Hikayelerimizi Anlatmanın Yeni Yolu: Instagram Video 0

20 Haziran’da Facebook’un yeni ürün tanıtım etkinliğinde, Instagram CEO’su Kevin Systrom tarafından bizzat tanıtılan “Instagram Video” özelliği, 21 Haziran’da iOS ve Android cihazlar için kullanıma sunuldu. Vine’ın yarattığı bu yeni oyun alanındaki ikinci oyuncu olan Instagram, Vine’ın başlattığı trendi bir adım daha ileriye götürecek gibi gözüküyor. Özellikle Instagram’ı uzun zamandır kullanan kitle, yeni özelliği denemek ve sık sık kullanmaktan da geri kalmayacaktır. 130 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Instagram’ın karşısında, 13 milyonluk kullanıcısıyla Vine küçük kardeş görüntüsü çiziyor. Vine’ı bekleyen en büyük tehlike, sadık Instagram kitlesi olsa da, Instagram Video’nun vaat ettikleri de oldukça cezbedici. İşte Instagram Video’nun getirdiği yenilikler:

httpv://vimeo.com/68765934

Çekim Süresi 15 Saniye

Instagram Video’da göze çarpan ilk ve en büyük farklılık, çekim süresinin Vine’dan 9 saniye fazla olması. 6 saniyelik Vine videolarına karşılık, 15 saniyelik video çekme şansı tanıyan Instagram Video, kullanıcalara önemli bir özgürlük sağlıyor.

instagram-video

 

Video Kaydetme ve Düzenleme

Vine oldukça sade arayüzüyle kafanızın karışmasına mahal vermeden, çekiminizi kısa sürede halletmenizi sağlıyor. Benzer şekilde Instagram’ın kullanımı kolay ve Video arayüzünde de aynı çizgilerini sürdürüyorlar. Daha işlevsel bir menüye sahip olan Instagram’da, Vine’da olduğu gibi çekimi durdurup, devam ettirebiliyorsunuz. Ek olarak istemediğiniz sahneleri çıkartabiliyor ve Instagram’ı Instagram yapan en önemli özelliği olan 13 filtresi ile videonuza farklı bir bakış açısı getirebiliyorsunuz.


instagram-vs-vine3

Instagram’ın öne çıkan diğer özelliği de Cinema adı verilen görüntü sabitleyici özelliği. Video çekimini kolaylaştıran ve çekimden daha iyi sonuç alınmasını sağlayan bu özellik Vine’da bulunmuyor.

Ek olarak Instagram kötü ışık koşullarında kullanıcıya ayar yapma imkanı sunarken çekilen videoları silebilme özelliği uygulamanın Vine’dan farklı olan özellikleri arasında yer alıyor. Ayrıca Instagram’da kullanıcılar kapak görselini de videodan bir sahne ile hazırlayabiliyorlar.

Paylaşım ve Akış

Paylaşım konusunda hemen hemen aynı seçenekleri sunan iki uygulama arasında Vine Twitter’da, Instagram ise Facebook’ta popüler durumda. Instagram bu iki sosyal ağa ek olarak Tumblr, Foursquare ve e-mail ile paylaşma seçeneklerine sahip.

İki uygulamanın video akışı bölümünde de farklılıklar mevcut. En önemli farklılık Instagram’da yer alıyor. Halihazırda bir fotoğraf paylaşım uygulaması olan Instagram’da video ve fotoğraflar akışta karışık bir şekilde bulunuyor. Videoları fotoğraflardan ayıran tek fark sağ üst köşede bulunan “Oynatma” ikonu. Vine’da ise sadece videoların bulunduğu akışta, videolar otomatik olarak başlıyor.

Instagram Video, son dönemde Twitter’ın Facebook’tan daha popüler bir mecra haline geldiğini doğrular nitelikte. Nitekim Facebook’un özellikle bu yıl içerisinde yaptığı hamleler genel olarak Twitter’dan rol kapma amaçlı gibi gözüküyor. Hashtag açılımı sonrası ortaya çıkan Instagram Video‘da, rakip Twitter’ın popülaritesinin nedenlerini ortadan kaldırma amaçlı gibi duruyor. İki uygulamada oldukça farklı amaçlar için kullanılabilir, anlık video çekimlerinde Vine’ın hızı ön planda iken, daha sanatsal videolar için Instagram çok daha iyi sonuçlar veriyor. Ancak Instagram’ın popülaritesini artıracak en önemli nokta 130 milyondan fazla kullanıcısı olacaktır.

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Kullanan Robotların Mimikleri Taklit Etmesi İçin Çalışmalara Başlandı 0

Bildiğimiz üzere Facebook son dönemde yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde şirket Facebook’un çeviri sistemlerini yapay zekaya emanet etmiş ve oldukça verimli sonuçlar almıştı.

Yapay zekaya çeviri yapmayı öğreten Facebook ise şimdi gözünü insanların duygularını yapay zekalara aktarmaya dikmiş durumda. Facebook, bu duygu aktarımını ise yapay zekalara insanların yüz ifadelerini okumayı öğreterek yapacağı gelen duyumlar arasında. Yapay zeka robotları yüz ifadelerinden duygu durumu tanımlamayı öğrenirse bir sonraki adımda bu ifadeleri kendi mimiklerine dönüştürecek ve daha insansı bir görünüm kazanacaklar.

Yapay zeka robotlarına bu eğitimi vermek içinse Skype konuşmalarını kullanıyor. Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarda iki kişinin de yüzünün açıkça göründüğü 250 farklı Skype video kaydı kullanılıyor.

Facebook’un bu teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz bilinmese de şirketin sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’in insansı robotlar için en uygun adres olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
%65'e Varan İndirimle Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link