Geçtiğimiz yıllarda Facebook tarafından yapılan 1 milyar dolarlık ve 3 milyar dolarlık teklifleri geri çeviren sosyal medya uygulaması Snapchat için bir teklif de Google’dan geldi.

Business Insider‘da yayınlanan habere göre, Google, geçtiğimiz yıl başında halka arz olan Snapchat’e, halka arz olmadan hemen önce tam 30 milyar dolarlık bir teklif götürmüş ancak tıpkı Facebook’a verilen yanıt gibi Google da kibarca reddedilmiş.

Hatırlarsanız Google, uzun yıllardır Google Plus, Buzz gibi ağlar ile sosyal ağ tarafında diğer rakiplerine göre oldukça zayıf kalıyordu. Bu teklifin altında yatan en önemli nedenlerden biri sosyal ağ kolundaki zayıflığı tamamlamak ve bu sektörün tartışmasız lideri Facebook’un elindeki koz sayısını düşürmek olsa gerek.

Google, Business Insider’da çıkan bu haber hakkında henüz herhangi bir açıklama yapmadı. 2017 yılının Mart ayında halka açılan Snapchat yani şirket adıyla Snap Inc. ise böyle bir teklifin olduğunu reddetti. Buna rağmen ortaya çıkan bu söylentiler Snap Inc.’in borsadaki değerini yüzde 2.3 oranında artırmayı başardı.

Evan Spiegel – Snapchat CEO’su

Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel’in Snap’i satmak istemediğini geçmiş tekliflerin reddinden dolayı hepimiz biliyorduk. Ancak 30 milyar dolarlık bir teklifi geri çevirmesi epey şaşkınlık verici. Zira şu anda dünyanın en popüler sosyal ağlarından biri olan Instagram, sadece 1 milyar dolara, Whatsapp ise 19 milyar dolara satılmıştı. Yani Snapchat’e verilen 30 milyar dolarlık teklif epey makul gözüküyor.

Bu arada Snap’in 2016 yılında günlük aktif kullanıcı sayısı 158 milyon, cirosu ise 404 milyon dolardı ve 2017 yılında şirketin cirosunun 1 milyar doları bulması bekleniyordu. Ancak şirket, şu anda bu beklentilerin çok uzağında. Snap’in bu yılın ilk çeyreğinde 2,2 milyar dolar zarar ettiğini açıklaması yetmezmiş gibi, Sensor Tower isimli şirket tarafından Snapchat’in yeni kullanıcı çekme oranındaki düşüşü gözler önüne seren bir rapor yayımlanmıştı. O raporla ilgili haberimize de şuradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın