Son dönemde birçok kişi sosyal medyada fenomen olma derdinde. Durum böyle olunca da bu kişilerin bazıları, hızlı bir şekilde bu amacına ulaşmak için takipçi ya da beğeni satın alma gibi olaylara girişiyorlar. Google’da Facebook, Twitter ve Instagram hesapları için takipçi ya da beğeni satan dünya kadar internet sitesi bulabilirsiniz. Bu, zaten hemen hemen herkesin bildiği bir şey. Ancak Rusya’da, bu olay bambaşka bir noktaya taşındı.

Engadget’ın haberine göre Rus gazeteci Alexey Kovalev, Moskova’daki bir alışveriş merkezinde Instagram takipçisi ve beğenisi satan bir otomatik satış makinesi gördü ve bunun fotoğrafını Twitter’da paylaştı. Belirtilene göre makine, her 100 takipçiyi yaklaşık olarak 1,75 dolar, her 100 beğeniyi ise yaklaşık olarak 0,9 dolara satıyor.

Ancak olay bu kadarla da sınır değil. Alexey Kovalev’in attığı tweet’e göre bu makinenin sahibi olan firma, 850 dolar karşılığında 150.000 takipçi satıyor ve yapılan her paylaşım için bu takipçilerden 1,500 beğeniye kadar beğeni alınacağını garanti ediyor.

Bununla birlikte Kovalev’in takipçilerinden biri, makinenin Hintli bir firmaya ait olduğunu, beğenilerin ise merkezi Tel Aviv’de bulunan bir bot şirketi tarafından sağlandığını ifade etti.

Bir Cevap Yazın