Garanti Sosyal Medyayı Nasıl Kullanıyor? 0

‘Markalar sosyal medyayı nasıl kullanıyor?’ isimli araştırmamıza Akbankın ardından Garanti ile devam ediyoruz. Sosyal medya stratejisini üç platformla (Facebook, Twitter ve Google+) sınırlayan Garanti, farklı platformlara özgü farklı içerikler üretme stratejisi yerine, aynı içeriği tüm mecralardan paylaşma eğilimi gösteriyor. Sosyal medya kullanımı açısından Türkiye’nin en aktif iki bankasından biri olan Garanti’nin detaylı analizine başlayalım:

facebook

  • Beğeni sayısı: 1.4 milyon
  • Hakkında konuşulma: 20 bin

Facebook üzerinde 1.4 milyon beğeni rakamına sahip olan Garanti, Akbank’la birlikte en çok beğeni sayısına sahip olan iki bankadan biri. Garanti’nin beğeni sayılarındaki değişime göz atmak için Socialbakers verilerini incelersek eğer, beğeni sayısının zaman zaman artan bir ivmeye sahip olsa da, genelde haftalık 2.000 – 3.000 yeni beğeni ivmesinde dolaştığını söyleyebilirim.

g_1

Garanti’nin sosyal medya yönetimine geçersek eğer, yazının başında da söz ettiğim gibi, aynı içeriği tüm platformlarda paylaşma stratejisi izlediğini söyleyebilirim. Üretilen içeriği eş zamanlı olarak hem Facebook hem Twitter hem de Google+ üzerinden paylaşan Garanti, bu yolla ulaşabilecek en yüksek takipçi sayısına ulaşmayı hedefliyor olabilir.

g_4

Bu konunun haricinde Garanti Link, Garanti’ye Sor, Garanti Kredi, Online Mortgage, Garanti TV ve CepBank gibi Facebook’a özgü uygulamalar geliştiren Garanti, bu sayede hem takipçilerini kampanya ve fırsatlarından daha fazla haberdar etmek hem de gelecek şikayetleri minimuma indirmek üzerine bir politika geliştirmişe benziyor.

Paylaşım sayılarına baktığımızda ise genel anlamda günlük 2 – 3 içeriğin paylaşıldığını görüyorum. Paylaşım sayıları konusunda herhangi bir politikaya sahip olmadığı açıkça görülen Garanti, sponsor oldukları bir etkinlik gününde ya da yeni bir kampanya duyurularında bu rakamın üstüne çıkabiliyor. Ek olarak takipçileriyle etkileşime girmek adına pek bir aktivite ya da paylaşımda bulunmayan Garanti, yalnızca yukarıda bahsettiğimiz başlıklar altında paylaşımlarını yapmaya özen gösteriyor.

g_2

Şikayet yönetimi konusunda ise özenli davranıldığı açıkça görülüyor. Kalıp cevaplar vermek yerine, şikayet üzerine spesifik cevaplar vermeye ve yönlendirmeler yapmaya özen gösteren Garanti, şikayet yönetimi konusunda öne çıkıyor.

g_3

Facebook hesap yönetimi konusunda genel anlamda geçer not alan Garanti’nin, duvarını takipçilerini kapattığını söylemeden geçmek yanlış olur. Takipçilerin şikayetlerini ve isteklerini markalara duyurmak adına sık sık sosyal medyayı kullanma eğiliminde olduğu bir gerçek. Markaların bu eğilimi gözardı ederek duvarlarını takipçilerine kapatmaları, sosyal medya iletişimi adına yapılabilecek en büyük yanlışlardan biri.

g_5

Garanti’nin Facebook uygulamalarından öne çıkan bir uygulaması da Garanti Link. Kapak fotoğrafında da bu uygulamasına yönelik bir fırsatı paylaşan Garanti, bu hareketle hem müşteri sayısını hem de takipçi sayısını artırmaya yönelik bir girişimde bulunmuş gibi görünüyor.

Hesap senkronizasyonunun ardından paylaşıma dayalı bir strateji üzerine kurulu olan uygulama, Garanti’nin sosyal medya kampanyaları ve uygulamalarına verdiği önem noktasında ilk sırada yer alıyor. 

twitter

  •  Takip edilen kişi sayısı: 1,923
  • Takipçi sayısı: 80,784

Gelelim Garanti’nin Twitter kullanımına. Yazının birçok yerinde de bahsettiğim gibi, aynı içeriklerin buradan da takipçilere sunulduğunu görmekteyim. Genel anlamda kampanyalar, etkinlikler ve haberlerin üzerine kurulu olan paylaşım stratejisi, takipçi sayısına bakıldığında çok da fazla ilgi çekmiyor gibi görünüyor.

