Hikayelerimizi Anlatmanın Yeni Yolu: Instagram Video 0

20 Haziran’da Facebook’un yeni ürün tanıtım etkinliğinde, Instagram CEO’su Kevin Systrom tarafından bizzat tanıtılan “Instagram Video” özelliği, 21 Haziran’da iOS ve Android cihazlar için kullanıma sunuldu. Vine’ın yarattığı bu yeni oyun alanındaki ikinci oyuncu olan Instagram, Vine’ın başlattığı trendi bir adım daha ileriye götürecek gibi gözüküyor. Özellikle Instagram’ı uzun zamandır kullanan kitle, yeni özelliği denemek ve sık sık kullanmaktan da geri kalmayacaktır. 130 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Instagram’ın karşısında, 13 milyonluk kullanıcısıyla Vine küçük kardeş görüntüsü çiziyor. Vine’ı bekleyen en büyük tehlike, sadık Instagram kitlesi olsa da, Instagram Video’nun vaat ettikleri de oldukça cezbedici. İşte Instagram Video’nun getirdiği yenilikler:

httpv://vimeo.com/68765934

Çekim Süresi 15 Saniye

Instagram Video’da göze çarpan ilk ve en büyük farklılık, çekim süresinin Vine’dan 9 saniye fazla olması. 6 saniyelik Vine videolarına karşılık, 15 saniyelik video çekme şansı tanıyan Instagram Video, kullanıcalara önemli bir özgürlük sağlıyor.

instagram-video

 

Video Kaydetme ve Düzenleme

Vine oldukça sade arayüzüyle kafanızın karışmasına mahal vermeden, çekiminizi kısa sürede halletmenizi sağlıyor. Benzer şekilde Instagram’ın kullanımı kolay ve Video arayüzünde de aynı çizgilerini sürdürüyorlar. Daha işlevsel bir menüye sahip olan Instagram’da, Vine’da olduğu gibi çekimi durdurup, devam ettirebiliyorsunuz. Ek olarak istemediğiniz sahneleri çıkartabiliyor ve Instagram’ı Instagram yapan en önemli özelliği olan 13 filtresi ile videonuza farklı bir bakış açısı getirebiliyorsunuz.


instagram-vs-vine3

Instagram’ın öne çıkan diğer özelliği de Cinema adı verilen görüntü sabitleyici özelliği. Video çekimini kolaylaştıran ve çekimden daha iyi sonuç alınmasını sağlayan bu özellik Vine’da bulunmuyor.

Ek olarak Instagram kötü ışık koşullarında kullanıcıya ayar yapma imkanı sunarken çekilen videoları silebilme özelliği uygulamanın Vine’dan farklı olan özellikleri arasında yer alıyor. Ayrıca Instagram’da kullanıcılar kapak görselini de videodan bir sahne ile hazırlayabiliyorlar.

Paylaşım ve Akış

Paylaşım konusunda hemen hemen aynı seçenekleri sunan iki uygulama arasında Vine Twitter’da, Instagram ise Facebook’ta popüler durumda. Instagram bu iki sosyal ağa ek olarak Tumblr, Foursquare ve e-mail ile paylaşma seçeneklerine sahip.

İki uygulamanın video akışı bölümünde de farklılıklar mevcut. En önemli farklılık Instagram’da yer alıyor. Halihazırda bir fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram’da video ve fotoğraflar akışta karışık bir şekilde bulunuyor. Videoları fotoğraflardan ayıran tek fark sağ üst köşede bulunan “Oynatma” ikonu. Vine’da ise sadece videoların bulunduğu akışta, videolar otomatik olarak başlıyor.

