Fransız yazılımcı Franck Ernewein ilginç bir yazılım hazırladı. Tweetping isimli, dünyanın her yerinde atılan tweetleri gerçek zamanlı olarak gösteren yazılım aynı anda tweet hareketliliğini haritada parlaklık şeklinde gösteriyor ve harita ekranının altında bir takım istatistikler tutuyor.

Haritada, ABD’nin Batı Yakası, Batı Avrupa, Türkiye, Endonezya ve Japonya Tweet’lerin en aktif olduğu bölgeler olarak görünüyor. Kuzey ve Orta Afrika ile Orta Asya ise Tweet bakımından tamamen karanlık.

Ayrıca Tweetping, sürekli değişen hashtag’leri de gösterme özelliğine sahip. Bilim kurgu filmlerinden bir kareymiş gibi görünen bir arayüze sahip olan yazılım, haritanın altında bulunan bölgeleri Kuzey-Güney Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika olarak sınıflandırmış. Her bölgenin altında Tweetler, kelimeler ve sembollerin sayıları bulunuyor. En sol kısımda da tüm bu bölgelerin toplam verileri kaydediliyor.

Adsız

The Atlantic dergisi tarafından ‘ışığın parıtısıyla Twitter’ın dijital hareketlerini ortaya çıkaran harita’ olarak tanımlanan yazılımın en önemli eksiği sunucu sorunu. Saniyede 600 tweetin atıldığı mikroblog sitesi twitter’ın digital haritası Tweetping’i  buradan görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın