İçinde ‘RT’ Bulunan Tweetler 12 Kat Daha Fazla Etkileşim Alıyor [İnfografik]

Twitter’ın yüz milyonlar tarafından kullanılması uzun bir süredir markaların da iştahını kabartan ve yaratıcı stratejiler ürettirmeye zorlayan bir durum. Hal böyle olunca Twitter’ın dinamiklerini bilmek ve bu dinamikler doğrultusunda pazarlama iletişimini yürütmek markaları bir adım ileri taşıyabiliyor.

Peki son rakamlar ne durumda?  Bu konuda geçtiğimiz hafta LINCPINSEO isimli bir dijital ajans tarafından değerli bir infografik yayınlandı. İnfografikte özellikle Twitter’daki etkileşim konusunda ilginç ipuçları var.

Uzun tweetlerin daha az etkileşim aldığını biliyoruz. Twitter da bu durumdan dolayı kısa bir süre önce tweetlerin 140 karakterlik sınırını düşürme kararı almıştı. İnfografikte bu konu ile ilgili bir istatistik mevcut: 100 karakterden daha düşük karakter sayısına sahip olan tweetler %17 daha fazla etkileşim görüyor.

Akıllarda soru işareti barındıran bir diğer konu ise tweet içerisinde kullanılan linkler. Araştırmaya göre içerisinde link bulunan tweetler, diğer tweetlere göre %86 daha fazla Re-tweet ediliyor. Aynı durum hashtagler için de geçerli; içerisinde hastag barındıran tweetler, diğer tweetlere göre 2 kat daha fazla etkileşim alıyor.

İçerisinde ‘RT Lütfen‘, ‘RT Yaparmısınız?‘ gibi kelimeler barındıran tweetlere çok sık rastlıyoruz. Peki bu kelimeler gerçekten de etkili oluyor mu? Araştırmaya göre bu tür kelimeleri içinde bulunduran tweetler tam 12 kat daha fazla Re-tweet ediliyor. Markalar ise bu tür tweetleri kullanmaktan kaçınıyor. Marka tarafında sadece %1‘lik bir kesmin bu tür bir stratejiyi kullandığı düşünülüyor.

İnfografikte dikkat çeken bir diğer nokta ise markalarla yapılan etkileşimin ne yolla olduğu. Etkileşimin %78‘i Re-tweet ile gerçekleşiyor. Ortalama bir marka geri kalan %22‘lik bir kısımda ise yanıtlar aracılığı ile etkileşim kuruyor.

Diğer verilere ulaşmak için aşağıdaki infografiği incelemeniz yeterli.

twitter_cheat_sheet-blog-full

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

BMW, Twitter’da Audi’yi Solladı

  • Birçok sektörde rakip markaların, özellikle reklamlar üzerinden birbirleriyle yaptıkları atışmalara şahit oluyoruz. Son senelerde bu atışmalar, sosyal medyaya da taşındı.
  • Geçtiğimiz günlerde Alman otomobil markaları BMW ve Audi’nin Twitter’daki bu tarz bir atışmasına şahit olduk.
  • İlgili Yazı: Rakip Markalar Arasındaki 4 Büyük Reklam Savaşı

Zaman zaman rakip markaların reklamlarında yaptıkları göndermelerle vb. hamlelerle birbirlerine sataştıklarına şahit oluyoruz. Son dönemde sosyal medya da rakip markaların sıklıkla atıştıkları bir mecra haline geldi. Bunun son örneklerinden biri ise geçtiğimiz günlerde Twitter‘da yaşandı.

Her şey BMW ABD‘nin Twitter hesabından mavi renkteki yeni M4 model aracıyla ilgili olarak attığı bu tweet ile başladı:

Özel Yas Marina mavisi rengindeki bu M4 için kıvılcımlar uçuşuyor.”

Daha sonra Audi ise BMW ABD’nin attığı bu tweet’i RT’ledi ve bu RT’ye Onu gördüğünde… şeklinde bir yorum ekledi.

BMW’nin bu tweet’e cevabı ise oldukça iyiydi:

Görüyoruz, genellikle gördüğümüz yerde… Dikiz aynasında…

BMW’nin bu yerinde cevabından sonra Audi’den herhangi bir cevap gelmedi ve bir nevi bu atışmanın galibi BMW oldu. Nihayetinde önemli olan bu tarz atışmaları başlatmak değil, bunların sonunu getirebilmek.

Umuyoruz ki, Audi bir dahaki atışmasına daha iyi hazırlanıp gelir ve biz de sosyal medya kullanıcıları olarak daha uzun soluklu bir atışmaya şahit oluruz. Zira Twitter kullanıcılarının, Audi ve BMW’nin birbirlerine yönelik olarak atmış oldukları bu tweet’lere yaptıkları yorumlara baktığımızda, insanların da markaların birbirleriyle olan bu tarz atışmalarından keyif aldıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bununla birlikte Alman otomobil markaları arasında, bu tarz sataşmaları sıklıkla görüyoruz. Daha önce de birçok defa Mercedes-Benz, BMW ve Audi arasında, özellikle reklamlar üzerinden dönen atışmalara şahit olmuştuk.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Okey’den Durex Skandalına Göndermeli Tweet

Geçtiğimiz günlerde Durex‘in ‘bazı paketlerde yırtılma ve patlama riski olabileceğini’ söyleyerek İngiltere ve İrlanda’da piyasaya sürdüğü prezervatifleri toplama kararı aldığını sizlerle paylaşmıştık. 

Yırtılma ve patlama riski bulunan paketlerin ‘Real Feel’ (Gerçek his) ve ‘Latex Free’ (Lateks içermeyen) modellerinde geçerli olduğunu bildiren Durex, internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, “Test sonuçlarımız sonucunda İngitere ve İrlanda pazarında satılan ürünlerin son kullanma tarihlerine yakın bir zamanda patlama ve yırtılma riski olduğunu tespit ettik. Dileyen tüketiciler ürünler karşılığında para iadesi alabilir” ifadelerini kullanarak durumu toparlamaya çalışmıştı.

Türkiye’de prezervatif denilince akla gelen diğer marka Okey de bu duruma kayıtsız kalmadı ve fırsatı değerlendirdi. Okey Twitter hesabından paylaştığı Tweet’te bir sevgiliden gelen ve hamilelik haberini çağrıştıran mesaj görseli ile birlikte “Bize güvenmeye devam edin, sonra patlamayın!” diyerek Durex’in patlayan prezervatiflerine gönderme yaptı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?