20 Haziran’da Facebook’un yeni ürün tanıtım etkinliğinde, Instagram CEO’su Kevin Systrom tarafından bizzat tanıtılan “Instagram Video” özelliği, 21 Haziran’da iOS ve Android cihazlar için kullanıma sunuldu. Vine’ın yarattığı bu yeni oyun alanındaki ikinci oyuncu olan Instagram, Vine’ın başlattığı trendi bir adım daha ileriye götürecek gibi gözüküyor. Özellikle Instagram’ı uzun zamandır kullanan kitle, yeni özelliği denemek ve sık sık kullanmaktan da geri kalmayacaktır. 130 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Instagram’ın karşısında, 13 milyonluk kullanıcısıyla Vine küçük kardeş görüntüsü çiziyor. Vine’ı bekleyen en büyük tehlike, sadık Instagram kitlesi olsa da, Instagram Video’nun vaat ettikleri de oldukça cezbedici. İşte Instagram Video’nun getirdiği yenilikler:

httpv://vimeo.com/68765934

Çekim Süresi 15 Saniye

Instagram Video’da göze çarpan ilk ve en büyük farklılık, çekim süresinin Vine’dan 9 saniye fazla olması. 6 saniyelik Vine videolarına karşılık, 15 saniyelik video çekme şansı tanıyan Instagram Video, kullanıcalara önemli bir özgürlük sağlıyor.

instagram-video

 

Video Kaydetme ve Düzenleme

Vine oldukça sade arayüzüyle kafanızın karışmasına mahal vermeden, çekiminizi kısa sürede halletmenizi sağlıyor. Benzer şekilde Instagram’ın kullanımı kolay ve Video arayüzünde de aynı çizgilerini sürdürüyorlar. Daha işlevsel bir menüye sahip olan Instagram’da, Vine’da olduğu gibi çekimi durdurup, devam ettirebiliyorsunuz. Ek olarak istemediğiniz sahneleri çıkartabiliyor ve Instagram’ı Instagram yapan en önemli özelliği olan 13 filtresi ile videonuza farklı bir bakış açısı getirebiliyorsunuz.


instagram-vs-vine3

Instagram’ın öne çıkan diğer özelliği de Cinema adı verilen görüntü sabitleyici özelliği. Video çekimini kolaylaştıran ve çekimden daha iyi sonuç alınmasını sağlayan bu özellik Vine’da bulunmuyor.

Ek olarak Instagram kötü ışık koşullarında kullanıcıya ayar yapma imkanı sunarken çekilen videoları silebilme özelliği uygulamanın Vine’dan farklı olan özellikleri arasında yer alıyor. Ayrıca Instagram’da kullanıcılar kapak görselini de videodan bir sahne ile hazırlayabiliyorlar.

Paylaşım ve Akış

Paylaşım konusunda hemen hemen aynı seçenekleri sunan iki uygulama arasında Vine Twitter’da, Instagram ise Facebook’ta popüler durumda. Instagram bu iki sosyal ağa ek olarak Tumblr, Foursquare ve e-mail ile paylaşma seçeneklerine sahip.

İki uygulamanın video akışı bölümünde de farklılıklar mevcut. En önemli farklılık Instagram’da yer alıyor. Halihazırda bir fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram’da video ve fotoğraflar akışta karışık bir şekilde bulunuyor. Videoları fotoğraflardan ayıran tek fark sağ üst köşede bulunan “Oynatma” ikonu. Vine’da ise sadece videoların bulunduğu akışta, videolar otomatik olarak başlıyor.

Instagram Video, son dönemde Twitter’ın Facebook’tan daha popüler bir mecra haline geldiğini doğrular nitelikte. Nitekim Facebook’un özellikle bu yıl içerisinde yaptığı hamleler genel olarak Twitter’dan rol kapma amaçlı gibi gözüküyor. Hashtag açılımı sonrası ortaya çıkan Instagram Video‘da, rakip Twitter’ın popülaritesinin nedenlerini ortadan kaldırma amaçlı gibi duruyor. İki uygulamada oldukça farklı amaçlar için kullanılabilir, anlık video çekimlerinde Vine’ın hızı ön planda iken, daha sanatsal videolar için Instagram çok daha iyi sonuçlar veriyor. Ancak Instagram’ın popülaritesini artıracak en önemli nokta 130 milyondan fazla kullanıcısı olacaktır.

Bir Cevap Yazın