Google+ Neden Başarısız Oldu? 0

Arama devi Google’ın başarısız girişimlerinden biri daha tarihteki yerini almaya hazırlanıyor. Sosyal ağ konusunda bir türlü dikiş tutturamayan Google’ın son denemesi Google+ da ürün müdürü Bradley Horowitz’in dediğine göre Photos ve Streams olarak ikiye ayrılacak ve Google+ yolun sonuna gelmiş olacak.

google+Google+ public olacağı zaman ortalık ayağa kalkmıştı. Merakı arttırmak için kayıtların sadece davetiye ile olduğu o günlerde ilgi büyüktü. Kimisi Facebook’a ciddi bir rakip olabileceğini düşünürken kimisi ise çok fazla dayanamayacağını söylüyordu. O yıllarda hatrı sayılır bir Türk kullanıcısı olan Friendfeed kullanıcılarının bu yeni sosyal ağa ilgisi büyüktü. Zaten 2009 yılında Facebook tarafından satın alınan Friendfeed’in geliştirilmesi durdurulduğu için kullanıcılar da kendilerine yeni bir platform arayışı içerisine girdiler. Google+ 2011’de açıldığında bu kitlenin ihtiyacını karşılayacak gibiydi. En azından Türkiye’deki ilk kullanıcılarının Friendfeed’deki bu meraklı kesim olduğunu söyleyebilirim. Geçen yıllar ardından Google+ büyümesine devam etti ama ne büyüme.. dev bir çöl. Gmail hesabı açan herkesi üye yapmak için zorlaması bile aktif kullanıcı sayısını arttırmadı. Mevcut durumda aylık 350 milyon aktif kullanıcısı var. Sayıya aldanmayın, sosyal ağda aylık geçirilen ortalama süre dakikalarla ölçülüyor.

Peki neden Google+ başarısız oldu? Neden o da önceki girişimler olan Google Wave, Google Buzz ve Orkut gibi kapanmak zorunda kaldı? Google+ da eksik olan ne? İnsanlar neden Google+ da vakit geçirmiyor?

Alışkanlıklar

İnsanları alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçiremezsiniz. Facebook kurulduğu 2004 yılından Google+’ın duyurulduğu 2011 yılına kadar çok yol aldı. Kurulduğu günden bu yana insanlar üzerinde bağımlılık yapan bir sosyal ağ haline geldi. Bugün hangimiz Facebook’a girmeden gününü geçiriyor? Google+ alışkanlıkları değiştirmek için geç kalmıştı.

Tasarım

Bir türlü ısınamadığım yönü de tasarımı. Sosyal ağ dediğin biraz eğlenceli ve estetik olur, bunu tasarımına da bir şekilde yansıtır. Ne zaman Google+’a girsem kendimi blog stream’inde gibi hissediyorum. Material design bile Google+’ı bu kasvetli havasından bir türlü kurtaramadı. Tasarım olarak beni hiç bir zaman cezbetmedi.

Zorluk

Ne demişler; simple is beautiful. Koskoca Google’sın, muhteşem ürünlere sahipsin, tasarım ss1olarak da insanları tatmin edebiliyorsun da neden bunu Google+’a yansıtmıyorsun? Karmaşık yapını kullanıcılar çözene kadar senden sıkılıyorlar.

Twitter’ın kullanıcı sayısının artmasında 2 büyük neden hatırlıyorum. İlki ünlü kişilerin hayatlarından haberdar olmak, onları takip etmek ve onlarla etkileşim haline girmek insanlara çok eğlenceli gelmişti, ikincisi ise çok basit olması insanların Twitter’da bulunmasını sağlamıştı. Sırf kolay olduğu için belli bir kesimin (40 yaş üzeri) sosyal ağ olarak sadece Twitter’ı seçtiğini tahmin etmek çok da zor değil.

Kullanıcı fotoğrafın boyutunu, dosya adını, büyüklüğünü ne yapsın? Niye kafa karıştırıyorsun? Photoshop musun sen? Flickr mısın? Gereksiz bilgi kirliliğine hiç gerek yok.

Eğlence

İnsanları bir platformun içerisinde tutmanın en iyi yöntemlerinden biri de onları eğlendirmektir. Bunu da sağlamanın kolay yollarından biri oyundur. Hatırlıyorum Google+ ilk açıldığında bir kaç oyun vardı ama şimdilerde bırakın oyun sayısının artmasını oyun kısmı tamamen kaldırıldı ve gereksiz ciddi bir sosyal ağ haline geldi. Her an birisi çıkıp basın açıklaması yapacak gibi bir hava var.

