İndirim Marketleri Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” yazı dizimize perakende sektörüyle devam ediyoruz. Aslında bu yazı sadece “BİM Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” olacaktı ancak BİM’in sosyal medyayı hiç kullanmadığını görünce aynı segmentteki rakipleri olan Şok ve A101’in sosyal medyayı nasıl kullandığına bir bakalım dedik. 

Öncelikle BİM ile alakalı birkaç şey söylemek isterim. BİM hedef kitlesi ve kullanıcıları itibari ile sosyal medyayı kullanmaya ihtiyaç duymuyor olabilir. (Ki aslında bence böyle bir durum söz konusu bile olamaz) Ancak sektörün önemli isimlerinden olan bu markanın mahallenin büyük bakkalı mantığından sıyrılıp büyük bir marka haline dönüşmesinin yolunun, ürettiği ürünler ya da sunduğu hizmetten ziyade kurmuş olduğu iletişimle mümkün olacağını hatırlatmak isterim. Çünkü günümüzde neredeyse tüm markalar birbiriyle aynı şeyi üretmektedirler. Fakat rakipleri arasından sıyrılan markaların insanlarla iletişimindeki farklılık olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu şekilde baktığınızda Mc Donald’s da Burger King de ekmek arası köfte satarlar. Ancak birini diğerinden ayıran fark insanların zihninde yarattıkları algıdır. Bu yüzden BİM büyük bakkal olarak kalmak istediği sürece insanlarla iletişim için herhangi bir faaliyette bulunmayacaktır. 

facebook

Asıl konumuza dönecek olursak; BİM’in yerine başka birilerinin Facebook hesabı açtığını görüyoruz. Buradan BİM ile alakalı paylaşımlar yapıyor. BİM Aktüel isimli bu sayfanın 28.557 hayranı var. Birçok marka için en büyük sorunlardan biri olan istenilen sayıda takipçi olmaması sorununu bu sahte sayfanın çok fazla yaşamadığını söyleyebiliriz. Yani aslında buradan BİM’in kullanıcılarının ve hedef kitlesinin BİM’i sosyal medya üzerinden de takip etmek istediği anlaşılıyor. Böyle bir kitle varken bu alanda hiçbir şey yapmamak tam da yukarıda bahsettiğim büyük bakkal zihniyetine göre bir yaklaşım.

Bu sahte hesap konusunun bir başka boyutu da sizin yerinize açılan sayfada ne gibi bir paylaşım yapıldığını kontrol edemiyor olmanız. Bu sayfanın sahte bir sayfa olduğunu anlamayacak olan kitleye BİM’in aleyhinde ya da toplumun hassas olduğu konularda paylaşım yapılırsa ve bu kitle bu paylaşımları ciddiye alarak BİM’e tepki gösterirse bu krizi ‘sadece o sayfa bize ait değildir’ diye bir açıklama yaparak atlatabilir misiniz? Bu tür krizler için önceden hazırlanmış bir eylem planı var mıdır? Bu soruların cevaplarını elbette biliyorum ancak bazı farkındalıkların yaratılabilmesi için bu soruların sorulması gerekiyor.

BİM’in rakibi olan A101’in Facebook hesabına baktığımızda; marka adına resmi olarak açılmış A101İletişim isimli bir sayfanın olduğunu görüyoruz. Bu sayfa 7.800 kişi tarafından beğenilmiş ve
 kişi hakkında konuşuyor. Sayfada yapılan paylaşımlara baktığımızda; sadece haftalık olarak basılan ürün kataloğunun görselinin paylaşıldığını görüyoruz. Bunun dışında bazen de markanın reklamları paylaşılıyor. Yeni katalog çıkana kadar herhangi bir paylaşım yapılmıyor. Gelen yorumlara cevap verilmiyor ve sayfanın duvarı da takipçilere kapalı. Yani tamamen tek yönlü iletişim kuran, sadece satış odaklı bir sayfa.

a101 kampanya

a101 kampanya1

BİM’in diğer bir rakibi Şok Marketler’in Facebook hesabına baktığımızda ise; 17.790 beğeninin 2.089 hakkında konuşulmanın olduğunu görüyoruz. Bu 3 marka arasında Facebook’u en etkili kullanan markanın Şok Marketler olduğu aşikar. Günde en az 1 paylaşım yapılıyor. Üstelik bu paylaşımlar A101 gibi sadece ürün kataloğu görselleri değil, takipçilerle etkileşime girmeyi sağlayacak türde paylaşımlar.

