Facebook son zamanlarda gelişmelerine oldukça hız vermiş durumda.  İnstagram’ın alınışı, halka arz işlemlerinden sonra şimdide want (iste) butonu denemeleri yapılıyor.  Şirketin geliştiricilerinden Tom Waddington’un bu özelliği denediği ve ağırlıklı olarak bir tür istek butonu olarak kullanılacağı ifade ediliyor. Buton henüz kullanıcılara sunulmasa da geliştiricilerin sayfalarında denendiği ve kısa sure içerisinde kullanıcılara sunulacağı aktarılıyor.  Tom Waddington’ın açıklamalarına gore bu buton sadece Open Graph olarak kullanılıyor ve ürünlerin istenmesi için kullanılacak. Ayrıca buton daha çok reklamlarda kullanılacak.

Bilindiği gibi beğen butonu kullanıcının hangi markaya sahip olduğunun  yada hangi ürünü sevdiğininin göstergesi. Facebook want (iste) uygulaması sayesinde daha çok tıklanma ile markaların ilgisini çekmeyi planlıyor. Bu butonun markaların işini çok daha kolaylaştıracağı aşikar…

Ayrıca bu yeniliğin kullanım şekli de büyük ihtimalle, alınan istek sayısına göre tanıtım programlarının yapılması şeklinde olacak. Yani büyük markalar Facebook iletilerine gelen “İste” oranlarına göre hangi ürünlerinin daha çok sevildiğini öğrenebilecekler ve pazarlama planların bunun ışığında yapacaklar.

Bir Cevap Yazın