Facebook’un önemli hissedarlarından olan Peter Thiel’ın  20 milyon hissesini (400 Milyon Dolar’a tekabül ediyor) satıp ‘baskılı et’ işine yatırım yapması durumun ne denli vahim olduğunu kanıtlıyor. Teorik bir pazarlama tabiri olacak ama belli ki Facebook için olgunluk süreci aşılmış ve gerileme sürecine girilmiş. Rakiplerin pazardan pay almak için sunduğu yeniliklerin artmasıyla birlikte 2. bir Myspace vakası  karşımıza çıkabilir. Peki Facebook bu durumdan nasıl kurtulabilir?

Mobil

Akıllı telefon kullanım rakamlarının tavan yapması ve Facebook’un hala bir akıllı telefon stratejisinin olmaması çözülmesi gereken en büyük problem. Geçtiğimiz günlerde Facebook 5.0’ı App Store’a koyan Facebook’un efektif aplikasyonlarla Android kullanıcılarına da hitap etmesi gerekiyor. Twitter’ın mobildeki başarısı Facebook’a kılavuz olmalı.

Spam

Çok sayıda insanı çileden çıkartan spam iletiler Facebook’un reputasyonunu önemli derecede düşürdü. Önceleri sosyal çevrelerinden bilgi almak isteyenlerin adresi olan Facebook, artık bilgi üretmek yerine spam üretiyor. Facebook’a göre niş bir yapıda  olmasına rağmen Twitter’ın içerik üretimindeki bariz üstünlüğü çoğu insanı Twitter’a yöneltti.

Arayüz

Bir eviniz var ve uzun süredir eşyalarınız aynı düzende. Bu düzeni değiştirdiğinizde evin daha geniş göründüğünü rahatlıkla hissedebilirsiniz. Timeline’a geçiş de aslında bu durumun bir kanıtı ve çoğu kullanıcı beğenmese de son derece olumlu bir yenilikti. Ancak News Feed kısmının bir kaç küçük yenileme haricinde aynı kalıpta kalması Timeline’a geçişte yapılan en önemli hataydı.

Timeline’ı lanse ettiğinde büyük tepkiler alan Facebook’un, News Feed kısmını değiştirdiğinde karşılaşabileceği benzer  tepkileri hesaplayıp zaten sıkıntılı olan durumunu daha da riske atmak istememesi anlayışla karşılanabilir. Sonuçta 1 milyara yakın insanı aynı derecede tatmin edebilmek dünyanın en zor işlerinden biri.

Entegrasyon

Twitter’ın 600 milyon kişiye ulaşması aynı segment içinde yer almamalarına rağmen en çok Facebook’u olumsuz etkiliyor. Twitter’ın önlenemeyen yükselişinin vermiş olduğu zararı geri döndürebilmek de entegrasyondan geçiyor. İki ağın aplikasyonlar aracılığıyla bağlanması Facebook’u rahatlatacaktır.

Sadece Twitter için değil diğer sosyal ağlarla da yapılacak olan entegrasyonlarla önemli derecede fayda sağlanabilir. Resimde görüldüğü gibi diğer ağlardaki kişi sayılarını topladığımızda 2.2 milyar insana ulaşıyoruz ki bu hayal edilemeyecek bir rakam.

Ortak Bir Çatı

Facebook’un şimdiye kadarki en büyük artısı diğer sosyal ağların ortak paydası olmaktı. Ancak bu payda bir türlü üst bir kimliğe dönüşmedi. Yani Facebook insanlar için dijital çatı değil. Tıpkı okuduğumuz okullar ve yaptığımız işler gibi üye olduğumuz diğer ağların da profillerde bulunması Facebook algısını daha üst noktalara taşıyabilir. Şunu da söylemekte fayda var; Bu durumun olabilitesi yine sağlıklı bir entegrasyon sürecinden geçiyor.

Bir Cevap Yazın