 

g_8

Garanti’nin paylaşımlarını incelediğimde dün ilk defa bir kampanyalarına yönelik Twitter hesabı açtıklarını görüyorum. iGaranti ismini verdikleri ve neredeyse tüm mecralardan duyurdukları yeni kampanyasına yeni bir Twitter hesabı açan Garanti, bu hesap üzerinden takipçileriyle iletişime geçerek, onları bilgilendirmeyi amaçlıyor.

Bu mecrada da takipçileri etkileşime çekmeye yönelik bir paylaşım stratejisi izlemeyen Garanti, kendi çalıp kendi söylüyor deyimini akla getiren bir strateji izliyor. Göze çarpan bir diğer eksiklik ise renk seçimi üzerine. Açık mavi bir renk tonunu seçen Garanti, yazıların okunabilmesi ve anlaşılabilmesi noktasında eksi not alıyor. Küçük bir detaymış gibi görünen bu hata, sosyal medya iletişimi açısından büyük sorunlara neden olabilir.

g_7

Şikayet yönetimi konusunda Facebook stratejisiyle paralel bir strateji izleyen Garanti, sorunlara yönelik spesifik cevaplar vermeye ve yönlendirmelerde bulunmaya çalışıyor. @GarantiyeSor isminde ek bir twitter hesabına sahip olan Garanti, soru ve isteklere buradan cevap veriyor.

g_11

Garanti’nin yüksek takipçi sayısına sahip bir diğer hesabı ise @cazyesili. 158 bin takipçiye sahip olan bu hesap Türkiye’de cazın en büyük destekçilerinden biri olan Garanti, müzikseverleri yıl boyu birbirinden değerli sanatçılarla buluşturuyor. açıklamasıyla birlikte, yaklaşan etkinliklerin yanında paylaşımı artırmaya yönelik tweetleriyle de dikkat çekiyor.

g_12

googleplus

Garanti’nin sosyal medya stratejisinin odak noktasında yer alan 3 platformdan biri olan Google+, ortak stratejinin son halkasını oluşturuyor. Diğer platformlarla birlikte aynı içeriğin senkronize bir şekilde paylaşıldığı bu platform, 122 bin takipçi sayısıyla dikkat çekiyor. Yine bu platforma yönelik herhangi bir özgün çalışması bulunmayan Garanti, sadece var olma politikası izliyor.

g_9

Garanti’nin Google+’ta yalnızca var olma çabası, etkileşimlere de yansımışa benziyor. Paylaşımlarında genelde 2 beğeni 1 paylaşım alan Garanti’nin, Twitter hesabından daha çok takipçiye sahip olduğu bu platformu daha özverili kullanması, daha çok kişiye ulaşma noktasında büyük önem arz ediyor.

g_13

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Promote Mode, Küçük İşletmeleri Twitter’a Çekecek 0

Twitter Promote Mode

Kimi politik veya toplumsal olaylar sonrası, ülkemizde zaman zaman yaşanan Twitter yasakları nedeniyle, bu dev sosyal ağın bir süredir pazarlama ekiplerinin ilgisini eskisi kadar çekmediği bir gerçek. Yapılacak reklam yatırımının, pek de öngörülemeyen bir gündeme sahip Türkiye’de bu çekingenliğin olması şaşırtıcı değil. Fakat Twitter reklamları, dünyanın geri kalanında yoluna devam ediyor ve hatta yeni reklam abonelikleri de ortaya çıkıyor. Twitter son olarak, tweet’leri otomatik olarak sponsorlu paylaşıp reklamverenleri daha geniş bir kitleye ulaştırmak için yeni bir abonelik sistemi başlattı. Promote Mode adındaki yeni hizmet, özellikle küçük çaplı şirketlerindeki pazarlama ekiplerinin bu sistemden yararlanması bekleniyor.

Reklam modeli, abonelerin günde 10 tweeti sponsorlu olarak öne çıkarmalarına izin veriyor. Bu hizmet en çok da karmaşık reklam kampanyalarını yönetmekle uğraşmak istemeyen küçük işletmeler ve markaların işine yarayacak gibi görünüyor.

Bu gelişme, Twitter’ın son dönemlerde reklam gelirlerinde yaşadığı düşüşe bir çözüm arayışı olarak yorumlanıyor. Üçüncü çeyrekte 503 milyon dolarlık reklam geliri açıklayan sosyal ağın bu istatistiği, bir yıl önceki performansıyla karşılaştırıldığında yüzde 8’lik bir azalmaya işaret ediyor. Twitter Promote Mode sayesinde, büyük markalar kadar reklam bütçesi olmayan işletmeleri cezbederek reklam gelirlerini artırmayı planlıyor.

Bir reklam tweet’inin 30 dolara mal olduğu Twitter’da, aylık 99 dolar karşılığında sunulan Promote Mode modelinin, günde 10 tweet’i sponsorlu olarak paylaşmasının küçük işletmelerin iştahını kabartacağı bir gerçek.

