İndirim Marketleri Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor? 0

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” yazı dizimize perakende sektörüyle devam ediyoruz. Aslında bu yazı sadece “BİM Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” olacaktı ancak BİM’in sosyal medyayı hiç kullanmadığını görünce aynı segmentteki rakipleri olan Şok ve A101’in sosyal medyayı nasıl kullandığına bir bakalım dedik. 

Öncelikle BİM ile alakalı birkaç şey söylemek isterim. BİM hedef kitlesi ve kullanıcıları itibari ile sosyal medyayı kullanmaya ihtiyaç duymuyor olabilir. (Ki aslında bence böyle bir durum söz konusu bile olamaz) Ancak sektörün önemli isimlerinden olan bu markanın mahallenin büyük bakkalı mantığından sıyrılıp büyük bir marka haline dönüşmesinin yolunun, ürettiği ürünler ya da sunduğu hizmetten ziyade kurmuş olduğu iletişimle mümkün olacağını hatırlatmak isterim. Çünkü günümüzde neredeyse tüm markalar birbiriyle aynı şeyi üretmektedirler. Fakat rakipleri arasından sıyrılan markaların insanlarla iletişimindeki farklılık olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu şekilde baktığınızda Mc Donald’s da Burger King de ekmek arası köfte satarlar. Ancak birini diğerinden ayıran fark insanların zihninde yarattıkları algıdır. Bu yüzden BİM büyük bakkal olarak kalmak istediği sürece insanlarla iletişim için herhangi bir faaliyette bulunmayacaktır. 

facebook

Asıl konumuza dönecek olursak; BİM’in yerine başka birilerinin Facebook hesabı açtığını görüyoruz. Buradan BİM ile alakalı paylaşımlar yapıyor. BİM Aktüel isimli bu sayfanın 28.557 hayranı var. Birçok marka için en büyük sorunlardan biri olan istenilen sayıda takipçi olmaması sorununu bu sahte sayfanın çok fazla yaşamadığını söyleyebiliriz. Yani aslında buradan BİM’in kullanıcılarının ve hedef kitlesinin BİM’i sosyal medya üzerinden de takip etmek istediği anlaşılıyor. Böyle bir kitle varken bu alanda hiçbir şey yapmamak tam da yukarıda bahsettiğim büyük bakkal zihniyetine göre bir yaklaşım.

Bu sahte hesap konusunun bir başka boyutu da sizin yerinize açılan sayfada ne gibi bir paylaşım yapıldığını kontrol edemiyor olmanız. Bu sayfanın sahte bir sayfa olduğunu anlamayacak olan kitleye BİM’in aleyhinde ya da toplumun hassas olduğu konularda paylaşım yapılırsa ve bu kitle bu paylaşımları ciddiye alarak BİM’e tepki gösterirse bu krizi ‘sadece o sayfa bize ait değildir’ diye bir açıklama yaparak atlatabilir misiniz? Bu tür krizler için önceden hazırlanmış bir eylem planı var mıdır? Bu soruların cevaplarını elbette biliyorum ancak bazı farkındalıkların yaratılabilmesi için bu soruların sorulması gerekiyor.

BİM’in rakibi olan A101’in Facebook hesabına baktığımızda; marka adına resmi olarak açılmış A101İletişim isimli bir sayfanın olduğunu görüyoruz. Bu sayfa 7.800 kişi tarafından beğenilmiş ve
 kişi hakkında konuşuyor. Sayfada yapılan paylaşımlara baktığımızda; sadece haftalık olarak basılan ürün kataloğunun görselinin paylaşıldığını görüyoruz. Bunun dışında bazen de markanın reklamları paylaşılıyor. Yeni katalog çıkana kadar herhangi bir paylaşım yapılmıyor. Gelen yorumlara cevap verilmiyor ve sayfanın duvarı da takipçilere kapalı. Yani tamamen tek yönlü iletişim kuran, sadece satış odaklı bir sayfa.

a101 kampanya

a101 kampanya1

BİM’in diğer bir rakibi Şok Marketler’in Facebook hesabına baktığımızda ise; 17.790 beğeninin 2.089 hakkında konuşulmanın olduğunu görüyoruz. Bu 3 marka arasında Facebook’u en etkili kullanan markanın Şok Marketler olduğu aşikar. Günde en az 1 paylaşım yapılıyor. Üstelik bu paylaşımlar A101 gibi sadece ürün kataloğu görselleri değil, takipçilerle etkileşime girmeyi sağlayacak türde paylaşımlar.