Instagram Video, son dönemde Twitter’ın Facebook’tan daha popüler bir mecra haline geldiğini doğrular nitelikte. Nitekim Facebook’un özellikle bu yıl içerisinde yaptığı hamleler genel olarak Twitter’dan rol kapma amaçlı gibi gözüküyor. Hashtag açılımı sonrası ortaya çıkan Instagram Video‘da, rakip Twitter’ın popülaritesinin nedenlerini ortadan kaldırma amaçlı gibi duruyor. İki uygulamada oldukça farklı amaçlar için kullanılabilir, anlık video çekimlerinde Vine’ın hızı ön planda iken, daha sanatsal videolar için Instagram çok daha iyi sonuçlar veriyor. Ancak Instagram’ın popülaritesini artıracak en önemli nokta 130 milyondan fazla kullanıcısı olacaktır.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Facebook Reklam İçin Cihazlarımızı Dinliyor Olabilir 0

Daha önce Facebook’un elektronik cihazlar aracılığıyla casusluk yaparak şirketlerin girişimcilik fikirlerini çaldığı ile ilgili iddiaları sizlerle paylaşmıştık. Son zamanlarda ortaya atılan yeni iddialar ise Facebook’un telefon ve bilgisayar mikrofonları aracılığıyla kullanıcılarını dinlediği yönünde.

Bu teoriye neden olan unsurlardan biri; kullanıcıların internette arama yapmadıkları halde konuştukları konular hakkında Facebook’ta önlerine reklamlar düşmesi. Gün içinde internet araması yapmadıkları halde konuştukları bazı markaların reklamlarının önlerine düştüğünü söyleyen bir çok insan oldu. Bu da akıllara “Facebook bizi mi dinliyor?” sorusunu getirdi.

Bir diğer şüphe yaratan şey ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in kişisel bilgisayarının kamerasını ve mikrofonunu bantlamış olması.

Şirketin ürün ve reklam sorumlusu Goldman; “Facebook’taki reklam ürünlerini ben yayınlıyorum. Telefon mikrofonlarını asla reklamlar için kullanmadık, kullanmıyoruz. Bu doğru değil” dedi. Diğer Facebook yetkililerinden de benzer açıklamalar geldi.

Söylenene göre mikrofona erişim izni verilmediğinde uygulama zaten mikrofonu kullanamıyor. Ayrıca mikrofonu sürekli kullanmıyorsanız da mikrofonuz aktif olmuyor. Şirket kesinlikle yapılanı reddetse de çalışanlardan bazılarının mikrofona erişim izni veren kişileri dinlemiş olması mümkün gözüküyor.

Facebook’un kendilerini dinlediğinden emin olan bazı kişiler uygulamayı sildiklerini duyurdu.

Snapchat, Reklamverenlere Piksel Takibiyle İstatistik Sağlayacak 0

Özellikle milenyum kuşağı olarak tanımlanan genç kuşak arasında en popüler sosyal ağlardan biri olan Snapchat, markalara piksel takibi özelliğini açıyor. İnternet trafiğine ve reklamlara maruz kalmaya dair verileri sağlayacak bu özellik sayesinde, reklamverenler Snapchat reklamlarına ilişkin daha açık istatistikler elde edebilecek.

Fabletics, JustFab ve ShoeDazzle’ın dâhil olduğu çatı marka TechStyle, ayakkabı ve giyim ürünlerini öne çıkarmak için bir yıl önce Snapchat’te reklam vermeye başlamıştı. Şirket bu reklamlarla, daha fazla ürün satmayı hedefliyordu. Fakat önemli bir sorunla baş etmek zorundaydı. TechStyle’ın elinde, hangi müşterinin Snapchat reklamından gelip alışveriş yaptığına dair doğrudan kullanabileceği bir yöntem yoktu.

Bu nedenle, Snapchat’in uzun zamandır beklenen piksel takibi özelliğini deneyen ilk firmalardan biri TechStyle oldu. Piksel takibi, reklamverenlerin, internet sitelerinde bir kod oluşturup reklamı gördükten sonra alışveriş yapıp yapmadıklarını görmelerini sağlıyor.

Snap Pixel adı verilen özellik, Snapchat üzerinden verilen reklamla ile internet sitesi trafiği arasında anlamlı bir bağ kurmaya çalışan doğrudan pazarlamacılara, performans tabanlı bir reklam modeli sağlamak için ilk adım olma özelliğini taşıyor.