şok kampanya

şok kampanya1

şok içerik

şok kmp

Üstelik sayfada Şok Müşteri İletişim Merkezi isminde bir iletişim formu bile var! Rakiplerine oranla sosyal medyaya daha fazla önem veren Şok Marketler’in bu anlamda rakiplerinden çok önde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

şok müşteri iletişim

twitter

Facebook’u kullanmayan BİM’in Twitter’ı kullanmasını beklemek tabi ki gülünç olur. O yüzden bu mecra için de markanın rakiplerinin neler yaptığına bakacağız.

A101’in resmi olarak bir Twitter hesabı bulunmakta. Ve bu sayfanın adı da A101İletişim. Şimdiye kadar 85 tweet atılmış ve 172 takipçisi bulunmakta. Tahmin edeceğiniz gibi bu mecrada Facebook’ta paylaşılan içeriklerin aynıları paylaşılıyor. Tabi ki burada da etkileşim sıfır.

Şok Marketler’in Twitter hesabına baktığımızda ise markanın 2 hesabı takip ettiğini, 1.135 hesap tarafından da takip edildiğini görüyoruz. Şok Marketler de A101 gibi sadece Facebook hesabından paylaşılan içerikleri paylaşıyor. Twitter için ayrıca bir içerik paylaşılmıyor. Ancak 2 sosyal ağın birbirinden farklı olduğunu ve bu yüzden farklı içeriklerin paylaşılmasının daha etkili olacağını belirtmek gerekir. Yine de rakiplerine göre burada da Şok Marketler’in bir üstünlüğünün olduğunu görüyoruz. Bunun sebebinin de markanın ülkemizin önemli kurumsal şirketlerinden olan Yıldız Holding’in markalarından biri olması olduğu aşikar.

Bu markalar Facebook ve Twitter dışında diğer sosyal ağlarda herhangi bir faaliyet göstermiyor. Ancak şunu belirtmeliyiz; orta ve düşük gelir seviyesindeki insanlara hitap eden bu markaların kendi hedef kitlelerini iyi analiz etmeleri gerekir. Bu segmente dahil olan insanların sosyal medya kullanım oranlarının çok yüksek olduğunu markalar göz önünde bulundurmalı ve bu mecralarda da etkin bir şekilde var olmalılardır.

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” yazı dizimiz diğer perekande markalarıyla devam edecek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com Editörü

Bir Cevap Yazın

En Çok Konuşulan Markalar Twitter’ı Nasıl Kullanıyor?

2017’nin Twitter’da en çok konuşulan markaları, yükselen trendler olan “çekiliş” ve “iyilik hareketleri”ni etkin bir şekilde kullanmalarıyla ön plana çıkıyor.

Markaların müşterileriyle etkileşime geçmek, süren sohbetlere eş zamanlı katılarak marka algısına katkıda bulunmak ve diğer markalardan farklılaşmak için en çok kullandığı sosyal medya mecralarından biri de Twitter. Bir markanın gündemdeki bir konuyla ilgili paylaştığı mizahi bir Tweet, o markayı rakiplerinden ayırıp müşteri nezdinde paha biçilemez konumlara getirmeyi başarabiliyor ve markaların belirlediği Twitter stratejisi, kullanıcılar tarafından bolca konuşulma fırsatı yaratıyor.

Bu fırsatı 2017’de başarıyla kullanmış ve en fazla konuşulan olmayı başarmış 5 markayı sizler için mercek altına aldık. Bu markalar 2017’de hangi stratejiyi izledi ve hangi paylaşım alışkanlık ve eğilimlerini gösterdiler?

