İndirim Marketleri Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor? 0

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” yazı dizimize perakende sektörüyle devam ediyoruz. Aslında bu yazı sadece “BİM Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” olacaktı ancak BİM’in sosyal medyayı hiç kullanmadığını görünce aynı segmentteki rakipleri olan Şok ve A101’in sosyal medyayı nasıl kullandığına bir bakalım dedik. 

Öncelikle BİM ile alakalı birkaç şey söylemek isterim. BİM hedef kitlesi ve kullanıcıları itibari ile sosyal medyayı kullanmaya ihtiyaç duymuyor olabilir. (Ki aslında bence böyle bir durum söz konusu bile olamaz) Ancak sektörün önemli isimlerinden olan bu markanın mahallenin büyük bakkalı mantığından sıyrılıp büyük bir marka haline dönüşmesinin yolunun, ürettiği ürünler ya da sunduğu hizmetten ziyade kurmuş olduğu iletişimle mümkün olacağını hatırlatmak isterim. Çünkü günümüzde neredeyse tüm markalar birbiriyle aynı şeyi üretmektedirler. Fakat rakipleri arasından sıyrılan markaların insanlarla iletişimindeki farklılık olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu şekilde baktığınızda Mc Donald’s da Burger King de ekmek arası köfte satarlar. Ancak birini diğerinden ayıran fark insanların zihninde yarattıkları algıdır. Bu yüzden BİM büyük bakkal olarak kalmak istediği sürece insanlarla iletişim için herhangi bir faaliyette bulunmayacaktır. 

facebook

Asıl konumuza dönecek olursak; BİM’in yerine başka birilerinin Facebook hesabı açtığını görüyoruz. Buradan BİM ile alakalı paylaşımlar yapıyor. BİM Aktüel isimli bu sayfanın 28.557 hayranı var. Birçok marka için en büyük sorunlardan biri olan istenilen sayıda takipçi olmaması sorununu bu sahte sayfanın çok fazla yaşamadığını söyleyebiliriz. Yani aslında buradan BİM’in kullanıcılarının ve hedef kitlesinin BİM’i sosyal medya üzerinden de takip etmek istediği anlaşılıyor. Böyle bir kitle varken bu alanda hiçbir şey yapmamak tam da yukarıda bahsettiğim büyük bakkal zihniyetine göre bir yaklaşım.

Bu sahte hesap konusunun bir başka boyutu da sizin yerinize açılan sayfada ne gibi bir paylaşım yapıldığını kontrol edemiyor olmanız. Bu sayfanın sahte bir sayfa olduğunu anlamayacak olan kitleye BİM’in aleyhinde ya da toplumun hassas olduğu konularda paylaşım yapılırsa ve bu kitle bu paylaşımları ciddiye alarak BİM’e tepki gösterirse bu krizi ‘sadece o sayfa bize ait değildir’ diye bir açıklama yaparak atlatabilir misiniz? Bu tür krizler için önceden hazırlanmış bir eylem planı var mıdır? Bu soruların cevaplarını elbette biliyorum ancak bazı farkındalıkların yaratılabilmesi için bu soruların sorulması gerekiyor.

BİM’in rakibi olan A101’in Facebook hesabına baktığımızda; marka adına resmi olarak açılmış A101İletişim isimli bir sayfanın olduğunu görüyoruz. Bu sayfa 7.800 kişi tarafından beğenilmiş ve
 kişi hakkında konuşuyor. Sayfada yapılan paylaşımlara baktığımızda; sadece haftalık olarak basılan ürün kataloğunun görselinin paylaşıldığını görüyoruz. Bunun dışında bazen de markanın reklamları paylaşılıyor. Yeni katalog çıkana kadar herhangi bir paylaşım yapılmıyor. Gelen yorumlara cevap verilmiyor ve sayfanın duvarı da takipçilere kapalı. Yani tamamen tek yönlü iletişim kuran, sadece satış odaklı bir sayfa.

a101 kampanya

a101 kampanya1

BİM’in diğer bir rakibi Şok Marketler’in Facebook hesabına baktığımızda ise; 17.790 beğeninin 2.089 hakkında konuşulmanın olduğunu görüyoruz. Bu 3 marka arasında Facebook’u en etkili kullanan markanın Şok Marketler olduğu aşikar. Günde en az 1 paylaşım yapılıyor. Üstelik bu paylaşımlar A101 gibi sadece ürün kataloğu görselleri değil, takipçilerle etkileşime girmeyi sağlayacak türde paylaşımlar.

