Facebook’un Son Güncellemesi “Sayfalar Akışı” Planlı Bir Sürecin Ürünü Mü ? 0

Facebook’ta markaların ve sayfa sahiplerinin uzun süredir gündeminde olan bir konu var: erişim. Markalar, kendileriyle ilgili bir paylaşım yaptığında, bunun olabildiğince çok kişiye ulaşması adına birçok yola başvuruyorlar. Paylaşımı, bununla beraber de erişimi artırmak elbette en büyük amaç. Ancak o paylaşımın yayınlandığı anda, Facebook üzerinde online olan kişi sayısının istatistiksel olarak tüm kullanıcıların yalnızca küçük bir yüzdesini oluşturması, markanın çok kısıtlı bir hedef kitleye ulaşmasına yol açıyor.

Bir de olaya farklı bir açıdan bakalım; Türkiye’de, bir Facebook kullanıcısının beğendiği marka sayfalarının sayısının ortalaması 57. Eğer Facebook her markanın yayınlamış olduğu gönderiyi, kullanıcıların haber kaynağında göstermek istese, markalardan gelen güncellemeler, arkadaşlarınızdan gelen güncellemelerin önüne geçecek ve bir müddet sonra Facebook yalnızca markaların paylaşım yaptığı bir mecra halini alacak. Bunun için Facebook, kendi algoritmasına göre, markaların göndermiş olduğu güncellemeleri filtreden geçirerek kullanıcıların haber kaynağında gösteriyor.

Facebook üzerinde devam eden bu süreç, bir müddettir karmaşık bir hal almaya başladı. Kendi gözlemlerimden de yola çıkayarak söyleyebilirim ki, bir müddettir sayfaların hedef kitleye erişim oranı gittikçe düşüyor. Socialbakers’ın 3 aylık süreçte 274 sayfa ve 47 783 güncelleme üzerinde yaptığı araştırma da aynı sonuçlara işaret ediyor. Markaların yayınlamış olduğu güncellemelerin hedef kitleye ulaşma oranı bu 3 aylık sürede düşüş trendinde. Ağustos ayında %20’lerle başlayan süreç ekim ayına geldiğimizde ise %10’ların altına düşmüş durumda.

Ayrıca bu oran güncellemenin çeşidine göre de değişiklik gösteriyor. Sayfa linkleriyle ve videolarla yapılan paylaşım, Facebook üzerinde daha büyük oranda markanın kullanıcı kitlesine ulaşırken, durum güncellemesi ve fotoğrafla yapılan günceleme ise yalnızca küçük bir kesim tarafından görülebilir oluyor.

Gelelim Facebook’un son güncellemesine. Facebook’un birkaç gün önce yaptığı yenilik markaların Facebook üzerinde yaptığı güncellemelere yönelik. Sayfalar akışı adını verdiği yeni tab, yalnızca takip ettiğiniz sayfalar tarafından gönderilen güncellemerini görmenizi sağlıyor. Yani bir anlamda bu tabla birlikte Facebook, markalar arasındaki rekabeti, tek bir savaş alanı üzerine taşıyarak, rekabeti daha da artırmayı, bu amaçla da öne çıkarılmış güncelleme ( promoted post ) hizmetini markaların çok daha yoğun kullanmasını amaçlıyor.

Pazarlamasyon.com’un eş kurucusu. Koyu Barcelona, The Beatles, Apple ve Steve Jobs hayranı.

Bir Cevap Yazın

Yapay Zeka Kullanan Robotların Mimikleri Taklit Etmesi İçin Çalışmalara Başlandı 0

Bildiğimiz üzere Facebook son dönemde yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Geçtiğimiz günlerde şirket Facebook’un çeviri sistemlerini yapay zekaya emanet etmiş ve oldukça verimli sonuçlar almıştı.

Yapay zekaya çeviri yapmayı öğreten Facebook ise şimdi gözünü insanların duygularını yapay zekalara aktarmaya dikmiş durumda. Facebook, bu duygu aktarımını ise yapay zekalara insanların yüz ifadelerini okumayı öğreterek yapacağı gelen duyumlar arasında. Yapay zeka robotları yüz ifadelerinden duygu durumu tanımlamayı öğrenirse bir sonraki adımda bu ifadeleri kendi mimiklerine dönüştürecek ve daha insansı bir görünüm kazanacaklar.

