Son dönemlerde Whatsapp’ı 19 milyar dolara satın almasıyla sürekli gündemde kalan Facebook, reklamlarıyla da öne çıkmak istiyor. En büyük sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Facebook, “Yalnız Değiliz” konseptiyle art arda reklamlar yayınlamaya başladı. Reklamlarda ilginç olan ise görüntülerde Facebook Messenger’in ön planda, insanları kaynaştıran bir araç olarak kullanılıyor olması. Diğer tarafta reklamlarda Facebook, Facebook’un sosyal medyanın yanında insanların sosyal hayatını olumlu  yönde etkilediği imajını verirken, özelliklerini de öne çıkarmış.

İlk reklam, “one friend – 1 arkadaş” temasını kullanan Facebook, canı sıkkın olan bir kişinin Facebook Messenger üzerinden yakın arkadaşına mesaj atması ve yalnız kalmamasıyla ilgili.

İkinci reklamda ise arkadaşlardan rahatlıkla tavsiye alınabilmesinden bahsediyor.

Üçüncü reklam ise ikinci reklamdan sadece 4 gün sonra yayınlandı. Bu reklamda Facebook spontan bir plan yapmanın Facebook üzerinden ne kadar kolay olduğunu anlatıyor.  Mesajı ise “Etkinlik ne olursa olsun her zaman bir takımın var”.

5 Mart’ta yayınlanan bu reklamda ise “kostüm (genellikle uzaylı) giyen insanları hedef almış”. Bu reklamda da insanların gruplara üye olup hobisi ne olursa olsun sosyalleşebileceğini hiç yalnız olmadığını gösteriyor.

Yaklaşık 1 yıldır Facebook’un artık gençler tarafından eskisi gibi tercih edilmediği düşünülürse Facebook gençleri geri almak için reklam kampanyalarıyla agresif bir tutuma başlayacağa benziyor.

Paylaş
Wanamaker'in dediği "Reklama harcadığım paranın yarısı boşa gidiyor, biliyorum. Ama hangi yarısının boşa gittiğini bilmiyorum" sözüne istinaden doğru yarıyı bulmaya gönül vermiş biri.

Bir Cevap Yazın