Google+ Neden Başarısız Oldu?

Arama devi Google’ın başarısız girişimlerinden biri daha tarihteki yerini almaya hazırlanıyor. Sosyal ağ konusunda bir türlü dikiş tutturamayan Google’ın son denemesi Google+ da ürün müdürü Bradley Horowitz’in dediğine göre Photos ve Streams olarak ikiye ayrılacak ve Google+ yolun sonuna gelmiş olacak.

google+Google+ public olacağı zaman ortalık ayağa kalkmıştı. Merakı arttırmak için kayıtların sadece davetiye ile olduğu o günlerde ilgi büyüktü. Kimisi Facebook’a ciddi bir rakip olabileceğini düşünürken kimisi ise çok fazla dayanamayacağını söylüyordu. O yıllarda hatrı sayılır bir Türk kullanıcısı olan Friendfeed kullanıcılarının bu yeni sosyal ağa ilgisi büyüktü. Zaten 2009 yılında Facebook tarafından satın alınan Friendfeed’in geliştirilmesi durdurulduğu için kullanıcılar da kendilerine yeni bir platform arayışı içerisine girdiler. Google+ 2011’de açıldığında bu kitlenin ihtiyacını karşılayacak gibiydi. En azından Türkiye’deki ilk kullanıcılarının Friendfeed’deki bu meraklı kesim olduğunu söyleyebilirim. Geçen yıllar ardından Google+ büyümesine devam etti ama ne büyüme.. dev bir çöl. Gmail hesabı açan herkesi üye yapmak için zorlaması bile aktif kullanıcı sayısını arttırmadı. Mevcut durumda aylık 350 milyon aktif kullanıcısı var. Sayıya aldanmayın, sosyal ağda aylık geçirilen ortalama süre dakikalarla ölçülüyor.

Peki neden Google+ başarısız oldu? Neden o da önceki girişimler olan Google Wave, Google Buzz ve Orkut gibi kapanmak zorunda kaldı? Google+ da eksik olan ne? İnsanlar neden Google+ da vakit geçirmiyor?

Alışkanlıklar

İnsanları alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçiremezsiniz. Facebook kurulduğu 2004 yılından Google+’ın duyurulduğu 2011 yılına kadar çok yol aldı. Kurulduğu günden bu yana insanlar üzerinde bağımlılık yapan bir sosyal ağ haline geldi. Bugün hangimiz Facebook’a girmeden gününü geçiriyor? Google+ alışkanlıkları değiştirmek için geç kalmıştı.

Tasarım

Bir türlü ısınamadığım yönü de tasarımı. Sosyal ağ dediğin biraz eğlenceli ve estetik olur, bunu tasarımına da bir şekilde yansıtır. Ne zaman Google+’a girsem kendimi blog stream’inde gibi hissediyorum. Material design bile Google+’ı bu kasvetli havasından bir türlü kurtaramadı. Tasarım olarak beni hiç bir zaman cezbetmedi.

Zorluk

Ne demişler; simple is beautiful. Koskoca Google’sın, muhteşem ürünlere sahipsin, tasarım ss1olarak da insanları tatmin edebiliyorsun da neden bunu Google+’a yansıtmıyorsun? Karmaşık yapını kullanıcılar çözene kadar senden sıkılıyorlar.

Twitter’ın kullanıcı sayısının artmasında 2 büyük neden hatırlıyorum. İlki ünlü kişilerin hayatlarından haberdar olmak, onları takip etmek ve onlarla etkileşim haline girmek insanlara çok eğlenceli gelmişti, ikincisi ise çok basit olması insanların Twitter’da bulunmasını sağlamıştı. Sırf kolay olduğu için belli bir kesimin (40 yaş üzeri) sosyal ağ olarak sadece Twitter’ı seçtiğini tahmin etmek çok da zor değil.

Kullanıcı fotoğrafın boyutunu, dosya adını, büyüklüğünü ne yapsın? Niye kafa karıştırıyorsun? Photoshop musun sen? Flickr mısın? Gereksiz bilgi kirliliğine hiç gerek yok.

Eğlence

İnsanları bir platformun içerisinde tutmanın en iyi yöntemlerinden biri de onları eğlendirmektir. Bunu da sağlamanın kolay yollarından biri oyundur. Hatırlıyorum Google+ ilk açıldığında bir kaç oyun vardı ama şimdilerde bırakın oyun sayısının artmasını oyun kısmı tamamen kaldırıldı ve gereksiz ciddi bir sosyal ağ haline geldi. Her an birisi çıkıp basın açıklaması yapacak gibi bir hava var.

