Instagram Stories ve WhatsApp Durumları Snapchat’i İkiye Katladı 0

Mark Zuckerberg Instagram Hikayeleri ve Whatsapp Durum özelliğinin günlük aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığını duyurdu. Bu sayı aktif Snapchat kullanıcılarının neredeyse iki katına denk ediyor.

Instagram ve Facebook hikayelerinde son zamanlarda Snapchat’in özelliklerine benzer özellikler taşıyan gerçekçi yüz filtreleri görmeye başladık. Bu demek oluyor ki ilerleyen günlerde bu sosyal mecralarda bizi daha fazla inovasyon ürünü bekliyor. Bu inovasyonların Snapchat’in Bitmoji ve konum paylaşma özelliğinin olacağı öngörülebilir. Videolarınıza dramatik bir özellik katan superzoom özelliğini henüz uygulamaya koyan Instagram aynı zamanda stop motion özelliğini de test ediyor. 

Zuckerberg, şirket ürünlerini kullanarak geçirilen zamanın iyi olmasının Facebook için itici bir güç olduğunu söylüyor. Bunu da şu cümlelerle açıklıyor; “Sonuçlar gösteriyor ki aile ve arkadaşlarla sosyal medya üzerinden iletişime geçmek sosyal medyanın anlamlılığını arttırıyor ve insanların iyi hissetmesine sebep oluşturuyor. Sadece pasif olarak içerik tüketilmesi çok da doğru değil.” 

Instagram Stories ve WhatsApp Status’un genelde yakın arkadaşlar tarafından görüntüleniyor olması profesyonel prodüksiyon içeriklerinin sağlayamadığı samimiyetin ve iletişimin yakalanmasını sağlıyor. İnsanların bu kısa klipleri yoğun bir şekilde izlemesi reklam içeriklerinin buralara yerleştirilmesi için harika bir fırsat oluşturuyor.

Instagram’ın günlük aktif 500 milyon kullanıcısının yarısından çoğu Stories özelliğini kullanıyor. Bakıldığında Instagram Snapchat’in öncü olduğu bu gelişmeleri sosyal medyanın modern dünyasına uyarlıyor.

Bir Cevap Yazın

Instagram’a Eğlence Katan Yeni Özellik: Superzoom 0

Instagram, kullanıcıları için her geçen gün yeni ve eğlenceli geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün canlı yayınlara arkadaş davet etme özelliğini getiren Instagram şimdi de otomatik olarak yakınlaştırma özelliğini kullanıcılarına sundu.

Android ve iOS‘ta bugün piyasaya sürülen Superzoom, storylerinizi oluştururken tek dokunuşla kameranızı yakınlaştırmanıza olanak sağlıyor. Story kamerasında Superzoom aracına geliyorsunuz, ön veya arka kamerayı seçtikten sonra düğmesine bir kez dokunmanız yeterli oluyor, 3 saniye süren video kendisi Superzoom’u oluşturuyor. Daha uzun story oluşturmak için butona basılı tutmanız gerekiyor.

Superzoom yakınlaşırken mimiklerin de değişmesi ile birlikte oldukça eğlenceli duruyor hatta efekti artırmak için dramatik bir müzik de videoya eklenebiliyor. Öyle ki artık storylerde fotoğraflar cansız ve zevksiz duruyor, kısa formatlı videolar storylerin her zaman en çok kullanılan araçlarından özellikle boomeranglar en çok tercih edilenler arasında. Instagram yetkilileri de bu durumun farkında olacak ki yeni video özelliklerini kullanıcılılarına sunuyorlar. Şimdiden storylerde görmeye başladığımız bu özelliğin bir süre sonra çok popüler olacağını tahmin ediyoruz.

Ayrıca Cadılar Bayramı için özel yüz filtreleri ve çıkartmaları da eklenecek.

Instagram Canlı Yayınlar İçin Yeni Özelliğini Kullanıma Sundu 0

Instagram, Ağustos ayında denemelerini başladığı canlı yayına arkadaş davet etme özelliğini resmi olarak kullanıma açtı. Bu özellik Instagram kullanıcıları tarafından merakla bekleniyordu. Bu özellik kişilerin farklı konumlardayken aynı anda ortak bir canlı yayın yapmalarını sağlayacak. Instagram’ın geçen aylarda kullanıma sunduğu yüz filtreleri özelliği de yine bu canlı yayınların içinde kullanılabilecek. Instagram yeni özelliğini eğlenceli bir video ile kullanıcılarına duyurmayı da ihmal etmedi.

Peki bu yeni özelliği nasıl kullanabilirsiniz?

Instagram canlı yayınlarınıza istediğiniz arkadaşınızı davet etmeniz için o kişinin canlı yayınızı izlemesi gerekiyor. Ardından canlı yayının izleyicileri listesini görüntüleyip oradan kişiye davet gönderebiliyorsunuz. Davet gönderdiğiniz kişi daveti kabul ettikten sonra canlı yayınınıza otomatik olarak bağlanıyor.

iOS ve Android uygulamalarına gelen bu güncellemeyle canlı yayına arkadaş davet etme dışında, hikayelere birden fazla fotoğraf ve video ekleme özellikleri de hayata geçti.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link