şok kampanya

şok kampanya1

şok içerik

şok kmp

Üstelik sayfada Şok Müşteri İletişim Merkezi isminde bir iletişim formu bile var! Rakiplerine oranla sosyal medyaya daha fazla önem veren Şok Marketler’in bu anlamda rakiplerinden çok önde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

şok müşteri iletişim

twitter

Facebook’u kullanmayan BİM’in Twitter’ı kullanmasını beklemek tabi ki gülünç olur. O yüzden bu mecra için de markanın rakiplerinin neler yaptığına bakacağız.

A101’in resmi olarak bir Twitter hesabı bulunmakta. Ve bu sayfanın adı da A101İletişim. Şimdiye kadar 85 tweet atılmış ve 172 takipçisi bulunmakta. Tahmin edeceğiniz gibi bu mecrada Facebook’ta paylaşılan içeriklerin aynıları paylaşılıyor. Tabi ki burada da etkileşim sıfır.

Şok Marketler’in Twitter hesabına baktığımızda ise markanın 2 hesabı takip ettiğini, 1.135 hesap tarafından da takip edildiğini görüyoruz. Şok Marketler de A101 gibi sadece Facebook hesabından paylaşılan içerikleri paylaşıyor. Twitter için ayrıca bir içerik paylaşılmıyor. Ancak 2 sosyal ağın birbirinden farklı olduğunu ve bu yüzden farklı içeriklerin paylaşılmasının daha etkili olacağını belirtmek gerekir. Yine de rakiplerine göre burada da Şok Marketler’in bir üstünlüğünün olduğunu görüyoruz. Bunun sebebinin de markanın ülkemizin önemli kurumsal şirketlerinden olan Yıldız Holding’in markalarından biri olması olduğu aşikar.

Bu markalar Facebook ve Twitter dışında diğer sosyal ağlarda herhangi bir faaliyet göstermiyor. Ancak şunu belirtmeliyiz; orta ve düşük gelir seviyesindeki insanlara hitap eden bu markaların kendi hedef kitlelerini iyi analiz etmeleri gerekir. Bu segmente dahil olan insanların sosyal medya kullanım oranlarının çok yüksek olduğunu markalar göz önünde bulundurmalı ve bu mecralarda da etkin bir şekilde var olmalılardır.

“Markalar Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor?” yazı dizimiz diğer perekande markalarıyla devam edecek.

Pazarlamasyon.com Yönetici Ortağı - Pazarlama da örgütlenmektir!

Bir Cevap Yazın

Instagram Stories ve WhatsApp Durumları Snapchat’i İkiye Katladı 0

Mark Zuckerberg Instagram Hikayeleri ve Whatsapp Durum özelliğinin günlük aktif kullanıcı sayısının 300 milyona ulaştığını duyurdu. Bu sayı aktif Snapchat kullanıcılarının neredeyse iki katına denk ediyor.

Instagram ve Facebook hikayelerinde son zamanlarda Snapchat’in özelliklerine benzer özellikler taşıyan gerçekçi yüz filtreleri görmeye başladık. Bu demek oluyor ki ilerleyen günlerde bu sosyal mecralarda bizi daha fazla inovasyon ürünü bekliyor. Bu inovasyonların Snapchat’in Bitmoji ve konum paylaşma özelliğinin olacağı öngörülebilir. Videolarınıza dramatik bir özellik katan superzoom özelliğini henüz uygulamaya koyan Instagram aynı zamanda stop motion özelliğini de test ediyor. 

