IKEA sosyal medyanın oldukça aktif ve etkileşimi yüksek markalarından biri. Milyonlarca Facebook fanı ve yüz binlerce Twitter takipçisi ile etkileşimini sürdüren IKEA, gerçekleştirdiği online kampanyalar ile fanlarını adeta kendisine aşık ediyor. IKEA’nın haberlere de konu olan kampanyalarından beşini sizler için derledik.

 

IKEA’da Bir Gece

İngiltere’de Essex mağazası, Facebook’ta IKEA fanları tarafından oluşturulan “Bir gecemi IKEA’da geçirmek istiyorum” adlı gruba cevaben gerçekleştirdiği kampanyası ile büyük ses getirdi, hatta pek çoğunuz ana haberlerde bu kampanyaya rastlamışsınızdır. Yüzbinlerin bir gece geçirmek için katıldığı kampanyada sadece 100 şanslı IKEA fanı bir gecesini mağazada geçirdi.

 

Malmö Facebook Mağazası

IKEA yeni açılan Malmö mağazasının tanıtımı için küçük bütçeli bu etkileşim kampanyasında, satış müdürü adına açılan Facebook hesabından paylaşılan 12 IKEA ürünü fotoğrafına, kullanıcılar tarafından etiketler eklendi. Eklenen kişi etiketleri arasından yapılan seçim sonucunda, müşterilerine fotoğraflardaki ürünler hediye edildi.

 

Avustralya Düğünü

Avustralya’da IKEA ürünlerine takıntılı 500 çiftin başvurduğu kampanyada, bir çift IKEA ürünlerinden oluşturulan düğün seremonisi ile dünya evine girdiler.

australian_campaign-blog-full

Prenses Gibi Uyu

Geçen baharda IKEA başlattığı kampanya ile en güzel uyku fotoğraf ve videolarını yükleyen kullanıcılara 1500 dolar değerinde yatak hediye edeceğini duyurdu. Binlerce Facebook kullanıcısı eklenen fotoğrafları beğenerek seçimini yaptı ve bir şanslı IKEA fanı hediyesine kavuştu.

 

Yatak Odanı Baştan Yarat

2011’de Hong Kong’da gerçekleştirilen ve Bedroom Makeover adı verilen kampanyada, kullanıcılara 10.00o Hong Kong doları değerinde ürün kazanma şansıveriliyordu. Facebook üzerinden yatak odalarındaki problemleri IKEA sayesinde nasıl halletiklerini anlatan fotoğraf ve hikayeleri yükleyen kullanıcılar arasından seçilen 10 kişi diğer Facebook kullanıcıları tarafından oylandı ve 3 şanslı kişiye IKEA mağazasında 90 saniyede sadece bir alışveriş arabası ile alışveriş yapma şansı verildi. 90 saniye sonunda arabadaki ürünler şanslı müşterilere hediye edildi.

Bir Cevap Yazın