Felix Atladı Dünya İzledi Red Bull Kazandı

‘Şu an tüm Dünya bizi izliyor’

Felix Baumgartner, atlayıştan hemen önce

Tam 7.1 milyon insan Youtube üzerinden Felix Baumgartner’ın atlayışını canlı izledi. Birçok televizyon kanalı kendi yayın akışlarını keserek bu atlayışı ekranlara taşıdı ve The Verge’ten Gizmodo’ya kadar birçok büyük internet portalı güncellemelerle bu atlayışı manşetlerine taşıdı. Baumgartner’la ilgili bir çok kelime Twitter’da Trend Topic oldu. Tabiri caizse bu atlayışı dünya üzerinde duymayan kalmadı. Milyara ulaşan izleyici rakamıyla bir atlayış nasıl ticari bir başarıya dönüştürülür bunun dersini verdi geçtiğimiz günlerde Red Bull !

Redbull şüphesiz, bir anlamda kendiyle özdeşleşen reklam stratejisiyle, son döneme damgasını vurmuş en önemli markalardan biri. Hedef kitlesi olan 18-24 yaş aralığına hitap eden hemen hemen her organizasyona sponsor, gençlerin bulunduğu her yerde göz önünde. Üniversitede ne zaman bir organizasyon olsa Red Bull mutlaka orada. Bu bir konferans olmuş, bu bir konser olmuş hiç fark etmiyor.

Göz önünde olmak, markayı gençlere yalnızca bir adım uzaklıkta  konumlandırmak, gençliğin sahip olduğu enerjiye, kendinin de en az gençler kadar enerjik olduğunu göstererek katılmak Red Bull’un bir yılda 4 milyar kutu enerji içeçeği satmasında, satabilmesinde en önemli etken.

Böyle büyük organizasyonlara sponsor olmak Red Bull’un yıllardır yaptığı bir iş. Red Bull’u bir uçak yarışına sponsor olurken de, Formula 1 takımı kurarken de yada Karadeniz’de her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve el yapımı tahta arabaların yarıştığı bir organizasyon olan Formulaz‘a sponsor olurken de görebilirsiniz.           

Gelelim bu son atlayışın Red Bull markasına katkısına. Google Arama Trend’lerine baktığımızda, Red Bull’un aranma oranlarının inanılmaz bir oranda arttığını görüyoruz. 2004’ten bu yana aşağı yukarı aynı seviyede devam eden arama oranları, Felix Baumgartner’ın atlayışından sonra neredeyse 10 kat artarak tavan yapmış durumda.

Ayrıca 50 ülkede canlı yayınlanan atlayış, Twitter’da atlayıştan önce ve atlayış sırasında atılan 3 milyon tweetle Twitter’da trend topic oldu. Böylece hem Baumgartner’ı hemde Red Bull’u duymayan kalmadı.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Twitter’dan Uyarı: Şifrelerinizi Değiştirin

Twitter, kendi sistemindeki bir sorundan dolayı tüm kullanıcılarından şifrelerini değiştirmesini istedi. Sistemdeki sorunun tehlikeli olmadığını ancak tedbir açısından kullanıcılarının şifrelerini değiştirmelerini duyurdu. Şirket, tespit edilen hata yüzünden şifre koruma sisteminde bilgi sızıntısının yaşanmadığını kaydetti.

Habertürk’ün haberine göre; Şirket, kullanıcı şifrelerinin yanlışlıkla korumasız bir dosyaya aktarıldığı belirtildi. Şirket, normalde kullanıcı şifrelerini gerçek şifrelerin yerine rastgele karakterler gösteren ‘hashing’ adlı bir işlemle koruyor. Ancak tespit edilen hata nedeniyle şifrelerin orijinal düz metin biçiminde saklandığı belirlendi.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Cambridge Analytica: “Faaliyetlerimize Devam Etmemiz Artık Mümkün Değil.”

  • İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas süreçlerini başlattıklarını duyurdu. 
  • Şirket, Facebook’un herhangi bir onayı olmaksızın 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini toplayarak ve paylaşarak hizmet kullanım şartlarını ihlal etmişti.
  • Skandaldan sonra iki gün içinde, Facebook’un piyasa değeri yaklaşık olarak 60 milyar dolar düştü.
  • İlgili yazı; Cambrigde Analytica Skandalından Sonra Facebook Faaliyetlerini Durduran Markalar

Facebook veri skandalının merkezindeki İngiltere merkezli veri analiz şirketi Cambridge Analytica, tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı ve iflas sürecini başlattığını duyurdu.

Cambridge Analytica şirketinin yönetim kurulu başkanı olan Alexander Nix’in, 2016’daki başkanlık seçimlerinde, Facebook’taki kullanıcı verilerini Donald Trump lehine kullandıklarını itiraf etmesi büyük bir skandala yol açmıştı. Bu skandalın ardından Facebook da oldukça değer kaybetti. Facebok’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg ABD Senatosu’nda Cambrigde Analytica skandalı, kullanıcıların kişisel verilerinin depolanması ve satılması ve Rusya konuları da dahil olmak üzere tartışma yaratan birçok konu ilgili olarak ifade vermişti.

Şirketten, “Cambridge Analytica’nın çalışanlarının etik ve yasalar uyarınca hareket ettiğine duyduğu kayıtsız güvene rağmen, medyanın kuşatması şirketin tüm müşterileri ve tedarikçilerinin de uzaklaşmasına neden oldu. Sonuç olarak, şirketin faaliyete devam etmesinin artık mümkün olmadığı tespit edildi.” yönünde bir açıklama geldi.

Habertürk’ün haberine göre; Facebook, şirket kapansa bile Cambridge Analytica üzerinde yürüttükleri araştırma ve soruşturma faaliyetlerinin devam edeceğini duyurdu.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link