‘Şu an tüm Dünya bizi izliyor’

Felix Baumgartner, atlayıştan hemen önce

Tam 7.1 milyon insan Youtube üzerinden Felix Baumgartner’ın atlayışını canlı izledi. Birçok televizyon kanalı kendi yayın akışlarını keserek bu atlayışı ekranlara taşıdı ve The Verge’ten Gizmodo’ya kadar birçok büyük internet portalı güncellemelerle bu atlayışı manşetlerine taşıdı. Baumgartner’la ilgili bir çok kelime Twitter’da Trend Topic oldu. Tabiri caizse bu atlayışı dünya üzerinde duymayan kalmadı. Milyara ulaşan izleyici rakamıyla bir atlayış nasıl ticari bir başarıya dönüştürülür bunun dersini verdi geçtiğimiz günlerde Red Bull !

Redbull şüphesiz, bir anlamda kendiyle özdeşleşen reklam stratejisiyle, son döneme damgasını vurmuş en önemli markalardan biri. Hedef kitlesi olan 18-24 yaş aralığına hitap eden hemen hemen her organizasyona sponsor, gençlerin bulunduğu her yerde göz önünde. Üniversitede ne zaman bir organizasyon olsa Red Bull mutlaka orada. Bu bir konferans olmuş, bu bir konser olmuş hiç fark etmiyor.

Göz önünde olmak, markayı gençlere yalnızca bir adım uzaklıkta  konumlandırmak, gençliğin sahip olduğu enerjiye, kendinin de en az gençler kadar enerjik olduğunu göstererek katılmak Red Bull’un bir yılda 4 milyar kutu enerji içeçeği satmasında, satabilmesinde en önemli etken.

Böyle büyük organizasyonlara sponsor olmak Red Bull’un yıllardır yaptığı bir iş. Red Bull’u bir uçak yarışına sponsor olurken de, Formula 1 takımı kurarken de yada Karadeniz’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve el yapımı tahta arabaların yarıştığı bir organizasyon olan Formulaz‘a sponsor olurken de görebilirsiniz.           

Gelelim bu son atlayışın Red Bull markasına katkısına. Google Arama Trend’lerine baktığımızda, Red Bull’un aranma oranlarının inanılmaz bir oranda arttığını görüyoruz. 2004’ten bu yana aşağı yukarı aynı seviyede devam eden arama oranları, Felix Baumgartner’ın atlayışından sonra neredeyse 10 kat artarak tavan yapmış durumda.

Ayrıca 50 ülkede canlı yayınlanan atlayış, Twitter’da atlayıştan önce ve atlayış sırasında atılan 3 milyon tweetle Twitter’da trend topic oldu. Böylece hem Baumgartner’ı hemde Red Bull’u duymayan kalmadı.

Bir Cevap Yazın