Facebook Düşüşten Kurtulmak İçin Ne Yapmalı? 0

Facebook’un önemli hissedarlarından olan Peter Thiel’ın  20 milyon hissesini (400 Milyon Dolar’a tekabül ediyor) satıp ‘baskılı et’ işine yatırım yapması durumun ne denli vahim olduğunu kanıtlıyor. Teorik bir pazarlama tabiri olacak ama belli ki Facebook için olgunluk süreci aşılmış ve gerileme sürecine girilmiş. Rakiplerin pazardan pay almak için sunduğu yeniliklerin artmasıyla birlikte 2. bir Myspace vakası  karşımıza çıkabilir. Peki Facebook bu durumdan nasıl kurtulabilir?

Mobil

Akıllı telefon kullanım rakamlarının tavan yapması ve Facebook’un hala bir akıllı telefon stratejisinin olmaması çözülmesi gereken en büyük problem. Geçtiğimiz günlerde Facebook 5.0’ı App Store’a koyan Facebook’un efektif aplikasyonlarla Android kullanıcılarına da hitap etmesi gerekiyor. Twitter’ın mobildeki başarısı Facebook’a kılavuz olmalı.

Spam

Çok sayıda insanı çileden çıkartan spam iletiler Facebook’un reputasyonunu önemli derecede düşürdü. Önceleri sosyal çevrelerinden bilgi almak isteyenlerin adresi olan Facebook, artık bilgi üretmek yerine spam üretiyor. Facebook’a göre niş bir yapıda  olmasına rağmen Twitter’ın içerik üretimindeki bariz üstünlüğü çoğu insanı Twitter’a yöneltti.

Arayüz

Bir eviniz var ve uzun süredir eşyalarınız aynı düzende. Bu düzeni değiştirdiğinizde evin daha geniş göründüğünü rahatlıkla hissedebilirsiniz. Timeline’a geçiş de aslında bu durumun bir kanıtı ve çoğu kullanıcı beğenmese de son derece olumlu bir yenilikti. Ancak News Feed kısmının bir kaç küçük yenileme haricinde aynı kalıpta kalması Timeline’a geçişte yapılan en önemli hataydı.

Timeline’ı lanse ettiğinde büyük tepkiler alan Facebook’un, News Feed kısmını değiştirdiğinde karşılaşabileceği benzer  tepkileri hesaplayıp zaten sıkıntılı olan durumunu daha da riske atmak istememesi anlayışla karşılanabilir. Sonuçta 1 milyara yakın insanı aynı derecede tatmin edebilmek dünyanın en zor işlerinden biri.

Entegrasyon

Twitter’ın 600 milyon kişiye ulaşması aynı segment içinde yer almamalarına rağmen en çok Facebook’u olumsuz etkiliyor. Twitter’ın önlenemeyen yükselişinin vermiş olduğu zararı geri döndürebilmek de entegrasyondan geçiyor. İki ağın aplikasyonlar aracılığıyla bağlanması Facebook’u rahatlatacaktır.

Sadece Twitter için değil diğer sosyal ağlarla da yapılacak olan entegrasyonlarla önemli derecede fayda sağlanabilir. Resimde görüldüğü gibi diğer ağlardaki kişi sayılarını topladığımızda 2.2 milyar insana ulaşıyoruz ki bu hayal edilemeyecek bir rakam.

Ortak Bir Çatı

Facebook’un şimdiye kadarki en büyük artısı diğer sosyal ağların ortak paydası olmaktı. Ancak bu payda bir türlü üst bir kimliğe dönüşmedi. Yani Facebook insanlar için dijital çatı değil. Tıpkı okuduğumuz okullar ve yaptığımız işler gibi üye olduğumuz diğer ağların da profillerde bulunması Facebook algısını daha üst noktalara taşıyabilir. Şunu da söylemekte fayda var; Bu durumun olabilitesi yine sağlıklı bir entegrasyon sürecinden geçiyor.