İşte 2017’nin Twitter’da en çok konuşulan markaları ve Twitter alışkanlıkları:

1-MadameCocoTR
2-AskidaNeVar
3-StarbucksTR
4-Turkcell
5-VodafoneTR

1- @MadameCocoTR

2017’nin Twitter’da en çok konuşulan markası olmayı başaran Madame Coco TR, Twitter’ı kullanıcılarla etkileşime geçerken etkin bir şekilde kullanıyor. Madame Coco TR’nin göze çarpan Twitter’ı kullanma eğilimi, çekilişler üzerine yoğunlaşıyor.

2)@askidanevar

Oğuzhan Canım adlı bir girişimcinin sosyal girişim projesi olan Askıda Ne Var, 2017’de Twitter’da en çok konuşulan ikinci marka olmayı başardı. Bu başarıyı iyilik hareketlerini teşvik etmesi ve yine iyilik amaçlı, öğrencilere ücretsiz sanat aktivitesi, yurtdışı stajı, eğitim gibi fırsatlar sunan çekilişlere yoğunlaşmasıyla kazanmışa benziyor.

3-@StarbucksTR

Starbucks Türkiye, Twitter’da takipçileriyle günün her anı etkileşime geçiyor dense yanlış olmaz. StarbucksTR, günün her anını gerçek zamanlı bir sohbet fırsatına dönüştürmesi ve kullanıcıları da sohbete dahil etmeye teşvik etmesiyle öne çıkıyor; pazar gününün mahmurluğunu, bir kahve Tweet’iyle ortadan kaldırmayı teklif ediyor. Mahmurluğa devam etmek isteyenler için ise kahve teklifi yine de geçerli.

4-@Turkcell

Turkcell, bir derya olan sohbet fırsatlarını etkin bir şekilde kullanıyor. Bu fırsatları kullanıcılarla etkileşime çevirerek başarı elde eden Turkcell, gençlere yönelik şirket projelerini Twitter’da ön plana çıkararak farklılaşıyor. Buna ek olarak marka, kampanya ve indirimlerini de sık bir şekilde Twitter’dan duyuruyor. Turkcell haberlerinden geri kalmamak isteyen herkesi Twitter’da Turkcell’i takip etmeye teşvik ederek, 2017’nin en çok konuşulan markaları arasına girmeyi başaran marka, 2018’de de bu başarısını sürdürecek gibi.

5-@VodafoneTR

2017’nin en çok konuşulan markalarından biri de Vodafone Türkiye. Marka, Twitter’da gençlik projelerini duyurması ve takipçileriyle etkin iletişime geçmesiyle ön plana çıkıyor.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Enerji İçecekleri Gerçekten Zararlı Mı?

Enerji içeceklerinin zararlı olduğu konusunda Türkiye’de genel sayılabilecek bir görüş hakim. İnsanlarla enerji içeceği konusunu konuştuğumda konu genellikle yararları ve zararları üzerine oluyor.

Peki enerji içecekleri gerçekten zararlı mı? Bunu anlamak için ürün özelliklerini inceleyelim:

Enerji içeceklerinin kola gibi gizli bir formülü bulunmuyor. Ürünün içinde taurine, ginseng, l-carnitine, glokoronolakton, guarana, niasin, B vitaminleri, şeker ve kafein gibi bazı maddeler bulunuyor. Bunlara ek olarak ürünü çeşitlendirmek için meyve aroması da ekleniyor. Yukarıdaki maddelerinin tamamının bir enerji içeceğinde olmasına ise gerek bulunmuyor. Piyasada sadece B vitaminlerinden oluşan, düşük fiyatlı ürünler de bulunuyor. A101’in enerji içeceği X-ir bunlardan biri. Enerji içeceklerinin alkolsüz olduğunu bu noktada hatırlatmak isterim.

Gelelim kafein konusuna… Bu maddelerin hemen hemen tümü vücudumuzda bulunan ve depolanan maddeler. Fakat kafein vücudumuzda bulunmuyor ve onu dışarıdan alıyoruz. Kafein, enerji içeceği bileşimi için önemli bir madde. Vücudu zinde tutmak ve direnç kazandırmak için gereken önemli maddelerden biri olarak gösteriliyor. Türk tüketicisinin genellikle kahve tüketimi ile özdeşleştirdiği bu madde, kolalı ürünlerde de bulunuyor. Buradaki en önemli nokta üründeki kafein miktarı. İşte işin en hassas noktası ve ülkemizdeki negatif yargının temeli tam da bu konu.

