Instagram Hikayeler’i Günlük Kullanıcıların 3’te 1’i Kullanıyor

Facebook bünyesinde bulunan fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram’ın 2 ay önce eklenen yeni özelliği Instagram Hikayeler, günlük kullanıcıların 3’te 1’i tarafından kullanılıyor. Anlık fotoğraflarınızı ve videolarınızı 24 saatliğine arkadaşlarınızla paylaşmaya yarayan Hikayeler özelliği, SnapChat uygulamasının bir kopyası olarak da görülüyor.

instagram-stories

Haziran ayında açıklanan rakamlara göre Instagram’ın 500 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor ve bunların 300 milyonu her gün aktif olarak Instagram kullanıyor. Instagram Hikayeler ise şuan için günlük 100 milyon kullanıcı tarafından kullanılıyor. Bu 2 aylık süreç için büyük bir başarı gibi görünse de, bu özelliği göz ardı eden kullanıcı sayısı şuan için azımsanamayacak düzeylerde.

Snapchat-instagram-king-and-queen-visual-marketing

Instagram, kısa dönemde kendi kullanıcılarının daha fazlasına Hikayeler özelliği ile ulaşmayı planlıyor. Ancak uzun vadede de SnapChat’ten çok sayıda kullanıcıyı çekmeyi de kafasına koymuş gibi görünüyor. “Snapleşmek” için ayrı bir uygulamaya gerek kalmadan Instagram üzerinden yapılabilmesinin uzun vadede kullanıcıları çekeceği düşünülüyor. 2 ayın sonunda 100 milyon aktif kullanıcı da SnapChat’e rekabeti hissettirmeye başlamış olsa gerek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Markaların Sosyal Medyada Yaptıkları En Büyük 5 Gaf

  • Her ne kadar sosyal medya, markalar için son derece önemli bir mecra olsa da, aynı zamanda büyük bir risk barındırıyor. Bu zamana dek tek bir sosyal medya paylaşımı yüzünden birçok markanın başı ağrıdı.
  • Son yıllarda birçok marka sosyal medyada çeşitli gaflara imza attı, ancak bazı markaların yaptığı gaflar diğerlerini gölgede bırakır nitelikteydi.
  • İlgili Yazı: Sosyal Medyanın Gücü: Peugeot Türkiye, Tepkilerden Sonra Ekşi Sözlük’te Açıklama Yaptı

Son yıllarda sosyal medya, markalar için önemli bir pazarlama aracı haline gelse de, bu mecrada herhangi bir paylaşım yaparken çok dikkatli olmak gerekiyor. Zira düşüncesiz ya da dikkatsiz bir sosyal medya yöneticisinin yaptığı bir paylaşım, koca bir markanın imajının zedelenmesine neden olabiliyor. Bu zamana kadar yaşanan bu tarzlar olaylarda, birçok markanın sosyal medyada eleştiri yağmuruna tutulduğuna ve marka açısından telafisi zor durumların yaşandığına şahit olduk. ABD merkezli iş dergisi Forbes, bazı büyük markaların sosyal medyada yaptıkları en büyük gafları derledi.

Delta

Amerikan hava yolu şirketi Delta, ABD ve Gana arasında gerçekleşen bir Dünya Kupası maçından kısa bir süre sonra iki takımı da kutlayan, bir zürafa ve Özgürlük Heykeli’nin yer aldığı görseller paylaştı. Ancak bir problem vardı: Gana’da zürafa yoktu. Hem ABD hem de Gana vatandaşları, bu paylaşımın ne kadar cahilce yapıldığına dikkat çekti. Bunun üzerine Delta, yapılan bu paylaşımdan ötürü özür diledi.

J.P. Morgan

ABD merkezli, çok uluslu yatırım bankası ve finansal hizmetleri şirketi J.P. Morgan, #AskJPM (JPM’e Sor) şeklinde bir etiketle takipçilerinde sorular alarak iyi bir şey yapmayı amaçlıyordu. Ancak bununla ilgili büyük bir sorun vardı: dünya finans piyasalarını manipüle etmeye ve cezai araştırmaları sonuçlandırmaya yönelik olarak yaptığı son kamu denetimi. İnsanlar, J.P. Morgan’ın hedeflediği yol ile ilgili kibar ve anlayışlı sorular sormak için bu etiketi kullanmak yerine, şirketi sorguya çekmeye ve iş uygulamalarını eleştirmeye başladılar. Bunun üzerine #AskJPM etiketi trendlere girdi, ancak J.P. Morgan’ın istediği gibi pozitif şekilde değil.

The Home Depot

Ev dekorasyonu ürünleri satan ABD merkezli perakende şirketi The Home Depot, 2013 yılında iki Afro-Amerikalı’nın yanında goril kostümü giymiş bir adamı gösteren bir görsel paylaştı. Bunu paylaşan sosyal medya sorumlusu, muhtemelen bunu zararsız bir şaka olarak görmüştü, ancak görselde bariz bir ırkçı altyazı vardı ve kullanıcılar bu paylaşımdan rahatsız oldular. Öyle ki, insanların öfkesinin dinmesi haftalar aldı.