Yapay zeka robotlarına bu eğitimi vermek içinse Skype konuşmalarını kullanıyor. Facebook Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yürütülen çalışmalarda iki kişinin de yüzünün açıkça göründüğü 250 farklı Skype video kaydı kullanılıyor.

Facebook’un bu teknolojiyi nasıl kullanacağı henüz bilinmese de şirketin sanal gerçeklik platformu Facebook Spaces’in insansı robotlar için en uygun adres olduğunu söyleyebiliriz.

Facebook’ta Mobil Veri Paketini Kullanmadan Video İzleyebileceksiniz 0

Facebook, kullanıcılarına ‘Instant Videolar’ ile uygulama içindeki video yüklemelerini beklemeden izleyebilecekleri bir video özelliği üzerinde çalışıyor. Bu özellik ile kullanıcılar uygulama içindeki videoları cep telefonlarının veri paketini kullanmadan izleyebilecekler. Telefonun  wi-fi bağlantısı ile temas ettiği noktada Facebook videoları otomatik olarak indirecek ve kullanıcısına sunacak. Bununla beraber uygulama içinde kaydedilen videolar sonrasında mobil veri paketini etkilemeden izlenebilecek.

Yayıncıların kullanabileceği bir özellik

Instant Videolar, kullanıcıların internet paketlerini kullanmayan bir özellik. Bununla yanı sıra 2019 yılında internet üzerinden tüketilen içeriğin yüzde 80’ninin video içerikli olması bekleniyor. Bundan önce de Facebook Instant Articles üzerine bir takım yenilikler yapmıştı ve bunlardan en çok dikkat çekeni ise içeriklerin analiz edilebilmesi ve bu alanda reklamların yayınlanabilecek olmasıydı. Facebook Instant Videoları, yakın bir zamanda yayıncılar için büyük öneme sahip olacak video içeriklerine yönelik projelerde kullanabilir. Yapılan tüm bu yenilikler zaman içinde bir sosyal ağdan öte, küresel bir topluluk misyonuyla yoluna devam eden şirketin önemli kilometre taşlarından biri olan ‘Informed Community’ olma çabasına her geçen gün yaklaştığını gösteriyor.

Bir diğer yandan izleme oranlarını arttırmaya yönelik olan bu adım ile Facebook, uygulama içindeki kullanıcıyı daha uzun süre tutmayı başarabilir. Bu sebeple,  videoların yükleme süresini ortadan kaldırmak veya kısaltmak, videoların wi-fi üzerinden mobil veriyi paketini etkilemeden indirilebilmeleri bir çok Facebook kullanıcısını cezbedecektir.

Facebook, Instant Videoları Android uygulaması üzerinde küçük bir grup arasında test ettiğini TechCrunch’a yaptığı bir açıklamada duyurdu. Üzerinde ‘yıldırım’ işareti olan bu videoların kullanıcı Haber Kaynağı’nda ise nasıl ve ne kadar sıklıkta çıkacağı bilinmiyor.

GELİŞMELERİ
KAÇIRMAYIN!
Haftalık bültenimize
ücretsiz kaydolun!
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Hemen Kaydolun
close-link
Marketing Meetup
 

ERKEN
KAYIT FIRSATI


Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Orada Olmalıyım

Sektörü buluşturan etkinlikte siz de yerinizi ayırtın!
close-link
GELİŞMELERİ KAÇIRMAYIN
Haftalık bültenimize ücretsiz kaydolun, sizi gelişmelerden haberdar edelim.
BİZE KATIL
close-link
Marketing Meetup Intelligence

Zekânın iş dünyasına neler getireceğini konuşuyoruz
Erken Kayıt Fırsatı
close-link
İçerikle Pazarlama Workshop

Yemekcom Ürün Müdürü Batuhan Apaydın ile, içeriğin kral olduğu yeni dünyayı keşfetmeye hazır mısınız?
Hemen Kaydol
close-link