İçerik Kralsa, Görsel İçerik Kraliçedir! 0

Sosyal medyada çeşitliliğin artmasıyla boyut değiştiren ve bu değişimle birlikte önemi daha da artan bir olgu, içerik pazarlaması.

İçerik pazarlaması markaların yaratıcı içeriklerle ürün ve hizmetlerini hedef kitlelerine duyurmasını kapsarken bunun önemli bir bölümünü de günümüzde “görsel içerik pazarlaması” oluşturmaya başladı. Görsel içerik pazarlamasının son zamanlarda daha da önemli hale gelmesinin nedenleri arasında Instagram, Vine, Pinterest gibi platformların yükselişe geçmesi ve Facebook’ta daha çok görsel kullanılmaya başlanması görsel içeriğin öneminin artmasının bir kanıtı. Peki bu durumda; “İçerik kralsa, görsel içerik kraliçe midir?”

Günümüzde genellikle içerik oluşturulurken temel metine dayandırılıyor. Fakat yapılan araştırmalara göre; insanların %65’i görsel öğrenici yani yarısından çoğu görerek ya da izleyerek dünyayı öğreniyor.

Sosyal medya da ise görselin etkisi ortada. Şöyle ki;

  • Facebook üstünde en çok etkileşim alan içerikler fotoğraflar.
  • Instagram üstünde saniyede 8.000 beğenme gerçekleşiyor.
  • Bir Pinterest kullanıcısı bir Twitter kullanıcısına göre 3 kat daha çok zaman harcıyor.
  • Arama motorları reklamlarında görsel kullanımı tıklamayı 2 kata kadar arttırıyor.
  • İnsanlar bir sitenin gezinmeye değer olup olmadığına ilk 3 saniye içinde karar veriyorlar.

Akıllı telefon ve tabletlerin kullanım sıklığının artması, görselin daha da önem kazanmasının bir diğer nedeni gibi görünüyor. Bu durumda içerik oluştururken temeli illaki metne dayandırmaya gerek yok, yazısız da içerikler oluşturulabilir. Bunun için yapmamız gerekenler oldukça basit.

Uzun form videolar

İnsanlar video izlemeyi sever. Gerçek şudur ki, Google’a karşı 2. arama motoru YouTube’tur. Telefon, bilgisayar ya da tabletlerin kameraları ile video oluşturmak ve bunu daha sonra YouTube’a yüklemek oldukça basittir. Sonrasın da ise bunu web sitenize ya da bloğunuza koymak ve sosyal medyada paylaşmak çok daha kolaydır.

Bunun için yazı içeriği olmadan videonuzu düşünün. Bu video ile müşterilerinizin hangi sorunlarına çözüm buluyor ve rakiplerinizden farklı ne tür çözümler sunuyorsunuz? Bu soruları kısaca cevaplamakta fayda var.

Süper kısa videolar

Vine’la 6 saniyelik videolar oluşturabilirsiniz.  6 saniye içinde çok fazla bir şey yapamayabilir ya da söyleyemeyebilirsiniz, fakat kolaylıkla şirketinizin üretim bölümünü, binanızın giriş kısmını, ofisin bir görüntüsünü yada satış yerlerini koyabilirsiniz.

Fotoğraf, fotoğraf ve daha fazla fotoğraf

Pinterest bugüne kadar en hızlı büyüyen sosyal ağ. Nedeni inanılmaz görsel bir güce sahip olması. İnsanların yazıdan daha çok fotoğraflara ilgi gösterdiği günümüzde olağan bir durum bu. Facebook’ta fotoğraflar yazılı mesajlara göre %80 daha fazla etkileşim sağlıyor. Instagram en etkili görsel sosyal pazarlama aracıdır. Kısaca ne kadar çok fotoğraf o kadar çok etkileşim demektir.

Görselin gücü ortada, yapmamız gerekenler ise oldukça basit. Bir metnimiz olmadan da içerik oluşturmak mümkün gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın

‘Nike By You’ Lab: Tasarlayın, 90 Dakikada Ayağınıza Giyin 0

Alışverişte zor karar verenlerden misiniz? Birçok seçenek arasında hala kendinize uygun bir çift ayakkabıyı bulamadınız mı? Neden mağaza gezerken saatlerce uğraşasınız ki? Spor denilince akla gelen ilk markalardan olan Nike, size kendi ayakkabılarınızı tasarlama imkanı veriyor.

