www.pewinternet.com ‘un yapmış olduğu son araştırma gençlerin son aylardaki Facebook alışkanlıklarını ortaya koydu. İnfografik özellikle gençlerin bilgi paylaşımı oranları açısından ilginç bilgiler içeriyor. İsimler, doğum günleri, ilgi alanları gibi bilgilerin paylaşım oranları %80 ve üzeri seyrederken ilişki durumu gibi daha özel bilgilerin paylaşım oranı %60 oranına düşüyor. Gençlerin %91’i kendi resimlerini paylaştıklarını söylerken, %24’ü videolarını paylaşıyor. Telefon numaralarını paylaşma oranı ise oldukça düşük: %20.

 Ama  paylaşılan bilgilerin hepsi doğru değil… Gençlerin %26’sı paylaştıkları bazı verilerin sahte olmasının gizliliklerini koruduğunu söylüyor. Gençlerin büyük bir kısmı da ailelerini Facebook’tan eklemekten çekinmiyor. %76’sı kardeşlerini eklerken, %70’i de anne ve babasını ekliyor. Böyle özgür bir ortamda bu oranlar hiç de fena değil bence…

 Ayrıca gençlerin %60’ı profillerini sadece arkadaşlarının görmesini isterken, %14’ü de profillerini herkese açmaktan çekinmiyor. Twitter’da ise bu oranlar tam tersi… Gençlerin %64’ü profillerini herkese açarken, %24’ü gizli tutmayı tercih ediyor.

large

 

Paylaş
Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın