam kampanyasının bir ayağı olarak kullanıldı.

Amerika, İngiltere ve Avustralya’da gösterimde olan Never Stranger reklam filmi bir Airbnb kullanıcısının Tulum (Meksika), Tokyo, Paris, New York ve Rio’ya yaptığı ziyaretleri eğlenceli bir dille anlatıyor. Hatta anlatan da bir Airbnb çalışanı!

Kampanya geçen ay itibari ile Amerika’da Instagram kullanıcılarının beğenisine sunulmuş.

Airbnb’nin yanı sıra bu yeni reklam formatı diğer markalar tarafından da kullanılmaya başlanmış durumda. Showtime isimli TV ağı Penny Dreadful adlı TV dizisinin sezon galasını tanıtmak, Banana Republic isimli giyim markası ise bahar koleksiyonunu tanıtmak ve yeni müşterilere ulaşmak için kullanmış. Mobil devi Samsung’u da es geçmemek gerek.

                bananarepublic                             showtime_penny

Sürekli söylenir, mobil yükseliyor. Evet gerçekten de mobil yükseliyor ve şüphesiz bu önlenemez yükselişin başrol oyuncularından birisi de Instagram. Henüz Dünya’da çok yeni olan ve Türkiye’de bir örneğini görmediğimiz bu format markalar için trendleri takip etmeyi seven Instagram kullanıcılarına ulaşmayı kolaylaştıracak bir fırsat. Snapchat’te aktif olan markalar neden Instagram’da da daha geniş kitlelere kendisini doğru aktarma imkanı bulmayı istemesin değil mi?

Umarım yakın zamanda ülkemizde de bu reklamlarının örneklerinden görürüz.

Siz ne dersiniz?

Paylaş
2014'te Uluslararası İlişkiler lisansını birincilikle bitiren Burcu, global tecrübesine katkılarını 4 aylık ABD macerası ile perçinlemiştir Yazmayı düşünmeyi sorgulamayı ve üretmeyi hayatında tepelere koyar. Şimdilerde İstanbul Üniversitesi'nde Pazarlama tezli yüksek lisans programında öğrenimini sürdüren Burcu'nun ilgi alanları arasında girişimcilik, seyahat, markalar ve en büyük tutkusu olan California var!

Bir Cevap Yazın