Bildiğimiz gibi Google+ sosyal medyaya hazlı bir giriş yaptı ve deyim yerindeyse yer yerinden oynadı. Haliyle Facebook’un adı bu hafta biraz geride kaldı. Aslına bakılırsa uzun zamandır Google’dan böyle bir hamle bekleniyordu çünkü Facebook internet dünyasının iplerini eline almaya başlamıştı.

Google+ ilk izlenim olarak birçok kişinin beklentisini karşılayamadı ama uzun vadede Facebook’un yakasını bırakmayacaktır diye düşünüyorum. Ama Google’ın bu çabası da Nokia’nın Apple karşısındaki çabasını anımsatmıyor değil; Çaresiz ama umutlu…

Önümüzdeki hafta ise Facebook açısından önemli geçeceğe benziyor. Reuters’in haberine göre, Zuckerberg  bu hafta içi herkes tarafından merakla beklenen Facebook’un yeni özelliğini açıklayacak. Peki bu özellik ne olabilir?

Kısa bir süre önce Facebook ile Skype ortak olmuştu. Sır gibi saklanan Facebook’un yeni özelliği bu ortaklıkla bire bir bağlantılı gibi duruyor. Bünyesinde onlarca farklı fonksiyon bulunduran Facebook’un çarşamba günü tanıtılacak özelliği Videolu chat.

Google+ bir zaman sonra bunu da taklit etmeye çalışırsa şaşırmamak lazım. Google ve Facebook’un bu amansız yarışından kimin galip ayrılacağını uzun vadede verilecek stratejik kararlar belirleyecek.

Bir Cevap Yazın