Facebook’un Yarışmalar ile İlgili Düzenlemesi Ne Anlama Geliyor?

Facebook,  markalar için  yarışma düzenleme kurallarında birtakım değişikliğe gittiğini duyurdu. Bu değişiklik, markaların Facebook üzerinde herhangi bir uygulama yapmadan yarışma yapabileceği yönündeydi. Bu durum ilk bakışta markaları uygulama maliyetinden kurtaracak bir değişiklik gibi gözükse de, aslında gözüktüğü gibi değil.

Herşeyden önce Facebook’un böyle bir değişikliğe gitmesinin en büyük amacı PTA ( People Talking About ) dediğimiz algoritmayı desteklemek. Twitter’dan da bildiğimiz gibi, ödül bulunan içerikler -yani yarışmalar-, normal içeriklere göre çok daha fazla etkileşim alıyor. Facebook da bu durumu gayet iyi etüd etmiş olacak ki, son güncellemesiyle markalara  PTA’larını ve hayran sayılarını arttırmak için güzel bir fırsat sundu. Bu fırsat elbette markaların Facebook istatistikleri için önemli, ancak hayran sayısı ya da PTA rakamları,  satışa dönüşmedikçe markalar için somut bir şey ifade etmiyor.

Markalar Ne Kazanacak?

iStock_Facebook_Web1

Bu değişiklikle birlikte irili ufaklı onbinlerce markanın yarışma düzenleyeceği ve daha çok hayran elde edeceği aşikar. Ancak önemli olan nokta kazanılan hayranların markaya olan getirisi. Yarışma sonunda ister  1 hayran, ister 1.000.000 hayran kazanılsın, markaya olan getiri yükselmedikçe herhangi bir şey ifade etmeyecektir. Getiriyi yükseltmenin yolu da kullanıcıların kalitesinden ve onların iyi analiz edilmesinden geçiyor.

Uygulamalar Ne Olacak?

Facebook’ta uygulamaların asıl amacı kullanıcıların datalarını toplayabilmek ve  toplanan datalar sayesinde kullanıcılara pazarlama faaliyetleri yapmaktır. Dolayısıyla bu değişiklikten dolayı uygulama sayısında ya da maliyetlerde bir düşüş beklemek büyük bir hata olur. Çünkü uygulama kullanılmadan yapılan yarışmalarda kullanıcıdan izin alınmadığı için herhangi bir dataya erişilemez. Bu da markaların sosyal medyada bulunma amacına tamamen zıt bir durum.

Manuel Kontrol ve Yasalar, Markaları Zor Durumda Bırakabilir.

Yarışmaların uygulama zorunluluğunun kalkmasının dezavantajlarından biri de yasal zorunluluk ihlalleri ve manuel moderasyon. Yarışma yapmak isteyen bir markanın öncelikli olarak yarışmanın yasalarla  örtüşüp örtüşmemesine bakması gerekiyor. Bu durum birçok markanın başını ağrıtabilir. Yorumlar ve  beğeniler de oy sayılacağından markaların bunu manuel olarak kontrol etmesi gerekiyor. Bu da markalar için fazladan zaman kaybı demek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

Pazarlama alanında Türkiye'nin en çok okunan blogu : Pazarlamasyon'un kurucusu.

Bir Cevap Yazın

Müslüman Futbolcu, Alkol Üreten Markanın Ödülünü Reddetti

2018 FIFA Dünya Kupası A Grubu’nda Mısır ile Uruguay’ın karşılaştığı mücadelede ‘maçın oyuncusu’ seçilen Mısırlı kaleci Mohamed El Shenawy bu ödülü reddetti.

Başarılı futbolcunun ödülü kabul etmeme sebebi ödülü veren Budweiser markasının alkol markası olması olarak gösterildi. Alkollü içecek ve bira üreten Budweiser firması 2018 Rusya Dünya Kupası’nın ana sponsorlarından ve FIFA’nın da resmi alkol tedarikçisi konumunda bulunuyor.

