Twitter’ın yüz milyonlar tarafından kullanılması uzun bir süredir markaların da iştahını kabartan ve yaratıcı stratejiler ürettirmeye zorlayan bir durum. Hal böyle olunca Twitter’ın dinamiklerini bilmek ve bu dinamikler doğrultusunda pazarlama iletişimini yürütmek markaları bir adım ileri taşıyabiliyor.

Peki son rakamlar ne durumda?  Bu konuda geçtiğimiz hafta LINCPINSEO isimli bir dijital ajans tarafından değerli bir infografik yayınlandı. İnfografikte özellikle Twitter’daki etkileşim konusunda ilginç ipuçları var.

Uzun tweetlerin daha az etkileşim aldığını biliyoruz. Twitter da bu durumdan dolayı kısa bir süre önce tweetlerin 140 karakterlik sınırını düşürme kararı almıştı. İnfografikte bu konu ile ilgili bir istatistik mevcut: 100 karakterden daha düşük karakter sayısına sahip olan tweetler %17 daha fazla etkileşim görüyor.

Akıllarda soru işareti barındıran bir diğer konu ise tweet içerisinde kullanılan linkler. Araştırmaya göre içerisinde link bulunan tweetler, diğer tweetlere göre %86 daha fazla Re-tweet ediliyor. Aynı durum hashtagler için de geçerli; içerisinde hastag barındıran tweetler, diğer tweetlere göre 2 kat daha fazla etkileşim alıyor.

İçerisinde ‘RT Lütfen‘, ‘RT Yaparmısınız?‘ gibi kelimeler barındıran tweetlere çok sık rastlıyoruz. Peki bu kelimeler gerçekten de etkili oluyor mu? Araştırmaya göre bu tür kelimeleri içinde bulunduran tweetler tam 12 kat daha fazla Re-tweet ediliyor. Markalar ise bu tür tweetleri kullanmaktan kaçınıyor. Marka tarafında sadece %1‘lik bir kesmin bu tür bir stratejiyi kullandığı düşünülüyor.

İnfografikte dikkat çeken bir diğer nokta ise markalarla yapılan etkileşimin ne yolla olduğu. Etkileşimin %78‘i Re-tweet ile gerçekleşiyor. Ortalama bir marka geri kalan %22‘lik bir kısımda ise yanıtlar aracılığı ile etkileşim kuruyor.

Diğer verilere ulaşmak için aşağıdaki infografiği incelemeniz yeterli.

twitter_cheat_sheet-blog-full

Bir Cevap Yazın