Facebook ekibi, kullanıcılarına sunduğu aktivitelere yeni uygulamalar eklemek için ataklarına devam ederken yeni bir haber de durum güncellemeleri hakkında geldi. Kullanıcılar artık durum güncellemelerine ruh halleri ve o anda yaptıkları işleri belirten kalıplar ekleyebilecekler. Bu yeni eklentiyle Facebook, kullanıcıları hem daha çok paylaşım yapmaları için teşvik edecek hem de anlık olarak kullanıcısının ruh hali hakkında daha net bilgilere sahip olacak.

Facebook Durum Güncellemesi (Yeni Eklenti)

Şu anda TechCrunch‘ta deneme sürecinde olan uygulama, kullanıcılara durum güncellemelerinde kullanmaları için ‘müzik dinliyorum, kitap okuyorum’ gibi kalıp ifadeler sunacak. Bu kalıplar sayesinde hangi yemeği yediğinizi ya da hangi kitabı okuduğunuzun yanı sıra o an ne hissettiğinizi de arkadaşlarınızla rahatlıkla paylaşabileceksiniz. Çünkü Facebook neler yaptığınızın yanında neler hissettiğinize de önem veriyor. Hazır kalıplar arasında duygu durumunuzu da belirtebileceğiniz ‘mutlu, üzgün, yorgun’ gibi ifadeler de yer alacak.

feeling watching

Deneme süreci bittikten sonra tüm kullanıcılara açık hale gelmesi beklenen uygulama ile Facebook’un yeni bebeği Graph Search’e de özel bir veri tabanı sağlanmış olacak. Okudukları kitaplar, gittikleri mekanlar, izledikleri filmler gibi kullanıcıların güncel ilgi alanları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacak Facebook bu sayede kullanıcılarını daha kolay gruplayabilecek. Bu durum da hem kullanıcılar arasında kolay iletişimi sağlama hem de reklam verenlerin kullanıcılarla kuracağı iletişimin verimliliği açısından önemli olacak.

Paylaş
Anadolu Üniversitesi, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü mezunu. Bölümünün adı ne kadar uzun olsa da işin özünde o bir ‘iletişimci’. En büyük hayali, bir gün dünyayı yeniden keşfetmek.

Bir Cevap Yazın