Karşı Cins

meanwhileÜzgünüm, hayatın gerçeklerini bir kenara atamazsınız. Facebook’u bir çok farklı nedenden dolayı kullanan insan var ve bunların azımsanamayacak kadar bir kısmı da karşı cinsle iletişime geçmek isteyenler. Google+’da eksik olan bir şey de kadın popülasyonu, en azından aktif kullanıcılar arasında gözüken bu. Zaten zor ve karmaşık bir yapıya sahip olan sosyal ağ bu konuya da cevap veremeyince içerisinde insanları barındırmak için fazla sebebi kalmıyor. Neden insanlar Facebook’u bırakıp bütün fotoğraflarını, videolarını, bilgilerini Google+’a aktarsın? Hali hazırda bunu yapan ve herkesin ihtiyacına cevap veren bir ağ varken neden Google+?

Feedback

Google kullanıcı geri dönüşlerini hiç bir şekilde dikkate almadı. Youtube videolarına yorum yapmak için Google+ hesabının olması ve kişilerin Google+’da gerçek isimlerini kullanmak zorunda olması fazlasıyla tartışıldı. Henüz geçtiğimiz aylarda pek de huyu olmamasına rağmen bu dayatmasından vazgeçen Google’ın o zaman ki CEO’su Eric Schmidt’in şu sözünü dün gibi hatırlıyorum; İsminizi kullanmak istemiyorsanız sizi başka sosyal ağa alalım. Peki bu geç gelen karar Google+’ı kurtarmaya yetti mi? Hayır.

Google sosyal ağ trendini kaçırdı ve bu saatten sonra ağzıyla kuş tutsa da yaranamaz.

Bir Cevap Yazın

Facebook’tan YouTube’a Hamle: Facebook Creator App 0

Facebook Creator App

Kullanıcı sayısı dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’i bile geçen Facebook, geliştirdiği Facebook Creator App uygulaması sayesinde, izleyici kitlesi arasındaki kanaat önderleri (influencer) ile yayınlanan yapımlar arasındaki mesafeyi daha da kısaltmayı hedefliyor.

Uygulama, internet “fenomenlerine” video oluşturma, video düzenleme ve canlı yayın için yeni bir alan açmış olacak. Ayrıca takipçileriyle mesajlaşmalarına ve videolarına dair istatistikleri takip etmelerine de imkân sağlayacak. Uygulama kişisel profiller için geçerli olmayacak, yalnızca Facebook sayfası sahipleri kullanabilecek.

Creator App
Facebook Creator App’ten bir ekran görüntüsü

Facebook’un “fenomenler” için duyurduğu bu yeni ürünü aslında, daha fazla insana ulaşarak başarısını artırmak isteyen birçok internet ünlüsü için hâlâ en önemli sıçrama tahtası olan YouTube ile rekabet etmek istemesi olarak yorumlayabiliriz. Anlaşılan o ki hem YouTube’un bu konumu hem de Snapchat’in içerik üretenler için daha fazla ürün ve hizmet sunacağını açıklaması, Facebook’u harekete geçirmiş görünüyor.

Facebook Ürün Müdürü Fidji Simo, geçtiğimiz günlerde yazdığı blog yazısında, YouTube ünlüsü Markian Benhamou ve Facebook’ta komik içerikler paylaşan Jay Mendoza ile bir araya geldiklerini belirtti. Simo, internette içerik oluşturanların ihtiyaçlarının ve hedeflerinin çeşitlendiğini ve bu kişilerin takipçi kitlesini beslemek için gereken araçlara sahip olmalarının önemli olduğunu yazdı. Facebook bunun yanında, Facebook Creator App uygulamasının içerik üreticileri tarafından nasıl kullanılacağına dair bir internet sitesi de hazırlamış.

Facebook Creator App uygulamasının, YouTube’un hakimiyetindeki video pazarlama alanında Facebook’un da var olması için önemli bir hamle olmması bekleniyor.

Her ne kadar bu uygulamanın geliştirilmesi Facebook için rekabet anlamında önemli bir adım olsa da YouTube’un, platform üzerinde kanalı olanlar için benzer bir kanal yönetimi ve videolardan elde edilen gelirlerin paylaşılmasını sağlayan bir ortak programı var. Ne var ki politik ve kültürel konulara odaklanan birçok YouTube ünlüsünü kapsayan YouTube fenomen topluluğunda, reklamverenlerin reklamların nerede görüldüğü konusuna daha fazla eğilmesinden bu yana, ciddi bir belirsizlik yaşanıyor. Özellikle de platformun, reklamverenleri düşünerek videoların uygun olmayan içerik taşıyıp taşımadığı noktasındaki aşırı hassasiyeti, YouTube’daki video üreticileri tarafından gelirlerine bir darbe olarak görülüyor.

