Instagram’a gelen son 5.0 versiyonu güncellemesi ile “Instagram Direct” resmi olarak kullanıcılara sunuldu.  Bugüne dek kullanıcılarına sadece fotoğraf ve video paylaşma imkanı veren uygulamanın metin bazlı tek özelliği fotoğraf ve videolara atılan yorumlardı. Ancak Instagram dün tanıttığı yeni özelliği ile uygulamasını sadece bir fotoğraf paylaşım platformu olmaktan çıkararak, kullanıcıların özel mesajlarını birbirlerine gönderebileceği bir hale getirdi.

http://vimeo.com/81527238

Kullanıcıların 15 kişiye kadar oluşturabilecekleri gruplar ile ortak mesajlaşma da gerçekleştirebilmelerinin mümkün olacağı bu yeni özellik ile birlikte, yapılan fotoğraf ve video paylaşımları da takipçilere veya sadece direkt olarak belirli kullanıcılara gönderilebilecek. 

direct

iOS ve Android’de güncellenen Instagram’da kullanıcılar bundan böyle uygulamanın sağ üst yer alan ikon üzerinden Instagram Direct’e erişilebilecek. Kullanıcılara sunduğu bu yeni özellik ile Snapchat’e benzerliği konuşulan Instagram Direct, Facebook’un satın almak için uğraş verdiği Snapchat’in yerine geliştirdiği bir uygulama olarak da görülebilir. Daha önce video seçeneği ile Vine’ı hedefleyen Instagram, Direct ile de Snapchat’in alanına girmiş gibi gözüküyor. Yakın zaman önce reklam özelliğini devreye sokan Instagram’ın duyurduğu bu yeni özelliği ile önemli bir adım atarak, kullanıcıları 3. parti yazılımlardan da kurtarmış oldu.

Instagram Direct’i denemek isteyen kullanıcıların Instagram’ı  iOS ve Android’de güncellemeleri gerekmekte, Windows Phone’da henüz beta sürümde olan Direct için Windows kullanıcıları biraz daha bekleyecekler gibi gözüküyor.

Bir Cevap Yazın