Her ülkenin enerji içeceğine yaklaşımı farklı. Bunu örneklerle açıklayalım:

Türkiye’de yaklaşık 13 yıldır yürürlükte olan ve 2017 yılında revize edilen bir “Enerji İçecekleri Tebliği” var. Markalar bu tebliğe uygun olarak üretim yapmak veya ürünü bu kurallara uygun şekilde üreterek ithal etmek zorundalar. Bu tebliğin 5. maddesinin “c” bendinde üründe olabilecek maksimum kafein miktarı 1 litrede en fazla 150 miligram olarak belirlenmiştir. 250 mililitrelik enerji içeceğinde en fazla 37.5 miligram kafein olabilir. 250 mililitre Coca-Cola’da ise 24 miligram kafein bulunuyor.

Türkiye‘de 2017 yılındaki tebliğe istinaden 18 yaşın altındakilere enerji içeceği satışı engellenmiştir. Enerji içeceklerinin hastane, spor salonu, okul kantini gibi yerlerde satışına kısıtlama getirilmiştir.

ABD‘de de bir enerji içeceği tebliği var. Fakat oradaki sınırlandırma genel bir sınırlandırma. Yani, kafein miktarını doğrudan sınırlandırmak yerine içeceğinin içine konacak madde miktarını 1 litrede 2500 miligram olarak belirlemişler. Böylece markalar ürün içeriğinde değişikliğe giderek ürün çeşitliliğini (dizisini) artırabiliyor. Örneğin Monster Energy‘nin ABD’de 30’dan fazla enerji içeceği çeşidi bulunuyor.

Enerji içeceğinde bulunan şeker miktarı, her markaya göre değişebiliyor. Tüketiciler bu noktada önerilen tüketim düzeylerini dikkate almalı. Türkiye’de günlük önerilen maksimum enerji içeceği tüketim miktarı 500 mililitre, ABD’de ise 1500 mililitre. Ürün açıklamalarını paylaşmak isterim:

(Monster Energy ABD ürün içeriği)

(Türkiye’de satılan bazı markaların ürün içeriği)

İngiltere‘deki enerji içeceklerinde 1 litrede en fazla 200 mililitre kafein konabiliyor. Bu miktar Türkiye’den daha fazla. İngiltere’de zincir mağazaların 16 yaş altındaki tüketicilere ”yüksek kafein içeren” enerji içeceği çeşitlerini satmamaya yönelik çalışmaları var. Bu çalışmaların en güncel olanını geçtiğimiz hafta Tesco başlattı. Tesco’nun ve diğer markaların, çocukları fazla şeker ve kafein tüketiminden kaynaklı olumsuz etkilerinden korumaya yönelik çalışmalarını doğru buluyorum.

Bununla birlikte İngiltere’de enerji içeceklerinin aşırı tüketiminden kaynaklanabilecek sağlık problemlerine önlem alınırken, enerji içeceğinden sağlanabilecek olumlu katkılar ürün kutularında açıklanıyor. Örneğin İngiltere’deki Red Bull ürünlerinde ürünün olumlu özellikleri kırmızı renkle belirtilerek açıklanıyor. Görseli yanda görebilirsiniz.

Enerji içeceği ile ilgili birçok doğru veya yanlış bilgi internet sitelerinde yer alıyor. Kendi gözlem ve araştırmalarımdan yola çıkarak sizleri konu hakkında biraz daha bilgilendirmek istedim. Faydalı olmasını dilerim.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Kaynaklar: https://news.sky.com/story/tesco-to-stop-selling-energy-drinks-to-children-under-16-11224198http://pediatrics.aappublications.org/content/pediatrics/127/3/511.full.pdfhttps://merakettim.coca-colaturkiye.com/Coca-Cola-daki-kafein-miktari-nedir–41575 , http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/06/20170930-23.htm

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link