Faecbook’un, bu yıl başlattığı YouTube benzeri video platformu Watch sayesinde, canlı yayın içinde reklam verme ve talep üzerine video üretimiyle, içerik üretenler ve platformun kendisi için yeni bir gelir kaynağı yaratmayı başarmıştı. Öyle ki Watch, internet ünlüleri için gelecek vadeden bir özellik olarak öne çıktı. Basketbolda ünlü Ball ailesinin Facebook’un Watch platformu üzerindeki şovu Ball In The Family, Jody Steel’in Body Art’ı ve Jay Mendoza’nın Elote Man’ini, bunun ilk işaretleri olarak kabul edebiliriz. Creator App’i de bu stratejinin yeni bir parçası olarak da düşünebiliriz.

Uygulama, canlı yayınlarıyla öne çıkan video içerik üreticilerini çekmede Facebook’un işine yarayabilir.

Gen Z dijital medya ağı bünyesindeki DanceOn’un Yetenek Direktörü ve İnternet Ünlüsü Yöneticisi Cameron Moody ise diğer platformlarla karşılaştırıldığında internet ünlüleri ve içerik üreticiler için Facebook’un hâlâ en az işe yarar platform olduğunu düşünüyor. Moody, her ne kadar Facebook’un YouTube’daki internet ünlülerini çekmesinin zor olacağını söylese de yeni çıkan uygulamanın dev sosyal ağ için önemli olduğunu, özellikle de canlı videolar konusunda onların dikkatini çekebileceğini de sözlerine ekliyor.

Moody canlı yayın yönetiminin yanında uygulamanın ayrıca, video içerik üreten fenomenlerin hem Facebook hem de Instagram üzerinden takipçileriyle mesajlaşmasını sağlamasının da önemli bir gelişme olduğunun altını çizerek, böylece içerik üreticilerinin takipçileriyle konuşurken uygulamalar arasında geçiş yapmak zorunda kalmayacağını vurguluyor. Uygulama bunun yanı sıra, Facebook’un hikaye özelliğindeki özel çerçeveler ile efektlerini de içerik üreticilerinin yararına sunuyor.

snapchat
Aslında içerik üreticiler ve markalar arasındaki bu kârlı ilişkinin dikkatini çeken yalnızca Facebook ve YouTube değil. Snapchat de bu konuda yeni ürün ve hizmetler sunacağını açıklaması, rekabetin kolay olmayacağını gösteriyor.

Öte yandan Facebook, özellikle de videoda bir yerleştirme için markaların para ödediği içerikleri üretenlerin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni reklam ürünleri oluşturuyor. İnternet ünlüleri (influencers) pazarlama şirketi olan WHOSAY’in CEO’su Steve Ellis’e göre, içerik üreticileri ve internet fenomenleri, kullanıcıların kayda değer bir deneyim için bu platformları ziyaret etmesi adına cazibe yaratıyor. Ona göre Facebook’un yeni uygulamasının toplayacağı ilgi, markalarla çalışarak gelir elde eden kişilere için işe yaradığı ölçüde gerçekleşecek.

Bakalım Facebook Creator App, Facebook’un video içerik konusunda YouTube ile başa baş bir şekilde yarışmasını sağlayabilecek mi?

2018’e Damgasını Vuracak Dijital Trendler Neler Olacak? 0

Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, 2018 yılında dijital alanda öne çıkacak trendleri açıkladı. Trendlerle ilgili bilgi veren Murat Erdör, tüm dünyada öğrenmeye programlanmış yazılımların ve mobil kullanımının hızla artmasının, yaklaşık 2.5 milyar insanın aktif olarak kullandığı sosyal medya ağlarının çoğalmasının, nesnelerin interneti ve yapay zeka gibi teknolojilerdeki büyük yükselişin, 2018 yılında dijital alandaki pazarlama uygulamalarının önemini daha da artıracağının altını çizdi.

2018 yılına damgasını vurması beklenen dijital trendler şu şekilde:

Fijital pazarlama
Dünya’da bu süreç yaklaşık beş sene önce başlamış olsa da Türkiye’de fijital kavramının geçmişi henüz çok yeni. Yaklaşık 3-4 senedir Türkiye’de konuşulan fijital kavramı, fiziksel ile dijital deneyimleri harmanlayarak tüketiciye en doğru yoldan ve ölçümlenebilir şekilde ulaşılmasını sağlayacak yöntemlerden biri olacak.