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Instagram Hikayesi Paylaşımlarında Tarih Sorunu Kalkıyor 0

Instagram hikayesi Snapchat

Sosyal medyada görsellik denildiği an akla gelen ilk platform olan Instagram, yeni özelliğini duyurdu. Artık üzerinden bir haftaya kadar zaman geçen fotoğraflarınızı Instagram hikayesi üzerine ekleyebilirsiniz. Yani bir Instagram hikayesi yüklerken ekranı yukarı kaydırıp geçen hafta çektiğiniz bütün fotoğrafları hikâyenizde kullanmak üzere görmeniz artık mümkün.

Her ne kadar bugüne dek kullanıcılar ekran görüntüsü alarak veya fotoğraflarını düzenleyerek Instagram hikayesi paylaşımlarında bu tarih engelini aşsalar da, yeni özellik sayesinde artık bu tür dolambaçlı yollara girmeye gerek kalmayacak.

Özellik, Instagram’da hikâye paylaşımını deneyimsel açıdan değiştirmese de önemli bir sembolik adım anlamına geliyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında kullanıma açılan Instagram Story, Snapchat’in aynı adlı paylaşım mantığına benzer şekilde gerçek zamanlı bir akış olarak biliniyordu. Instagram hikâyeleri bu yenilikle birlikte, şimdi gerçek zamanlı paylaşımın yanına sonradan paylaşma özelliği de kazanmış oldu.

Instagram hikayesi
Snapchat özelliklerini bir bir alan Instagram hikayeleri, Snapchat için bir baş belası hâline gelmiş görünüyor.

Bir anlamda “#latergram” özelliği gelen Instagram hikâyelerindeki bu değişiklik, içeriklerin tarih sınırlaması olmadan paylaşılmasına izin veren Snapchat Stories’in taklit edilmesi şeklinde yorumlandı.

Hatırlayacağımız üzere Instagram’ın da bünyesinde olduğu Facebook, defalarca Snapchat’e satın alma teklifiyle gitmiş ama “hayalet” sosyal ağ bütün teklifleri geri çevirmişti. Satın alma girişimleri başarısız olan Facebook o günden sonra başta Instagram Stories olmak üzere Snapchat’in birçok özelliğini aynen veya küçük değişikliklerle kendi çocuğu Instagram’a taşıyarak rekabeti sertleştirdi. Bakalım Snapchat, bu dev tekele daha ne kadar dayanabilecek?

Facebook Reklam İçin Cihazlarımızı Dinliyor Olabilir 0

Daha önce Facebook’un elektronik cihazlar aracılığıyla casusluk yaparak şirketlerin girişimcilik fikirlerini çaldığı ile ilgili iddiaları sizlerle paylaşmıştık. Son zamanlarda ortaya atılan yeni iddialar ise Facebook’un telefon ve bilgisayar mikrofonları aracılığıyla kullanıcılarını dinlediği yönünde.

Bu teoriye neden olan unsurlardan biri; kullanıcıların internette arama yapmadıkları halde konuştukları konular hakkında Facebook’ta önlerine reklamlar düşmesi. Gün içinde internet araması yapmadıkları halde konuştukları bazı markaların reklamlarının önlerine düştüğünü söyleyen bir çok insan oldu. Bu da akıllara “Facebook bizi mi dinliyor?” sorusunu getirdi.

Bir diğer şüphe yaratan şey ise Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in kişisel bilgisayarının kamerasını ve mikrofonunu bantlamış olması.

Şirketin ürün ve reklam sorumlusu Goldman; “Facebook’taki reklam ürünlerini ben yayınlıyorum. Telefon mikrofonlarını asla reklamlar için kullanmadık, kullanmıyoruz. Bu doğru değil” dedi. Diğer Facebook yetkililerinden de benzer açıklamalar geldi.

Söylenene göre mikrofona erişim izni verilmediğinde uygulama zaten mikrofonu kullanamıyor. Ayrıca mikrofonu sürekli kullanmıyorsanız da mikrofonuz aktif olmuyor. Şirket kesinlikle yapılanı reddetse de çalışanlardan bazılarının mikrofona erişim izni veren kişileri dinlemiş olması mümkün gözüküyor.

Facebook’un kendilerini dinlediğinden emin olan bazı kişiler uygulamayı sildiklerini duyurdu.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
Önümüzdeki yıllara
damgasını vuracak
trendleri derledik.
Raporu İndir

*Ücretsizdir.
close-link


 

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link