Gelişen Teknoloji ve Değişen Tüketim Alışkanlıkları

Gelişen teknolojinin insanların hayatını her geçen gün daha kolay kıldığı şüphe götürmez bir gerçek. Her geçen gün hızlanan cihazların, artan erişim hızlarının, incelen ve hafifleşen teknolojik aletlerin günlük yaşamı kolaylaştırırken, içerik tüketim alışkanlıklarımızı da değiştirdiği şüphesiz. Yakın gelecekte dizüstü bilgisayarların yerini alması beklenen tabletlerin içerik üretmekten ziyade içerik tüketmek üzerine tasarlanmış olması, günlük hayatta yoğun olarak kullanılan mobil cihazların tamamen tüketime yönelik olması ve gelişen teknolojinin de insanları üretimden ziyade tüketime örgütleyen bir anlayışa sahip olması nedeniyle bugün, insanlığın üreten bir nesilden ziyade yalnızca tüketen bir nesile doğru ilerlediği bir süreç içerisinde olduğunu söyleyebiliriz.

Yukarıda bahsettiğimiz bu sürecin temel yapı taşını elbette görsel içerikler oluşturuyor. Aslında internetin icadıyla başlayan bu süreç, insanlığın asırlar içerisinde katettiği süreçle paralel bir çizgide ilerliyor. Yazımsal niteliğe sahip içeriğin teknolojinin gelişmesiyle birlikte yerini yavaş yavaş görsel nitelikteki içeriğe bırakması, insanlığın yazılı içeriği görsel öğelerle anlatmanın yolunu bulduğu yıllarla ve geçirdiği süreçle aynı.

Peki bu içinde bulunduğumuz görsel çağ içerik tüketimimizi doğrudan etkilerken satın alma kararlarımızı nasıl etkiliyor ? ABD’de yapılan bir araştırmayı baz alarak devam edelim. Her ne kadar demografik farklılıkların, tüketim alışkanlıkları üzerinde büyük etkileri olsa da, gelişen teknolojinin dünyayı küçük bir köy haline getirdiğini ve tek düze bir insan modeli yaratmaya doğru hızlıca ilerlediğini unutmamak gerek. Araştırmanın sonuçlarına göre bir kullanıcı ayda ortalama 19 saat video içerik tüketirken, bu içeriğin yüzde 60’ını ürün videoları oluşturuyor ve bu videoları izleyen kullanıcılar ise yüzde 174 oranında satın almaya daha eğilimli oluyor.

Peki ya mobilde durumlar nasıl ? Mobil kullanıcılar video içerik tüketmede dizüstü ve masaüstü bilgisayar kullanıcılarına göre yaklaşık 3 kat daha fazla satın alma eğilimine sahip.

Harekete geçmek için orta yada büyük çapta bir işletmeye sahip olmanıza gerek yok. Trendin görsel içeriğe doğru büyük bir hızla ilerlediği apaçık ortadayken; BlendTec gibi koca bir örnek apaçık duruyorken ve son araştırmalarda görsel içeriğin tüketicilerin satın alma tercihlerini doğrudan etkilediğini gösteriyorken; özellikle Türkçe içeriğin çok eksik olduğu piyasa koşullarında, bu tarz içeriklerin ülkemizdeki tüketiciler üzerinde ABD’de ki araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlardan daha olumlu sonuçlar yaratacağını düşünüyorum.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Haftanın Gündemi #66

Pazarlama, marka ve reklam dünyasında, ulusal ve global çapta yankı bulan tüm gelişmeleri yorumladığımız Haftanın Gündemi’nde bu hafta 7 – 13 Ekim arasını konuşuyoruz.

Haftanın Gündemi’nin ses kaydına iTunes Podcast üzerinden buraya tıklayarak ulaşabilirburadan indirebilir ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

 

Soru, görüş ve önerilerinizi #haftaningundemi hastagiyle bize iletebilir, bilgi@pazarlamasyon.com’a mail gönderebilirsiniz.

Keyifli seyirler.

Bu haftanın konuları:

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Tasarım Pazarlamayı Öldürecek mi?

Ikea’nın eski tasarım şefi Marcus Engman, son 6 yıldır Ikea tasarımlarını başarılı bir şekilde yürütmüştü. 2012’den beri Ikea’ya benzersiz tasarımlar yapan Engman geçtiğimiz günlerde kendi tasarım danışmanlığını kurmak için işten ayrıldığını belirtti.

[Fotoğraf: Ikea]

Engman bu ay kendi tasarım danışmanlığını yapmaya hazırlanırken, Bloomberg Businessweek’e tasarım, iş ve şeffaflığın önemi hakkında konuştu, biz de sizler için Engman’ın tasarım ve pazarlamayla ilgili öngörülerini sizler için derledik.

Reklam satın alımlarında para harcamak yerine, Engman şirketlere tasarımlarıyla kendilerini pazarlamayı öğretmek istiyor.

Engman şöyle diyor; “Gerçekten de tasarım olan bir pazarlama alternatifinin olduğunu göstermek istiyorum. “Eğer tasarım ve iletişim ile doğru bir şekilde çalışıyorsanız, medyaya o kadar ihtiyacınız olmadan pazarlamanızı gerçekleştirebilirsiniz.”  Tasarım her zaman ön planda ön planda olmuştur. Artık işlerin nasıl yapıldığına odaklanma biraz değişmiştir, en büyük başarılarımızdan biri, tasarımımızın ortak bir diline benzeyen, kendi tasarım anlayışımızla (demokratik tasarım olarak adlandırdığımız) çalışmaya başladığımızı düşünüyorum. Birçok büyük şirketin tasarım uğraştığı bir sorun ve şirketin farklı bölümlerinin birbirini anlamadığı yönünde olduğunu düşünüyorum. Tasarımı ifade etmek için 5 temel özellik sayabilirim [biçim, işlev, kalite, sürdürülebilirlik ve satın alınabilirlik] herkesin ürün hakkında konuşmasını kolaylaştırmak böylelikle daha kolay bir hal alır.

Tüketici Odaklı Bir Dünyada Tasarım Büyük Bir Satış Noktası Haline Geldi

Tüketici-odaklı bir dünyada tasarım büyük bir satış noktası haline geldi. Tüketiciler, satın aldığımız ürünlerin arkasındaki niyet ve motivasyonu duymak için bu ürünleri tercih etmekte.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?