Karşı Cins

meanwhileÜzgünüm, hayatın gerçeklerini bir kenara atamazsınız. Facebook’u bir çok farklı nedenden dolayı kullanan insan var ve bunların azımsanamayacak kadar bir kısmı da karşı cinsle iletişime geçmek isteyenler. Google+’da eksik olan bir şey de kadın popülasyonu, en azından aktif kullanıcılar arasında gözüken bu. Zaten zor ve karmaşık bir yapıya sahip olan sosyal ağ bu konuya da cevap veremeyince içerisinde insanları barındırmak için fazla sebebi kalmıyor. Neden insanlar Facebook’u bırakıp bütün fotoğraflarını, videolarını, bilgilerini Google+’a aktarsın? Hali hazırda bunu yapan ve herkesin ihtiyacına cevap veren bir ağ varken neden Google+?

Feedback

Google kullanıcı geri dönüşlerini hiç bir şekilde dikkate almadı. Youtube videolarına yorum yapmak için Google+ hesabının olması ve kişilerin Google+’da gerçek isimlerini kullanmak zorunda olması fazlasıyla tartışıldı. Henüz geçtiğimiz aylarda pek de huyu olmamasına rağmen bu dayatmasından vazgeçen Google’ın o zaman ki CEO’su Eric Schmidt’in şu sözünü dün gibi hatırlıyorum; İsminizi kullanmak istemiyorsanız sizi başka sosyal ağa alalım. Peki bu geç gelen karar Google+’ı kurtarmaya yetti mi? Hayır.

Google sosyal ağ trendini kaçırdı ve bu saatten sonra ağzıyla kuş tutsa da yaranamaz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

Markaların İçimizi Isıtan Sevgililer Günü Reklamları

Markalar, sevgililer günü gibi özel günleri severler. Her yıl şubat ayıyla başlayan Sevgililer Günü telaşı, bu yıl da markaların eğlenceli, renkli kampanya ve indirimleriyle Sevgililer Günü arifesine hareketlilik katmaya devam ediyor.

Hepsi ayrı ayrı bir hikayeyi anlatan reklam filmleri ile markalar ister yalnız ol, ister sevgili, ister platonik, aşka dair hislerini kimseyi ayırt etmeden bu Sevgililer Günü’nde de bizimle paylaştılar. Bakalım ortaya nasıl tarzlar çıkmış. İşte o yüreğimizi ısıtan reklam filmleri;

1. Enza Home

2. Cardfinans

3. Defacto

4. GittiGidiyor

5. Media Markt

6. Kiğılı

7. ATÜ Duty Free

8. Vestel

9. Pandora

10. Patırtı.com

Pazarlama ve iş dünyasına ait önemli gelişmeleri, her hafta düzenli olarak sizlere gönderiyoruz. Sizde haftanın gelişmelerinden haber olmak istiyorsanız buradan mail listemize kayıt olabilirsiniz.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Gucci Halüsinasyonu New York ve Milan’da İki Duvarda Hayat Buldu

Lüks moda markası denildiğinde akla gelen ilk isimlerden Gucci, 2018 İlkbahar Yaz koleksiyonunda sadece ürünleri ile değil klasik sanat eserleri temalı reklam kampanyası ile de gözleri şenlendiriyor.

#GucciHallunication adı verilen kampanya kapsamında yeni koleksiyon birçok farklı mecrada tanıtılmaya başlandı bile. İspanyol illüstratör Ignasi Monreal ile daha önce hiç denenmemiş, büyüleyici bir kampanyaya imza atan marka, Milano ve New York sokaklarına Gucci sanat eserlerini taşımak için sadece vitrinlerini değil, duvarları da Monreal’in illüstrasyonları ile kaplıyor.

Guccivari olarak nitelendirilmeyecek bir reklam mecrası olarak görebileceğimiz bu murallar New York’un Lafayette Sokağı ve Milan Corso Garibaldi’de bulunuyor. New York murali Gucci güneş gözlüğü kampanyasına dikkat çekmek için yapılmışken, Milan murali ise Jan van Eyck tarafından 1434 yılında yapılan “Arnolfini’nin Evlenmesi” isimli yağlıboya çalışma ve Hieronymus Bosch tarafından 1503 yılında yapılan ”Dünyevi Zevkler Bahçesi” isimli çalışmalardan etkilenerek hazırlanan

Aşağıda izleyebileceğiniz gerçek ötesi reklam kampanyasında ise kendimizi bir anda Gucci Sanat Galerisi’nde buluyoruz. Tüm illüstrasyonların dijital olarak yaratıldığı bu filmde tüm koleksiyon sanat eserlerine ustalıkla yerleşmenin bir yolunu buluyor.

Vaadettiği halüsinasyonu gerçek anlamda yaratan Gucci, hem moda hem de reklam tarihine geçebilecek güzellikte bir kampanyaya imza atmış. Şimdilerde iki ikon moda şehrinde yer alan murallerin 2 ay kadar yerlerinde kalacağı belirtiliyor.

 

 

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link

MARKETING MEETUP 2018Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Türkiye'nin en değerli konferans içeriğini, Erken Kayıt indirimi ile takip edin!
BU ETKİNLİKTE OLMALIYIM
19 Nisan'da Uniq Istanbul'da Sophia'nın da katılımı ile Marketing Meetup'ta buluşuyoruz.
close-link