Zuckerberg, şirket ürünlerini kullanarak geçirilen zamanın iyi olmasının Facebook için itici bir güç olduğunu söylüyor. Bunu da şu cümlelerle açıklıyor; “Sonuçlar gösteriyor ki aile ve arkadaşlarla sosyal medya üzerinden iletişime geçmek sosyal medyanın anlamlılığını arttırıyor ve insanların iyi hissetmesine sebep oluşturuyor. Sadece pasif olarak içerik tüketilmesi çok da doğru değil.” 

Instagram Stories ve WhatsApp Status’un genelde yakın arkadaşlar tarafından görüntüleniyor olması profesyonel prodüksiyon içeriklerinin sağlayamadığı samimiyetin ve iletişimin yakalanmasını sağlıyor. İnsanların bu kısa klipleri yoğun bir şekilde izlemesi reklam içeriklerinin buralara yerleştirilmesi için harika bir fırsat oluşturuyor.

Instagram’ın günlük aktif 500 milyon kullanıcısının yarısından çoğu Stories özelliğini kullanıyor. Bakıldığında Instagram Snapchat’in öncü olduğu bu gelişmeleri sosyal medyanın modern dünyasına uyarlıyor.

Twitter Çalışanı Son Gününde Donald Trump’ın Hesabını Sildi 0

Medya önünde zaman zaman garip, bazen de utanç verici manzaralar yaşatan ve uyguladığı iç ve dış politikalarla büyük tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, bu kez başka bir olayla gündeme geldi.

Sosyal ağlarda oldukça aktif olan ABD Başkanı’nın en sık kullandığı sosyal medya platformunun mikro blog sitesi Twitter olduğu biliniyor. Trump, buradaki paylaşımlarını @realdonaldtrump kullanıcı adıyla, kişisel ve resmi profili üzerinden yapıyor. Fakat başkan burada da bir şok yaşadı ve resmi hesabı 11 dakikalığına silindi.

Twitter’dan yapılan açıklamada, ofisteki son gününü geçiren bir Twitter çalışanının ABD Başkanı’nın hesabını sildiği duyuruldu. Hesap, açıklamadan 11 dakika öncesinde silindi ve dünyayı yöneten liderlerden olan başkanın Twitter profilini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar “Böyle bir hesap yok” ifadesiyle karşılaştı. Ne var ki Twitter’ın ilk açıklamasında, hesabın “yanlışlıkla” silindiği belirtilmişti. Bu da, olayın çalışan kaynaklı olmasının daha sonra ortaya çıktığını gösterdi.

Silinen hesap, dünyanın konuştuğu ve farklı ülkelerden tepki çeken bir isim olunca, Twitter’daki tepkiler ve yorumlar da bir o kadar çeşitli oldu. Twitter’daki paylaşımlarıyla da pek çok kişinin alaya aldığı Trump’ın hesabının silinmesi komik tweet’lerle yorumlandı.

İnternetin en çok ziyaret edilen sitelerinden Mashable olayı “Gizemli kahraman, sen kimsin? Amerika sana teşekkür etmek istiyor.” yorumuyla duyurdu. Hatta Gizmodo gibi kimi haber siteleri, Trump’ın hesabını silen Twitter çalışanıyla röportaj yapmak istediklerini belirtti.

İşte konuyla ilgili olarak Twitter’da yapılan yorumlardan bazıları:

Mashable’ın konuyla ilgili tweet’i
Mad Men’de SCDP’nin metin yazarı Peggy Olson’da yorumlarda kullanılan figürlerden oldu.
Politikacı David Jolly de yorum yapanlardan biriydi.

Hatırlayacağınız üzere bu, Trump’ın Twitter’daki ilk şoku değil. McDonald’s hesabından atılan bir tweet de başkanı oldukça kızdırmıştı. Bakalım, Donald Trump Twitter gündemini daha ne kadar bu şekilde işgal edecek.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link