Yapay zeka
Artık birçok alanda hizmet vermeye başlayan makineler ve yazılımlar da, tıpkı canlılar gibi topladıkları verileri işleyerek yeni şeyler öğreniyorlar. Öğrenen makinelere en yakın örneği, hemen her gün girdiğiniz Facebook. Yazılım, okuma alışkanlıklarınızı, kimin profilinde daha fazla vakit geçirdiğinizi, hangi gruplara ya da sayfalara yorum yaptığınızı sürekli kontrol ederek öğrenme sürecini geliştiriyor. Gelecek yıllarda Facebook örneğinde olduğu üzere öğrenmeye programlanmış yazılımların sayısı giderek artacak. Bu yazılımlar pazarlama ve dijital sektörler başta olmak üzere, birçok sektörün hedef kitlelerini doğru tespitine bir adım daha yaklaşılmasına olanak sağlayacak.

Mesajlaşma aplikasyonları
MIRC ile başlayan mesajlaşma geleneği, son dönemde Whatsapp ile hızla yükselişini sürdürüyor. Dünya genelinde aynı anda milyarlarca ileti bir kullanıcıdan, kullanıcı ya da kullanıcılara iletiliyor. Baş döndürücü sayıların olduğu bu alanda mesajlaşma aplikasyonlarının sayısının ve içerisindeki reklam alanlarının artması bekleniyor.

Live streaming videolar
İçerik her zaman kraldı ancak şimdi videolu içerikler daha da bir kral. Tüm sosyal medya platformlarının “live streaming” destekli bir altyapıya dönmeleri ile birlikte “izle ve geç” kavramı bu alanda iyice oturmaya başlayacak. Facebook’un ardından Twitter’ın da video içeriklerine dair düzenlemeleri, kullanıcıların ve bu alana ilgi duyan markaların daha sık şekilde video paylaşmalarını sağlayacak.

AR pazarlama
Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) son zamanların öne çıkan, pazarlama ve reklam sektörlerinin popüler konularından biri. Cihazların cisim tanıma özelliği kullanılarak, sanal nesnelerin gerçek görüntülerin üzerine bindirilmesi olarak tanımlayabileceğimiz Artırılmış Gerçeklik, müşterilerle bağlantı kurma ve katılımı artırma açısından yenilikçi ve yaratıcı bir yol olarak kabul ediliyor. Bu teknolojinin yaratacağı pazarın, 2022 yılına kadar 117.4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Kısa süreli içerik
Periscope ile başlayan ve Snapchat, Scorp gibi uygulamalarla devam eden kısa süreli içerik kavramı, sosyal medyaya yön vermeye devam edecek. Paylaşılan içeriklerin belirli bir süre ile yayında kalması, markaların da stratejilerini bu hızlı tüketim çağına göre düzenlemesini gerektiriyor. Facebook’un canlı yayınları, Instagram Stories gibi uygulamalar “hızlı ve sonlu içerik” kavramını destekliyor.

VR pazarlama
Son dönemde teknolojisi ve popülerliği iyiden iyiye artan Virtual Reality (Sanal Gerçeklik) ve 360 derecelik videolar sayesinde pazarlama uzmanları, hedef kitleleri ile nasıl empati kuracaklarını ve onların davranış biçimlerini nasıl daha iyi anlayacakları öğrenmeye çalışıyorlar. Müşteriye sunulacak deneyimin önceden görülmesine ve hissedilmesine olanak sağlayacak sanal gerçeklik deneyimleri sayesinde birçok kurum, müşterisiyle daha sıkı bağlar kurma yoluna gidecek.

Chatbots
Yapay zeka formlarının hayatlarımıza girmesi şeklinde tanımlayabileceğimiz Chatbotslar, telefon ve bilgisayarlarımızı kullanma biçimimizi kesin olarak değiştirecek gibi gözüküyor. Chatbotslar, gelecekte kullanıcıların söylediklerini çok kısa sürede analiz edecek ve kullanıcıların isteklerini yerine getirmek için onları yönlendirecek uygulamalar olarak daha fazla hayatımıza girecek.

Sanal paralar
Baş döndürücü düzeydeki hızlı yükselişiyle sanal paranın web dünyasında popüler olmasına yol açan Bitcoin, hiçbir merkezi otoriteye bağlı olmamasıyla dikkat çekiyor. Adını sıkça duysak da Bitcoin tek dijital para birimi değil. Günümüzde Bitcoin dışında oldukça popüler hale gelen ve altocin olarak adlandırılan Ethereum, Litecoin, Namecoin, Primecoin, Zcash gibi birçok yeni sanal para birimi mevcut. Bitcoin ve altcoin gibi sanal paralar popülerliklerini artıracak ve dijital alanın yükselen trendleri olmayı sürdürecek.

Daha öncesinde de sizler için 2017’deki İnternet, Mobil ve Sosyal Medya Trendleri‘ni araştırmıştık.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link