Gelişen Teknoloji ve Değişen Tüketim Alışkanlıkları 0

Gelişen teknolojinin insanların hayatını her geçen gün daha kolay kıldığı şüphe götürmez bir gerçek. Her geçen gün hızlanan cihazların, artan erişim hızlarının, incelen ve hafifleşen teknolojik aletlerin günlük yaşamı kolaylaştırırken, içerik tüketim alışkanlıklarımızı da değiştirdiği şüphesiz. Yakın gelecekte dizüstü bilgisayarların yerini alması beklenen tabletlerin içerik üretmekten ziyade içerik tüketmek üzerine tasarlanmış olması, günlük hayatta yoğun olarak kullanılan mobil cihazların tamamen tüketime yönelik olması ve gelişen teknolojinin de insanları üretimden ziyade tüketime örgütleyen bir anlayışa sahip olması nedeniyle bugün, insanlığın üreten bir nesilden ziyade yalnızca tüketen bir nesile doğru ilerlediği bir süreç içerisinde olduğunu söyleyebiliriz.

Yukarıda bahsettiğimiz bu sürecin temel yapı taşını elbette görsel içerikler oluşturuyor. Aslında internetin icadıyla başlayan bu süreç, insanlığın asırlar içerisinde katettiği süreçle paralel bir çizgide ilerliyor. Yazımsal niteliğe sahip içeriğin teknolojinin gelişmesiyle birlikte yerini yavaş yavaş görsel nitelikteki içeriğe bırakması, insanlığın yazılı içeriği görsel öğelerle anlatmanın yolunu bulduğu yıllarla ve geçirdiği süreçle aynı.

Peki bu içinde bulunduğumuz görsel çağ içerik tüketimimizi doğrudan etkilerken satın alma kararlarımızı nasıl etkiliyor ? ABD’de yapılan bir araştırmayı baz alarak devam edelim. Her ne kadar demografik farklılıkların, tüketim alışkanlıkları üzerinde büyük etkileri olsa da, gelişen teknolojinin dünyayı küçük bir köy haline getirdiğini ve tek düze bir insan modeli yaratmaya doğru hızlıca ilerlediğini unutmamak gerek. Araştırmanın sonuçlarına göre bir kullanıcı ayda ortalama 19 saat video içerik tüketirken, bu içeriğin yüzde 60’ını ürün videoları oluşturuyor ve bu videoları izleyen kullanıcılar ise yüzde 174 oranında satın almaya daha eğilimli oluyor.

Peki ya mobilde durumlar nasıl ? Mobil kullanıcılar video içerik tüketmede dizüstü ve masaüstü bilgisayar kullanıcılarına göre yaklaşık 3 kat daha fazla satın alma eğilimine sahip.

Harekete geçmek için orta yada büyük çapta bir işletmeye sahip olmanıza gerek yok. Trendin görsel içeriğe doğru büyük bir hızla ilerlediği apaçık ortadayken; BlendTec gibi koca bir örnek apaçık duruyorken ve son araştırmalarda görsel içeriğin tüketicilerin satın alma tercihlerini doğrudan etkilediğini gösteriyorken; özellikle Türkçe içeriğin çok eksik olduğu piyasa koşullarında, bu tarz içeriklerin ülkemizdeki tüketiciler üzerinde ABD’de ki araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlardan daha olumlu sonuçlar yaratacağını düşünüyorum.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

2017’nin İlk Yarısında Dijital Reklam Yatırımlarının Rakamları Açıklandı 0

IAB Türkiye AdEx-TRilk 6 ay sonuçlarına göre dijital reklam yatırımları, 2016’nın aynı dönemine oranla yüzde 14,6 oranında artarak 1.063 Milyon TL’ye ulaştı.

IAB Türkiye’nin yaptığı açıklamaya göre, display reklam yatırımları 2017’nin ilk 6 ayında yüzde 13 büyüyerek 618 milyon TL oldu. Display reklamlar kategorisinde en büyük payı 460 milyon TL ile Gösterim ya da Tıklama Bazlı Reklam Yatırımları aldı. Video reklam yatırımları yüzde 33,7’lik büyümeyle 122,7 milyon TL olarak gerçekleşirken, Native 35 milyon TL’ye ulaştı.

Ücretli Sıralama Yatırımlarını içeren Arama Motoru Reklam Yatırımlarının büyüklüğü 387 milyon TL olurken, İlan Sayfaları Reklam Yatırımları 49,8 milyon TL’ye çıktı. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un etkisine bağlı olarak geçtiğimiz dönemlerde küçülme gözlemlenen E-posta yeniden büyüme trendine geçti ve ilk ayda 2,9 milyon TL oldu. Oyun İçi reklamlar ise 5,8 milyon TL’lik büyüklüğe erişti.

Mobil reklam yatırımları 454,6 milyon TL olurken, 160,7 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan Sosyal Medya reklamlarının yüzde 64’ü mobil cihazlarda yer aldı. Programatik satın alma 2017’nin ilk yarısında da artışını sürdürdü ve büyüklüğü 625,3 milyon TL’ye çıktı.

 IAB Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Kurşun 2017 yılının ilk yarısını şu sözlerle değerlendirdi: “2017 yılına Nisan ayındaki referandum nedeniyle görece yavaş bir başlangıç yaptık. Yine de ilk yarıyı yaklaşık yüzde 15’e yakın bir büyümeyle tamamlamış olmamız sevindirici. Dünyada dijital reklam yatırımlarının 2021’de toplamın yüzde 50’sine ulaşacağını öngörülüyor. Bilindiği gibi dijital Avrupa’da iki senedir televizyonun üstünde yer alıyor. Ülkemizdeki seyri dikkate alarak 2022’de Türkiye’de de dijitalin birinci sıraya yerleşeceğini öngörebiliriz. Öngörümüzün gerçekleşmesi için küresel ölçekte yaşanan sorunları sektörün tüm taraflarıyla ele almamız ve birlikte çözüm üretmemiz gerekli. IAB Türkiye olarak mecraların ve pazarlama departmanlarının tüm dünyada dijital transformasyon kavramına odaklandığı günümüzde, sektördeki meslek kuruluşlarının temel görevinin dönüşümü kolaylaştıracak şekilde çalışması gerektiğinin bilincindeyiz.”

Pazartesi Sendromunuzu Yok Edecek Kahve Kokulu 15 Basın İlanı 0

Pazartesi, bir başlangıçtır. Yıllar süren iş hayatı süresince zordur, hatta çoğu zaman lanet edilir ama yine de bir başlangıçtır. Tüm dertlerinizi, sıkıntılarınızı geride bırakıp, ileriye doğru adım atmak için güzel bir sabahtır. O ağır geçen pazar gününün mahmurluğunu insanin üzerinden atandır. İşte tam burada afyonu bir türlü patlamayanlar ve kahve içmeden ayılamıyorum ben diyenler için sizi daha da kahve müptelası yapacak 15 harika kahve ilanını sizler için derledik.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link
DIGITAL EXCELLENCE PROGRAM 

Dijital Mükemmelliği Yakalayın!

KAYDOL
close-link