Instagram’da En Beğenilen Videoların %40’ı Markaların

Instagram’ın reklam üzerine çalışmalarını yaptığı şu günlerde güzel haber yapılan bir araştırma sonucundan geldi: Markalara ait videolar Instagram’da oldukça popüler.

Viral videoları analiz eden Unruly, yayınladığı raporda Instagram üzerinde 9 Eylül ve 9 Ekim arasında en fazla paylaşılan 1000 videoyu analiz etti ve bu videoların %40’ının markalara ait olduğunu saptadı. MTV 84 adet videosu ile 130.000’den fazla kez paylaşılarak en çok paylaşılan videolara sahip marka oldu ve rüştünü ispat etti.

Instagram’ın Haziran ayında açıkladığı video seçeneği sonrası markalar bu yeni özelliği denemek için oldukça heveslilerdi. Pek çok marka yayınladıkları videolar ile dikkatleri üzerine çekmişti, Instagram’da paylaşılan ilk videoların genelde moda ve perakende markaları tarafından oluşturulması da ilginç bir not olarak kenara yazılsa da, medya ve eğlence markaları geçen sürede sosyal ağlarda popülerliklerini kimselere bırakmayacaklarını tekrar kanıtladılar.

Unruly, Vine ile kıyas yapılmasını sağlayacak veriler paylaşmadı ancak daha önce Mashable’de yayınlanan Simply Measured’a ait araştırma buradaki Instagram zaferini açıkça ortaya koymuştu.

Instagram’ın video özelliğinin öne çıkması tabii ki sürpriz değil. Pazarlamacılar Instagram’ın sahip olduğu 150 milyon kullanıcı ve çatı şirketi olan Facebook ile entegrasyonu sebebiyle tercihlerinde haklılar. Markaların aldıkları etkileşiminde bu denli yüksek olması onların bu kararlarındaki doğruluğu kanıtlar nitelikte. Gelecek aylarda Instagram’ın açıklayacağı yeni reklam politikaları için de önemli bir gösterge olan bu araştırma, Instagram’ın Facebook için çok karlı bir yatırıma dönüşeceğinin habercisi olabilir.

Araştırmada dikkat çeken diğer bilgiler ise şöyle;

  • MTV 84 videosu ile aldığı 134,110 paylaşım ile lider.
  • Peanuts’ Snoopygram videosu 26.692 paylaşım ile Instagram’daki en viral video. Onu EA Sports’un FIFA 14 (16.449 paylaşım) ve HBO’nun Girls şovunun videosu (15.376 paylaşım) takip ediyor.
  • Twitter’da bir ay içerisinde 176.016 paylaşım alan Instagram videoları, YouTube’ın aynı periyotta aldığı 1.871.530 paylaşımın sadece %10’una tekabül ediyor.
  • 10 Instagram video paylaşımının 9’u Facebook aracılığı ile oluyor.
  • En popüler markalar eğlence ve giyim markaları.

Bir aylık dönemde Instagram’da videoları en çok paylaşılan markalar,

1. MTV
2. NBA
3. Peanuts
4. GoPro
5. Miami Heat
6. Wendy’s
7. Topshop
8. Starbucks
9. ABC
10. HBO (Girls)

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Twitter’dan Uyarı: Şifrelerinizi Değiştirin

Twitter, kendi sistemindeki bir sorundan dolayı tüm kullanıcılarından şifrelerini değiştirmesini istedi. Sistemdeki sorunun tehlikeli olmadığını ancak tedbir açısından kullanıcılarının şifrelerini değiştirmelerini duyurdu. Şirket, tespit edilen hata yüzünden şifre koruma sisteminde bilgi sızıntısının yaşanmadığını kaydetti.

Habertürk’ün haberine göre; Şirket, kullanıcı şifrelerinin yanlışlıkla korumasız bir dosyaya aktarıldığı belirtildi. Şirket, normalde kullanıcı şifrelerini gerçek şifrelerin yerine rastgele karakterler gösteren ‘hashing’ adlı bir işlemle koruyor. Ancak tespit edilen hata nedeniyle şifrelerin orijinal düz metin biçiminde saklandığı belirlendi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Cambridge Analytica: “Faaliyetlerimize Devam Etmemiz Artık Mümkün Değil.”

  • İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas süreçlerini başlattıklarını duyurdu. 
  • Şirket, Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmişti.
  • Skandaldan sonra iki gün içinde, Facebook’un piyasa değeri yaklaşık olarak 60 milyar dolar düştü.
  • İlgili yazı; Cambrigde Analytica Skandalından Sonra Facebook Faaliyetlerini Durduran Markalar

Facebook veri skandalının merkezindeki İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas sürecini başlattığını duyurdu.

Cambridge Analytica şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Alexander Nix’in, 2016’daki başkanlık seçimlerinde, Facebook’taki kullanıcı verilerini Donald Trump lehine kullandıklarını itiraf etmesi büyük bir skandala yol açmıştı. Bu skandalın ardından Facebook da oldukça değer kaybetti. Facebok’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ABD Senatosu’nda Cambrigde Analytica skandalı, kullanıcıların kişisel verilerinin depolanması ve satılması ve Rusya konuları da dahil olmak üzere tartışma yaratan birçok konu ilgili olarak ifade vermişti.

Şirketten, “Cambridge Analytica’nın çalışanlarının etik ve yasalar uyarınca hareket ettiğine duyduğu kayıtsız güvene rağmen, medyanın kuşatması şirketin tüm müşterileri ve tedarikçilerinin de uzaklaşmasına neden oldu. Sonuç olarak, şirketin faaliyete devam etmesinin artık mümkün olmadığı tespit edildi.” yönünde bir açıklama geldi.

Habertürk’ün haberine göre; Facebook, şirket kapansa bile Cambridge Analytica üzerinde yürüttükleri araştırma ve soruşturma faaliyetlerinin devam edeceğini duyurdu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link