US Airways

Kızgın bir müşteri, Twitter üzerinden US Airways’e bir şikayet iletti. Hızlı bir şekilde cevap vermeye çalışan bir sosyal medya çalışanı da daha önce şirkete tweet olarak gönderilmiş pornografik bir görüntü içeren bir tweet’i yanlışlıkla cevap olarak gönderdi. Daha sonra bu tweet hızlı bir şekilde silinse de, birçok US Airways takipçisi, içerik akışlarında bu rahatsız edici görüntüyü gördü.

Microsoft

Microsoft, 2016 yılının mart ayında temel bir Twitter kullanıcı hesabı olarak görev yapması ve insanlarla konuşması için “Tay” ismini verdiği yapay zeka sohbet botunu faaliyet geçirmişti. Tay, insanlarla yaptığı konuşmalardan sosyal medya topluluğunda güçlü bir katılımcı olmanın ve sohbet etmenin nasıl olduğunu öğrenecekti.

Ne yazık ki, bazı kötü amaçlı kullanıcılar, bu durumu kısa bir süre içinde farkettiler ve Tay ile ırkçı, cahil, hatta acımasız hale gelmesi için onu kandıracak şekillerde konuşmaya başladılar. Tay, yalnızca bir gün içerisinde “Bir duvar inşa edeceğiz ve Meksika bunun bedelini ödeyecek.” şeklinde tweet’ler atmaya başladı. Bunun sonucunda Microsoft, programı iptal etmek zorunda kaldı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Marka Stratejinize Instagram Story’lerini Eklemenin Birkaç Yolu


Instagram story’leri hepimizin günlük hayatına çok doğal bir giriş yaptı ve alışkanlık olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor.  Sadece kişilerin değil, markaların da hedef kitleleri ile iletişimine taze bir soluk getirdi.

Markalar Instagram Story’lerinde iki türlü yer alabiliyor: organik ve reklam içeriği şeklinde. Reklam olanlar 3 ya da 4 story arasında maksimum 15 saniye süren video ya da fotoğraf şeklinde kendine yer buluyor.

Gelin şimdi hep beraber bu platformda yaratıcılıkları ile var olan markalara ve ne amaçlarla kullandıklarına bir göz atalım;

Yeni Ürün Tanıtımı

Genelde LG her yeni ürün tanıtımında Story’lerden sıklıkla faydalanıyor. Mesela V20, G5 ve G6 model akıllı telefonların tanıtımı bu kanaldan yapılmış. Nedenini ise takipçilerine o ürünlerin başka bir yerde göremeyecekleri teknik özellikleri ve heyecanlandıran noktalarını duyurmak istemeleri.

Bununla beraber, Burt’s Bees’de Flavor Crystals isimli dudak nemlendiricisinin tanıtımını buradan yapmıştı.

Kamera Arkası Görüntüleri

Instagram gönderilerinin kusursuzluğu Story’lerde yerini o mükemmel kareye nasıl ulaşıldığının hikayesine bırakıyor.

Away isimli valiz markası Instagram Story’lerini Panama ve Tokyo’da yaptığı kampanyanın kamera arkası görüntüleri ve ekibin günlük yaşamından kesitler kullanmak için kullanmış,

Hemen tüketilebilen bir içerik olan Story’ler bu yolla markanın ulaşılabilirliğini artırmak için mükemmel bir yol olarak görülebilir.

Takipçilerden Öneriler Toplamak

Story’ler müşterilerden gerçek zamanlı geri bildirim almanın en akıllıca yolu. Takipçilerden öneriler almak ya da seçim yaptırmak için mükemmel bir araç olarak kullanılabiliyor. Crew isimli moda markası yeni çıkaracağı ceketin rengi için Story aracılığı ile takipçilerinden renk önerisi topladı. Siz de markanızın yeni çıkaracağı bir ürün için takipçilerinizden bu platformda kolaylıkla görüşlerini alabilirsiniz.

Küçük İndirimler & Öneriler Sunun

Sadece tanıtım ya da markalama amacıyla değil, hızlı geri dönüşler yapacağınız servislerinizi tanıtmak için kullanabilirsiniz. OpenTable kendi rezervasyon servisini tanıtmak için Story’leri kullandı. Yaptığı kısa videolarla tanıtım yapıp, videoların sonuna ‘rezervasyon yap’ ibaresi ile müşterilerin direkt restoranının websitesinin rezervasyon kısmına yönlendiriyor. Ve o noktadan gelen ziyaretçilerine %33’lük bir indirim imkanı sağladı

Bildiğiniz yaratıcı kullanım örneklerini bizimle paylaşın!

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Haftanın En Çok Okunan 10 İçeriği

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link