şok kampanya

şok kampanya1

şok içerik

şok kmp

Üstelik sayfada Şok Müşteri İletişim Merkezi isminde bir iletişim formu bile var! Rakiplerine oranla sosyal medyaya daha fazla önem veren Şok Marketler’in bu anlamda rakiplerinden çok önde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

şok müşteri iletişim

twitter

Facebook’u kullanmayan BİM’in Twitter’ı kullanmasını beklemek tabi ki gülünç olur. O yüzden bu mecra için de markanın rakiplerinin neler yaptığına bakacağız.

A101’in resmi olarak bir Twitter hesabı bulunmakta. Ve bu sayfanın adı da A101İletişim. Şimdiye kadar 85 tweet atılmış ve 172 takipçisi bulunmakta. Tahmin edeceğiniz gibi bu mecrada Facebook’ta paylaşılan içeriklerin aynıları paylaşılıyor. Tabi ki burada da etkileşim sıfır.

Şok Marketler’in Twitter hesabına baktığımızda ise markanın 2 hesabı takip ettiğini, 1.135 hesap tarafından da takip edildiğini görüyoruz. Şok Marketler de A101 gibi sadece Facebook hesabından paylaşılan içerikleri paylaşıyor. Twitter için ayrıca bir içerik paylaşılmıyor. Ancak 2 sosyal ağın birbirinden farklı olduğunu ve bu yüzden farklı içeriklerin paylaşılmasının daha etkili olacağını belirtmek gerekir. Yine de rakiplerine göre burada da Şok Marketler’in bir üstünlüğünün olduğunu görüyoruz. Bunun sebebinin de markanın ülkemizin önemli kurumsal şirketlerinden olan Yıldız Holding’in markalarından biri olması olduğu aşikar.

Bu markalar Facebook ve Twitter dışında diğer sosyal ağlarda herhangi bir faaliyet göstermiyor. Ancak şunu belirtmeliyiz; orta ve düşük gelir seviyesindeki insanlara hitap eden bu markaların kendi hedef kitlelerini iyi analiz etmeleri gerekir. Bu segmente dahil olan insanların sosyal medya kullanım oranlarının çok yüksek olduğunu markalar göz önünde bulundurmalı ve bu mecralarda da etkin bir şekilde var olmalılardır.

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” yazı dizimiz diğer perekande markalarıyla devam edecek.

Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı - Pazarlama da örgütlenmektir!

Bir Cevap Yazın

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

Çocukları İnternette Tehlikeli İçeriklerden Korumak İçin Öneriler 0

Kaspersky Lab’ın bir araştırmasına göre, çocuklarının internette uygunsuz içeriklerle karşılaşabileceklerinden endişe eden ebeveynlerin oranı Türkiye’de yüzde 46.

Özellikle internet dünyasına yeni adım atan çocukları zararlı içeriklerden korumak oldukça önemli bir konu. Kaspersky Lab’ın bir araştırmasına göre, çocuklarının internette uygunsuz içeriklerle karşılaşabileceklerinden endişe eden ebeveynlerin oranı Türkiye’de yüzde 46. Ülkemizdeki ebeveynlerin yüzde 19’u çocuklarının çevrimiçi aktivitelerini kontrol altına alan yazılımlar kullanırken, bunların yüzde 15’i ise bir yazılım kullanmaktansa çocukların interneti nasıl güvenli kullanacaklarını kendi başlarına öğrenmelerinin daha iyi olacağı kanaatinde. Kaspersky Lab uzmanları bu şekilde düşünen çok sayıda aile olduğu söylüyor ve bu konuda bazı tavsiyelerde bulunuyor:

  • Öncelikle bir antivirüs programı kullanın. Çocuğunuz internette oyun oynarken, iletişim kurarken ya da araştırma yaparken birçok riskli bağlantıya tıklayabilir.
  • İstenmeyen içeriklere erişimi kısıtlamak için belirli klavye/aygıt/uygulama mağazası ayarlarını ya da bir ebeveyn kontrolü yazılımı kullanın.
  • Çocuğunuzla virüsler, oltalama, siber zorbalık ve özellikle de zararlı URL’ler hakkında konuşun ve farkındalık kazanmasını sağlayın. İnternette karşılaştığı sıkıntıları sizinle paylaşmasının çok önemli olduğunu ve her zaman onun yanında olduğunuzu bilsin.
  • Sadece gerçekten tanıdığı kişilerle arkadaş olması gerektiğini anladığından emin olun. Tanınmış kişiler ya da topluluklara ait sayfalar bu konuda bir istisna olabilir.
  • Zaman zaman tüm çevrimiçi aktivitelerini ve hatta arkadaş listelerini dahi kontrol edebileceğiniz konusunda onu bilgilendirin. Bunu önden konuşun ki, zamanı geldiğinde bu onun için tatsız bir sürpriz olmasın.
GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link