Google Snapchat için 30 Milyar Dolar Teklif Etti 0

Geçtiğimiz yıllarda Facebook tarafından yapılan 1 milyar dolarlık ve 3 milyar dolarlık teklifleri geri çeviren sosyal medya uygulaması Snapchat için bir teklif de Google’dan geldi.

Business Insider‘da yayınlanan habere göre, Google, geçtiğimiz yıl başında halka arz olan Snapchat’e, halka arz olmadan hemen önce tam 30 milyar dolarlık bir teklif götürmüş ancak tıpkı Facebook’a verilen yanıt gibi Google da kibarca reddedilmiş.

Hatırlarsanız Google, uzun yıllardır Google Plus, Buzz gibi ağlar ile sosyal ağ tarafında diğer rakiplerine göre oldukça zayıf kalıyordu. Bu teklifin altında yatan en önemli nedenlerden biri sosyal ağ kolundaki zayıflığı tamamlamak ve bu sektörün tartışmasız lideri Facebook’un elindeki koz sayısını düşürmek olsa gerek.

Google, Business Insider’da çıkan bu haber hakkında henüz herhangi bir açıklama yapmadı. 2017 yılının Mart ayında halka açılan Snapchat yani şirket adıyla Snap Inc. ise böyle bir teklifin olduğunu reddetti. Buna rağmen ortaya çıkan bu söylentiler Snap Inc.’in borsadaki değerini yüzde 2.3 oranında artırmayı başardı.

Evan Spiegel – Snapchat CEO’su

Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel’in Snap’i satmak istemediğini geçmiş tekliflerin reddinden dolayı hepimiz biliyorduk. Ancak 30 milyar dolarlık bir teklifi geri çevirmesi epey şaşkınlık verici. Zira şu anda dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan Instagram, sadece 1 milyar dolara, Whatsapp ise 19 milyar dolara satılmıştı. Yani Snapchat’e verilen 30 milyar dolarlık teklif epey makul gözüküyor.

Bu arada Snap’in 2016 yılında günlük aktif kullanıcı sayısı 158 milyon, cirosu ise 404 milyon dolardı ve 2017 yılında şirketin cirosunun 1 milyar doları bulması bekleniyordu. Ancak şirket, şu anda bu beklentilerin çok uzağında. Snap’in bu yılın ilk çeyreğinde 2,2 milyar dolar zarar ettiğini açıklaması yetmezmiş gibi, Sensor Tower isimli şirket tarafından Snapchat’in yeni kullanıcı çekme oranındaki düşüşü gözler önüne seren bir rapor yayımlanmıştı. O raporla ilgili haberimize de şuradan ulaşabilirsiniz.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Google’dan Eş Zamanlı Çeviri Yapabilen Kulaklık: Pixel Puds 0

Geçtiğimiz günlerde Google donanım etkinliğinde yeni akıllı telefonu Pixel 2 ve Pixel Buds adlı bir bluetooth kulaklığını tanıttı. Bu etkinlikte Apple’ın AirPod’larına rakip olduğu bilinen Pixel Puds oldukça dikkat çekti.

Pixel Puds’u, yuvarlak tasarımıyla boynunuza asarak kullanabiliyorsunuz.  Ayrıca Google’ın yapay zekasıyla donatılmış, eş zamanlı çeviri yapabilme özelliği ile iletişimi de kolaylaştırıyor. Kulaklığı kullanabilmek için hafifçe dokunmanız yeterli. Yani müziği duraklatma, asistanı çağırma veya aramalara yanıt vermek için dokunma hareketleri yapmanız yeterli oluyor. Bununla beraber manyetik şarj kutusu içinde şarj olabilen Pixel Buds, otomatik algılama özelliğine sahip değil, yani kulağınıza taktığınızda ya da çıkardığınızda bunu algılayamıyor.

40 farklı dili anlayabilen Pixel Puds’un ilk tanıtım videosu yayınlandı. Canlı olarak İngilizce’den İsveççe’ye çeviri yaparak izleyenleri gerçekten hayrete düşüren demo, hiçbir aksama olmadan yaklaşık 1-2 saniye süreyle tercüme işlemini gerçekleştirdi.

Pixel Puds’un özellikleri bununla da sınırlı değil. Dilerseniz kulaklığın sağ kısmında bulunan Google Assistant ile yol tarifi sorabilir, hatırlatma ekleyebilir ya da mesajlara kolayca cevap verebilirsiniz.

Pixel Puds tek şarjla 5 saatlik kullanım ile birlikte, siyah, mavi ve beyaz olmak üzere üç farklı renk seçeneğiyle Kasım ayında 159 dolardan satışa sunulacak.

LinkedIn’e Yeni Snapchat Filtresi: Tuesday 0

Bilindiği üzere Snapchat’in “Stories” özelliği ve filtreleri ilk çıktığı andan itibaren popülerliğini koruyor. Story özelliğinin Instagram, Facebook ve Whatsapp gibi birçok sosyal platformda yer almasından sonra şimdi LinkedIn’de bu özelliği kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.

LinkedIn, geçtiğimiz günlerde Snapchat tarzı filtreler eklenebilmesine olanak sağlayan yeni video özelliğini tanıttı. Uygulama içerisinde video kaydı yapıp anında paylaşmayı kolaylaştıran yeni özelliğin tanıtımı bir konferans ile sunuldu. Snapchat özelliğini kullanıcılar uygulama içerisinden kaydedip doğrudan paylaşabilecekler.

Filtreler genel olarak, sosyal ağın işlevinden dolayı konferans ve iş toplantıları, seminerler gibi etkinlikleri paylaşmak için kullanılacak. Filtrelerin genel içeriği ise etkinliğin adı, yeri, tarihi, konuşmacılar ve onların profil fotoğraflarından oluşacak.  Ayrıca bu filtrelerle oluşturulan hikayelerin alt çerçevelerine dokunan kullanıcılar, etkinlik sayfasına da gidebilecek.

LinkedIn’in “Tuesday” adını verdiği bu hikaye özelliği, sosyal ağın sadece mobil uygulamasında kullanılabilecek. LınkedIn ilerleyen zamanlarda ki etkinlikler için de yeni filtreler getireceğini belirtti.

LinkedIn’in özellikle profesyonel ve ciddi bir sosyal mecra olmasından dolayı bizi biraz şaşırtacak olsa da, kullanım şekli gayet eğlenceli görünüyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link