Facebook, Googleve diğer bazı platformlar, etiket veya piksel tabanlı takip özelliğiyle reklamverenlere ölçme ve hedeflemede yardım ediyor. Snapchat’in reklam hizmeti vermeden önce, karmaşık hedeflemelerden çekindiği biliniyordu. Fakat reklam imkânı veren her sosyal ağ gibi o da dijital reklamcılığın vazgeçilmezi hâline gelen reklam ölçme, analiz etme ve takip araçlarını reklamverenlere sundu.

TechStyle Moda Grubu Kıdemli Müdür Yardımcısı Laura Joukovski, Snapchat’in piksel takibi özelliğine ilişkin yaptığı değerlendirmede, özelliği deneme ve öğrenme sürecine devam ettiklerini ve bu nedenle işin çok başında olduklarını belirtti. Joukovski ayrıca, piksel kod özelliğinin Snapchat’te reklam veren markalar için tamamen yeni ve daha iyi bir yol olduğunu ve böylece neler olup bittiğini, tıklama eyleminin ötesindeki doğrudan pazarlama işaretlerini değerlendirmeleri adına etkili olacağına inandıklarını söyledi.

Snap Pixel özelliğini kullanmak isteyen reklamverenler, öncelikle Snapchat’in reklam satın alma aracı üzerinden, belirledikleri bir internet sitesine yönlenecek trafiğin takibi için bir piksel oluşturuyor. Örneğin, kaç müşterinin Snapchat reklamını gördükten sonra e-ticaret sitesini ziyaret ettiğini ve alışveriş yaptığını merak eden bir perakendeci veya Snapchat reklamıyla bülten üyeliği formunu doldurup onay sayfasını gören müşterilerin sayısını bilmek isteyen bir reklamveren için bu yeni özellik, tam anlamıyla biçilmiş kaftan hâline geliyor.

Piksel kod hazır olduğunda pazarlamacılar, kampanya istatistiklerini gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor ve reklamı görüntüleyen veya onunla etkileşime geçen kişilerden toplanan verileri 28 güne kadar görebiliyor. Özellik, yıl sonu itibarıyla etiketleri de içeren reklam hedeflemesi sayesinde, markaların, internet sitelerini ziyaret eden özel kullanıcılara ve gruplara odaklanmasını da sağlayacak. Snapchat kullanıcılara, dilerlerse bu özelliğe onay vermeme hakkı da tanıyacak.

Joukovski, özelliği değerlendirirken, Facebook ve Google başta olmak üzere birçok platformun doğrudan pazarlama noktasında markalara çok yönlü araçlar sunduğunu, bu açıdan bakıldığında Snapchat markalarla birlikte çalışmak istiyorsa kendilerine aynı düzeyde araçlar vermesi gerektiğini de sözlerine ekleyerek, bir anlamda daha fazla adım atılmazsa piksel kod özelliğinin de yeterli olmayacağını vurguluyor. Bununla birlikte, Facebook ve Google’ın aksine Snapchat piksel özelliği şimdilik sadece ölçme işlemleri için kullanılabiliyor.

Snap Pixel’den gelen ilk sonuçlar ise gelecek vadeder nitelikte. TechStyle’ın Snapchat reklamı gördükten sonraki 24 saat içinde alışveriş yapanları takip ettiği ilk denemesinde, satın alma başına maliyet %60’tan %40’a düştü. Grubun diğer markası ShoeDazzle’da ise aynı değişken %63 oranında gerçekleşti ama üye olma başına maliyet %48 oranıyla beklentinin altında kaldı.

Joukovski istatistikleri yorumlarken, veriler sayesinde Snapchat reklamlarına maruz kalan kullanıcıların reklamla nasıl etkileşime geçtiklerini ve siteye nasıl yönlendirdiğini görebileceklerinin de altını çiziyor.

Snap Pixel’in reklam hedeflemelerine derinlik katması ve reklamverenler için akıllıca bir karşılaştırma yapma olanağı tanıması bekleniyor. Bakalım özelliğin gelişim süreci nasıl ilerleyecek ve markalara daha fazla yenilik sunulacak mı?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link








Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link