29 yaşındaki Mısırlı oyuncu El Shenawy, maç boyunca Barcelona’da top koşturan Luis Suarez ve Paris Saint Germain’in bu seneki en golcü oyuncusu Edinson Cavani‘nin ataklarını başarıyla durdurmuş ve performansıyla büyük beğeni topladı. Kırmızı bir kadeh şeklinde olan ödül oyuncuya maç sonunda koridorda verilmek istenmişti ancak oyuncu ödülü reddetti.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

İlk Bakışta Hoşlanmadığımız Onca Ürünü Neden IKEA’dan Alıyoruz?

  • Hepimizin kendisinden bir şeyler bulabileceği kocaman mağazaları ile IKEA hepimize mutlaka küçük bile olsa birkaç parça satmayı başarmıştır.
  • Peki, ilk bakışta gözümüze güzel gelmese de mutlaka IKEA’dan bir şeyler almayı nasıl başarıyoruz?
  • Benzeri yazılar içinYaratıcılıkta Çığır Açan 8 IKEA Reklamı

Mutlaka kendisiyle duygusal bir bağ kurduğumuz, bu nedenle atmaya kıyamadığımız birkaç parça vardır değil mi evimizde? Bu sorunun cevabı da tam olarak bu duygusal bağda gizli aslında. IKEA’nın hepimizle kendi dilinde bu duygusal bağı ince ince işliyor olmasında.

Binlerce ürünün arasında hem evimize renk katacağını, hem sade bir stil yaratacağımızı düşündüğümüz hem de aslında o kadar özgün olmayan ve her yerden de alabileceğimiz eşyalar bulunuyor.

IKEA’nın ödüllü ajansı Åkestam Holst ise görece IKEA’nın popüler ürünlerine göre daha az satış yakalamış ürünleri için bu alanda çalışmalar yapıyor; müşterilere bu ürünlerle bağ kurması sağlayacak projeler yaratmak.

Bu örneklerden birisi de kadınların sıklıkla okuduğu bir dergiye kendilerine has bir hamilelik testi yerleştirmek oldu. Bunu deneyen ve sonucun pozitif olduğunu gören kadınlara IKEA aile indirimi ile bebek ürünlerinde daha uygun fiyatlar sunmaları oldu.

Bu konu hakkında Åkestam Holst kreatif direktörü Magnus Jakobsson stratejisini şöyle paylaşıyor;

IKEA ayakkabı değil, parfüm değil, bu eşyalar sizi bir günlüğüne bile olsa kral ya da kraliçe gibi hissettirmeyecek- aşağı yukarı bir çatal, 20 dolara bir sandalye ya da bir ampul olabilir. Ama IKEA ürünlerine olan sevgi yukarı doğru çıkmalı, bu nedenle bizim kreatif stratejimizde tüm bu ürünlere duygusal bir değer eklemek, insanların sevebileceği bir şeyler eklemek, bu beğenilmeyenleri alıp insanların beğendiği bir hale getirmek.”

Aynı zamanda Jakobsson bahsettiği bu ürünleri allayıp pullamadıklarını ya da fiyatları ile oynamadıklarını, sadece bu ürünleri nasıl bizlerin sevebileceği bir hale getirmeye kafa patlattıklarını da ekliyor.

Aslında sokağa çıksak köşe başındaki markette de bulabileceğimiz sıradan ürünleri bizim sevip, onları IKEA’dan almamızı sağlamak için uğraşmak oldukça zor olmalı ama yine de IKEA gibi uluslararası bir dev markaya böylesine bağlanmamızı sağlayacak ayrıntıları keşfetmeye çalışmak biraz da eğlenceli olsa gerek.

En Değerli Gelişmeleri Size İletmek İstiyoruz

Mail listemize abone olun!

Son bir adım kaldı. E-postanızı kontrol edin. (Gmail kullanıcısıysanız "promotoions" kısmına bakabilirsiniz.

Ops! Bir hata aldık, tekrar deneyebilir misiniz?

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link