Filistinli hacker Khalil Shreate, Facebook’ta arkadaş olunmasa dahi kişilerin zaman tünelinde paylaşımda bulunabilindiğini keşfetti ve bu tür güvenlik açıklarının kullanıcılar tarafından keşfedilmesi ve bildirilmesi halinde, bildirimde bulunan kullanıcıya ikramiye veren, grup bünyesindeki White Hat Program yetkililerine durumu iletti ancak beklediği ikramiyeyi alamadı. Çünkü Facebook güvenlik çalışanları kendisini pek de ciddiye almadı.

Khalil durumu kanıtlamak için kendi arkadaş listesinde bulunmayan ve Mark Zuckerberg‘in okul arkadaşı olan Sarah Goodin’in zaman tünelinde yaptığı paylaşımın linkini yetkililere gönderdi ama yine olumlu bir cevap alamadı.

Ashampoo_Snap_2013.08.12_02h52m42s_001_

Aldığı olumsuz yanıtlar üzerine yetkililere “bana Mark’ın zaman tünelinde paylaşımda bulunmaktan başka seçenek bırakmadınız” cevabını veren Khalil, dediğini yaptı ve Mark Zuckerberg’in Facebook sayfasında, keşfettiği  güvenlik açığını anlatan bir post yayınladı.

Ashampoo_Snap_2013.08.15_12h07m59s_002_

Paylaşımı gören Facebook güvenlik yetkililerinden Ola Okelola hemen harekete geçti ve Khalil’e konuyla ilgili detayları kendisine bildirmesini istedi. Aralarında geçen konuşmadan birkaç dakika sonra Khalil’in hesabına el konuldu ve erişimi engellendi. Bir müddet sonra da  yetkililerden şöyle bir mail geldi;

” Facebook, hesabını önlem için devre dışı bıraktı. Girişimlerini fark ettiğimizde tam olarak ne olduğunu bilmiyorduk. Ne yazık ki Whitehat sistemine verdiğin bilgiler sorunu anlamamıza yardımcı olmuyor. Bildirimlerini gelecekte de sürdürmen halinde senden daha detaylı bilgi bekliyoruz.

Faaliyetlerin hizmet şartlarını ihlal ettiğinden sana ödeme yapamayız. Umarız yine de sitedeki güvenlik sorunlarını bulmada bize yardımcı olmaya devam edersin.

Şimdi hesabını yeniden etkinleştiriyoruz.”

Bir Cevap Yazın