Herkesin yeni bir başlangıç yapacağı 2013’ün ilk günleri geçti bile. Peki planlardan ne haber? Bu durumu fark eden Google Play çoğu kişinin kanayan yarasına tuz basmış durumda. İşte o reklam filmi:

httpv://youtu.be/LXZRq3K1y-Q

1 Ocak 2013’de yayımlanan bu video şimdiden 1.2 milyon kez izlenmiş. Bu kadar kısa bir sürede bu kadar izleyiciye sahip olmasının başarısı Google Play’ın insanları iyi analiz etmesinden geçiyor.

Müşterilerini gözlemleyerek empati kuran markalar kazanıyor. Google Play’ın yaptığı bu videoda birçok insanın her yılın başında yaptığı programlardan bir kesit görüyoruz. Bunlardan bazıları, spora gitmek, diyete başlamak… Videonun sonunda ise kişilerin ilk günden bıraktığı gibi planlar da iptal oluyor. Google Play ise bozulan bu planlar sonunda farkında olarak kişiyi cezalandırmak yerine videonun sonunda gülümseterek cevap vermiş ve ortaya bu güzel çalışma çıkmış.

Google Play’ın yaptığı bu örnekte viralin ve kullanıcıları iyi analiz etmenin ne kadar önemli ve nokta atışı bir pazarlama stratejisi olduğu rahatça görülebiliyor.

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın