Instagram’ın reklam üzerine çalışmalarını yaptığı şu günlerde güzel haber yapılan bir araştırma sonucundan geldi: Markalara ait videolar Instagram’da oldukça popüler.

Viral videoları analiz eden Unruly, yayınladığı raporda Instagram üzerinde 9 Eylül ve 9 Ekim arasında en fazla paylaşılan 1000 videoyu analiz etti ve bu videoların %40’ının markalara ait olduğunu saptadı. MTV 84 adet videosu ile 130.000’den fazla kez paylaşılarak en çok paylaşılan videolara sahip marka oldu ve rüştünü ispat etti.

Instagram’ın Haziran ayında açıkladığı video seçeneği sonrası markalar bu yeni özelliği denemek için oldukça heveslilerdi. Pek çok marka yayınladıkları videolar ile dikkatleri üzerine çekmişti, Instagram’da paylaşılan ilk videoların genelde moda ve perakende markaları tarafından oluşturulması da ilginç bir not olarak kenara yazılsa da, medya ve eğlence markaları geçen sürede sosyal ağlarda popülerliklerini kimselere bırakmayacaklarını tekrar kanıtladılar.

Unruly, Vine ile kıyas yapılmasını sağlayacak veriler paylaşmadı ancak daha önce Mashable’de yayınlanan Simply Measured’a ait araştırma buradaki Instagram zaferini açıkça ortaya koymuştu.

Instagram’ın video özelliğinin öne çıkması tabii ki sürpriz değil. Pazarlamacılar Instagram’ın sahip olduğu 150 milyon kullanıcı ve çatı şirketi olan Facebook ile entegrasyonu sebebiyle tercihlerinde haklılar. Markaların aldıkları etkileşiminde bu denli yüksek olması onların bu kararlarındaki doğruluğu kanıtlar nitelikte. Gelecek aylarda Instagram’ın açıklayacağı yeni reklam politikaları için de önemli bir gösterge olan bu araştırma, Instagram’ın Facebook için çok karlı bir yatırıma dönüşeceğinin habercisi olabilir.

Araştırmada dikkat çeken diğer bilgiler ise şöyle;

  • MTV 84 videosu ile aldığı 134,110 paylaşım ile lider.
  • Peanuts’ Snoopygram videosu 26.692 paylaşım ile Instagram’daki en viral video. Onu EA Sports’un FIFA 14 (16.449 paylaşım) ve HBO’nun Girls şovunun videosu (15.376 paylaşım) takip ediyor.
  • Twitter’da bir ay içerisinde 176.016 paylaşım alan Instagram videoları, YouTube’ın aynı periyotta aldığı 1.871.530 paylaşımın sadece %10’una tekabül ediyor.
  • 10 Instagram video paylaşımının 9’u Facebook aracılığı ile oluyor.
  • En popüler markalar eğlence ve giyim markaları.

Bir aylık dönemde Instagram’da videoları en çok paylaşılan markalar,

1. MTV
2. NBA
3. Peanuts
4. GoPro
5. Miami Heat
6. Wendy’s
7. Topshop
8. Starbucks
9. ABC
10. HBO (Girls)

Bir Cevap Yazın