Web analiz firması ComScore‘un sağladığı veriye göre  90.9’luk oranla , dünyada en yoğun Facebook kullanan 3. ülke olduk. Birincilikte % 93.9 ile Filipinler, ikincilikte ise % 91 ile İsrail bulunuyor.

Internet kullanıcıları arasında yapılan araştırmada  ilk 10’a giren ülkelerdeki Facebook kullanımının en az olduğu ülke % 86.2 ile Venezuella. İlk 10’da alt barajın % 86 olması da Facebook’un inanılmaz derecede kullanıldığının göstergesi.

Türkiye Facebook kullanımında Avrupa’nın lideri ve araştırmaya göre ortalama bir internet kullanıcısı ayda yaklaşık 8 saatini sosyal paylaşım sitelerinde geçiriyor.Bu da günlük 16 dakikaya tekabül ediyor ama araştırmanın bu safhasına katıldığımı söylemek doğru olmaz.Günlük 16 dakika, bu kadar Facebook’a bağımlı bir ülke için çok küçük bir rakam gibi duruyor.

İlk 10’da bulunan ülkeler ;

  1. Filipinler
  2. İsrail
  3. Türkiye
  4. Şili
  5. Arjantin
  6. Malezya
  7. Endonezya
  8. Peru
  9. Kolombiya
  10. Venezuella

Bu ülkelerin arasında Facebook’un icat edildiği yer olan ABD veya herhangi bir Avrupa ülkesinin bulunmamasının, gelişmiş ülkelerde yaşayan insanların Facebook’tan daha faydalı işlerle uğraşmalarından kaynaklandığını düşünüyorum. Aynı zamanda ilk 10’daki ülkelerin 6’sının Güney Amerika ülkesi olması da ilginç bir istatistik.

 

Bir Cevap Yazın