Bildiğimiz gibi Facebook, dün  embed özelliği duyurdu. Şu an için ABD’deki CNN, Mashable gibi kaynaklar için kullanıma sunulan özelliğin ne zaman tüm kullanıcılara açılacağı tam olarak bilinmese de kısa bir süre içerisinde herkesin bu özelliğe ulaşması bekleniyor.   Peki markalar bu özelliği nasıl kullanabilir?
Dilerseniz yanıta geçmeden önce Embed özelliğini hatırlayalım ve inceleyelim.
embed-post2
facebook-embed
 [colored_box color=”red”]Screen shot 2013-08-01 at 8.55.29 PM[/colored_box]
  1. Embed’deki en önemli özellik,  içeriğin like’a dönüşme oranını arttırması. Sağ üst taraftaki like butonu içeriğin bulunduğu  sayfayı tek tuşla like edebilmemizi sağlıyor.
  2. Sol üstte klasik profil bilgileri mevcut. Kullanıcı isterse sayfa adına tıklayıp sayfaya yönlenebiliyor. Ancak sayfa adının hemen aşağısında bulunan beğeni sayısı ve sayfanın cinsi kısımlarına tıklama yapamıyor.
  3. 3. ve 4. bölümlerde de kullanıcı direk içeriğin atıldığı sayfadaki ilgili bölüme yönleniyor. Yani Twitter’daki gibi bir pop-up açılmıyor.
Facebook Embed Post’un önemli özelliklerinden biri de, metin içerikleri haricinde fotoğraf, video ve hashtag gibi paylaşımların içerdiği öğelerin tamamını yerleştirdiğiniz siteye taşıması. Bu arada sadece ‘herkese açık gönderiler‘in embed edilebileceğini de dipnot olarak hatırlatmakta fayda var.
Peki embed özelliği markaların işine yarayacak mı? ya da markalar embed özelliğini nasıl kullanabilirler?
Embed özelliğinin markaların işine yarayacağı kesin. Ancak ne denli işlerine yarayacağı, markaların yaratıcılığı ve içerik stratejisi ile  doğru orantılı. Özellikle e-posta pazarlamasında kullanıcıya gösterilecek alanın içerisine embed edilebilecek bir içerik hem kullanıcının dikkatini çekebilir hem de kolaylıkla ‘like’a dönüşebilir. Öte yandan markaların üretebileceği viral içerikler, embed sayesinde web’de daha çok kişiye ulaşabilir ve markanın hayran sayısına yüksek bir ivme kazandırabilir. Bu 2 seçeneğin haricinde markalardan nasıl adımlar geleceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Bir Cevap Yazın