Hizmeti kullanmaya başlayan Elite Luck Gamer Limited şirketinin yöneticisi Darius Mohammadi, diğer şirketlere reklam sunma ve sosyal ağlardaki erişimlerinin artmasını istedikleri için bu yeni sistemden yararlanmak istediklerini söyledi.

Fakat bu girişim işletmeler için her ne kadar kayda değer bir yenilik olsa da, fiyat-performans oranının küçük pazarlama ekipleri için ne ölçüde faydalı olacağı hâlâ tartışmalı. Zira Promote Mode’un en büyük defosu, hangi tweet’in öne çıkarılacağının Twitter tarafından otomatik olarak belirlenmesi. Yine de hizmetin sunduğu özelleşmiş hedefleme, küçük işletmelerin paylaşacağı tweet’lerin erişimini genişletiyor ve tweet’leri daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını sağlayıp Twitter hesaplarının görünürlüğünü artırıyor.

Matt Navarra’nın Promote Mode performansına dair paylaştığı ekran görüntüsü

Prome Mode’un deneme sürümünü kullanıp yorumlarını paylaşan, The Next Web Sosyal Medya Direktörü Matt Navarra, ikinci gün itibarıyla sadece 2 takipçi kazandığını ve izleyici kitlede yalnızca yüzde 3’lük bir artış gördüğünü belirtti. Navarra bu performansı, Promote Mode’un ücretini hak etmesi için daha fazlasını yapmak zorunda olduğunu söyleyerek değerlendirdi.

Twitter ise yeni abonelik sisteminin 2000 kişinin altında bir takipçi kitlesi olan hesaplar için tasarlandığının altını çiziyor. Bu durumda, 23 bin takipçisi olan Matt Navarra’nın memnun olmadığı sonuçlar çok da sıra dışı görünmüyor.

Navarra’nın konuyla ilgili paylaştığı tweet

Bütün bunların yanı sıra sistemin, önümüzdeki dönemlerde daha fazla takipçisi olan Twitter hesapları için de hizmete gireceği açıklandı.

Bakalım Promete Mode, küçük işletmeler için yeni ve sık kullanılacak bir reklam modeli mi olacak, yoksa abonelik ücretine değmeyecek bir fiyasko olarak mı kalacak? Bunu bize zaman gösterecek.

Instagram Hikayesi Paylaşımlarında Tarih Sorunu Kalkıyor 0

Instagram hikayesi Snapchat

Sosyal medyada görsellik denildiği an akla gelen ilk platform olan Instagram, yeni özelliğini duyurdu. Artık üzerinden bir haftaya kadar zaman geçen fotoğraflarınızı Instagram hikayesi üzerine ekleyebilirsiniz. Yani bir Instagram hikayesi yüklerken ekranı yukarı kaydırıp geçen hafta çektiğiniz bütün fotoğrafları hikâyenizde kullanmak üzere görmeniz artık mümkün.

Her ne kadar bugüne dek kullanıcılar ekran görüntüsü alarak veya fotoğraflarını düzenleyerek Instagram hikayesi paylaşımlarında bu tarih engelini aşsalar da, yeni özellik sayesinde artık bu tür dolambaçlı yollara girmeye gerek kalmayacak.

Özellik, Instagram’da hikâye paylaşımını deneyimsel açıdan değiştirmese de önemli bir sembolik adım anlamına geliyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında kullanıma açılan Instagram Story, Snapchat’in aynı adlı paylaşım mantığına benzer şekilde gerçek zamanlı bir akış olarak biliniyordu. Instagram hikâyeleri bu yenilikle birlikte, şimdi gerçek zamanlı paylaşımın yanına sonradan paylaşma özelliği de kazanmış oldu.

Instagram hikayesi
Snapchat özelliklerini bir bir alan Instagram hikayeleri, Snapchat için bir baş belası hâline gelmiş görünüyor.

Bir anlamda “#latergram” özelliği gelen Instagram hikâyelerindeki bu değişiklik, içeriklerin tarih sınırlaması olmadan paylaşılmasına izin veren Snapchat Stories’in taklit edilmesi şeklinde yorumlandı.

Hatırlayacağımız üzere Instagram’ın da bünyesinde olduğu Facebook, defalarca Snapchat’e satın alma teklifiyle gitmiş ama “hayalet” sosyal ağ bütün teklifleri geri çevirmişti. Satın alma girişimleri başarısız olan Facebook o günden sonra başta Instagram Stories olmak üzere Snapchat’in birçok özelliğini aynen veya küçük değişikliklerle kendi çocuğu Instagram’a taşıyarak rekabeti sertleştirdi. Bakalım Snapchat, bu dev tekele daha ne kadar dayanabilecek?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link