Her ne kadar ünleriyle Twitter gibi sosyal ağlarda büyük takipçi kitlelerine ulaşsalar da, onlar sosyal ağların nimetlerinden yararlanmaya hiç de o kadar sıcak bakmıyor.  Fortune 500 listesine adını yazdırmış CEO’ların %70 kadarı sosyal medyadan tamamen habersiz. Kalan % 30‘u da her ne kadar sosyal mecraları fazla kullanmasa da, Linkedin’i daha kullanılabilir ve yararlanılabilir olarak görüyor. Fortune 500 CEO’larının neredeyse 3’te 1’i LinkedIn hesabına sahip. 2013’te Linkedin’de profili bulunan CEO sayısı 140. Bu sayı geçtiğimiz yıl profili bulunan CEO oranının yüzde 25.9’dan yüzde 27.9’a çıktığını gösteriyor. Linkedin’de 500’den fazla bağlantısı olan CEO sayısı ise 25.

ceo-percentage-on-social-networks

Verilere göre, ABD’nin en büyük şirketlerinin başında yer alan CEO’ların sadece 28’nin Twitter hesabı var. Facebook hesabı olanların sayısı ise 38. Google+ ise sadece 5 CEO’nun ilgisini çekmeyi başarabilmiş.

Asıl şaşılası ve üzerinde durulması gereken nokta ise Twitter üzerinde yoğunlaşıyor. The Venture Beat sitesinin haberine göre, Fortune 500 patronları, ortalama bir kullanıcıya oranla 20 kat daha hızlı takipçi kazanabiliyor. Nitekim fake hesaplar üzerinde yaşanan çılgınlığı incelediğimizde de görüyoruz ki toplumda müthiş bir CEO grubuna ulaşma isteği mevcut. Ama şu ayrıntı da unutulmamalı ki Fortune 500 listesinden Twitter’da adı bulunanların da %30’u sahte hesap.

Peki bu kadar güçlü bir mecra, nasıl oluyor da dünyanın en iyilerini yöneten bu isimler tarafından bilinmez dersiniz? Bu sorunun cevabına iş yoğunluğu mu, statüsel kapalılık mı denilmeli tam olarak bilemiyorum. Fakat elbette çok da yadırganacak bir durum değil. Sosyal ağların yarattığı kayıp zaman bazıları için diğerlerinden çok daha değerli olsa gerek. Ama varlığından ya da işleyişinden haberi bile olmama kısmına gelirsek, oldukça ilginç ve kulağa toplumdan uzaklaştırıcı gelmiyor değil.

Paylaş
Pazarlamasyon Genel Yayın Yönetmeni. Dijital iletişim ve pazarlama alanlarında araştırmalar yürütmekle birlikte, web teknolojilerini de bir o kadar yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın