Haber Siteleri Trafiklerini Sosyal Medyaya mı Borçlu? 0

2009 sonrası sosyal medyanın hızlı yükselişi ile, yeni medya kavramı ortaya çıktı. Sosyal medya sitelerinin önemli bir unsuru olduğu yeni medya denilen olgu, geleneksel medyanın güç kaybetmesini hızlandırdı. Günümüzde, dijital yayınlar geleneksel medya unsurlarını oldukça geride bırakmış durumda.  Örneğin, Hürriyet gazetesi haftada ortalama 400 bin satarken, en çok tıklanan haber sitesi hurriyet.com.tr Ocak’14 verilerine göre haftada ortalama 400 milyon kez tıklanıyor. Hürriyet’in Twitter takipçi sayısı ise 1.25 milyon.

Özellikle Twitter’ın hayatımıza girmesi ile haber sitelerinin yanı sıra pek çok blog da sosyal medya sayesinde trafik alarak kendilerine üst sıralarda yer buldular. ABD’de ve ülkemizde teknoloji, iş dünyası ve pazarlama üzerine yayınlar yapan pek çok site ortaya çıktı. Bunlar özellikle Twitter’dan aldıkları trafik ile büyümelerini sürdürdüler, hatta istihdam yaratarak ekonomiye sağladıkları verilerin dışında direkt olarak da pozitif bir etki gerçekleştirdiler.

 University of Florida‘nın infografik olarak yayınladığı araştırma sonuçları da, gözle görülen bu etkinin sonuçlarını verilerle ortaya koyuyor. ABD merkez alınarak yapılan bu araştırmaya göre, dijital kullanıcıların %64’5’u haberleri online olarak takip ediyorlar. Haber sitelerine sağlanan trafiğin %57’si de sosyal medyadan geliyor. 2012 verilerine göre dünyadaki 2.4 milyar internet kullanıcısının, 1.4 milyarı sosyal medyada da yer alıyor. Ve bu kullanıcıların %49.9’u haberlere sitelerden önce sosyal medyada rastlıyorlar.

Araştırmaya ait diğer çarpıcı sonuçlara ise aşağıdaki infografikten ulaşabilirsiniz.

NewsDevIG02.20.13

İnternet yayıncılığı, içerik yönetimi üzerine çalışmalar yapar.

Bir Cevap Yazın

Nissan, Twitter Hesabından Yanlışlıkla Nissan Karşıtı Sitenin Linkini Paylaştı 0

Japon otomotiv markası Nissan, geçtiğimiz salı günü yeni elektrikli aracı Nissan Leaf‘i tanıttı ve bu tanıtım kapsamında da şirketin resmi Twitter hesabından bu yeni araç ile ilgili olarak “Yeni Nissan Leaf %100 elektrikli. Burada. Sadece harika. Resmi tanıtım için Youtube’da bize katılın.” şeklinde bir tweet paylaşıldı. Ancak bu tweet’te yer verilen bağlantı, şirketin sosyal medyada alay konusu olmasına neden oldu.

Nissan’ın Resmi Twitter Hesabından Atılan Tweet

Nissan Leaf ile ilgili olarak atılan ve yapılan hatanın farkedilmesi sonucunda kısa sürede silinen tweet’in sonunda nissan.com/nissan bağlantısı paylaşıldı. Bağlantı adresine bakıldığında sorun yok gibi gözükse de sorun şu ki, nissan.com adresi Nissan’a ait değil. Hatta ironik bir şekilde bu site, Nissan’dan nefret eden bir kişiye ait ve sitede Nissan karşıtı ifadeler yer alıyor. Siteye girdiğinizde ilk olarak aşağıda resmini paylaştığımız gibi üstü çizili bir Nissan logosu sizleri karşılıyor. Daha sonra ise “Nissan Motor’s Lawsuit Against Us“, yani “Nissan Motor’un Davası Bize Karşı” şeklinde bir başlığın bulunduğu bir sayfa karşınıza geliyor.

Peki bu sitenin sahibinin Nissan ile alıp veremediği ne olduğuna gelecek olursak, Jalopnik’in yaptığı habere göre Nissan.com adresinin sahibi İsrail uyruklu Uzi Nissan. İsrailli adam, 1991’de kurduğu ve soyadını taşıyan yazılım ve bilgisayar şirketi için 1994 yılında nissan.com alan adını satın alarak bir internet sitesi kurdu. Daha sonra ise Japon otomotiv devi Nissan, ismini izinsiz bir şekilde kullanarak reklam geliri elde ettiği gerekçesiyle Uzi Nissan’a karşı 10 milyon dolarlık bir tazminat davası açtı. Yıllar süren dava sonucunda, mahkeme nissan.com alan adının Uzi Nissan’da kalmasına, ancak sitede belirgin olacak bir şekilde sitenin otomotiv üreticisi olan Nissan ile herhangi bir alakası olmadığına dair bir yazının yer almasına ve Uzi Nissan’ın otomotiv ile alakalı herhangi bir işle ilgili bir banner reklamı yayımlamamasına karar verdi.

Uzi Nissan’a karşı açtığı davayı kaybeden otomotiv şirketi, Twitter hesabından yaptığı bu gaf ile birlikte, kendisinden nefret eden Uzi Nissan’ın ekmeğine yağ sürmekle kalmadı; haklı olarak sosyal medya kullanıcılarının da eleştirilerine maruz kaldı.