Ee bunu birçok marka artık  kendi websitesi üzerinden sağlıyor diyebilirsiniz, haklısınız da. Ancak Nike, tasarım laboratuvarı “Nike by You” ile kendinize özel tasarladığınız ayakkabıyı 90 dakika içinde ayağınıza giyme imkanı sağlıyor.

Geleceğin alışveriş deneyimi, alışverişte kişiselleştirme gibi kavramlar hayatımızda sıklıkla var olmaya başlamışken gelin size geleceğin alışveriş deneyimi tam olarak nasıl oluyormuş gösterelim.

New York’un Soho semtinde bulunan tasarım laboratuvarı, gelecekte tasarım ayakkabımeselesinin nasıl kökten değişime uğrayacağının işaretini bugünden veriyor.

Marka tarafından Nike Maker’s Experience ismi verilen bu olay, geleneksel ayakkabı üretimine dijital tasarım dokunuşu katmak olarak açıklanıyor.

Nike tarafından, Maker’s Experience için özel üretilen Nike Presto X ayakkabı üzerine bir kısmı Nike tarafından sağlanan ya da o anda karar verdiğiniz tasarımlar, sizin tercihleriniz doğrultusunda ayakkabı üzerine desen olarak işleniyor. Öyle ki hangi desenin nerede durabileceğine siz karar veriyorsunuz.

Değişimi gerçek zamanlı yakalayan Nike By You teknolojisi, müşterilere ayakkabının ayakta nasıl duracağını da gösteriyor. Tüm süreçler tamamlandığında ayakkabının üretimi bir saatten daha az bir sürede bitiriliyor.

Kendi sporcuları ile yaşadıkları tasarım deneyimini müşterileri ile de yaşamak isteyen Nike, kendi hikayelerini anlatan ayakkabıları seven sporcuların yaşadığı bu hissi, müşterilerine de yaşatmak istemiş. Bu nedenle bir çok farklı hikayeyi ayakkabılarında anlatmak için bu etkinliği planlamışlar.

Sizce de geleceğin alışveriş deneyimi tam olarak bu değil mi?

 

 

Facebook’ta Özgeçmişiniz İle İş Bulma Özelliği Geliyor 0

Facebook 2 milyar kullanıcısına öyle özellikler sunuyor ki artık yeni gelen güncellemelerle beraber diğer uygulamaları pek kullanmayacağız gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde Facebook üzerinden yemek siparişi verebilme özelliğini duymuştuk. Şimdi ise Facebook’ta, LinkedIn gibi özgeçmiş oluşturabileceksiniz ve iş başvurusunda bulunabileceksiniz.

Bilindiği üzere Facebook’ta birçok iş arama/bulma bazlı sayfalar bulunuyor. İşte Facebook’un bu özelliği mesleki ve eğitimsel geçmişinizi daha ayrıntılı bir şekilde sunmanıza ve oradan iş başvurusunda bulunmanıza olanak tanıyor. Ayrıca aldığınız eğitimleri, sertifikaları, kursları ve yetenekleri profilinizde kaydedip görüntüleyebileceksiniz.

ABD’deki bazı kullanıcılar yalnızca deneme sürümünü kullanabildiler. Türkiye’de ise şu an bu bilgileri profilimizde görmek mümkün olmayacak. Ancak LinkedIn’nın kullanım sıklığından dolayı Facebook’un bu uygulamasının büyük kitlelere ulaşma ihtimali yüksek gibi görünüyor. Eğer beklenen ilgi görülürse bu uygulamanın yakında Türkiye’de de kullanılmaya başladığını görebiliriz.

Bir Facebook sözcüsü ilk olarak The Next Web’e yaptığı açıklamada bu özelliği duyurmuştu. “Facebook’ta her zaman yeni ürün ve hizmetler üretip test ediyoruz, şu anda insanların ve işletmelerin Facebook’ta iş bulmalarına yardımcı olacak özgeçmiş özelliğini test ediyoruz.”

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link