İçerik Pazarlaması İle İlgili Okumanız Gereken 21 İstatistik 0

İçerik pazarlaması, günümüz dünyasında her geçen gün artan rekabet ortamının hiç olmadığı kadar önemli bir olgusu olarak karşımıza çıkıyor. Bir ürünü yalnızca pazarlamanın yanında tüketicilerin hayatlarını kolaylaştıracak ve onların zihinlerinde oluşan marka algısını olumlu yönde değiştirecek bir anlayışla yaratılan katma değer, marka değerini artırmakla kalmıyor, sağlıklı bir pazarlama stratejisinin de temellerini oluşturuyor. Buradan yola çıkarak, HubSpot’un belirlemiş olduğu içerik pazarlamacılarının ilgisini çekecek, takip ettikleri ve öncelik verdikleri projelerin, platformların istatistik durumlarını sizler için derledik.

Bloglar

 • Pazarlamacıların %53’ü, blog içeriğinin yaratıcı olmasının öncelikli kural olduğunu belirtiyor. (HubSpot, 2017)
 • Blog yazılarını birleştirme, tüm blog yazılarının %10’unu oluştuyor ve toplam trafiğin %38’ini kapsıyor. (HubSpot, 2016)
 • Ayda 16 veya daha fazla blog yazısı yayınlayan şirketler 0-4 aylık yayınları yayınlayan şirketlerden yaklaşık 3,5 kat daha fazla trafik elde ediyor. (HubSpot, 2015)
 • Ayda 11 kez blog yazısı yazan B2B şirketleri, ayda 0-1 kez blog yazanlardan yaklaşık 3 kat daha fazla trafiğe sahip oluyorlar. (HubSpot, 2015)
 • Ayda 16 ve daha fazla blog yazısı yayınlayan B2C şirketleri, 0-4 aylık içerik yayınlayan şirketlerden yaklaşık 4.5 kat daha fazla potansiyel elde ediyor. (HubSpot, 2015)
 • HubSpot’un blog görünümlerinin %75’i ve blog yayınlarının %90’ı eski yayınlardan geliyor. (HubSpot, 2014)
 • İnternet kullanıcılarının%15’i reddit, Digg veya Slashdot gibi tartışma forumlarını okuyor ve bu forumlara yorumlar bırakıyor; %10 ise bloglama web sitesi olan Tumblr’ı kullanıyor. (Pew Research Center, 2015)
 • İnsanların %43’ü blog yazılarını hızlıca okuyup geçtiklerini itiraf ediyorlar. (Hubspot, 2016)
 • İçeriklerde 6-13 kelime bulunan başlıkların en yüksek ve en tutarlı trafiği çektiği dikkat çekiyor. (HubSpot, 2016)

İçerik Statejisi

 • Pazarlamacıların %8’i, önümüzdeki 12 ay içinde pazarlama çalışmalarına Medium eklemeyi planlıyor. (HubSpot, 2017)
 • B2B pazarlamacılar ortalama olarak toplam pazarlama bütçelerinin %28’ini içerik pazarlamasına ayırıyorlar. (Content Marketing Institute, 2015)
 • B2B pazarlamacılarının sadece %30’u şirketlerinin içerik pazarlamacılığında etkili olduğunu söylüyor ve bu oranın geçen yıl %38 olduğu belirtiliyor. (Content Marketing Institute, 2015)
 • B2B pazarlamacılarının %55’i, içerik pazarlama başarısı veya etkinliğinin nasıl göründüğü konusunda belirsiz olduklarını söylüyor. (Content Marketing Institute, 2015)
 • B2B pazarlamacılarının %32’si bilgilendirici tarzda bir içerik pazarlama stratejisine sahip olduklarını söylüyor. (Content Marketing Institute, 2015)
 • Pazarlamacıların %28’i bilgilendirici bir editöryal görev tanımına sahip olduklarını belirtiyorlar. (Content Marketing Institute, 2015)
 • Alıcıların %47’si bir satış temsilcisine danışmadan önce 3-5 adet içeriği incelediğini belirtiyor. (Demand Gen Report, 2016)

Podcastler

 • Pazarlamacıların  %1’i önümüzdeki 12 ay içinde pazarlama çalışmalarına podcasting eklemeyi planlıyor. (HubSpot, 2017)
 • Podcast dinlemelerinin 2015-2016 yılları arasında %23 arttığı gözlemleniyor. (Edison Research, 2016)
 • Podcast’lerin %64’ü akıllı telefonlardan veya tabletten dinleniyor. (Edison Research, 2016)
 • 12 yaş ve üstü Amerikalıların %21’i son bir ayda bir podcast dinlediklerini söylüyor. (Pew Research Center, 2016)
 • Haftalık podcast dinleyicileri haftada ortalama beş gösteri dinliyor. (Edison Research, 2016)

Bunun yanı sıra gelişen teknoloji ile beraber istatistiklerin artması da makul görünüyor ve tüm bu içerikler bizi iştahlandırıyor açıkçası. Eğer sizde kendinizi geliştirmek ve bu sektörde kendiniz için önemli bir yer edinmek istiyorsanız Pazarlamasyon.com ekibi olarak düzenleyeceğimiz İçerikle Pazarlama Eğitim ve Workshop’una kayıt olup katılabilirsiniz. Bu eğitimimizin ilginizi çekeceğini umuyor ve sizi bekliyoruz.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link